8 ok, amiért a gyerek hisztije nem is olyan rossz dolog
Bár a lurkók által produkált hisztériás rohamok, dühkitörések elviselése és kezelése a szülőség egyik legnagyobb kihívása, ám a kicsik emocionális fejlődésének nagyon is fontos része, ezért az elfojtás, leszidás helyett, a megfelelő bánásmód a feladatunk.
Hogy miért? Ha kicsit többet tudunk a jelenség hátteréről, talán könnyebben megőrizzük a higgadtságunkat. Íme, nyolc ok, amiért egy bizonyos életkorban igenis normális és szinte el is várt a hiszti:
- Jobb kint, mint bent: a könnyekkel kortizol, azaz stresszhormonok távoznak csemetéink szervezetéből, ráadásul egy kiadós sírás még a vérnyomást is csökkenti és a lelki megnyugvást is garantálja (ezt egyébként felnőttként én is tapasztaltam a saját bőrömön, persze, én nem egy bevásárló központ közepén, magamat a földre vágva kezdtem neki bömbölni.) Tehát, ha félbe szakítod, valami bent rekedhet, aminek ki kellene jönnie.
- A hisztiroham után könnyebben megy a tanulás. A kicsik gyakran zokogásban törnek ki, ha például egy játék összerakásakor (vagy bármi más megoldása közben) elakadnak. Aztán, lecsillapodva, tiszta fejjel, megszabadulva a kudarcuk okozta „félelmektől”, sokkal jobban tudnak koncentrálni.
- Egy kiadós bömbölés után pihentetőbb az alvás. Ezt szintén tapasztalhatjuk, mi felnőttek is, nem korfüggő. Megint csak a stressz ürülésével hozható összefüggésbe; hiszen ha elfojtjuk az érzelmeinket, azok visszaköszönnek álmunkban, félig tudattalan állapotban – a sírással gyerkőceink elkerülik ezt.
- Nemet mondani oké! A legtöbb pityergést az elutasításunk váltja ki szemünk fényéből, mondjuk, ha nem kaphat meg valamit. Hogy ezt megakadályozzuk, sokszor bármire hajlandóak vagyunk, még akár a döntésünket megváltoztatni is (és végül mégis csak megvesszük azt a nyalókát), márpedig a következetesség rendkívül fontos. Hadd tomboljon; később megtanulja, hogy a „nem” az akkor is „nem” marad és leszokik róla.
- A hisztit, ha jobban belegondolunk, szinte bóknak is vehetjük: azt mutatja, hogy a lurkó mer előttünk érzelmileg kitárulkozni – jó szülők vagyunk!
- A „balhézás” szorosabbá teszi a gyerek-szülő kapcsolatot: bár úgy érezheted, hogy a kicsi le se tojja, hogy ott vagy és vigasztalni próbálod, de hidd el, nagyon is sokat jelent Neki, hogy számíthat Rád és mikor abbahagyja, szívesen ölel magához.
- Ha hagyjuk otthon kitombolni a kis rosszcsontunkat, a fent említett érzelem-kioldódás megtörténik, és nagyobb a valószínűsége, hogy a szupermarketben például már nem fog kellemetlen helyzeteket okozni.
- És végezetül, de nem utolsó sorban: nekünk magunknak is megkönnyíti az emocionális felszabadulást, a gyerkőc hisztije. Ugyanis, ha szabadon engedjük Őt megélni az érzéseit, mi magunk is jobban hajlunk rá. A zokogó gyermekünktől érkező impulzusok megnyitják a szívünket, kihozzák az indulatainkat.
Kezdő szülőként nehéz feldolgozni egy ilyen, néha sokkoló látványt, ezért a „vihar elülte” után azt javasoljuk, hogy mindenképpen beszéld ki a történteket – és a Benned lezajló dolgokat – a pároddal vagy egy barátnőddel.
Plézer Panna, 2017. június 14.