#baba#anya
Reagálás a Nerkünk sikerült történetre másodszor

Reagálás a Nekünk sikerült! történetre másodszor
Schneiderné Diószegi Eszter

 

           
Az igazsághoz hozzátartozik, hogy külföldön a baba-alvásnak nagyobb irodalma van. Ott megtalálhatóak egész más oldalról, módszerrel, szemlélettel megközelítõ könyvek is, amik sajnos magyarul nem elérhetõek.

A fõ problémám nemcsak a "sírni hagyás" ezzel a módszerrel. Hanem az, hogy a gyakori felébredések okait nem próbálja meg kideríteni. A gyerkõcök nem egy kaptafára készülnek, a felébredéseket nem az adott életkorhoz, hanem az adott gyerekhez kéne viszonyítani. Elég bajban lennénk mi, felnõttek is, ha közülünk az egykorúaknak ugyanolyan alvási mintázattal kéne rendelkezniük. A felébredéseknek bizony mindig megvan a maga sajátos oka, még ha az nem is nyilvánvaló elsõre. Azt gondolom, hogy a babák vannak olyan "intelligensek", hogy ha nem lenne szükségletük a pl. másfél óránkénti kelés, akkor nem kelnének másfél óránként.
Bulcsú nagy valószínûséggel nem az alvás hiánya vagy mintázata miatt volt ideges, hanem az anyukája nyugtalansága miatt, aki kimerült volt, és azt gondolta, hogy valami nincs rendben a babával - vélem, ezért vitte orvoshoz is.  Vajon mi lett volna, ha olyan könyvre talál, ami abban erõsíti meg, hogy amit a babája csinál, az teljesen normális, és nem is ritka jelenség?

Tejtermelés: nem, nem tévedés, 2 ok miatt sem. Az egyik, hogy bizony sok szopizó 1-2-3 éves szopizik még mindig éjszaka. A másik, hogy az anyák tejtermelõ kapacitása sem egyforma. Valóban van, aki zökkenõmentesen át tud állni az éjszakai kihagyásra, de van, akinek szüksége van arra, hogy az éjszakai ingermennyiség is meglegyen a tejtermelés szempontjából.

Az emberi viselkedés valóban bonyolult, nem vezethetõ le a neuronok mûködésébõl. De azt nyilván senki sem várja pl. egy fél évestõl, hogy tisztán beszéljen, mert tudja, hogy anatómiailag képtelen rá. Az állandóság szerepét, az esti rituálék fontosságát sehol nem tagadtam. 
Azt hiszem, azt mindketten tudjuk, hogy ha egy írás végén ott az irodalomjegyzék, az nem azt jelenti, hogy az írás össze van ollózva az adott könyvekbõl. Mellesleg nekem is van személyes tapasztalatom 3 gyermek édesanyjaként. A legkisebb, 10 hónapos többször is szopizik éjszakánként... És a nagy és a középsõ is leszokott róla magától.. Úgyhogy az idõ akár engem is igazolhat...

Írásom utolsó mondatainak lényege épp az lett volna, hogy abban kell segíteni a mamákat, hogy hogyan elégüljenek ki az õ szükségleteik is. Ez nem 22-es csapdája, és nem is varázslat, erre meg lehet találni az adott családhoz legjobban illõ módot.

 Schneiderné Diószegi Eszter

Elõzmények:
Nekünk sikerült
Reagálás a Nekünk sikerült történetre
Viszontreagálás


2003.03.19

 
 
 
X
EZT MÁR OLVASTAD?