A nagyi nem érti, amit apa mond anyának: miért jó mégis kétnyelvű gyereket nevelni?
A belga kislány édesapja brazil, így szülei, az eleve többnyelvű Belgiumban egymással angolul kommunikálnak. Eredmény: 8 éves közös gyermekük ért és beszél angolul, brazil portugálul, flamandul és franciául - olvasható a divany.hu oldalán.
Ez az egyik legnagyobb ajándék, amit a szülő adhat, mert a kétnyelvűségnek számos, tudományosan bizonyított jótékony hatását fedezték fel az utóbbi évtizedekben, nem is beszélve a későbbi munkaerőpiaci előnyökről, amit a nyelvismeret jelent. De ez persze nem ingyen van. Kétnyelvű gyermekeket nevelő magyar anyák mesélnek tapasztalataikról.
A tudomány álláspontja
Ugyan sokáig a tudományos megítélés negatív volt, főleg a késleltetett beszéd kialakulására, a nyelvek keverésére hivatkozva, az elmúlt évtizedek tudományos kutatásai egyértelmű eredményeket hoztak a kétnyelvűség pozitív hatásainak megerősítésére. Ma már tudjuk, a két nyelvet napi szinten, viszonylag kiegyensúlyozott mértékben használó személy nyelvi kifejezőképessége mindkét nyelven fejlettebb, árnyaltabb, szókincse gazdagabb, de emellett olyan agyi területeket aktivál a két nyelv folyamatos váltogatása, amelyek egyébként kevésbé jutnak szerephez. Például, tudományosan kimutatott tény, hogy az Alzheimer-kór kialakulását is évekkel képes késleltetni. Az agyi folyamatokban és a nyelvhasználatban nyomon követhető számos kedvező hatás mellett munkavállalásnál, utazásnál, multikulturális világunkban való eligazodásnál is hatalmas segítséget jelent.
A cikk teljes terjedelmében a divany.hu oldalon olvasható.
divany.hu, 2022. október 17.