10 „csecsemő-gond”, amik miatt nem érdemes idegeskedni
1.Megérinteni az újszülött kutacsát
Az óvatosságra való intelem ellenére nem kell bepánikolni, ha kisbabád koponyájának lágy részeit érinted. Ha kis fején kitapintod a kutacsokat, természetesen nem tudod az agyát érinteni. De akkor mit érzel ott? Egy vastag védőhártyát. A lágy rész azért van a babák koponyáján, hogy a szülőcsatornán könnyedén, akadálymentesen juthassanak át, ami egyfajta rugalmasságot és sérülésmentességet biztosit fejecskéjüknek, ezáltal könnyedén alkalmazkodva a körülményekhez.
2.A pulzus érzékelése a kutacsoknál
Amit látsz, az a baba normális keringési rendszerének működése. Mivel a kutacsok a koponya még nem összefort részeit fedik, jól láthatók az erek és az artériák.
3.Vér a kislányok pelusában
Terhesség alatt, ha az anyai ösztogén szint megemelkedik, az stimulálja a lány magzatot a méhben. A születés utáni első héten nem szokatlan jelenség, hogy a lány kisbabák egy ún. mini menstruációt produkálnak, azaz a méh egy kicsi vért ad ki magából.
4.Egy kis üreg a baba mellkasában
Ne izgulj, mert ez nem szívproblémát jelent! A kutatók szerint a mellkas 3 részből áll. A bemélyedés, amit látsz, valószínűleg az alsó rész, ami kezdetben hátra fordulhat. Ahogy a kicsi fejlődik, a mellkasa és pocakjának izma ki fogják majd nyomni ezt a horpadást. Ezelőtt pedig a babaháj szépen elfedi ezt a kis anatómiai hibát.
5.Lágy, folyós kaki minden etetés után
Az anyatejes babák minden etetés után kakilhatnak, mert az anyatej nagyon gyorsan megemésztődik. (A tápszeres kicsikre általában kevesebb bélmozgás jellemző.) A folyós kaki ne aggasszon, mert a folyékony táplálék miatt ez teljesen normális.
6.Állandó csuklás
A szakértők sem tudják biztosan, miért csuklanak olyan gyakran az újszülött kicsik. Egyesek szerint az agy és a rekeszizom még nem megfelelő kommunikációja miatt a hasüregi izom nem kontrollálja kielégítően a légzést. Az okok végül is nem számítanak, a csuklás ennek a kornak jellemző és nem olyan kellemes tünete.
7.Sírás
Az újszülöttek idegrendszere még fejletlen, könnyen megijednek, ami csak két indok, miért is törik el a mécses náluk olyan gyakran. A sírás a baba reakciója, kommunikációja szükségleteinek kifejezésére. Egyszerűen csak sír, amíg megtanulja, hogyan fejezze ki máshogy fájdalmát, amivel nem árt magának.
8.Piros kiütések az arcon
Az anyai hormonoknak köszönhetően, amik még a kicsi szervezetében cirkulálnak, sok baba aknés, általában 2 hetes és 2 hónapos kor között. Mivel ez veszélytelen, ne kezeljük ezeket mindenféle szerekkel, hanem csak lágyan tisztítsuk őket.
9.Duzzadt mellek lányoknál… és fiúknál
Azok a hormonok, amik a születést követően a kislányoknál a mini periódust okozhatják, ugyanazok felelősek a duzzadt mellekért is mindkét nemnél. Meglepő? Igen. Csak átmeneti? Abszolút. Aggodalomra ad okot? Egyáltalán nem.
10.Állandó tüsszentések
A babáknak icipici orrocskájuk van. Már egy egészen kis váladék is tüsszentésre ingerli őket. És mivel még csak most bújtak elő a vízzel teli anyaméhből, valószínű, hogy ez okoz egy kis dugulást, ami a tüsszögésekért felelős. Ha ezt nem kíséri sűrű, sárga váladék, aminek oka megfázás lehet, a sok „hapcizás” csak egy rövidke szakasz a baba életében, amit minden bizonnyal ki fog nőni.
-via -
Fotó: freepik.com