Kruppos a gyerek
Szombat hajnalban arra ébredtünk, hogy legkisebb gyerekünk botrányos hangon veszi a levegőt, mellé pedig ugatva köhög. Hurrá, újra itt a krupp!
Minden gyerekünknek volt életében egyszer ilyen kruppos rohama. Aki egyszer hallotta, soha többé nem felejti és mással össze nem téveszti a krupp hangjait. A belégzés és kilégzés sípoló, hörgő hangon történik - ,,húz”, ahogy a szakirodalomban olvashatjuk. A köhögés ugató hangja a szamárköhögésre emlékeztet - de ne tévesszük össze vele, a szamárköhögésre van kötelező védőoltás, épp 3 hete kapta meg a lányom a 6 éves kori DiPerTe oltást, ebben a ,,Per” a pertussis, vagyis a szamárköhögés ellen véd.
Ha utánanézünk a neten, mit is kell tudni a kruppról, akkor azt találjuk, hogy jellemzően hatéves kor alatt fordul elő, légúti fertőzések következményeként. Hatéves kor felett ritka, mivel a torok gégefedője és a torok ürege megnő annyira az életkor előrehaladtával, hogy annak fertőződése már nem okoz heveny rohamokat. A fiúknál valamivel gyakrabban fordul elő, mint a kislányoknál.
A krupp - croup, jelentése varjúkárogás - elnevezés nem pontos, hiszen a valódi krupp régebben a diftériás megbetegedés – torokgyík - egyik tünete volt, de ez ma már a megelőző védőoltások következtében gyakorlatilag nem fordul elő. Amit mi ma krupp-szindrómaként definiálunk, az valójában pseudo- vagy álkrupp.
A lányomnál volt előjele a rohamnak: előző nap egy ovis kültéri programon vettünk részt, ahonnan úgy jöttünk haza, hogy a lányomnak elment a hangja. A torka még nem fájt, elesett sem volt, így akár meg is úszhattuk volna - ki tudja, ha a mandula, mint védvonal még mindig a torkában lett volna, talán nem lett volna belőle krupp. Mellesleg éppen előző nap dicsekedtem vele egy ismerősnek, hogy amióta kivették a manduláját, azóta egyáltalán nem folyik az orra, nem náthás, nem horkol, nem beszél orrhangon - újra és újra megtapasztalom, hogy egy gyerek viselkedésével sosem szabad mások előtt kérkedni, mert azon nyomban rácáfol!
A krupp jellemzően a késő éjszakai, kora hajnali órákban jelentkezik. A panaszt a hangszálak alatti terület nyálkahártyájának duzzanata okozza. Az első és legfontosabb teendő, hogy érje hideg levegő a légutakat, nyissunk ablakot! Most így ősszel nem gond, de ha valakire esetleg nyáron törne rá, amikor éjszaka sem süllyed a hőmérő higanyszála 20 fok alá, akkor a kinyitott hűtőajtóba kell a gyereket állítani 20-30 percre, amíg a légzése nem rendeződik. Jó, ha tudunk hidegpárásítani - a meleg pára nem jó, súlyosbíthatja a tüneteket!
Kezelése több módon történik. Enyhébb esetben elég a hideg levegő, a mézes tea, az ágynyugalom, a hidegpára. Súlyosabb, allergiás reakcióról árulkodó esetekben akár antihisztamin injekcióra is sor kerülhet, vagy kórházi kezelés is lehet a vége.
A mi esetünkben sajnos lázzal párosult a krupp - nem jellemző tünet -, ezért szombat reggel a gyermekorvosi ügyeleten kezdtünk. Az orvos írt fel homeopátiás szirupot és golyócskát, javasolta a mézes hársfateát, a gyakori ablaknyitást éjjel is, és a disznózsíros borogatást. Ez utóbbi nem valami kuruzsló szemfényvesztése, nálunk már többször működött, hogy zsírral bekenjük a letapadt váladékkal küzdő gyerek mellkasát, dunsztoljuk - folpackkal vagy törölközővel betekerjük -, és órákig hagyjuk ezt így hatni, mielőtt lefürdetnénk.
Antibiotikumot is írt fel az orvos, amivel tegnap még vártunk - orvosi utasításra! -, de mivel mára nem enyhült a helyzet, így kiváltottuk és reggel már be is adtuk az első adagot.
Ijesztő egyébként erre az ugató köhögésre és nehézlégzésre ébredni. Nagyon fontos, hogy a szülő őrizze meg a nyugalmát, mert ha a gyereket még jobban megriasztja a kapkodó, ideges viselkedésével, az a tünetek súlyosbodásához vezethet, tehát igyekezzünk megnyugtatni a csöppséget, miközben legyünk gyorsak és hatékonyak!
Nágel Zsuzsi, 2012. december 10.
Babanet hozzászólások(6 hozzászólás)