Köszönjük!
Keresgéltem dolgokat és megtaláltam a hozzátápis dolgokat (ha feltettem ide mostanában, akkor bocs, szenilis vagyok
)
"Legelőször, körülbelül négy hónapos kortól adhatók a legsemlegesebb ízű gyümölcsök, mint pl. az alma, őszibarack, banán, szőlő (leve), a zöldségek közül pedig a burgonya, sárgarépa, sütőtök. A tejpépek közül a gluténmentes alkalmazható először.
Hat hónapos kor után óvatosan lehet húst is tenni a bébiételbe: elsősorban a szárnyas vagy nyúlhúst, illetve sovány sertés-, marhahúsokat. Szintén féléves kortól kaphat a kicsi gluténtartalmú tejpépet.
Nyolc hónapos kortól lehet az olyan tejtermékekkel próbálkozni, mint a sajt, a túró, a joghurt. Csak egy éves kortól tanácsos adni a savas gyümölcsöket (citrusfélék) és az aprómagvas bogyósokat, mint a málna, eper, ribizli, kiwi. A hüvelyesek és a káposztafélék szélgörcsöket okozhatnak, ezért szintén egyéves korig várjunk velük.
A kakaó, a méz, a tojás szintén várhat az első év végéig."
----------------------------------------------------------------------------------
"A jól szopó kisbabának 6 hónapos kortól már egyéb tápanyagra is szüksége van. Ha tápszert eszik a baba, a hozzátáplálást már 4 hónapos korban elkezdhetjük. Egyszerre csak 1 szopást váltsunk ki egyéb táplálékkal. Az új ételt kezdetben csak kóstolgatja a baba, először csak 1-2 kanállal adjunk, majd fokozatosan naponta emeljük az étel mennyiségét. 2-4 hét alatt helyettesítünk 1 szopást. Kezdetben pépesre készítjük az ételt, ami kb. olyan sűrű legyen, mint a méz. 8-9 hónapos kor után már darabosabb étel is adható. Optimális esetben 1 éves korig még reggel és este szopik a baba, ezután a gyerek igénye szerint ez is elmarad.
A hazai gyakorlat szerint gyümölccsel kezdjük az elválasztást: alma, őszibarack, meggy, később körte, szőlő leve következik. A déli gyümölcsök közül banán, kivi (az apró magvas középső részt kivágjuk), narancs, mandarin (ezeket allergiás hajlam esetén 1 éves kor után ajánljuk). A puffasztóbb gyümölcsöket (cseresznye, sárgadinnye, sárgabarack, szilva) 7-8 hónapos kor után adjuk.
A következő lépés a főzelékfélék adása. Az első zöldség a burgonya, melyet kevés vízben puhára főzünk és a saját főzőlevével és kevés lefejt anyatejjel pépesre turmixolunk. A többi zöldségpürét is főtt burgonyával sűrítjük. Rántást csak 7-8 hónapos kor után adunk. A burgonya után következik a sárgarépa, saláta, tök, sütőtök, zsenge zöldbab, zöldborsó (ennek a héját ki kell passzírozni), cékla, brokkoli. Sóskát, spenótot oxalát tartalma miatt hetente legfeljebb egyszer adjunk. A "k" betűs zöldségeket (kelkáposzta, kelbimbó, karfiol, karalábé) 8-9 hónapos kor után adjuk. Csak megbízható helyen vásároljunk zöldséget (a magas nitrát tartalmú talajban termesztett zöldségek metaemoglobinémiát, ún. kékbetegséget okozhatnak). Ha nincs mód jó minőségű zöldséget vásárolni, inkább bébiételt használjunk. 7-8 hónapos kortól lehet a zöldségpürét dúsítani mokkáskanálnyi étolajjal vagy margarinnal, majd fehérjével. Először főtt baromfihús, majd tehéntúró, reszelt sajt, csirkemáj, keményre főtt tojás sárgája, szálkamentes hal kerülhet be az étrendbe. Ezekből 1-2 kávéskanálnyit teszünk 1 adag (200-250 g) főzelékbe. Sertéshús, tojásfehérje, marhahús 1 éves kor után javasolt. A gyermek ízlése csecsemőkorban alakul ki, ne szoktassuk hozzá a túlzott sózáshoz, inkább enyhébb fűszernövényekkel (kapor, fokhagyma, vöröshagyma, zeller) ízesítsünk.
7-8 hónapos kortól adhatunk cereáliát (lisztnemű ételt). Tejpépeket, baba-müzlit, kukorica-, rizspelyhet. Ekkor már rántással, habarással is készíthetjük a főzeléket. 8-9 hónapos kortól joghurtot is adhatunk.
Az étrend ekkor már az alábbiak szerint alakul:
reggeli: szopás vagy elválasztó tápszer
tízórai: gyümölcs (benne lehet keksz, babapiskóta)
ebéd: zöldségpüré feltéttel, utána folyadék (forralt víz, limonádé, tea)
uzsonna: gyümölcs vagy joghurt vagy tejpép
vacsora: mint reggeli
Ha baba már szívesen rágcsál, adjunk a kezébe kenyérhéjat, félig főtt répát, egyéb zöldségdarabot, banánt. Ilyenkor egy pillanatra se hagyjuk magára, mert félrenyelhet. Fokozatosan térünk át a darabosabb ételekre. 1 éves kor körül már könnyű kisded-kosztot ehet a baba. Mézet, gyümölcsteát allergia veszélye miatt csak 1 éves kor után, olajos magvakat (dió, mogyoró) félrenyelés és allergia veszélye miatt csak nagyobb korban adjunk. "
--------------------------------------------------------------------------
"6. hónap (eddig kizárólag anyatej vagy annak hiányában tápszer)
Gyümölcsök: Alma, őszibarack, nektarin, meggy (friss hiányában mélyhűtött, vagy bébidesszert, lé vagy pép)
Zöldségek: (főzelékként): burgonya, sárgarépa, sütőtök, cékla
Húsfélék: fiatal állattól, zsírtalanított, elsősorban baromfi
Babapépek: forralt vízzel készítendők. Ha kevés az anyatej, tápszeres babánál egy étkezés helyettesítésére
Rizs és kukoricapehely: sűrítésre
Napi étkezések: 3-4 óránként, kb. 5-ször
Folyadékpótlás (pohárból): forralt víz, szénsavmentes ásványvíz, babatea
7. hónap
Gyümölcsök: (lé vagy pép) banán, körte, narancs, gesztenye
Zöldségfélék: saláta, cukkíni, brokkoli, spárga, fehérrépa, pasztinák, zöldborsó (héj nélkül, átpasszírozva) főzőtök, avokádó
Növényi olajok: olíva, napraforgó, kukorica
Ízesítés: petrezselyem, kapor, zellerlevél, paradicsom, citromlé, metélőhagyma, fahéj, vanília
Gabonafélék: búza (van, aki csak 1 éves kortól ajánlja)
8-9. hónap
Gyümölcsök: szilva, ringló, cseresznye, sárgadinnye, görögdinnye, sárgabarack, mangó, papaya
Zöldségfélék: karalábé, karfiol, sóska, spenót, padlizsán
Húsfélék: marha, sertés (csirkemáj maximum heti 1-szer)
Ízesítés: póréhagyma, fokhagyma, őrölt kömény, majoránna, bazsalikom, citromfű, kakukkfű, gyömbér, koriander
Gabonafélék: zab(pehely), rozs, árpa
Tejtermékek: sajt, kefir, joghurt, tejföl, tejszín, túró, vaj (a főzelékbe téve)
Rágcsálni valók: (felügyelet mellett: kiflivég, puha zöldségdarab, sárgadinnye, banán
10-12. hónap
Zöldségfélék: sárgaborsó, kelkáposzta, kelbimbó
Tojássárgája keményre főzve, heti 1-2 alkalommal
Ízesítés: csípmentes paprika, őrölt babér, menta, őrölt szezámmag, szerecsendió, tárkony, rozmaring
1 év után adhatók:
Kakaó, tojás, méz, malátakávé, gyógyteák, gyümölcsteák, tehéntej
Zöldségfélék: nyers, lereszelt zöldségek (uborka, paprika, retek), feles borsó, bab, csicseriborsó, káposzta, csemegekukorica, gomba,
Szójafélék: tofu, szójabab, szójatej
Gabonafélék: teljes kiőrlésű gabonafélék, köles, hajdina
Olajos magvak (darálva): dió, mogyoró, mandula, tökmag, napraforgómag
Tejtermékek: juhtúró, juhsajt, kecskesajt
1,5 év után tanácsos csak egészben adni:
Ribizli, kivi, szeder, egres, áfonya, som, eper, szamóca, málna, csipkebogyó, grapefruit
Nem ajánlottak: füstölt húsfélék, belsőségek, szalonna, májkrém, kolbász, édességek, chipsek, szénsavas üdítők "
És még ezt is!
"4 hónapos kortól adható ételek
Igyekszünk időnket úgy beosztani, hogy lehetőleg olyan ételt találjunk ki, ami mind a két igényt kielégíti. Természetesen a családnak megfelelő fűszerezéssel kiegészítve. Idő kérdése és a kezdeti bizonytalanság után rájövünk, hogyan könnyítsük meg helyzetünket, hogy több szabadidőnk legyen. Törekedjünk arra, hogy a baba lehetőleg már 9-10 hónapos korától ugyanazt egye, amit a család.
Ha magunk vásároljuk meg a főzéshez szükséges hozzávalókat, és készítjük el a baba ételét, elkerülhetjük, hogy az ennivalóval adalékanyagok is bekerüljenek a baba szervezetébe. Kellő figyelmet fordítsunk arra, hogy minél változatosabban főzzünk. Ezzel elérhetjük - remélhetőleg -, hogy gyermekünk nem lesz válogatós, és szívesen eszi meg a legkülönbözőbb ételeket.
Mindig friss alapanyagot használjunk, és felhasználás előtt alaposan mossunk meg mindent. Ne legyen előítéletünk a gyorsfagyasztott ételekkel szemben, mert vitamintartalmuk megközelíti a friss zöldségfélékét. Lehetőleg kerüljük a konzerveket, mert sót tartalmaznak, és fogyasztásuk nem ajánlott 1 éves kor alatt.
Ha a mamának nincs elég teje, a zöldségpürék bevezetését már a negyedik hónaptól elkezdhetjük, egyéb esetben - ameddig a baba szopik - ne váltsuk fel az anyatejet más étellel.
Az édesburgonyát, sárgarépát, sütőtököt, fehérrépát megtisztítjuk, feldaraboljuk és párolórácson 10 perc alatt puhára pároljuk, vagy annyi vízben, amennyi ellepi, megfőzzük. Fele levével összeturmixoljuk, ha sűrűnek találjuk, kevés levet öntünk hozzá, és langyosan kínáljuk.
Vegyes zöldségpürét úgy készíthetünk, hogy a fent említett zöldségekből kettőt kiválasztunk, és fele-fele arányban készítjük el. Figyeljünk arra, hogy mindig csak egy új zöldségfélével ismertessük meg a babát, hogy az esetleges allergiát okozó zöldséget könnyen ki tudjuk szűrni.
Fehérrépa és alma: 1db fehérrépát megtisztítunk, feldaraboljuk, és párolórácson 10 perc alatt puhára pároljuk, hozzáadunk egy meghámozott, kis kockákra vágott almát, és további pár percig pároljuk, majd kevés párolólével összeturmixoljuk, és langyosra hűtve kínáljuk a babának.
Burgonya és babarizs: A fent említett módon megpárolt édesburgonyát összekeverjük 1 evőkanál babarizzsel, és 2-3 evőkanál anyatejjel vagy tápszerrel hígítva adjuk a babának.
2 almát meghámozunk, magházát eltávolítjuk, kockákra vágjuk, és 10 perc alatt puhára pároljuk, majd saját levében villával összetörjük, és pépesen kínáljuk a babának.
Avokádó banánnal: Egy érett avokádót félbevágunk magját kiemeljük, kemény héját eltávolítjuk. Egyik felét összeturmixoljuk egy negyed darab érett banánnal, ha nagyon sűrű kevés anyatejjel vagy tápszerrel megfelelő állagúra hígítjuk.
5 hónapos kortól adható ételek
Ha a korábban bevezetett zöldségek nem váltottak ki allergiát, kezdjünk hozzá az eddig még nem kínált zöldségek kipróbálásához.
Cukkini: Egy kisebb cukkinit alaposan megmosunk, héját rajtahagyjuk, és a felét felkarikázzuk, majd valamelyik korábban adott zöldségfélével összeturmixoljuk, a szokásos módon anyatejjel vagy tápszerrel higítva megetetjük vele csemeténket.
Brokkoli: Ugyanígy készíthetünk brokkolit édesburgonyával, két rész sárgarépát egy rész karfiollal, sütőtököt gyümölccsel kombinálva.
Gyümölcsök: Ízletes a sárgadinnye banánnal, avokádóval, a reszelt alma párolt sárgabarackkal, szilvával.
Melyek azok az ételek, amelyek kerülendők 6 hónapos korban?
A méz, só, cukor, tehén és más állati eredetű tej, szójatej, tojás, olajos magvak és azokat tartalmazó ételek, fűszeres ételek, füstölt húsok, és termékek, pici magvas gyümölcsök, mint a málna, szőlő, eper, és a citromfélék.
Főzés 6 hónapos kortól
A baba étkezésében hat hónapos kor körül némi változás észlelhető. Kiszámíthatatlan, hogy mennyit eszik, és ha nem tudjuk elegendő anyatejjel jóllakatni, elérkezettnek látszik az idő, hogy megismertessük új ízekkel, más halmazállapotú ételekkel is. A szoktatást lépésről lépésre kell elkezdeni, ügyelve arra, hogy gyarapodása továbbra is folyamatos maradjon.
Alaposan gondoljuk át a baba heti étrendjét, hogy minél változatosabb legyen, és fokozatosan szoktassuk hozzá az újabb ízekhez. A szilárd ételek bevezetése mellett gyermekünk továbbra is kapjon tejet. Egyéves koráig naponta legalább 6 dl tejre vagy más tejtermékre van szüksége.
Adhatunk neki magunk készítette gyümölcs joghurtot is. Próbáljuk gyermekünket rászoktatni a rágás technikájára. Amikor eljutottunk odáig, hogy elég ügyesen tudja lenyelni az ételt, a korábban turmixolt ételeket próbáljuk meg villával összetörve adni neki.
Hamarosan beindul a fogzás időszaka, a folyamat minden gyermeknél más, és ez nehéz időszak a babának, a szülőknek egyaránt. Ebben az időszakban a babák különösen sokat rágcsálnak, nyűgösködnek, nyáladzanak minden új fog előtt. Ez a tünet azonban nem általánosítható, mert kibújhat úgy is a baba foga, hogy csak a kanál koccanására veszi észre a mama, a viselkedése semmit nem árul el az első fogacska kibújásáról.
Hat hónapos kortól kezdve a zöldségek és a gyümölcsök mellett fokozatosan szoktassuk csemeténket új ételek ízéhez. Kínáljuk meg alacsony cukortartalmú gabonapelyhekkel, zabpehellyel, teljes kiőrlésű lisztből készült kenyérrel, tésztafélékkel.
A hüvelyesek közül főzzünk vörös lencsét, barna lencsét, felesborsót, zöldborsót. Próbáljuk ki a spenótot, a gombát, a póréhagymát, a tőkehalat, lazacot, a szárnyasok közül a csikre és a pulyka húsát.
Húsfélék: Előfordul, hogy csemeténk nem fogadja el a húst, akkor hagyjunk ki legalább egy hetet, és csak utána próbáljuk újra kínálni vele. Féléves és egyéves koruk között megnövekszik vasszükségletük, mivel addigra kiürül a velük született vastartalék, és ezt pótolni kell.
A vörös hús az egyik legfontosabb vasforrás. Ha gyermekünk, nem neveljük vegetáriánusnak, vagy nincs meg benne ez a veleszületett hajlam, fordítsunk figyelmet szervezete vasszükségletére, mert a vashiány, vagy a következtében kialakuló vérszegénység, kihat további fejlődésére, és szellemi, fizikai visszamaradást eredményezhet.
A marhahús rágósságát csak úgy tudjuk elkerülni, és ezzel megakadályozni, a visszautasítását, ha darálva készítjük el. Karakteres ízét zöldségekkel sárga-, és fehérrépával, póréhagymával, zellerrel csökkenthetjük. Keverhetünk bele édesburgonyát, tésztát is.
Etetés 8-9 hónapos kortól
Megfigyelhetjük, hogy 8-9 hónapos korban a babák egyre nagyobb önállóságra próbálnak szert tenni. Elkezdenek csipegetni, kis ujjaikkal belenyúlnak az ételbe. Nem baj, hagyjuk, hadd próbálgassák. Ne fegyelmezzük, ne tiltsuk meg neki, hogy belenyúljon az ételébe.
Ha az evőeszközzel akar próbálkozni, adjunk a kezébe kanalat, tompa végű villát, tanulja meg a fogását, és ezek a kísérletezgetések vezetnek majd oda, hogy megtanuljon önállóan enni. Ezt követően újabb beruházásra szánhatjuk el magunkat.
Szükség lesz egy biztonságos etetőszékre. Az etetés jóval több időt vesz igénybe, mint korábban, főleg azért mert kicsinyünk maga is próbálkozik az önálló evéssel. Ne okozzon gondot, ha körülötte minden tele van étellel,sőt még a falra is jut belőle, fontosabb ennél, hogy hamarabb képes legyen az önálló evésre. Nagyon fontos, hogy legyen elegendő türelmünk és nyugalmunk gyermekünk etetéséhez!"
(Hát igen, türelem, meg nyugalom! Pláne amikor kicsapja az ember kezéből a teli kanalat, meg amikor minden kanál kajába bele kell nyúlni mielőtt bekapná, mert ha nem, akkor bevágja a durcást és nem hajlandó kinyitni a száját!)
És végül még ezt itt LLL rajongóknak :
"BABAÉTREND 1 ÉVES KORIG
(Írta: Rózsa Ibolya, LLL-es tanácsadó; IBCLC laktációs szaktanácsadó)
A WHO (Egészségügyi Világszervezet) és a WABA (A Szoptatásért Világszövetség) ajánlása alapján a babák körülbelül féléves koráig a kizárólagos szoptatás javasolt. A Magyar Csecsemő- és Gyermekorvosok Szakmai Kollégiuma és a Védőnők Szakmai Kollégiuma egyaránt a 6 hónapos korig tartó kizárólagos anyatejes táplálás mellett foglal állást.
Almával, őszibarackkal lehet kezdeni a szilárd táplálék bevezetését. (a legújabb információk szerint, a banán - mint a déligyümölcsök általában - allergizál.)
Az első próbálkozásokhoz egy nyugis időszakot válassz, pl. a délutánt, amikor kipihent a kicsi és vevő valami újra. Először szoptasd meg, majd kínáld meg a babádat egy negyed teáskanál reszelt almával. Ha izlik neki és megeszi, akkor másnap adhatsz neki egy kicsivel többet. Lassan, fokozatosan emeld az adagot és közben figyeld a kicsit, hogy nincsenek-e kiütései, vagy egyéb, allergiára utáló jelek. (A reszelt alma megfogja a székletet, úgyhogy egyszerre ne sokat belőle!)
Egy étel bevezetése kb. 1 hétig tartson. Utána hasonlóképpen ismertesd meg a következővel. A kicsik általában imádják az őszibarackot, ha van rá időd, le is fagyaszthatsz belőle, akkor télre is lesz. Első ételként még meggyet ehetnek a babák (cseresznyét nem) és a ribizli levét. Ezekből is jó felkészülni a télre. Egyéves kor előtt megpróbálhatod a körtét, szilvát, szőlőt, de óvatosan, mert ezek hasfájást okozhatnak.
Zöldségek közül a krumpli jöhet elsőként szóba, a csicsóka, bio-répa, sütőtök, spenót, sóska, zöldborsó, zöldbab. Ha egy-egy ételről megbizonyosodtál, hogy nem allergiás rá a kicsi, akkor már kombinálható más, már kipróbált étellel. Főtt krumplival szoktunk sűríteni, lisztet egyéves korig nem ajánlott adni, az egyre gyakrabban előforduló cöliákia, vagyis lisztérzékenység miatt. Rizs viszont adható.
Egyáltalán nem muszáj külön pepecselni a gyerkőcnek a főzéssel, nyugodtan eheti a családnak szánt levesben főtt zöldséget, húsit, de még a berántás, habarás előtt vedd ki belőle, amit neki szántál.
Ha a családi ebéd nem neki való, akkor persze külön kell főzni, de nyugodtan ízesítheted sóval, cukorral, persze csak módjával. Fűszerezhetők is a bébipapik, nem is annyira az általunk megszokott szárított fűszerekkel, hanem egyszerűen tégy a főzővízbe zellert, hagymát, fokhagymát, bármit, ami jó ízt ad az ennivalónak. Az anyatejes babák úgyis hozzászoktak már az ízekhez, hiszen a mama teje egy kicsit mindig más ízű, aszerint, hogy mit fogyasztott előzőleg.
Egyéves kor előtt nem javasoltak a tejtermékek, a tej, a tojás (először a sárgáját kell majd adni, arra kevésbé valószínű, hogy érzékeny), liszt, hal, paradicsom, méz, citrusfélék, kivi, eper és hasonló aprómagvas gyümölcsök, sárgabarack, dinnye, sárgadinnye.
Kétéves korig nem ajánlott csonthéjasok, magvak és nyers répa adása, fulladásveszély miatt. A földimogyoró és a belőle készült ételek erősen allergizálnak, 3 éves korig is érdemes várni velük.
Ha a kicsi nem fogadja el 6 hónaposan a kínált ennivalót, próbálkozz meg vele újra, 2-3 naponta, vagy hetente. Ha szépen fejlődik, és elég neki az anyatej, akár egyéves koráig is élhet kizárólag azon. Ne feledd, hogy az első életévben az anyatej a gyermekek fő tápláléka.
Vannak olyan vélemények, amelyek szerint a húsokat érdemes aránylag hamar, tehát az első néhány főzelékféle után bevezetni, a magas vastartalom miatt. Vannak babák, akik nem fogadják el a husit, ha anyatejesek, általában nem kell aggódni miatta.
A lisztneműek és a tejtermékek bevezetéséről megoszlanak a vélemények, Magyarországon a Gyermekorvosok Szakmai Kollégiuma 6 hónapos kortól javasolja a lisztneműeket és 9-10 hónapos kortól a tejtermékeket. Ha a családban (bármilyen) allergiára való hajlam mutatkozik, akkor csak egy éves kor után ajánlják őket. Azt gondolom, hogy mivel ma már szinte valamennyi családban előfordul allergiás megbetegedés, érdemes várni ezeknek az ételféleségeknek a bevezetésével. Nagyon sokszor csak évek múltán derül ki, hogy valaki allergiás egy bizonyos élelmiszerre, szerintem nem érdemes reszkírozni, inkább várjunk vele, amíg a baba biztosan megérik rá.
Fontos: az első életévben nem a szoptatást helyettesítjük az egyéb táplálékkal, tehát a szilárd étel bevezetése nem egyenlő az elválasztással. Ezért is ajánljuk a pépeket a szoptatás után. A WHO ajánlása szerint a szoptatás legalább kétéves korig javasolt, de ideális esetben addig folytatódik, amíg a kisbaba magától abbahagyja. "
Na most mindenki kiválaszthatja a neki megfelelőt!