Szia, Pinky,
egy idézet Henci Goertól, amit Prokopp Dórának válaszolt hasonló kérdésére (
http://www.szuleteshete.hu/cikk.php?id=86&cid=43902 ):
"Soha egyetlen kutatás sem mutatta ki a gátmetszés előnyeit. Sőt, a kutatások azt mutatják, hogy a gátmetszés növeli a fájdalmat és a vérveszteséget a szülést követő első napokban.
Növeli a fertőzés és a lassú gyógyulás kockázatát is. Ráadásul azok a nők, akiken gátmetszést végeztek, nagyobb arányban éreztek erős, hosszú ideig tartó fájdalmat vagy szexuális aktus alatti fájdalmat. A felmérés szerint a hüvely és a gát legjobb védelme az azokat megsértő hagyományos szülészeti eljárások elkerülése. Ezek a következők:
1) Hosszú, erőteljes nyomás a test természetes ösztönei ellenére.
2) A külső nyomás (ha az orvos vagy a bába a szülő nő hasát nyomva igyekszik a babát kinyomni).
3) Szélesre tárt lábakkal szülni, pl. szülőkengyelben.
4) A szülés folyamatát manipulálni (pl. az orvos kézzel visszatolja a vagina nyílását a kibújó fej mögött).
5) Gátmetszés.
6) Fogó használata vagy vákum.
7) Azok a nők, akik szeretnék elkerülni a sérüléseket és a szülést követő gyengeséget, felejtsék el az epidurális érzéstelenítést is, mert ez növeli a „fogós” szülés, gátmetszés és más beavatkozások szükségességének veszélyét.
Henci"
Ugyanő elmondta a 2004-es Bábakonferencián, hogy bár az orvosok azzal az érvvel manipulálnak, hogy a vágott seb sokkal gyorsabban és jobban gyógyul, mint a repedt, ez kutatásaik szerint egyáltalán nem igaz. És nem is kevésbé fájdalmas, sőt ezeknek épp az ellenkezője igaz. A repedt gátseb gyógyul gyorsabban, és kevésbé fáj. Arról nem is beszéve, hogy sokkal de sokkal kevesebb gát reped akkor, ha a mamákat hagyják az ösztöneik szerint vajúdni az általuk legbiztonságosabbnak érzett helyen - na meg szülni.
És hogy még miért? Mert a rutinszerű vágásokkal - nagyon ügyes, rafinált verbális eszközökkel, de - rákényszerítik az anyát a hanyattfekvő helyzetre, és ez az esetek túlnyomó részében kifejezetten kellemetlen. Csak sajnos annyira elszakadt a Nő az őserejétől, annyira átadta a felelősséget, az irányítást az orvosoknak, hogy már eszébe sem jut, mi is volna neki valójában jó. Na meg hanyattfekve a babában is oxigénhiány lép fel, ami egy 10 perces kitolásnál nem nagy ügy, de egy 2 órásnál császárhoz vagy halálhoz is vezethet. Ja, meg ha nem mondnák a nőknek, hogy a méhszáj eltűnésével feküdjenek (üljenek) fel a szülőágyra, akkor talán sokkal kevesebbnek állnának le a kontrakciói a kitolás kapujában. Ez persze nem csupán a gátvágás miatt van, de óriási szerepe van. Hiszen ha nem akarnának az orvosok,szülésznők kényelmesen dolgozni, akkor a fenét sem érdekelné, álva, guggolva vagy akárhogy is szülsz. Tisztelet a kevés kivételnek, akiknél lehet háborítatlanul szülni, akik aládfekszenek, ha kell.
Virág