#baba#anya
Vészhelyzetek gyermekkorban 2.

Vészhelyzetek gyermekkorban
2. rész

 

           
Bevezetés

Az újszülöttek, kiscsecsemõk még nem tudnak védekezni balesetek esetén, olyanok, mint egy kis zsák. Helyváltoztatást még nem végeznek, ebbõl következik, hogy a sérüléseket leginkább „passzívan” szenvedik el, környezetük okozza ezeket a helyzeteket: leejtjük õket, rájuk ejtünk valamit, stb. Félreértés ne essék, ez a legóvatosabb szülõkkel is elõfordulhat, be kell vallanom, én is leejtettem a fiamat csecsemõkorában, vérzett a szája, de semmi komoly baj nem történt, mindenesetre ez elég ok volt néhány napi alvászavarra és több hetes szorongásra akkor, ha éppen kezembe vettem. Éppen ezért néhány óvintézkedést érdemes betartani. Ezek betartásával a kockázat elfogadható szintre csökkenthetõ.

  1. Soha ne hagyja a kicsit a pelenkázóm vagy más olyan helyen, ahonnan leeshet. Nem tudhatja, hogy icereg-mocorog, éppen mikor dönt úgy, hogy megfordul. Ennek az életkornak tipikus sérülésformájáról van szó.

  2. Ha kicsit nagyobb tesó is van, úgy másfél-három éves, egyik szeme mindig legyen rajtuk. Lehet, hogy a nõvér vagy a báty olyan játékot akar játszani a kicsivel, amit õ még nem képes játszani, pl. labdázni. El lehet gondolni, mi kalajmajka lehet ebbõl. Puszta segíteni akarásból is lehet gond, ha a nagyobbikunk egyszerûen gyakorolja szociális szerepét: sír az öcsi, õ pedig ahogy azt anyutól látta, kiveszi az ágyból. Ennél a korosztálynál (1,5-3) fordul elõ leggyakrabban a „féltékenységbõl elkövetett gondatlan veszélyeztetés” is. Tapasztalatból tudom, hogy ezeket a reakciókat tudni kell kezelni. Ehhez sok türelemre és empátiára van szükség.

  3. Legyen óvatos a háziállatokkal. Nemcsak azért, mert kedvenceink is lehetnek féltékenyek, és erre sajnos évrõl évre hallunk elborzasztó történeteket, hanem azért is mert az állatok a kisgyermekekhez hasonlóan nem tudják felmérni, mit bír a gyermek. Késõbb persze õk lehetnek a legnagyobb haverok, külön családi platformba tömörülve.

  4. Triviálisnak tûnhet, és szinte szégyellem leírni, de mégis muszáj: autóban csak a gyerekülésbe bekötve szabad szállítani a csemetéket. Az ülés legyen megfelelõ méretû és minõségû. Sajnos még mindig látok számomra hátborzongató eseteket, amikor a szülõk kényelembõl nem kötik be a gyerekeket. A mi családunkban sok mindent szabad a gyerekeknek, de a gyerekülésnél nem volt pardon. Jelenleg ott tartunk, hogy õk szólnak, ha véletlenül elinduláskor még nincsenek bekötve. Fontos, hogy az üléseket elõírásszerûen használjuk, mert csak így nyújtanak védelmet. Bár többségük berakható a jobb elsõ ülésbe, én jobb szeretem a babákat hátul látni az autókban. Ennek két oka van. Egyrészt hátul nem okoz gondot a légzsák, másrészt a legtöbb súlyos sérülés az itt utazókat éri, az oly talányos magyar nyelv nem véletlenül aggatta rá az anyósülés nevet.

  Apropó légzsák. A modern autókban szériafelszerelés több-kevesebb „védõlufi”, és ez nagyon jól van, így sokkal biztonságosabbak az új autók. De! A gyermekeken komoly, akár életveszélyes sérüléseket okozhatnak, ezért nem szabad az ilyen autókban 12 éves kor alatt az elsõ ülésen utazni.


Dr. Krivácsy Péter
A Léghajó Program vezetõje

2004.03.18

 
 
 
X
EZT MÁR OLVASTAD?