Gyerekkori betegségnek tartják, mert ahogy beiktatják az étkezésbe a gabonákat, rá 1/2-1 évre jelentkeznek a tünetek. Viszont sokan vannak, akiknek csak 1-2 kísérő jelenség árulkodik a lisztérzékenységéről, pl. vérszegénység, vitaminhiány, töredezett körömök, diabétesz, stb.
Itt egy idézet:
"A tünetek általában a gabona étrendbe iktatását követően 6-12 hónappal kezdődnek, rendszerint fokozatosan alakulnak ki. A betegség hevessége és a tünetek kialakulásának időpontja különböző lehet, ami összefügg azzal, hogy a glutén mikor került az étrendbe, és befolyásolja a glutén fogyasztott napi mennyisége is.
A csecsemőknél fejlődési rendellenességet, súlygyarapodási és növekedési zavart, felnőtteknél fogyást, gyengeséget, fejfájást, hajhullást, bőrkiütést, csontritkulást, vashiányt okoz, nőknél menstruációs zavarok és meddőség is felléphet.
Előfordulhat az is, hogy az alacsony növés, a vashiányos vérszegénység, a fogzománc hibás fejlődése vagy a pubertás késése az egyetlen tünet".
És itt a diagnózis módja:
Egyetlen megbízható módja a glutén étrendből való kiiktatása előtti szövettani vizsgálat.
A vérvizsgálat kevésbé megbízható eredményt ad. Az IgA endomysium ellenanyag és a szöveti transzglutamináz IgA-ellenanyag kimutatásával történik, és a vérszérumból végzett vizsgálatok pozitivitása erős gyanút támaszt a betegség fennállására.
A diagnózist a szövettani vizsgálat erősíti meg.
link:
http://www.allergiainfo.hu/inda13l.html Nekem a vetélés miatt csinálták meg ezeket a vizsgálatokat.
Krizsa dr. azt mondta, hogy gyakran majdnem észrevétlen marad a lisztérzékenység, és közben nem egy meddő nőről kiderült már, hogy csak ez volt a felelős a gyermektelenségért.