Ez egy igen bonyolult kérdés, világszerte nincs megoldva.
A beta-streptokokkus(BS) évent Magyarországon egy-három ujszülött és kb 2 évente egy anya haláláért felelős. A fertúőzés forrása mindíg a hüvelyi fertőzés, egyértelműnek látszik, hogy akkor küzdeni kellene ellene. Miért nem tesszük? Legalábbis miért nem kötelező?
A kórokozó igen elterjedt, az adatok szerint a terhesek hüvelyváladékában 10-70%-ban kimutaható. Már ebből is látszik nincs egyöntetűség. Ugyanis többféle Str. van, nem mind veszélyes, ehhez speciális tenyésztés kellene. Igen drága lenne mind a 100 000 évenkénti terhest többször is a terhesség alatt tenyészteni. Azért többször, mert a terhesség bármely szakában bekövetkezhet a fertőzés, és mert a kimutatás sem mindíg sikeres.
Hasonlóan bizonytalan a kezelés kérdése. A str. általában penicillin érzékeny de a "mi" Str. (mivel haemolizáló hatású) csak a fejlettebbekre érzékeny (pl. Augmentin, Eric-penicillin érzékenyeknek). De a kezelés sikerét ismét csak tenyésztés tudja kimutatni és a kőr bezárult. Továbbá, ha egy baktériumot kiölünk a hüvelyflórából, egy másik, a használt antibiotikumra rezisztens nő ki helyette. És még ha csak pl. ez gomba lenne! ,mint leggyakrabban, de néha igen kemény, egyébként ritka vadállatok vannak, melyek egyedül maradva csaknem olyan veszélyesek mint a str.! És már penicillin rezisztensek is!
Mindezek alapján (nagy a káosz) mindenki más filozófiát választ. Legutóbb az amerikai nőorvos társaság (
www.acog.org) azt javasolta, hogy ne vizsgálják, hanem, ha bármilyen hasonló jellegű panasz van (folyás, amit bakteriális hüvelyfertőzésnek, vaginozisnak hívunk), akkor a szülésnél adjanak hatékony penicillin származékot. Ez viszonylag olcsó és hatékonyabb, mint ha semmit sem teszünk. Azért meggondolandó, hogy ennek alapján a felmérések szerint évente itthon mintegy 30 000 (a szülő nők harmada) kapna antibiotikumot ismert ok nélkül.
Persze ott ahol már pusztított a betegség sokkal óvatosabbak, (akit a kígyó megmart fél a siklótól is), de nem igazoltz, hogy valóban hatékonyan járnak-e el.
Nincs ez a kérdés megoldva. Sok másirányú véleményt is fogunk még hallani.