Ildi, végre válaszolok a kérdéseidre.
"Sokan hagyják abba a szoptatást azután, hogy megjön a menzeszük, mert amiatt nagyon lecsökken a tej. Nyilvánvaló, eközben rengeteg hormonális változás van, ami kihat a tejmennyiségre. Azt is tudom, hgoy gyakori, hogy a menses ideje alatt lecsökken a tejmennyiség, majd utána rendeződik. De el tudom hinni, hogy vannak olyan esetek, ahol
a hormonális változások olyan erősek, hogy tényleg nem lehet fenntartani mellette a
tejtermelést, mindenféle tanácsok, praktikák stb birtokában sem. Kérdésem: milyen százalékban lehet ez?"
Nincs százalékos adat erről. Valóban előfordul, hogy a menzeszt megelőző napon, illetve az első napjaiban lecsökken a tej mennyisége, sőt, olyan is van, hogy megváltozik az íze és a kisbaba átmenetileg sztrájkba lép, nem akar szopizni. Az első egy-két napot követően minden rendeződik és újra lesz elegendő tej és a kisbaba szopási kedve is visszatér. A megoldás ugyanaza, mint szopási sztrájk vagy növekedési ugrás idején.
"Hasonló kérdés: rémlik, hogy valahogy az első 3 hónap más, mint a többi, ezidő alatt arra vana szervezet beállitva, hgoy beinduljon a szopi, de utána már nem megy "magától", illetve a tejleadó reflex is mintha ebben az időszakban lenne erősebb. Hogy vannak ezek a dolgok pontosan, mi az, ami más az első 3 hónapban?"
A mellek már a várandósság alatt előtejet termelnek. A szülést követően, ha nem marad bent placentadarab, akkor a szervezetben lecsökken az ösztrogén és progeszteronszint, viszont megemelkedik a tejtermelésért felelős prolaktin szintje. Az első napokban termelt előtej összetétele hasonló a szoptató és a nemszoptató anyákban, ám ez a tejbelövellést követően megváltozik. A laktáció beindulásához nincs szükség szoptatásra, a tejtermelődés mindenképpen beindul, ám a laktáció fenntartásához már
elengedhetetlenül szükséges. (Ezzel nem azt akarom mondani, hogy az első napokban nem kell szoptatni, ne értsetek félre!)
Ha valaki nem kezd el szoptatni, a mellét nem üríti ki, akkor a tejének Na és Cl koncentrációja megnő és a szekréció néhány nap alatt megszűnik.
A tejbelövellést követően a tejtermelés endokrin (hormonális) szabályozás alól autokrin (a mell kiürítése által szabályozott) szabályozás alá kerül. (Ez azt jelenti, hogy a tej mennyiségének szabályozásáért az emlőmirigy helyi mehanizmusai felelősek, amelyek viszont a csecsemő által elfogyasztott tej mennyiségétől függnek. A tej kiürítése a mellekből elősegíti a folyamatos tejtermelést, míg a megfelelő kiürítés hiánya vagy a tejpangás a tejtermelés csökkenésének irányába hat.)
Hogy ez pontosan mikor következik be, senki sem tudja, vannak, akik 3 hónapos korra teszik, vannak, aki 6 hetesre. Ha ez időn belül gyakran, igény szerint szoptat az anya, akkor kialakulnak azok a receptorok az agyban, amelyek a későbbi, autokrin szabályozásért lesznek felelősek. Ha az anya ritkán szoptat, korlátozza a szoptatások
idejét, időtartamát, tehát nem ürül megfelelő gyakorisággal a tej, akkor ezzel akadályozza a megfelelő számú receptor kialakulását és náluk fordulhat elő, hogy a háromhónapos kor körüli növekedési ugrásnál már nem tudja a tejtermelés követni a kisbaba megnövekedett igényét.
"Harmadik, szintén ide kapcsolódva: létezik olyan (és milyen gyakran), hogy akár 6 hónapig is kizárólag szoptató anyának később -akár a menses, akár egyszerűen a szüléstől eltelt hosszú idő miatt- hormonálisan, minden optimális szoptatási gyakorlat mellett lecsökkenjen-elfogyjon a teje?"
Fentiekből kiindulva ilyen elvileg nem lehetséges. (A menzesz elején átmenetileg csökkenhet, ezt írtam.) Ellenben bizonyos betegségek (pl. pajzsmirigybetegség), hormonzavarok, ösztrogéntartalmú fogamzásgátlók később is okozhatnak fennakadást.
"(remélem elég értelmesen fogalmaztam. SZóval én elhiszem, hogy léteznek hormonálisan nem tökéletesen működő emberek, ahogy a fogantatásnál, úgy a szopinál is elképzelhető, csak kérdésem, hogy ez mennyire gyakori? És ha igen, akkor itt lehet-e valamit tenni (gyógyszeres beavatkozás?)? Lehet, hogy a "hormonális" szó nem is jó, közelebb van a "szervi okok" kifejezés talán)"
Ilyen esetekben nem nagyon van értelme a gyógyszeres beavatkozásnak. Gyógyszerrel olyankor lehet rásegíteni, amikor valaki örökbefogadott babát szoptat vagy ha kevés a tejmirigye. Pl. ha egy tejmirigyelégtelenségben szenvedő mama önmagától 10 ml tejet tud termelni alkalmanként, mellenként, akkor gyógyszer mellett 20-30 ml is lehet az egyszeri mennyiség. De 200 millit sose fog termelni, még gyógyszerrel se. És persze a gyógyszer soha nem az első választás! És soha nem javaslunk gyógyszert olyan anyáknak, akiknek egyszerűen csak kevés a tejük és más módon is szaporítható.
Iboly