Dancsi,
írtam emilt. Bocs, hogy csak most, most jutottam el idáig.
Enikő,
"MELLFERTŐZÉS
Az elzáródott tejcsatorna miatti gyulladás általában javulni szokott a gyors és megfelelő kezelés hatására. Ha azonban a tejcsatorna elzáródás fájdalmas, csomó érzékelhető, és mindez lázzal, illetve influenzás tünetekkel (fáradságérzés, végtagfájdalom, levertség) jár, valószínűleg mellfertőzéssel van dolgunk. előfordul, hogy a szoptató kismama a mellében kapja el a fertőzést, amikor a család többi tagja náthás vagy influenzás.
Fontos, hogy ilyen esetben a kezelés azonnal megkezdődjön. A kúra megegyezik azzal, ami mellcsatorna elzáródás esetén alkalmazható: meleg alkalmazása, sok pihenés és gyakori szoptatás. Amennyiben elég gyorsan megkezdtük a gyógyítást, valószínűleg nem lesz szükség más kezelésre. Ha azonban még 24 óra múlva is van lázunk, illetve más tünetek is fennállnak, akkor orvost kell hívni. Ebben az esetben az orvos bizonyára gyógyszert ír majd fel. A gyógyszer szedése során továbbra is sok pihenésre és gyakori szoptatásra lesz szükség.
A babát nem zavartja a szopásban a mellgyulladás. Régebben ilyen esetben rendszerint az elválasztást (a szoptatás abbahagyását) javasolták. A kutatások azonban kimutatták, hogy a fertőzés gyorsabban fölszívódik, ha a mell üres. A kismama is sokkal kellemesebben érzi magát így, mint a hirtelen elválasztás után. Az anyatejben lévő antitestek megóvják a babát attól a baktériumtól, ami fertőzést okozhat. Még az ideiglenes elválasztás is fölösleges bonyodalom akkor, amikor az ember amúgy is rosszul érzi magát.
Ha az orvos antibiotikumot ír fel, az előírt adagot feltétlenül be kell szedni. Sokan abbahagyják a szedést, amint jobban érzik magukat, pedig ezzel a néhány nap múlva jelentkező visszafertőződést segítik elő. Mellfertőzés esetén ez kellemetlen lenne a baba és a mama számára is, ezért fontos az előírt mennyiséget beszedni. A szopós csecsemőnek az antibiotikum általában nem okoz problémát. Amennyiben az orvos bizonyos antibiotikumokat nem talál megfelelőnek, valószínűleg olyat fog fölírni, aminek a szedése a szoptatós kismamának is biztonságos.
Ha a megbetegedés után néhány napon, vagy héten belül újabb mellfertőzés 1ép fel, akkor valószínű, hogy az előző fertőzés nem múlt el teljesen. Ismételt mellgyulladás gyakran előfordulhat, de ez általában inkább visszaesés, mint teljesen új megbetegedés.
Amennyiben úgy tűnik, hogy a tejcsatorna elzáródás, illetve a mellgyulladás túl gyakran fordul elő, akkor meg kell vizsgálni az általános egészségi állapotot. Vajon megfelelően táplálkozunk-e, nem dolgozunk-e túl sokat, hogy ennek ismeretében hagyjunk elég időt a pihenésre és élvezzük a szoptatást."
Azt hiszem, lassan nekem is mennem kellene aludni.
Ági