Kedves Gitta4
Mivel látom, hogy az Rh összeférhetetlenség problematikája kicsit zavaros, (bár megint nagyon késõ van) leírom, amit errõl tudni kell. Ide írom, nem e-mail-ben, mert bizony sokaknak aktuális.
Tehát:
RH ÖSSZEFÉRHETETLENSÉG.
A rhesus majom vérében illetve vörös vérsejtjeiben van egy fehérje, ami megtalálható az emberek nagyobbik részének vérében is, ez a Rhesus faktor. Akinek a vérében van, az Rh pozitív, akinek nincs, az Rh negatív.(Az Rh vércsoportot al-csoportnak nevezik, a fõ vércsoportok a 0, A, B, AB.) Európában az emberek 15 %-a Rh negatív.
Ha egy Rh negatív ember Rh pozitív vér transzfúziót kap, az Rh faktor egy idegen fehérje, a kapó szervezete ellenanyagot termel vele szemben, és ez az Rh pozitív vörös vérsejtek pusztulását okozza. Amióta errõl tudnak, azóta nemcsak a fõ vércsoport szerint, hanem az Rh szerint is csoport azonos vért adnak az embernek.
A terhességben viszont a következõ probléma jelentkezik. Ha az anya Rh negatív, a magzat Rh pozitiv, akkor keletkezik az anya vérében ellenanyag az Rh faktorral szemben, ha a magzat vörös vérsejtjei átjutnak az anya vérébe. A terhesség alatt ez nem következik be, mivel a vérerek fala a vörös vérsejtek részére nem átjárható. Akkor jut át az anya vérébe a magzat vérsejtje, ha a magzati erek sérülnek. Ez történik a szülés, illetve a terhesség kaparással történõ megszakítása esetén. Ez az oka annak, hogy az elsõ terhességben az Rh összeférhetetlenség soha nem okoz veszélyt. Seila (Müller Mónika) tehát teljesen rosszul tudja a dolgot, és azok a szobatársaid is, akik Rh negatív vércsoporttal vetéltek. Tehát az elsõ terhesség befejezése után kezdõdik meg az immunizálás. (Érdekes módon nem minden Rh negatív anyánál, hanem csak minden 11-iknél.) Az immunizálódás azonban nem vetélést okoz, legalább is nem a második terhességnél, hanem a következõ baba nagyfokú sárgaságát a megszületés után, majd a probléma egyre jobban fokozódik, és úgy a negyedik-ötödik terhességnél a magzat méhen belüli elhalását okozza az anyai ellenanyag.
Ez volt a helyzet 1967-ig. Ekkorra azonban a tudomány kidolgozta a megelõzést. A WHO (Egészségügyi Világszervezet) 1969-ben elrendelte az anyák anti-D oltását az immunizálás megelõzése céljából. Ez azt jelenti, hogy szülés vagy vetélés után 72 órán belül anti-D ellenanyagot kell beadni az anyának izomba. Ez az az ellenanyag, amit az Rh negatív vércsoportú szervezet termel az Rh faktorral szemben. Ennek az ellenanyagnak a segítségével azz anya szervezetébe bekerült magzati vörös vérsejtek elpusztulnak, az ellenanyag leköti a veszélyes Rh faktort, és így az anya nem immunizálódik vele szemben, s a következõ terhessége is olyan lesz ebbõl a szempontból, mintha elsõ lenne, a következõ baba se lesz veszélyeztetve. Baj akkor van, ha az egészségügyi dolgozók elfelejtik beadni az anti-D-t. Ezért minden Rh negatív anya figyeljen oda, hogy megkapja-e spontán vetélés, terhesség megszakítás után, valamint szülés és császármetszés után akkor, ha az újszülött vére Rh pozitív. (Ezért mindíg meg kell nézni ilyen esetben a baba vércsoportját, ha az Rh negatív, akkor nem kell anti-D.) Magyarországon 1970-ben kezdték el adni az anti-D-t, eleinte még nagyon ritkásan, valószínûleg azok az orvosok, akik maguk is érintettek voltak ebben, mint pl. én. Az azóta eltelt 32 év alatt azonban már mindenütt megadják.
Korábban, amikor még nem tudtak az Rh faktorról, elõfordult, hogy súlyos fertõzésben a kisgyereknek fõ csoport azonos apai vért adtak izomba, a fertõzés kivédésére (ma ezt immunglobulinnal végzik el, nem apai vérrel). Szerencsétlen esetben az apa Rh pozitív volt, a gyermek Rh negatív, és ekkor az apai vértõl már kis gyermek korban immunizálódtak a kislányok. Náluk már az elsõ terhesség is súlyos szövõdményekkel járt. Anyáitoknál még elõfordulhatott ilyen szövõdmény, mivel az Rh faktort emlékezetem szerint a második világháború alatt fedezték fel. Azóta viszont ilyen vérinjekciót nem adnak.
Kedves Gitta! Megnyugodhatsz: a vetélésedet nem az Rh összeférhetetlenség okozta, és mivel kaptál ellenanyag injekciót, a következõ babádnak emiatt nem lez semmi baja. Azt azonban érdemes végig gondolni, hogy mit lehet tenni ellene, hogy a következõvel ne járj így. (Gyulladások megelõzése, megszûntetése Gynevac injekcióval, hormon vizsgálatok: a progeszteron a ciklus második felének közepén nagyobb legyen 21 ng/ml ill. 64 nmol/l-nél, nincs-e Toxoplazma fertõzés).
Noémi!
erasm@freemail.hu Többieknek talán holnap tudok válaszolni.
Üdvözlettel Erazmusz