Espero!
Ha nem okoz problémát a fogad ( nem érzékeny hidegre- melegre- ráharapásra), akkor szerintem hagyd békén!
Tényleg az amalgámeltávolítás alatt a legnagyobb a szervezet higanyterhelése(főleg a fogorvosodé!!!
), de ezen semmilyen méregtelenítéssel nem nagyon tudsz változtatni (meg terhesség alatt ne nagyon méregteleníts, inkább igyál sokat és táplálkozz változatosan! Már persze, ha a hányingertől tudsz!
)!
Ha azonban problémát okoz inkább cseréltesd ki, mert a terhesség során a megváltozott immunrendszer miatt a kül. gyulladások hajlamosak fellobbanni! Nehogy aztán pont ez a fogad okozzon gondot! Ha a legcsekélyebb kétséged van ( pl. kicsit érzékeny), inkább szólj a dokinak, majd ő eldönti!!!
Reméljük a dokid elég modern ahhoz, h. ún. exhaustort (nagyporszívó
) használjon, ez elszívja a keletkező higanygőzöket, a fúrás után/során meg ha úgy érzed, h. tele van a torkod inkább öblíts, mint hogy lenyeld az amalgámtörmeléket (bár inkább a higanygőz az ami veszélyes, nem a kötött, szilárd amalgám!)!
A fogkőleszedés viszont nagyon jó ötlet! Ügyelj rá, h. ne csak az alsó-első fogaid nyelv felőli oldaláról szedjék le, hanem az összes fogadat nézzék át és tisztítsák le! Meg az sem árt, ha utána szépen ki is polírozzák, így később képződik újra!
Az UH-os fogkőeltávolítás nincs káros hatással a babára, és ált. nem fáj annyira, h. érzésteleníteni kelljen miatta, de ha neked fáj, akkor inkább kérj érzéstelenítőt!
Ha a dokidnak van, akkor lehetőleg Ultracaint v. Septanestet (lényegében ugyanaz!).
Mellékelek néhány netről levett infót a megnyugtatásodra:
"Lidocain terhesség és szoptatás alatti alkalmazása:
Patkányokon végzett reprodukciós kísérletekben az emberi adag 66 -szorosát alkalmazva nem mutatott magzatkárosító hatást de ezen eredmények nem mindig prediktívek a humán reakciókra. Terhes nők bevonásával adekvát és jól kontrollált vizsgálatok eddig nem történtek. A lidocain átjut a placentán. Terhességben csak a haszon/kockázat gondos mérlegelésével lehet alkalmazni különösen az első trimeszterben. Az anyatejbe kis mennyiségben jut át. Ez gyakorlatilag nem jelent kockázatot a csecsemő számára de szoptatás esetén fokozott óvatosság szükséges.
Igaz-e, hogy a terhesség alatt veszélyes a fogröntgenezés és a helyi érzéstelenítés?
Nem igaz. Ha csak ez tart vissza minket, bátran felkereshetjük fogorvosunkat. Rejtett fogbetegség feltárásakor vagy néhány sürgős esetben káros következmények nélkül alkalmazható a röntgensugár. Nos, ami a helyi érzéstelenítést illeti, ugyanez elmondható. Sőt, a fájdalom nélküli kezelés megóvja az anyát és természetesen a babát is a fölösleges stresszhatástól. Az egyetlen gond, hogy az első két hónapban gyakori émelygés miatt egyesek rosszul tűrik a lokális érzéstelenítést. A foghúzást azonban (hacsak nem ez az egyedüli megoldás) nem tanácsoljuk senkinek.
A terhesség alatti fogászati kezelés a legtöbb rendelőben nem rutinszerű, az orvosok gyakran félnek, hiszen sem röntgenezni, sem hosszasan, több ülésben kezelni nem szerencsés. Gyakran az érzéstelenítésben is bizonytalanok, bár a helyi érzéstelenítés a magzatra nincsen káros hatással. Ellenjavallott azonban bizonyos gyógyszerek, antibiotikumok alkalmazása.
Az Ultracain a terhesség alatt végzett műtéti beavatkozások során kíméletes helyi érzéstelenítőnek számít. Kisebb mértékben jut át a méhlepényen, mint más helyi érzéstelenítő szerek. 3 állatfajon, magas adagokkal elvégzett vizsgálatokban sem a terhességre, sem a magzatok fejlődésére nem fejtett ki káros hatást. Az emberen, terhesség alatt történő alkalmazás során sem várható a sem a terhességre, sem a magzatra kifejtett káros hatás, mivel az emberen a helyi érzéstelenítéshez szokásosan alkalmazott adagok alacsonyabbak a teratológiai kísérletekben alkalmazott adagoknál. "
Egyébként a fogászati kezelések szempontjából a 2. trimeszter a legideálisabb:
-ilyenkorra ált. elmúlik a hányinger
-a kismama is kevésbé aggódik a fejl. rendell.-ek miatt
- még nem olyan méretű a poci, h. ne lehessen fekve kezelni a kismamát (később a hanyattfekvés miatt nyomás alá kerülhetnek a nagyerek, ami rosszullétet eredményezhet!)
-a 3. trimeszter végén már nem szabad alkalmazni egy csomó gyógyszert, amit ilyenkor még nyugodtan lehet (pl. Aspirin!)!
Szóval ne izgulj, mondd meg nyugodtan h. babát vársz!
(Mondjuk mi mindig meg szoktuk kérdezni!
Mostanában - h. az asszisztensnőm is babát vár- a "nem " válasz esetén azt szoktuk felelni, h. " Na, akkor ön ebben a szobában az egyetlen!"
)