#baba#anya

Nem tilos a sport terhesség alatt, de érdemes okosan csinálni

A várandósság egy varázslatos időszak, még akkor is, ha ezt az első trimeszter rosszullétei során nem mindig érezzük így. A testünk átalakul, egy új élet fejlődik benne, és már nem csak magunkkal kell számolnunk, amikor étkezünk, dolgozunk, szocializálódunk vagy éppen sportolunk. Sokan azt gondolják, hogy ilyen állapotban ez utóbbi egyáltalán nem is ajánlott, mert veszélyezteti a magzat egészségét. Ez azonban nem így van, ha tudatosan és körültekintően végezzük a testmozgást.

A következőkben körbejárjuk a témát: kitérünk arra, hogy mely sportok ajánlottak és melyeket jobb kerülni áldott állapotban. Felhozunk számos érvet amellett, hogy néha felkeljünk a kanapéról már akkor is, amikor kerekedik a pocakunk, és egyéb tanácsokat is hozunk a sportolni vágyó kismamáknak!

Miért vágjunk bele a mozgásba?

Azt jól tudjuk, hogy a sportnak milyen pozitív hatásai lehetnek az emberre az egészséges testsúly megtartásától a szív- és érrendszeri betegségek kialakulásának megelőzésééig. A várandós nőknél azonban további előnyei is jelentkezhetnek. A rendszeres mozgás csökkentheti a növekvő terhek okozta hátfájást, a székrekedés gyakoriságát, valamint a kellemetlen puffadást. Emellett segítheti a kismamát az állóképessége növelésében, illetve az egészséges testsúly fenntartásában – az elfogyasztott pluszkalóriák ellenére is. A hangulatra és az energiaszintre is jó hatással van, miközben segít a leendő anyukának, hogy éjszakánként jobban aludjon.

És ez még nem minden! Ha egy várandós nő heti szinten mozog, akkor alacsonyabb lehet a terhességi cukorbetegség kockázata és jó eséllyel könnyebben zajlik majd a szülés. Emellett kisebb az esélye annak, hogy császárral hozza világra a gyermekét – kivéve persze, ha épp így szeretne szülni, ezesetben a sport természetesen nem befolyásolja a beavatkozás sikerét.

Hogyan sportoljunk?

Meglehet, hogy a terhesség előtt a napi rutinunk része volt, hogy ébredés után megittunk egy proteinshake-et, majd indultunk is az edzőterembe, egy jó kis izzasztó köredzésre. Nos, egy időre félre kell tennünk a túlzottan intenzív sportokat, és inkább a közepes intenzitású, kímélő edzésekre kell helyeznünk a hangsúlyt – azokat viszont érdemes minél gyakrabban beiktatni!

A legtöbb terhes nőnek azt ajánlják, hogy legalább 30 percnyi közepes intenzitású testmozgást végezzenek a hét legtöbb napján. Ha kezdők vagyunk, akkor a séta is tökéletesen megteszi, hiszen aerob edzésnek számít, miközben nem terheli az ízületeket, amelyek így is fokozott nyomás alatt vannak. Szintén jó választás az úszás, a kerékpározás – inkább szobabiciklin –, vagy éppen a jóga, ennek is kifejezetten a kismamáknak szóló változata.

Kerülendő ugyanakkor minden olyan mozgásforma az első trimeszter után, amihez a hátunkra kell feküdnünk. De veszélyesnek számítanak az olyan sportok is, amelyek ütközésekkel járhatnak, például a röplabda, a futball vagy a kosárlabda. Ugyanez igaz azokra a sportokra, amelyek során könnyen eleshetünk, úgymint síelés, gimnasztika vagy lovaglás. Ebben az időszakban nem ajánlottak a forró jóga és a forró pilátesz sem, ahogyan a közvetlen traumákkal járó mozgásfomrák, például a kick-box sem.

Hogy nehogy túlterheljük magunkat, ökölszabályként alkalmazzuk a következőt: ha edzés közben már nem tudunk gond nélkül fenntartani egy beszélgetést, akkor valószínűleg túlzásba visszük az intenzitást. Figyeljünk oda a fokozatosságra is: ha korábban nem edzettünk, akkor kezdjük kicsiben, akár napi 10 perc mozgással, majd apránként emeljük az időt!

Végül pedig ne feledjük, hogy minden edzés előtt melegítsünk be, nyújtsunk, és hagyjunk időt az mozgás utáni lehűlésre! Hogy elkerüljük a túlzott kimelegedést, figyeljünk oda a hidratálásra is: igyunk minél több tiszta vizet!

Egyeztessünk az orvosunkkal!

A várandósság nem az az időszak, amikor bármivel érdemes kísérletezni, ami potenciálisan veszélyes lehet. Éppen ezért, akármilyen sportot szeretnénk is végezni, érdemes először konzultálni az orvosunkkal. Ha korábban is rendszeresen edzettünk, akkor jó eséllyel azt tanácsolja majd, hogy hasonló ütemben folytassuk tovább a rutinunkat. Itt arra is rákérdezhetünk, hogy milyen étrend-kiegészítőket javasol az edzéshez – ma már több kismama-biztos proteinshake-et és más finomságot találhatunk a boltok polcain. Amennyiben új számunkra a mozgás, a fenti tanácsokat kövessük, amelyek a fokozatosságra vonatkoznak.

Egyes esetekben viszont az is előfordulhat, hogy a szakember úgy találja, nem tenne jót nekünk a mozgás áldott állapotban. Ilyen lehet például, ha valamilyen tüdőbetegségünk van, ha magas lett a vérnyomásunk a terhesség alatt, ha méhnyaki vagy placenta-problémák jelentkeztek nálunk, valamint akkor, ha a második vagy harmadik trimeszter során rendszeres hüvelyi vérzést tapasztalunk. Néhány terhességi komplikáció szintén indokolhatja, hogy az orvosunk óva intsen minket a testmozgástól. Ilyen lehet a koraszülés magas esélye és a súlyos vérszegénység is.

Minden más esetben viszont mind nekünk, mind a magzatnak jót tesz majd, ha néha erőt veszünk magunkon, és sétálunk egyet, vagy csak tekerjük egy kicsit a szobabiciklit, miközben terhesmagazinokat lapozgatunk. 

 

A cikk fizetett promóció (x)

(x), 2023. július 20.

 
 
 
X
EZT MÁR OLVASTAD?