Mottó: "Oda írok, és azt írom, amit és ahol akarok" (Alíz)
Alíz!
Nagyon jól írtad Juditnak, hogy a szopás fárasztó tevékenység egy pici babának. Ezért is természetes, ha belealszanak a szopizásba. Ha úgy ítéljük meg, hogy még nagyon keveset szopott és túl hamar bealudt, jó módszer, ha felvesszük büfizni. Ezzel egyrészt egy picit fel lehet ébreszteni, másrészt pedig az a levegőbuborék, ami eltömte a pocakját, kiszabadul és a kisbaba érezni fogja, hogy tulajdonképpen üres a gyomra. Lehet, hogy azonnal meg lehet szoptatni újra, de az is lehet, hogy alszik még egy kicsit és utána követeli a cicit.
"Ha jól átolvastad az ottani diskurzust, akkor emlékszel, hogy menyire csepülték a mi
gyerekorvosnőnket, aki azt merészelte mondani, hogy jobb ha a gyerek minél hamarabb ismerkedik más ízekkel is (nem azt mondta, hogy korán tápláljuk hozzá, csak azt, hogy minél előbb kezdjük el neki adni a pár kanál almalevet, őszibarackot, nektarint kiskanálból, és hogy igenis időnként kapjon édesköményteát cumiból), mert sajnos előfordul, hogy egy anyának egyik napról a másikra nem lesz teje és akkor borzasztóan bonyolult a gyereket másfajta táplálásra átszoktatni." (Alíz)
Hozzátáplálásnak nevezzük, ha a kisbaba az anyatejen kívül mást is kap enni vagy inni. Korai hozzátáplálásnak nevezzük, ha mindez 6 hónapos kora előtt történik. A korai hozzátáplálás veszélyes és káros, a kisbaba emésztőrendszere kb. féléves kor előtt nem érett arra, hogy anyatejen vagy annak hiányában csecsemőtápszeren kívül mást is kapjon. Ez akkor is így van, ha a kisbaba élvezettel cuppog az almapürének.
Vashiányos vérszegénység esetén a kisbabának vaspótlást kell adni. Nem banánpép formájában. Az egyhónapos baba emésztőrendszerében a banán rombolást visz végbe, ellenben a vaskészítmény gyógyít. Ezt a világ számos orvosa, köztük magyar orvosok is, tudják.
A tej nem apad el egyik napról a másikra. Ha valaki ma abbahagyja a szoptatást, még legalább 6 hétig termelődik teje. Olyan azonban valóban előfordul, hogy "nem jön ki" a tej. Ennek lehet tejcsatorna-elzáródás az oka, vagy oxytocin-termelődési elégtelenség, amit pl. stressz is kiválthat.Olyan sincs, hogy valakinek a teje "időnként elapad". Apad, tehát kevesebb lesz, ez mellgyulladásoknál gyakori. Pár nap intenzív szoptatás után újra lesz elegendő tej. A mell nagyszerűen képes alkalmazkodni a megváltozott igényekhez.
A cumizavar létező jelenség. Ennek egyik bizonyítéka az is, hogy a kizárólag szoptatott babák később nehezen vagy egyáltalán nem fogadják el a cumit, cumisüveget. Általában nincs is rá szükségük. Ideális esetben a kisbaba az ún. komfortszopási igényét is az anyamellen elégítheti ki és ha hozzátáplálásra van szükség, az történhet kispohárból, kanállal, fecskendőből vagy az anyamellen SNS (Szoptanít) készülék segítségével.
A cumira ráerőltetni a babát ugyanolyan káros, mint amikor a szopni nem hajlandó babát próbálják rányomni a mellre.
A Kismama magazin nem állított olyat, hogy 10 éves korig nem kell kenyeret adni a gyereknek. A magazin, dr. Veres Gábor gyermekgyógyászra hivatkozva azt mondja, hogy
amennyiben a családban nem fordul elő semmiféle allergia, a gabonaféléket 6 hónapos kortól lehet adni a babának.
"a laktációs tanácsadók kiszedik egy vékony szeletét a gyerekgyógyászatnak, és mindent erre vezetnek vissza - nagyrészt küönösebb orvosi diploma nélkül." (Alíz)
A szoptatás nem orvosi kérdés. Orvosra akkor van szükség, ha egy baba beteg. Az orvosok nagyon keveset tanulnak a szoptatásról. A Gyermekgyógyászat című tankönyvben 6 oldal szól a szoptatásról. A Szülészet-Nőgyógyászat Tankönyvében négy. Mindkettőnek a fele elavult, túlhaladott információkat tartalmaz, gyakorlati segítségnyújtásra egyik sem tanít. A Nemzetközi Laktációs Szaktanácsadói vizsga letételéhez többezer óra gyakorlatra és rengeteg elméleti tudásra van szükség, naprakésznek kell lenni a legfrissebb kutatási eredményekből. Ez nem 10 oldal elolvasását jelenti...
A laktációs szaktanácsadók képzése és tudása pedig ez év júniusában Európai Uniós szabvány lett. Ez azt jelenti, hogy az uniós országokban az egészségügyi képzés részévé kell tenni azokat az alapelveket, amelyek alapján mi is dolgozunk. Az erről szóló 34 oldalas angol nyelvű dokumentum letölthető az Európai Unió honlapjáról:
http://europa.eu.int/comm/health/ph_projects/2002/promotion/promotion_2002_18_en .htm A szoptatást nem szükséges piedesztálra emelni: az anyatejes táplálás az etalon. Ezt az is elismeri, aki maga nem tud szoptatni. A tápszeres táplálás kényszerhelyzet szülte megoldás. Nincs olyan szoptatási tanácsadó, aki szerint "szoptatás=anyaság lenne az egyszerű képlet és kész".
"mellesleg a lányom (manojoe) szoptat. Csak éppen nem elég a teje. (Biztosan elég lenne persze, ha felhívta volna Ibolyt, ez egyszerűen megkérdőjelezhetetlen!)" (Alíz)
Rosszul tudod. Ha ő történetesen abba a 2 százalékba tartozik, akinek tejmirigyelégtelenség miatt nem termelődik elég teje, akkor azon senki nem tud segíteni.
"Jómagam sokkal jobban hiszek a tapasztalt gyerekorvosokban és a tapasztalt többgyerekes anyákban."(Alíz)
Örülök, hogy végre van valami, amiben egyetértesz a La Leche Ligával! Az LLL ugyanis éppen a tapasztalt orvosokból álló orvosi tanácsadó testület ajánlásaira, a legfrissebb kutatási eredményekre és több tízezer anya tapasztalatára építi a tudását.
Iboly