Új privát üzeneted érkezett!

Jelenleg nincsenek publikus kutatási eredmények az inzulin rezisztencia és az endometriózis közötti összefüggésre vonatkozóan, mégis ha megnézzük a külföldi és a magyar eseteket, egyre gyakrabban olvashatunk arról, hogy inzulin rezisztenciát (IR) diagnosztizálnak endometriózisban szenvedő nőknél.
Jól látható az a tendencia, hogy az endometriózist anyagcsere zavarként kezelve a táplálkozással befolyásolni lehet. Maga az endometriózis diéta és az inzulin rezisztensek diétája is számos pontban megegyezik. Másrészről pedig a policisztás ovárium szindróma (PCOS) esetében már bizonyított, hogy az ovariumban, azaz a petefészekben található nagyszámú inzulinreceptor által közvetített hormonhatás felelős ezen betegség kialakulásáért. A betegek magasabb inzulin vérszintje miatt ezen inzulinreceptorok fokozott működése jön létre, mely a petefészek hormontermelő rendszerét aktiválja. Ez emelkedett ( illetve ciklustó függetlenül állandó szintű) ösztradiol, illetve a nőkre jellemző értéknél nagyobb mennyiségű tesztoszteron ( férfihormon!) termelését eredményezi, melyek negatív visszacsatolás révén képesek a peteérést szabályozó Follikulus Stimuláló Hormon (FSH) szintjének visszaszorítására. Az FSH lenne felelős a peteérés beindításáért és fenntartásáért, tehát hiánya ezen betegségben a petesejt érés zavarát eredményezi, melynek következménye a csökkent termékenység.
A PCOS betegséget alapul véve, felmerül a kérdés, hogy vajon ha az inzulin rezisztencia hormonális eltéréseket okoz - és ezáltal PCOS-t -, akkor az IR vajon nem okozhat-e más hormonális eltérésen alapuló betegséget, mint például endometriózist?


De nézzük meg mi is az inzulin rezisztencia?

Az inzulin érzékenység csökkenését nevezzük inzulin rezisztenciának (IR). Az inzulin a szervezetben éjjel-nappal kis mennyiségben jelen levő hormon, a hasnyálmirigy (pankreász) terméke, a vércukorszint szabályozásának egyik oldala. A szájon át felvett szénhidrátok (a cukrok és a keményítő) a bélből szőlőcukor (glukóz) formájában kerülnek (vércukorként) a vérkeringésbe. A vércukorszint emelkedésére a hasnyálmirigy többlet-inzulint küld a vérbe, ami aztán segít a cukrot elraktározni az izom- és zsírsejtekben. Számos más szerv sejtjeibe (máj, agy, vese, vérsejtek) a vércukor bejut magától is, de az inzulin sok minden más folyamatot is szabályoz: ez az egyetlen "igazi" anabolikus hormon, ami a test felépítését szorgalmazza - magyarul, hizlal.

„Az éveken át tartósan magas kalória-bevitel tartósan magas inzulinszintet, pontosabban evésekként egy-egy hatalmas inzulinhullámot jelent a szervezet számára. A sejtek védekezni kezdenek a beléjük pumpált túl sok cukorral szemben, és kialakul az inzulinrezisztencia, vagyis a sejtek ellenállnak az inzulin sejtfal nyitogató kísérleteinek. Ám mivel az agy érzékeli, hogy a vérben ott a sok cukor, utasítja a hasnyálmirigyet, hogy még több inzulint termeljen. Őrült hajsza kezdődik ekkor. A magas vércukorszint mindent tönkretesz, a szervezet ezt egyre nagyobb adag inzulinnal próbálja kivédeni, a sejtek meg egyre ingerültebben állnak ellen.” (Forrás: Szendi Gábor: La dolce vita)

Igen ám, de eközben a sok inzulin sok mást is csinál ott, ahol nem kéne, pl. hizlal, és az étvágyat is fokozza. A felszaporodó zsírsejteken is persze ugyanolyan rosszak a receptorok (vagy a sejteken belüli folyamatok), így a megnőtt keringő inzulinmennyiség vércukor-szabályozó hatása is kevesebbnek bizonyul, ami további inzulin-túltermeléshez vezet. A sok inzulin hatására olykor-olykor egyszer csak mégis lecsökken a vércukorszint, ami kifejezett éhségérzetet, cukor iránti vágyat provokál. Ördögi kör ez bizony: csökkent inzulinhatás - több inzulin - éhségérzet, elhízás - még rosszabb inzulin hatás - tovább fokozódó inzulin rezisztencia.

Közben annyira megromolhat a vércukorszint szabályozása (különösen, ha más okoknál fogva még az inzulintermelő képesség is csökken), hogy a vércukorszint emelkedése állandósul, ekkor cukorbetegség alakul ki. Tehát az inzulinra való csökkent érzékenységről van szó, ami a normálistól csak kicsit különbözőtől az igen súlyos formáig minden változatban előfordulhat. A teljes IR nagyon ritka, életveszélyes állapot, viszont a mindennapi életben gyakori, kisebb mértékű IR-val járó állapotokban ezt a tény sokáig nem is volt köztudott. Az IR-ral kapcsolatos betegségek végső soron az érrendszer károsodásához vezetnek, aminek súlyos megnyilvánulásai a szívinfarktus, korai érelmeszesedés (elbutulás), agyvérzés, veseelégtelenség, érszűkület.

Az inzulin-érzékenységet csökkenti, tehát IR-t fokozza pár dolog, melyek között nem mindegyik kóros jelenség, és csak átmeneti állapot, vagy a természetes belső szabályozás része, de fokozott mértékben való jelenlétük vagy más tényezőkkel való együttjárásuk rontják az állapotot: terhesség (!), lázas betegségek, a legtöbb hormon, pl. növekedési hormon, tiroxin, prolaktin, az összes szteroid hormon (kortizol, az összes férfi- és női szex-hormon), adrenalin, glukagon, stb.stb., bármiféle stresszhatás. Ugyanígy a felsorolt hormonok túltermelődésével járó betegségek is IR-ral járnak: óriásnövés, hipertireózis, prolaktinoma, Cushing-kór. Gyógyszerek számos csoportja, beleértve a szteroidokat (prednizolon, dexametazon, medrol, szex-hormonok, mindezek kenőcsben is, a bőrről felszívódva is), vízhajtók, és számos más is IR-t provokál (azok a hormonok is, amiket a terhesség létrejöttének és megtartásának érdekében adnak!).

A kifejezetten IR-val járó betegségek közül legismertebb a cukorbetegség, a kövérség, a PCOS, de a hiperkoleszterinémia, magas vérnyomás, köszvény is ide tartozik. Látható, hogy van választék bőven, és a felsoroltak gyakran társulnak, pl. PCOS gyakori kövérséggel, egymást kölcsönösen rontva.


Forrás: http://www.pcos.hu/pcos_belgyogy3.html


Lehet tünete az inzulinrezisztenciának?

Igen, érdekes módon a kialakult inzulin rezisztencia többféle tünettel is felhívhatja magára a figyelmet.

Lehetséges, hogy étkezés után 3-4 órával a kialakult hatalmas inzulinválasz a vércukorszint esését eredményezi, ez megnyilvánulhat a koncentrálóképesség zavarában, gyengeségben, álmosságban, ájulásszerű rosszullétben, szapora szívdobogásban, verejtékezésben is. Általában megfigyelhető, hogy a tünetek édességgel jól szüntethetők.

Mi az inzulinrezisztencia oka?

Az alap és egyben a legsúlyosabb faktor a genetikai örökség. Maga a kórkép nem egy konkrét génhez kapcsolódik, így genetikai kimutatása sem lehetséges. Mai tudásunk alapján egyértelműen több gén is hordozza az inzulin rezisztens állapotra hajlamosító tulajdonságokat.

A családi halmozódás ebben a betegségben sokkal nagyobb, mint az inzulinfüggő, vagyis egyes típusú, azaz fiatalkori diabéteszben.

Elég csak a genetikai örökség?

Nem, önmagában az öröklött genetikai hajlam nem elegendő a betegség kialakulásához.

Számos környezeti tényező segíti elő az inzulin rezisztencia megjelenését, ezek közül a legfontosabbak:

* A helytelen táplálkozás rendszertelen, egyszerre nagyobb volumenű, ritka étkezések, túlzott kalória-bevitel, a rostszegény táplálkozás, a zöldségek, saláták fogyasztásának hiánya, a zsírdús, telített zsírsavakban gazdag ételek preferálása)
* Fentiekkel szoros összefüggésben a túlsúly, elsősorban a hasra lokalizálódó elhízás
* A mozgásszegény életmód (rendszeres sport hiánya ugyanúgy, mint a közlekedés gépesítettségéből fakadó mozgáshiány)
* A fokozott stressz.

Mikorra tehető az inzulinrezisztencia kialakulásának kezdete?

Pontosan nem tudható, de már gyermekkorban megkezdődhet (a statisztikák alapján egyértelműen növekszik a nem inzulinfüggő, vagy kettes típusú cukorbetegségben szenvedő gyermekek száma!), ezt követően a serdülőkorban, majd a fiatalkorban ugrásszerűen megnő előfordulása.

Hová vezet az inzulinrezisztencia? Hogyan alakul ki a kettes típusú cukorbetegség?

A háttérben zajló inzulinrezisztencia beavatkozás nélkül lassú progressziót mutat az élet során.

Idővel elkövetkezik az a pillanat, amikor a szervezet az anyagcserében résztvevő sejtek (elsősorban a máj, az izomzat, valamint a zsírsejtek) " inzulinérzéketlen" állapotát a szervezet már nem képes az inzulin termelés fokozásával ellensúlyozni. Ilyenkor észlelhető először a vércukorszint megemelkedése, ekkor is csak nagymennyiségű cukrot, vagy összetett szénhidrátot tartalmazó étkezés után.

A kórkép azonban ebben a stádiumban hagyományos, éhgyomri vércukor vizsgálattal kideríthetetlen. A túlterhelt hasnyálmirigy kis ideig képes az éhomi vércukor szintet élettani értéken tartani. A szabályozási zavar csak a vércukorszint normalizálódásának megnyúlásában észlelhető.


A folyamat sajnos ettől a ponttól már jelentősen felgyorsul. Az inzulintermelő ún. béta-sejtek a fokozott terhelés miatt folyamatosan pusztulnak, számuk, így a termelhető inzulin mennyisége is napról napra fogyatkozik. A kórkép beavatkozás nélkül az inzulin készletek csaknem teljes elfogyásáig halad. Ez a betegség lefolyásának azon pontja, ahol már csak az inzulin pótlása jelenthet megoldást.

Forrás: http://www.mensmentis.hu/tudastar.html


Inzulindiéta

Az első étkezésünk ideje jó, ha reggel 7 órára vagy korábbra esik és innen kezdve két és fél, háromóránként étkezzünk – a gyakori étkezés az alapja az inzulindiétának, melytől nemcsak fogyhatsz, de a kúra az egészséges étkezésre is rászoktat.
Egy felmérés eredménytelenségei
Egy közelmúltban végzett felmérés tanúsága szerint minden év kezdetén az emberek mintegy 82 %-a határozza el, hogy az év folyamán megszabadul a súlyfeleslegétől és egészségesebb életmódra tér át. Az elhatározást mindennek ellenére csupán 14 %-uk váltja tettekre, azon eltökéltek aránya pedig, akik ezt 3 hónapon túl folytatják is, már alig 8 %. Hogy mindez még elkeserítőbb legyen: a „sikeresen” fogyókúrázók 93 %-a másfél éven belül visszaszerzi leadott kilóit.
Egynémely kellően megszorított étkezési renddel persze le is adhatunk néhány kilót, de az elért állapot megtartása már egy teljesen másik történet.
•Semmiféle szélsőséges, egyoldalú diéta sem folytatható örökké, sem fiziológiailag, sem pszichológiailag.
•Nem akaratgyengeség, ha nem képes valaki heteken keresztül csak narancsot vagy épp káposztalevest enni, hanem a test normális reakciója. Ha mégis képes rá, képes lesz rá egy életen át is?
FONTOS!
•A megoldás csakis olyan étrendre, tápanyag-választási normákra történő áttérés lehet, ami ellátja szervezetünket mindazzal, amire az egészséges működéshez, a maximális teljesítőképességhez szüksége van.
•Amennyiben pedig ezt megfelelően tesszük, akkor az étrendünk nem csak fiziológiailag, hanem pszichológiailag is ki fog elégíteni.
•Csak úgy válhat életmóddá egy táplálkozási rendszer, ha nem önsanyargatáson alapul.

Zavar a szénhidrátok körül
1950 óta az alacsony zsírtartalmú diéták ajánlása az egészségügyi társadalom egyik alapköve, tűzzel-vassal üldözve ki az étkezési zsiradékokat konyháink közeléből. Jóléti társadalmunk emberei ennek ellenére egyre kövérebbek lettek. A tendenciát számos szakember a magas szénhidrát és alacsony zsírtartalmú étrendek kudarcának ítélte, a másik szélsőségbe átcsapva a magas zsírtartalmú diéták reneszánszát hirdetve meg. Ahogy azonban minden csoda három napig tart, úgy áldozott le a különféle zsírdiéták aranykora is, mert azt kijelenteni, hogy a szénhidrátok az elhízás elsőrendű vádlottjai: több mint oktalan egyszerűsítés. Felismerve, hogy nem a szénhidrátok, hanem a nem megfelelő minőségű és nem megfelelő időpontban fogyasztott szénhidrátok jelenthetik a probléma gyökerét, elkezdtek különféle osztályozási rendszereket kreálni. Első közelítésben azok szerkezete alapján próbálták e tápanyagcsoportot leírni, ez a törekvés a mindnyájunk által ismert „rossz” egyszerű- és „jó” összetett szénhidrát csoportokhoz vezetett. Az osztályozási rendszer étrendi alkalmazhatóságának kudarca hamar kiütközött.

GI
Jobban használható tipizálást jelent a glikémiás index szerinti csoportosítás. A glikémiás index azt méri, hogy hogyan reagál a vércukorszint 2 órával egy adott ételfajta adott mennyiségének elfogyasztására a glukóz ugyanilyen mennyiségű, ugyanezen időpontbeli elfogyasztásához mérten. Ezen osztályozási rendszer alapján kialakított étrendi minták számos tanulmányban pozitívan vizsgáztak. Augus és kollégái például (2000) egy rövid, mindössze 6 napos kalória-megszorított étrendi összehasonlítás alapján azt találták, hogy az alacsony GI alapján összeállított étrendet fogyasztók esetén az anyagcsere lassulás –ami negatív kalória egyensúly esetén kikerülhetetlen- 7 %-os volt, szemben a magas GI tápanyagféleséget fogyasztók 11 %-os anyagcsere lassulásával a testsúlycsökkenés pedig közel 20 %-kal magasabb volt az első csoportban. A felismerés ��römét hangosan kinyilvánítani azonban ez esetben is túl korai lenne.
FONTOS!
A glikémiás index rendszerét ugyanis alapvetően diabéteszben szenvedő betegek részére alakították ki, ahol egy tápanyagféleség elfogyasztása alapján bekövetkező vércukor emelkedés a terápiás kezelés sarokköve. Egészséges emberek esetén az étrendi normáinknak a glikémiás index alapján történő kialakítása súlyos következményekkel járó leegyszerűsítés lenne. Ilyen formában ugyanis minket nem a vércukorszint emelkedés érdekel, hanem amit az a szervezetünkben indukál, azaz az inzulin szekréció.
Az egyszerűsítés az, hogy noha úgy találták, hogy a glikémiás index szoros összefüggésben van az inzulin indexszel, de amennyire nem igaz, hogy a kivétel erősíti a szabályt, annyira az, hogy az ördög a részletekben rejlik. Az inzulin elválasztás elsődleges faktora valóban a vércukorszint emelkedése, de ez közel sem az egyetlen meghatározója. A vizsgálatok néhány esetben meglepő eredményre vezettek: a különféle tejtermékek, a szénhidrátot alig tartalmazó húsfélék vagy épp a magasabb zsiradék-tartalmú csokoládészeletek alacsony vagy közepes glikémiás indexük ellenére jelentős inzulin kiválasztással jártak. Míg tehát a magas glikémiás index alapvetően magas inzulin indexszel jár együtt, addig számos alacsony glikémiás indexű ételféleség szintén nagymérvű inzulin kibocsátást vált ki. Tehát lehet, hogy miközben azt hisszük, hogy nagyszerűen menedzseljük vércukorszintünket, addig inzulinszintünk hegyet-völgyet megjár.
S hogy ez miért bír döntő jelentőséggel? Amikor inzulinszintünket folyamatosan magas élettani értékeken „tartjuk”, az olyan folyamatot indít el, ami egyenes úton vezet az elhízáshoz és a 2-es típusú diabéteszhez. Az inzulin hatás ugyanis elősegíti a raktározást, és ezzel egyidejűleg gátolja a mobilizálási folyamatokat. És itt a zsírraktározásra gondoljunk!

A dolgot leegyszerűsítve, a magas inzulinszint először inzulin-rezisztenciát, azaz sejtjeink inzulin iránti érzéketlenségét vonja magával, ami pedig egy olyan állapot, amikor a normális mennyiségű inzulin elégtelen reakciót vált ki. Szervezetünk mintegy kompenzálva ezt az érzékenység-csökkenést, adott mennyiségű tápanyag elfogyasztása következtében még több inzulint bocsát a véráramba, és az ördögi kör be is zárult. Az inzulinrezisztencia által kiváltott másodlagos hyperinzulinaemia folytán a hyperlipidaemia (magas vérzsírszint) és a hypelglykaemia (magas vércukorszint) tovább romlik, hypertonia (magas vérnyomás) is kialakul. Egyre kövérebbek és betegebbek leszünk. A tartósan magas inzulin igény pedig az inzulin termelésért felelős béta-sejtek „kimerüléséhez” és így 2-es típusú cukorbetegséghez vezet.

A megoldás…
•…egyfelől olyan tápanyag választási és étkezési norma kialakítása lehet, mely jól idomul szervezetünk természetes ciklusához és persze napi aktivitásunkhoz. A szervezet inzulinérzékenysége ugyanis napszakos ingadozást mutat: legkisebb reggel és késő délután, legnagyobb délben és hajnali 2-3 körül.
•…másfelől a testsúly csökkentése és a fizikai aktivitás növelése is döntő jelentőségű. A testsúly ideálishjoz képest való 35-40%-os emelkedése az inzulinérzékenység 30-40%-os csökkenésével jár. A fizikai aktivitás pedig önmagában is fokozza inzulin érzékenységünket, és persze egy sor egyéb egészségügyi előnnyel jár.
•…harmadrészt pedig vannak bizonyos kiegészítői táplálkozásunknak, melyekkel javíthatunk inzulin érzékenységünkön. Ilyen például a fahéj, indiai útifű, görög szénamag, eperfalevél, kecskeruta, még néhány teaféleség, sőt a különféle savanyításra használt anyagok is: a citromlé és a különféle ecetek hasznos kiegészítőink lehetnek. Emellett forgalomban van néhány táplálék-kiegészítő is, ami e problémára jelenthet megoldást: így a króm, a vanádium.szulfát, illetve az alfa-lipoikussav fogyasztása hathatós segítség lehet.


Főzéstippek
Az általános alapelveket nyersanyag választásunkban és főzéstechnológiánk során továbbra is szem előtt kell tartani:
•alacsony zsírtartalmú,
•cukormentes alapanyagokat válasszunk,
•ételkészítéskor a kalóriaszegény technikákat részesítsük előnyben.
•Minden étkezésnél fogyasszunk sovány fehérjét (húst, felvágottat, sajtot, túrót, táplálék-kiegészítőt).
FONTOS!
Azonban egy újabb szempont: a magas szénhidrát illetve zsírtartalmú nyersanyagokat és technológiákat el kell különíteni, mivel ezek együttműködve fokozzák az inzulin kiválasztást.
•Az inzulin érzékenységének az előzőekben leírt napszakos változása és egyéb hormonális folyamatok miatt a reggeli időpontja és az étkezések gyakorisága is nagyon fontos. Ennek okán az első étkezésünk ideje jó, ha reggel 7 órára vagy korábbra esik, és innen kezdve két és fél, háromóránként étkezünk.
•A fent leírtak szerint az oly sok ajánlásban reggelire szereplő müzli- tejjel, kefirrel vagy joghurttal, főleg, ha olajos magvak is vannak benne, egy inzulin bomba, ami azzal esetleg ellensúlyozható, ha az első étkezésünk után edzeni megyünk.

Bónusz!
Javaslom lefekvés előtti pótvacsora beiktatását is, ilyenkor némi sovány fehérje fogyasztása nagyban segíthet, nemcsak az éjszakai éhezési rohamok elkerülésében, étvágyunk kordában tartásában, de zsírpárnáink felszámolásában, izmaink gyarapításában is.
•Néhány szelet sajt, egy csésze túró vagy
•a személyes kedvencem: egy keményre kevert fehérje-koncentrátum, ami ha megfelelő minőséget és fajtát választunk, gyakorlatilag puding állagúra keverhető. Nemcsak telít, de nagyon finom is! Némi rostanyaggal ezen étkezésünket is kiegészíthetjük.


Napi menü


Reggeli
Reggelire olyan szénhidrátokban dús és komplett fehérjét tartalmazó nyersanyagokat kell összeválogatnunk, amelyeknek alacsony az inzulin-indexe, ezeket lehetőség szerint javítsuk fel némi inzulinérzékenységet fokozó „adalékkal”.

Ehetünk reggelire
- Zabpkorpás palacsinta, fahéjas túróval töltve
- Sovány körözött, répás kenyérrel
- tonhalas, citromos szendvics
- sonkás lencsesaláta, ecetes öntettel
- almás túrókrém, fahéjjal, teljeskiörlésű graham kenyérrel
- spenótos-zabpelyhes omlett
- tejsavó fehérjéből kevert, csoki ízű krém
- vizes fehérje turmix, zabpehellyel
- kígyóuborkás túró, barna kenyérrel
- sovány sonka zöldségágyon (paradicsom, uborka, paprika), rozscipóval

Délelőtti nasi
Tízóraira már választhatunk nagyobb inzulin kiválasztást előidéző nyersanyagot, viszont az erre az étkezésre fogyasztott összes szénhidrátmennyiségnek kisebbnek kell lennie, mint a reggelinek, kivéve ha reggeli után volt az edzésünk. A napi étrendünk részét képező tejtermékeket is - az alacsony szénhidrát tartalmú sajt illetve túró kivételével - lehetőleg ezen étkezésünk alkalmával fogyasszuk el.

Tízóraira!
- kefires tojássaláta
- gyümölcsjoghurt, korpáskeksz
- tejeskávé, uborkás sonkatekercs, rostos kétszersült
- 100%-os narancslé, graham kenyér, köményessajt
- tejes fehérjeturmix, búzakorpa
- diétás puding - fehérje
- gyümölcsjoghurt túróval
- fehérjeszelet
- müzli szelet, tejjel
- túrós banánturmix

Délben
Ebédidő legnagyobb az inzulin érzékenységünk, tehát ennél az étkezésnél a magasabb inzulin-indexű nyersanyagok közül is válogathatunk. Valamilyen komplett fehérjeforrást fogyasszunk, némi komplex szénhidráttal, és minél több zöldfélével, salátával.

Ebédre!
- grillcsirke, zöldséges barnarizs, csalamádé
- szezámmagos pulyka, kefires uborkasaláta
- marhahúsleves, tejberizs - fehérjeszórattal
- alufóliában sült diós tengeri halfilé, brokkolival, petrezselymes burgonya
- sonkás-sajtos tésztasaláta
- sült csirke, barnakenyér, paradicsom, gyümölcsjoghurt
- fűszeres pulykamell, vörösbab
- tejes fehérjeturmix, müzli
- sült marhahúsos babsaláta, pirítós darabokkal
- héjában sült burgonya, tőkehalfilé, káposztasaláta

Délután
Uzsonnaidőben az inzulinérzékenység ismét romlik, így, hacsak nem a délutáni sporttevékenységünket követő étkezést jelenti, akkor alacsony inzulin-indexszel rendelkező ételféleségek közül kell uzsonnánk alapanyagait kiválogatnunk.

Uzsonnára!
- alma sovány sajttal
- puffasztott búza, túró, uborka
- saját lében eltett tonhal, ecetes paradicsomsaláta
- túróval töltött kivi
- vizes fehérjeturmix, narancs
- fahéjas palacsinta, fehérjeporral
- savanyú káposzta, túró
- puffasztott búza, sajt, paprika
- túrós-zabpelyhes muffin
- csirkemell, trópusi mix

Este ehetünk?
Vacsoránk lehetőség szerint nagy adag sovány fehérjét tartalmazzon, segítve kontrollálni étvágyunkat, hatalmas adag salátával, alacsony kalóriatartalmú zöldségfélével, vagy korlátozott mennyiségű szénhidrát tartalmú gabonafélékkel. Amennyiben zsírpárnáink csökkentése a cél, a szénhidrátdús ételféleségek fogyasztását kerüljük, de salátaöntetünk alapjaként használjunk némi hidegen sajtolt, extraszűz olajféleséget (olíva, dió, mogyoró stb.).

Vacsora!
- spárgasaláta, lazac
- alufóliában sült, mogyorós tőkehalfilé, brokkoli
- túró, paradicsommal, korpáskeksz
- grill csirkemell, narancsos kelkáposzta saláta
- székelykáposzta
- marhahúspogácsa, fél adag barnarizs, céklasaláta
- fűszeres csirkemell, cukkíni
- zelleres túró, barnakenyér, ecetes vöröskáposzta
- főtt marha, zöldbabos köles
- fűszeres túró, zabpehely
- sárgarépás omlett
- fehérjeturmix, grapefruit
- saját lében eltett tonhal, görögsaláta
- csirkemellel, rakott karfiol
- korpás töltött karalábé


Zentai Andrea dietetikus
Forrás: http://www.fittinfo.hu


Gyógyszeres kezelés

Az utóbbi években az inzulin-rezisztencia kezelésére irányult a figyelem. Az inzulin-érzékenységet lényegesen javítja a testsúlycsökkentés, a fizikai aktivitás fokozása, tehát ezt minden PCOS betegnek figyelembe kell vennie. Törekedjen a testsúly normalizálására, és mozogjon többet: rendszeres séta, úszás, torna, lift helyett lépcsőzés, autó helyett gyaloglás, bicikli... Már ezek a módszerek is sokat javítanak a tüneteken. Sajnos, az életmód tartós megváltoztatására sokan képtelenek, gyógyszeres kezelés is indokolt.

Az inzulin rezisztenciát csökkentő, korábban csak cukorbetegségben használt metformin tabletta (Adimet, Maformin, Meforal, Merckformin, Gluformin, Glucophage, Meglucon, Metfogamma, Metformin, Metrivin - van bőven választék a hazai piacon) adásával egyre több a kedvező nemzetközi tapasztalat: a fogamzásgátló kezeléshez hasonló mértékben javítja a bőrtüneteket, az esetek többségében helyreállítja a havi vérzést, ugyanakkor fokozza a teherbeesés valószínűségét, lecsökkenti a spontán abortuszok számát, véd a terhességi cukorbaj ellen. A terhesség alatt végig való szedése logikus, hiszen a szer elhagyása ismét védtelenné teszi a szervezetet az alapbaj káros hatásaival szemben, és a nehezen megszerzett terhesség is elveszhet. Nem tapasztalták károsító hatását terhességben, a született gyermekeket tovább követve sem. Az anyatejbe olyan kevés jut, hogy az sem okozott zavart a gyógyszert szoptatás alatt is szedő nők csecsemőin.

Itt van azonban a probléma: a gyógyszerismertetőben sem szerepel a metformin nem-cukorbetegeken való alkalmazása, sőt, terhességben, szoptatás alatti használata ellen szól. Miért? A metformint mintegy ötven évvel ezelőtt vezették be, az akkor még csak időskoriként ismert (ma már 2-es típusúnak nevezett) cukorbetegség kezelésére, nem is gondolva arra, hogy valaha majd serdülőkortól kezdve is fogják szedni, és nem cukorbetegek is, és terhesek, szoptató anyák. Ennek megfelelő vizsgálatokat az előállítók azóta sem végeztek, így a gyógyszertájékoztató szövege sem változott. Holott az endokrinológusok szerint a metformin az első választandó szer PCOS kezelésére. Egyre szaporodnak az orvosi közlemények, melyek a fentebb leírt kedvező hatásokról szólnak, kedvezőtlen hatást pedig nem tapasztaltak (l. az előző paragrafust). Viszont, ha a gyógyszergyár nem javall valamit valamely kórképben, akkor annak használata abban a kórképben jogi problémákat vet fel. (A gyógyszer olyan olcsó, hogy a gyógyszeriparnak valószínűleg nem érné meg az évekig tartó és roppant költséges kiegészítő vizsgálatok elvégzése, ami viszont minden új gyógyszerre kötelező, és ettől annyira drágák az új gyógyszerek).

Nem arról van szó, hogy a gyógyszer ártalmas a terhességre vagy a magzatra nézve, hiszen ez a gyógyszer több évtizedes forgalma alatt már kiderült volna és azt eddig senki nem mutatta ki, viszont ugyanakkor nincs hivatalosan kimondva, hogy nem is árt. Ausztráliában az endokrinológusok társasága azt már elérte, hogy a metformint ne a terhességben nem alkalmazható gyógyszer-kategóriába sorolják, hanem egy másikba, amiben az olyan gyógyszerek szerepelnek, amelyek terhességben való biztonságos alkalmazhatóságához nincs kellő adat. Láthatjuk, hogy ez a két dolog nem ugyanaz, utóbbi esetben az orvos személyi felelősségére van joga alkalmazni a szert, ha azt indokoltnak tartja.

Ezen a dilemmán nem tudok segíteni. Saját tapasztalataim igen kedvezőek a metforminnal (terhességben is), amiről beszámoltam az Orvosi Hetilap 2005. május 22-i számában, valamint 2006. áprilisában a Magyar Diabetes Társaság kongresszusán. A probléma megoldása, megfelelő állásfoglalás kialakítása a szakmai fórumok feladata.

A metformin szokásos napi dózisa PCOS-ben 3 x 500 vagy 2 x 850 mg, folyamatosan, megszakítás nélkül, de kis dózissal kell kezdeni (vacsora után fél tabletta), és csak napok után emelni a dózist, nehogy az esetleges kellemetlenségek elvegyék a beteg kedvét. A kezelés megkezdésekor esetleg szédülés, has puffadás, hasi fájdalom, vizes hasmenés tapasztalható, mely a gyógyszer további szedése mellett általában nem jelentkezik újra. A dózisemeléssel tehát kellemetlenség esetén ki kell várni a panasz megszűnéséig. Nem menstruáló nőn a kezelést megvonásos vérzés gyógyszeres kiváltásával egy időben célszerű megkezdeni. A kezdeti mellékhatások is csak kellemetlenségek, a gyógyszer gyakorlati veszélytelenségét világszerte cukorbetegek millióin több évtizedes használata támasztja alá. A gyógyszer szokásos kontraindikációja PCOS miatt kezelendő betegekben általában nem áll fenn (súlyos vese- máj vagy szívelégtelenség). Bármilyen altatásos műtét esetén néhány napra kihagyandó.

Az akné már három hónap, a szőrösödés hat hónapra számottevően javul. A menstruáció a betegek háromnegyedében három hónapon belül rendeződik, teherbeesésre a kezelés első hónapjában is javul a kilátás. A kezelés kezdetén az eredmények mutatkozásáig (hónapok!) tüneti kezelésre is szükség lehet (az akné helyi kezelése, ill. antibiokum, izotretinoin, továbbá szőrtelenítés; megvonásos vérzés ismételt előidézése.

Elégtelen javulás esetén (akné: hat hónap, hirsutismus: egy év elteltével) a metformin dózisának emelése (3 x 850, esetleg 3 x 1000 mg-ig), fogamzásgátlóra való áttérés, illetve avval való kombinálás, spironolakton hozzáadása jönnek szóba. Ha a teherbeesés egy év alatt sem következik be, ovuláció-indukciós tablettás kezeléssel együtt érdemes folytatni (clomifen).

Az inzulin-rezisztenciát csökkentő újabb szerekkel (glitazonok, pl. Avandia) kevesebb a tapasztalat, de egyeseken súlynövekedés (!) és vízretenció is felléphet. A metforminnál többszörösen drágábbak, terhességben sem alkalmazzák. Viszont metforminnal kombinált adása is szóba jön metformin elégtelen hatása esetén.


Szerző: Dr. Petrányi Gyula

Kép
Chloe 2010.07.02.
Lia&Oliver 2012.11.20
Adam 2014.06.26
lombikbaba
 
 


Manapság, amikor annyit beszélnek minden médiában a diabetesről, a vércukormérés fontosságáról, egy dologról elfeledkeznek... fontos lenne a szövődmények kialakulásának megelőzésére a KORAI felismerés... az IR-szűrése, megfelelő kezelése!!!!!

Nagyon sok laborban tudnak inzulin-szintet nézni, országszerte egyre több doktor van, aki már felismerte az IR jelentőségét, ért hozzá.

(by Ircsi :wink: )

Kép
Chloe 2010.07.02.
Lia&Oliver 2012.11.20
Adam 2014.06.26
lombikbaba
 
 


Népszabadság • Matalin Dóra • 2008. március 31.
PCOS: ezzel a négy betűvel leírt betegség az egyik vezető meddőségi ok Magyarországon. A nők tíz százalékát érinti, de többségük nem is tudja, hogy beteg. Aki igen, az sem juthat a legmegfelelőbb gyógyszerhez: azt eredetileg nem erre a betegségre engedélyezték, így az az orvos, aki felírja, súlyos kockázatot vállal.



"Azt mondják, a legtöbb párnál a harmadik sikertelen lombikbébi-próbálkozás után áll be a holtpont. Én már a második után a szakadékba zuhantam. Visszatekintettem az elmúlt másfél évre, és mit láttam? Rohanást, orvosváltást, stimulációkat, műtétet, kórházat, altatásokat, vetélést. Kudarc, kudarc hátán. Sok volt. Kiborultam." Sári Nóra PCOS-ben, azaz policisztás ovárium szindrómában szenved. A betegség neve cisztákkal teli petefészkekre utal, de nem ez az egyetlen tünet. A nők tíz százaléka érintett, nagy részük nem is tudja, hogy beteg, csak azt érzi, hogy valami nincs rendben. Pattanásos, pedig már kinőtt a kamaszkorból, hízik, pedig alig eszik, nem menstruál rendszeresen, szőrösödik, vagy épp hullik a haja. Esetleg már évek óta próbálkozik, de nem tud teherbe esni. A PCOS a leggyakoribb oka a női meddőségnek.

Több tucat, Sári Nóráéhoz hasonló nő története olvasható az általa létrehozott PCOS-sel foglalkozó egyetlen magyar internetes oldalon (www. pcoszindroma.hu). A történetekben sok közös vonás van: a sokáig fel nem ismert, félrediagnosztizált betegség, vándorlás orvostól orvosig, meddőségi kezelések, lombikbébiprogram, vetélések.

Pedig a PCOS-t már régóta ismerik. Sokáig kizárólag nőgyógyászati problémának tartották, mert a nők nagy részénél akkor fedezik fel, amikor nem tudnak teherbe esni, vagy ha mégis, elvetélnek. Magyarországon az ilyen betegek nagy részét nőgyógyászok kezelik: hormonokkal, műtéti úton, végül bekerülhetnek a lombikbébiprogramba.

Lehetne másképp is: egyszerűbben, olcsóbban, emberségesebben. Tizenöt éve tudják, hogy a PCOS anyagcserezavaron alapszik, csak a következményei nőgyógyászatiak. Az ok az inzulin. Normális esetben evés után a vércukorszint megemelkedik, erre a hasnyálmirigy inzulint termel, hogy viszszaállítsa az eredeti állapotot. Az ilyen betegek sejtjei azonban kevésbé érzékelik az inzulint a szervezetben, így abból egyre több termelődik, felborítja a hormonháztartást - ennek következménye a PCOS. Civilizációs betegség: a hajlam mellett a stressz, a rendszertelen, egészségtelen étkezés és a mozgáshiány okolható érte. A betegség legtöbbször megelőzhető, de ha már bekövetkezett, kezelhető.

Metforminnak hívják azt a gyógyszert, amit évtizedek óta használnak egy másik betegség, a kettes típusú diabétesz kezelésére, de PCOS-betegeknél is beválik. Nemzetközi publikációk szerint az így kezelt nők 70-80 százalékának javul az állapota. Csakhogy mivel ezt a gyógyszert eredetileg nem erre a betegségre engedélyezték, az orvos, aki felírja PCOS-re, bűncselekményt követ el, elvileg öt év börtönnel is büntethető, bár erre nem volt példa. (A legtöbb országban megfelelő felvilágosítás után az orvos szabadon dönthet a felírás mellett.)

Gyimesi András endokrinológus szerint Magyarországon nagyon sok nő van, aki Metforminra szorulna, de nem kaphatja meg. Azt mondja, senki nem vállalja, hogy túl sok nőnek felírja, mert nagy a kockázat. Pedig a betegeknek fel kéne vetni ezt a lehetőséget is, mielőtt hormonokkal tömnék őket. Sári Nórának felírták a Metformint - ma már egy kislány édesanyja. Szerinte az ismeretek és az orvosok közötti együttműködés hiánya, a pénz (a Metformin olcsó, a meddőségi kezelésekért viszont sokat kell fizetni) és a tilalom egyformán okai annak, hogy sokan nem így kezelik a betegeket.

Nemrég a Magyar Diabetes Társaság értekezletet tartott a betegségről az érintett szakterületek (nőgyógyászok, belgyógyászok) képviselőivel. Megfogalmaztak egy ajánlást, amelyben arra kérik a hatóságokat, hogy változtassanak a szabályokon, és tegyék lehetővé a Metformin alkalmazását a PCOS esetében. Egy sor szakmai érvet leírtak, remélve, hogy ez elég meggyőző lesz. Az Egészségügyi Minisztériumban viszont nincs napirenden a kérdés.

A gyártók kezdeményezhetnék, hogy kiterjesszék az alkalmazhatóságot, de nem teszik. Endokrinológusok szerint azért, mert ez nagyon drága eljárás, több tízmillió dollárba és évekbe telne. A gyógyszer hatóanyaga viszont olcsó, így Gyimesi András szerint a cégek egyáltalán nem motiváltak abban, hogy nagyobb forgalmat gerjesszenek. Bőven elég piac nekik a kettes típusú diabéteszesek egyre nagyobb köre, nincs szükségük a PCOS-betegek jóval kisebb körére. Ráadásul a PCOS-ben szenvedő nők jelentős része előbb-utóbb úgyis cukorbeteg lesz, így mindenképpen megveszik majd a gyógyszert. Az Országos Gyógyszerészeti Intézetnél elmondták: a gyártók kezdeményezése nélkül nem tehetnek semmit. Sári Nóra szerint a betegek nyomása is egyre erősebb, remélik, hogy egyszer megváltozik a gyakorlat. Addig is szórólapokat osztanak, találkozókat szerveznek, hogy minél többen megismerjék a PCOS-t. A cél, hogy ne kelljen végigjárni a "meddőségi kálváriát", a sokszor évekig tartó, fájdalmas és drága kezeléseket azoknak, akiknek nem muszáj.



Forrás: http://www.nol.hu/cikk/486819/

Kép
Chloe 2010.07.02.
Lia&Oliver 2012.11.20
Adam 2014.06.26
lombikbaba
 
 

 
 

Elmentetek aludni... én meg teleírom a topikot :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :wink:

Kép
Chloe 2010.07.02.
Lia&Oliver 2012.11.20
Adam 2014.06.26
lombikbaba
 
 


Aludniiii?! Dehogyis! Most olvasom. Lementettem wordbe. Ezt a mennyiséget nevezem! Nagyon köszönöm!
Asszem nem tudok sokat kérdezni ezek után IR-ről :)
Kép

maccs01
 
 


Ircsi :) köszi. Nekem még sose néztek inzulin szintet.De akkor terhességben lehet h.amúgy is magas(abb)?

Lilypie - Personal pictureLilypie Third Birthday tickers Lilypie - Personal pictureLilypie First Birthday tickers
evilany
 
 
 


Sziasztok Kismamik!
Remélem mindenki jól van.
:D

Kép
Geri és Kriszti
csillagfeny1976
Romonya
 
 


Tündi!
Édes a babóca :)

Kép
Geri és Kriszti
csillagfeny1976
Romonya
 
 


Ircsi az én kérdésem a toxoplazmára vonatkozott. Ha visszakeresed, megtalálod. :wink:

Köszi!

Barbi
Vendég
 


Szia Csillag :wink:

Lilypie - Personal pictureLilypie Third Birthday tickers Lilypie - Personal pictureLilypie First Birthday tickers
evilany
 
 
 


Szia Évi! :D

Kép
Geri és Kriszti
csillagfeny1976
Romonya
 
 


Tündi, helyes a kismanó :)

Maccs, nem ordít a gyereked körömvágás közben? Azt meg hogy csinálod? :wink: szép család vagytok :)

KépKép

KépKép
stelly
 
 


Sziasztok!

Tündi olyan jó az a kép a babáról. Elhiszem, hogy megnyugodtál.

Csillag hogy vagy ma?

Maccs nagyon hasonlítasz az avatar képedre :D

Ircsi jó, hogy van egy doki a csapatban :)

Szilvi ezek szerint vagy nem fértél a géphez vagy nem működött a mobilkütyü :roll:

királylány
 
 


Barbi látom belendültél,feltettél egy csomó képet, csodásak a gyerekeid,minden hízelgés nélkül,hát nem is csodálom ha ilyen szép gyerekekből akarsz még és még :)
A kisbabás játékbabás nagyon tuti...

Lilypie - Personal pictureLilypie Third Birthday tickers Lilypie - Personal pictureLilypie First Birthday tickers
evilany
 
 
 


Sziasztok!
Itt vagyok!
Van netünk! Csak nem nagyon fértem hozzá. Amikor meg férhettem volna, a gyermekkel foglalkoztam, utána meg már kidőltem. :-)
Stelly. A körömvágás idővel jobb lesz. Nekem már mutatja, hogy "Anya, nézd, milyen nagy FEHÉR körmöm van, vágjuk le." és a körme pattog, ezért közben az a "feladata", hogy fogja meg őket, ne ugráljanak el. Szóval csak viccesen... Ha erőszakosan megy a dolog, az ellenállást szül, és csak a saját dolgod nehezedik meg .:)

szilvás76
 
 


Barbi. Eni tiszta MiniTe. :-)
Nagyon szépek!!! :-) És tényleg látszik rajtuk, hogy kiegyensúlyozottak... :-) Mosolygósak. :-)

szilvás76
 
 


Maccs. Szépek vagytok....
:lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

szilvás76
 
 


Dia! Köszönöm szépen jól...bár éjjel a hányingertől alig aludtam :( Hiába ettem...semmi :( Most már jobb :)

Kép
Geri és Kriszti
csillagfeny1976
Romonya
 
 


Csillag remélem nem sokáig fog már kínozni a rossz közérzet.

Szilvi nah ja. Nálunk is a géphez férni esélytelen. Ha meg hazaviszem a laptopot akkor meg csúnyán néz rám apa, hogy sokat ülök előtte :roll: De esténként úgyis álomkóros vagyok. :lol:

A képeket és is nézegettem. Mindenki nagyon helyes, aranyos. Gyerkőcök meg huncutok. Ha odáig jutok akkor majd töltök fel én is.

királylány
 
 


Kriszti...
Kislány lesz.... :wink:

szilvás76
 
 


Szilvi te kis boszorka!

királylány
 
 


Tünde, fantasztikus a kép! Szuper, hogy minden ok!

Lombikbaba, szép méretek!
köszi a leírást én is lementem :D

Ráadásul most kaptam meg a tegnapi vérvételem eredményét, hát nem jó az tuti.
0 perces 4.17
120 perces 7.02
viszont nekem abba kellett hagynom a gyógyszert, de most várom a doki jelentkezését, hogy mi legyen.
Remélem nem lesz semmi gond, most izgulok, de nagyon!

Code snippet: HTML, Used for some forums.
Lilypie Fifth Birthday tickers

Code snippet: HTML, Used for some forums.
Lilypie Second Birthday tickers
woody
 
 


[quote="szilvás76"]K írta:szilvás76riszti...
Kislány lesz.... :wink:


ezt nekem írtad????????
:o

Kép
Geri és Kriszti
csillagfeny1976
Romonya
 
 


A kínai fogamzásnaptár szerint is kislány lesz :D
Nem 100%ig.......de hiszek benne...eddig akárkinek írtam be az adatait bejött :D :D :D
(értem ezt a már megszületett babákra)
:D

Kép
Geri és Kriszti
csillagfeny1976
Romonya
 
 


Kriszti! :-) Ha nem Csillagot írok, már nem is ismersz magadra? :)
Hát persze, hogy Neked!

Hányás-émelygég a "nagy könyv" szerint kislányt jelez.
Édességgel hogy állsz? :lol:

szilvás76
 
 


Szilvi akkor nekem is lányom lesz? :lol:

királylány
 
 


édesség???????????
óóóóóóóóóóóóóóóóóóóh
jöhetne zsákszámra!!!!
De bármi evő lettem...csak kaja legyen :D
A gyerekekkel pont fordítva működött a dolog.
Fiamnál édeset kívántam és széltébe-hosszába híztam. (24kg)
Lányommal savanyúság volt a menő...és csak csúcsosodtam. (13kg)
úgyhogy egyenlőre nem élem bele magam semmibe... :D
De legyen igazad!!!!!!!!!!!!!!!! :)
Hja...magamraismerni ha nem csillag van írva? hmmm...Vanilla is Kriszti :D :oops:

Kép
Geri és Kriszti
csillagfeny1976
Romonya
 
 


Na én nem kívánom az édességet. Pedig nagyon sütis vagyok, de most rá nem bírok nézni. Bencénél ez nem volt gond :lol:

királylány
 
 


ma pl...már megettem 9-kor 2 sonkaszalámis szendvicset paradicsommal.Most eszek bundáskenyeret vajkrémmel és paradicsommal...aztán lehet lecsúszik még utánnuk egy kakaóscsiga hogy megnézze hogy vannak az elődjei :D

Kép
Geri és Kriszti
csillagfeny1976
Romonya
 
 


hjaaaaaaaaa...
és nem igazán vagyok oda a meleg kajákért :(

Kép
Geri és Kriszti
csillagfeny1976
Romonya
 
 


illetve a főtt kajáért...nem volt egyértelmű :)

Kép
Geri és Kriszti
csillagfeny1976
Romonya
 
 


Nekem Bendével nem kellett az édesség, pedig alapból édesszájú vagyok.
És most sem kell, dem kívánom.
A zöldséget, "sós" ízeket, sajna a kenyeret, inkább.
:-)

Kíváncsi leszek a statisztikára.
Ezek alapján fiam kellene hogy most is legyen (plusz no émelygés), de amiket írtatok az olyan vegyesfelvágott, hogy ebből még bármi (bárki) lehet :lol:

Évi merre lehet?

szilvás76
 
 


A főtt kajáért most én sem vagyok oda...
Inkább egy szalámis paradicsomos uborkás szendó. :-)

szilvás76
 
 


Bencével nem volt ennyi kínom, mint most. Én főtt kajából a levest kívánom nagyon.
A barátnőm a fiával nagyon rosszul volt, míg a lányával nem annyira és inkább esténként.
A Kínai szerint nekem is lány néz ki. Bencénél bejött a fiú, sőt az ismeretségi körben mindenkinél. De hát ki tudja :roll: ....Majd kiderül apa mit hozott össze :lol:

királylány
 
 


megnéztétek már a kínai fogamzásnaptár szerint kinek milyen babója lesz? :D :oops: :D 8)

Kép
Geri és Kriszti
csillagfeny1976
Romonya
 
 


Dia :D

Kép
Geri és Kriszti
csillagfeny1976
Romonya
 
 


Kínai szerint lányom lesz. :-)

szilvás76
 
 


Csillag meg, aztán ki tudja. Végülis mindegy, mert ha fiú akkor sem hagyjuk a kórházban. Persze örülnék egy kislánynak. Már most túlerőben vannak a pasik otthon. :roll: :lol:

királylány
 
 


Nálunk egálban vagyunk :D Majd kiderül mi lesz!Én lányos vagyok :D
De én sem hagyom a kórházban ha fiúcska :DCsak egészségesen szülessen meg!!!!

Kép
Geri és Kriszti
csillagfeny1976
Romonya
 
 


Én nem is tudom, úgy megszoktam a fiúkat magam körül... :-)
A nemek egyensúlyának egy copfoska tenne jót.
Mindegy, ez már úgyis eldöntetett, csak még mi nem tudjuk. :-)

szilvás76
 
 


Én Bende előtt lányos anyukának képzeltem magam, már el nem tudnám képzelni, hogy ő kislány is klehetett volna.
Most nem tudom, mit gondoljak. :-)

szilvás76
 
 


Na igen. Reklamálni már nem lehet :lol:
Gábor már kérdezte, hogy mikor fog kiderülni a neme. - Tesóméknak megmondta a doki a 12. héten, hogy fiú, még jó, hogy nem egy a dokink - Én nem bánnám, ha nem derülne még ki. Az én dokim úgysem mondja meg csak akkor ha tutibiztos benne :lol:

királylány
 
 


Anyukám meg anyósom nagyon lányt várt mikor Bencével voltam várandós. Nekem mindegy volt, aztán valahogy úgy gondolltam, hogy fiú. De lehet csak azért, mert Gábor kijelentette, hogy szerinte fiú lesz és belém beszélte. Pedig neki is mindegy lett volna.
Most inkább lánypárti vagyok, de megérzésem nincsen ezzel kapcsolatban. Előbb-utóbb úgyis kiderül :lol:

királylány
 
 


Látom, Te is holnap mész a szűrésre. :-)
Én már nagyon izgulok, állítólag a dokibácsim nagyon jó UH-os, a gépe is jó (4D-s)... hátha
Bár én a szülésig nem leszek 100%-ban biztos abban, amit egy UH ról mondanak, az igaz is. A kérdőjel addig úgyis ott lesz, mint legutóbb is... :-) Pedig ott a kicsi fiam aztám MINDENT megmutatott, de nem mertem beleélni magam. :-)

szilvás76
 
 


Na kezdem az össze-vissza gépelét.
Néha magam sem értem, pontosan mit akartam írni. :-)

szilvás76
 
 


fiamtól a 27.héten megkérdezte a doki hogy milyen kistesót szeretne(áprilisra voltam kiírva) .Ő mondta hogy kislányt...erre a doki:
-azt akkor a íJézuskától kell majd kérned.
na kétségbe estem hogy nem lányom lesz :(
4 hétre rá szintén jött velem a fiam uh-ra....ismét az a doki végezte a vizsgálatot...megint feltette a gyereknek a kérdést:
-és tudod már milyen kistestvéred lesz?
fiam válaszolt:
(nagy durcásan)...
-igen fiúúúúú...
erre a doki:
-ki mondta ezt neked?????????!!!!!!!!!!!??????????????
mire én:
-maga doktor úr!
erre ő:
-Kizárt dolog!!!!Ennek a babának Puncija van!

:) na puff neki...néztem mint a lukinyúl :D
:o :o :o :o :o :o :o :o :o :o :o
Aztán megszületett Fanni :D

Kép
Geri és Kriszti
csillagfeny1976
Romonya
 
 


most már tényleg mind1 mi lesz....nekem 2 dolog fontos!!!
Maradjon meg babóca...és egészséges legyen...(és ez nem sablon szöveg)
Most már megérdemelnénk!!!!!
:oops: :oops: :oops: :oops:

Kép
Geri és Kriszti
csillagfeny1976
Romonya
 
 


Vagyok..

Lilypie - Personal pictureLilypie Third Birthday tickers Lilypie - Personal pictureLilypie First Birthday tickers
evilany
 
 
 


2xvagy 3xmár próbáltam korábban hozzászólni és nem küldte el. Nem szeret engem ez a lap. Hol nem lép be,hol lefagy...
Csillag örülök h.jól vagy
Szilvás,és nekem mim lesz?
Kinai szerint lány :)

Lilypie - Personal pictureLilypie Third Birthday tickers Lilypie - Personal pictureLilypie First Birthday tickers
evilany
 
 
 


na ezekre a sztorikra elálmosodtam :)
kicsit ledőlök....teli a pocó is...majd jelentkezem csajok.
Tényleg!
Évivel mi van?Merre járkál?

Kép
Geri és Kriszti
csillagfeny1976
Romonya
 
 

Vissza: Várandósság

Jegyzetfüzet:

 

X
EZT MÁR OLVASTAD?