Hogyan legyek fitt anyuka? – 2. rész
Ha mind testileg, mind lelkileg készen állsz a baba mellett visszatérni a sportosabb életmódhoz, és megteremtetted az én-időt hozzá, az intim területek izomzatának megerősítése után a teljes testi fittséged visszaállítása lehet a következő cél. Mikre figyelj?
Az időzítés
Ha a szülés előtt rendszeresen sportoltál, előbb-utóbb elkezd hiányozni; szakemberek szerint a természetes szülés után akár már 4 héttel, császármetszés után pedig 6—8 héttel elkezdhetsz fokozatosan mozogni - ami először lassú sétát jelentsen.
Mivel edzés során nő a tej tejsav tartalma, ami nem kedvező a babák számára, ezért szoptatás utánra időzítsd azt. Ne feledd, minél intenzívebben edzel, annál jobban savasodsz, ezért a szoptatás hónapjaiban kerüld az izomlázad okozó, megterhelő tréningeket. Esetleg személyi edző segítségét is kérheted, aki külön erre specializálódott, de jó ötlet a baba-mama torna is. Ne aggódj, a tejed mennyiségét nem befolyásolja a mozgás – nem lesz kevesebb a mennyisége!
A test jelzései
Az élet minden szakaszában fontos, hogy a testeddel összhangban cselekedj, ám a szülés utáni időszakban – amikor a szervezeteddel még óvatosabban kell bánnod-, különösen hangsúlyos, hogy figyelj magadra: ha újra vérzést tapasztalsz, mindenképpen lassíts! Ha a császározás utáni hegek érzékenyek, fájnak, akkor is hagyd abba a mozgást, mert nagyobb károkat okozhatsz vele, mint amekkora hasznot!
Core és hátizmok
A core izmok felelősek a gerincoszlop stabilizálásáért az ágyéki szakaszon; gerincfeszítő izmok, hasizom, medence körüli izmok, és a farizom tartoznak ide. Bizony a terhesség alatt egyre növekedő pocak alaposan megterheli ezt a területet, sőt az egész gerincet és a hátat - nem beszélve a szülésről. A hasüreg is átrendeződik a baba miatt: a rekeszizom, a gyomor és a tüdő feljebb tolódik, a belek összenyomódnak, a méh kb. ötszázszorosára nő. A visszarendeződésükhöz idő kell, a császármetszés során átvágott hasizom regenerálódásához pedig még több idő és türelem!
Kezdj nyújtó gyakorlatokkal, és csak azután térj át az erősítő tréningre, annak is a kezdeti szakaszában; súlyok nélkül végezd a gyakorlatokat, ehhez ajánlom a gerinctornát, a sterchinget vagy a jógát.
Fontos, hogy kellő pihenő időt iktass be a gyakorlatok közé és az edzés utánra is, és bőséges folyadékot fogyassz!
Egy pár hónap eltelte után emelheted az intenzitást, és az állóképességed növelése érdekében az intervall kardiót is elkezdheted – ehhez a legtöbb fitneszgépen is találsz programot.
Plézer Panna sportedző, 2016. november 30.