I. Felismerés – elhatározás – döntés
Legalább olyan nehéz lemondani a minden napos (akár heti 7, élsportoló esetében még több!) edzés kiváltotta eufórikus érzésről, mint egy lusta, sport nélküli életmódba testmozgást rendszeresíteni. A túledzettség gyakori jelenség a mai világban – várandósság ide vagy oda-, hiszen a termek gombamód nőnek ki a földből; hirdetéseikkel, sztárjaikkal egy újfajta ideált állítva elénk. Elénk, akik olykor magányosnak érezzük magunkat, és a boldogságot a túlzások világában keressük (túlfogyasztás, túl sok munka, túl sok sport).
Azonban azt ne felejtsük el, hogy a mi magunk tudatos döntése, hogy miből mennyit engedünk be az életünkbe. Nem csak a szívünk alatt hordott magzat, hanem a saját egészségünk érdekében is fontos, hogy hosszú távú egyensúlyt teremtsünk; világunk egyes területei között.
És bizony, ha már a terhesség előtt hajlamos vagy túl magas elvárásokat állítani magad elé, előfordulhat, hogy még nehezebben barátkozol meg azzal a ténnyel, hogy ebben az áldásos 9 hónapban nem fogsz majd annyit bírni. Ám, ha tisztába jössz magaddal; az alábbi változtatások segíteni fognak.
A célod tehát; a tested normál működésének helyre állítása. És mint minden célhoz, most is szükséged lesz egy tervre:
1. Használj könnyített edzéstervet: a túledzettség mértékétől függően, nem kell teljesen lemondanod a sportról a gyógyulás idején sem.
a. Elég, ha ritkítod az edzéseket, heti 2-3-ra redukálod, és egy-egy alkalom időtartamát is lecsökkented; kezd 15 perccel, majd ezt növelheted 5-10 perccel hetente, 6-8 hét alatt maximum 60 percre.
b. Mérsékeld az intenzitást: kisebb súlyok, lassabb mozdulatok, hosszabb pihenő idő a gyakorlatok között – ezek közül elég akár egyet is megváltoztatni, hogy csökkenjen az intenzitás.
2. Ha a könnyített edzések hatására sem múlnak a tünetek, egy 10 napos teljesen edzésmentes szünet nagyon hatékony tud lenni – természetesen a frissítő őszi sétákról ekkor sem kell lemondanod.
3. Regenerációt elősegítő táplálkozás: kerüld az üres kalóriákat! Az ideális napi 5 étkezés mindegyikének megvan a maga szerepe, ám kiemelten fontos a reggeli első, és a sport utáni étkezés: lassan felszívódó szénhidrátok, fehérjében dús alapanyagok, omega-3 tartalmú ételek.
4. Nem véletlenül hagytuk az alvást, pihenést utoljára, pedig ez a legeslegfontosabb: a megfelelő mennyiségű és minőségű alvás kihat a hormonháztartásunkra (várandósság alatt ez kulcsfontosságú), a kognitív képességeinkre, a vérnyomásra, a vércukorszintre, és az immunrendszerre. Az álmatlan éjszakák által jelentkező fáradtság felhalmozódásával nagyon nagy károkat okozhatunk a szervezetünkben. Ám, ha kevesebbet edzünk, és jobban figyelünk az étkezésre; az éjszakáink is nyugodtabbak lesznek.
Drága Kismama, reméljük tanácsainkkal Te is új erőre kapsz!