Szia Tontica!
Bocs, hogy tegnap nem tudtam válaszolni neked! Lássuk a kérdéseidet!
"igazabol azt sem tudom, hogy mi a baj a szoptatassal, velem van a baj vagy a pici szopasi technikajaval. Lehet, hogy turelmetlen voltam es akar fel orankent is mellre kene tennem, ez lenne a megoldas?!"
Az biztosan sokat lendítene a dolgon, ha egy picit lazábban vennéd az egészet. Kicsit úgy, mintha egy lakatlan szigeten lennél, ahol nincs mérleg, nincs óra, nincs tápszer, csak Te vagy és a kisbabád. Mit tennél? Megtanulnád felismerni a kisbabád jelzéseit. Rájönnél, hogy nem csak az éhségére van csillapító hatással az, ha megszoptatod, hanem pl. a fájdalmára is. Rájönnél, hogy ha mellreteszed a síró kisfiadat, akkor hirtelen kerek lesz a világ. Lehet, hogy éhes volt, lehet, hogy szomjas, lehet, hogy egy kis mamaszagra vágyott vagy hallani akarta a szívdobogásodat. Együtt akart lenni veled. Mert Te vagy számára az az ismert és szeretett lény, aki 9 hónapon át óvta, védelmezte, akit már alaposan megismert, akire számít, ha bánata van. Mindeközben jó sok tejed termelődne, éppen annyi, amennyire Raticonak szüksége van. És mivel szemmel láthatóan hurkásodna, nőne, fel sem merülne benned, hogy nem elég a tejed.
"Telefonon keresztul hogy tudnak segiteni?"
Először is türelmesen meghallgatnak, megpróbálják átérezni a helyzetedet, majd feltesznek neked egy csomó kérdést. Olyanokat, mint amilyenek az én honlapomon is fent vannak az emailes részben. A válaszokból általában kiderül, mi okozza a bajt. Ezután elmondják, hogy mit lehetne tenni, hogy javuljon vagy rendbejöjjön a dolog. Általában nem zúdítanak rád azonnal minden lehetséges információt, hanem a legkézenfekvőbb dolgokat javasolják. Ha nem válik be, érdemes újra felhívni őket, mert akkor tudnak javasolni valami mást, ami lehet, hogy jobban megfelel nektek. Ha valami nem tetszik, idegenkedsz tőle vagy egyszerűen csak nem akarod, akkor mondd meg! Ebben az esetben egy másfajta megoldást kínálnak. Igyekeznek megtalálni azt a módszert, ami a ti
családotoknak a leginkább megfelel. Azt nagyon fontos megértened, hogy a szoptatási tanácsadó segít, de nem tudja helyetted megoldani a problémát. A munka oroszlánrészét ti végzitek el. Bár azt gondolom, hogy szociális asszisztensként ezt úgyis tudod.
"A babam nagyon sokat visszabukik szopas utan, tapszer utan nem, miert van ez?"
A babák gyakran buknak. Vagy azért mert mohón szopiznak, vagy azért mert az anyukának erős a tejleadó-reflexe és nehezen bírkóznak meg a torkukra ömlő tejfolyammal, szinte fuldoklanak, sok levegőt nyelnek, de sokszor a szoptató mama tehéntej fogyasztása áll a háttérben.
"Ki lehet alakitani egy bizonyos rendszert a szoptatassal is?"
Az a legjobb, ha az időbeosztást a kisbabádra bízod. Az a tapasztalat, hogy a babák is kialakítanak maguknak egyfajta rendszert, de mire hozzászoknál, az egész borul. A babák hihetetlen fejlődésen mennek keresztül az első évben, szinte minden ahhoz igazodik. Szerintem érdemes fix pontként a fürdetést meghatározni, hogy legalább az esték hasonlóképpen alakuljanak.
Az anyatej rendkívül könnyen emészthető, igazi bababarát táplálék. Pillanatok alatt kiürül a gyomorból. Ha egy baba hamar megéhezik, akkor nem feltétlenül azért van, mert kevés a tej, hanem azért, mert hamar megemésztette. Adni kell neki újra. (No és persze az sem elhanyagolható szempont, hogy nem csak azért akarnak gyakran szopizni, mert éhesek.) Bármilyen gyakran meg lehet szoptatni egy kisbabát!
"Ejjel miert kelnek a "nagy" babak (akar egy eves vagy annal nagyobb) ejjel is szopni amikor elvileg mar kibirnak reggelig?"
Ennek az egyik oka általában a fogzás. A szoptatás és a szopizás lazító, nyugtató, fájdalomcsillapító hatású. A másik ok életkori sajátosságokban keresendő. Úgy 4-6 hónapos kor körül már annyira felfigyelnek a körülöttük zajló dolgokra, a hangokra, neszekre, hogy szinte lehetetlen ébren megszoptatni őket. Pár perc alatt végeznek a szopival. A kisbabák nagy része éjjel pótolja be, ami nappal kimaradt. (A honlapomon az alvásról is olvashatsz.)
"Hany perc alatt szivja ki a megfelelo mennyiseget egy 4-5 hetes csecsemo?"
Ez teljesen változó, nem lehet általánosítani. Vannak erősen, ügyesen vagy éppen mohón szopó babák, akik az első perctől kezdve rövid idő alatt rakják tele a pocakjukat, másoknak hosszabb időre van szükségük. Általában azt szoktuk mondani, hogy az újszülöttnek legalább 20 percre van szüksége ahhoz, hogy a tápláló, zsírdús hátsótejhez eljusson, a tejtermelés szempntjából pedig az az optimális, ha alaposan "kiüríti" a mellet. (Teljesen nem tudja kiüríteni.) Ezért nem érdemes korlátozni a szopások időtartamát.
"Honnan lehet tudni, hogy nincs eleg tejem arra, hogy jollakjon a pici, vagy, csak o nem akar rendesen szopni de van tejem?"
Azt, hogy elég-e a tejed, onnan tudod megállapítani, ha figyeled a pisi, kakis pelusokat. Ha a kizárólag szoptatott, hathetesnél fiatalabb baba legalább 4-6 alkalommal pisil és naponta többször van széklete, akkor elég neki a tej. Ehhez még az sem árt, ha havi szinten szépen gyarapszik, ha hurkásodik, ha egészségesnek tűnik, az izomtónusa és a bőre turgora jó.
Egy képzett laktációs szaktanácsadó az ujjával megvizsgálja a baba száját, nyelvét, a szopáskészségét, az izomtónusát,megfigyeli a szoptatást, a mellrehelyezést, azt, hogy hogyan harap rá a baba a mellre. Egyszerűbb esetekben ez telefonos tanácsadásnál sem lehetetlen, ha a mama jól és őszintén válaszol a kérdésekre, esetleg a tanácsadó útmutatási alapján maga is megvizsgálja a babát és elmondja, mit tapasztalt.
Sajnos, Pécsett nincs szoptatási tanácsadó, se LLL-es, se laktációs szaktanácsadó.
(Esetleg egy anyukával tudnálak összehozni, ha úgy érzed, jó lenne egy kis személyes bíztatás.) Viszont nyugodtan felhívhatsz telefonon bármelyikünket, szívesen segítünk! Az LLL honlapján találod az LLL-vezetők számait, a
www.szoptatasert.hu oldalon pedig hamarosan fönt lesz az összes laktációs szaktanácsadó elérhetősége.
"Szerintem minden kismamanak kellene a segitseg, miert nincs tobb szoptatasi tanacsado?"
Egyrészt azért, mert nagyon komoly követelményeknek kell megfelelni és a szakirodalom nagy része idegen nyelven (főleg angolul) van. Másrészt pedig nem sokan tudják vállalni, hogy a családjuk és egyéb elfoglaltságuk mellett, naponta akár 5-10 mamának
segítsenek telefonon keresztül, akár a leglehetetlenebb időpontokban is.
A kutatási eredményeket tényleg nem neked írtam ám!
Tontica, ha van még kérdésed, tedd fel bátran és ne haragudj, ha nem válaszolok rögtön, van úgy, hogy hosszabb ideig nem jövök föl a Babanetre.
Szia,
Iboly