A gyógytea receptek között találtam a görögszénát, mint egyik komponenst.Sajnos Magyarországon egyáltalán nem ismerik a görögszénamag gyógyászati értékét.20 éve foglalkozom a görögszéna hasznosításával, gyógyhatásáról számtalan külföldi tudományos közlemény jelent meg.Ezek alapján a görögszénát a "gyógynövények királynõjének" nevezhetem.(alábbiakban bevezetõként néhány információtval szeretném bemutatni)
A görögszénamag, értékes gyógynövénydrog
A görögszéna (Trigonella foenum-graecum L.) egyike a legõsibb gyógynövényünknek, 3000 éves. Gyógyító hatását nagyra becsülte Hippocrates, a görög, a római, a kínai (távol-keleti), és indiai népi gyógyászat. Az Ebers papiruszok i. e. 2000-ben égés elleni gyógyszerként említi. Magyarországon gyógynövényként egyike azon növényfajunknak, amelynek gazdasági értékét, jövõbeni fõ hasznosítási irányát a gyógyászati értéke alapvetõen meg fogja határozni.
Korábbi publikációimban részletesen írtam a görögszánáról, mint értékes gyógy-és fûszernövényrõl. Az alábbiakban elsõsorban, mint gyógynövényt mutatom be, kiemelve azokat az értékes beltartartalmi értékeit, amelyeket a tudományos szakirodalom az emberi szervezet számára gyógyító hatású hatóanyagként tartja számon.
Nem kívánok kitérni a görögszénamag népi gyógyászatban történõ felhasználására vonatkozó óriási mennyiségû információra, amelyet kutatásaim során összegyûjtöttem, kizárólag a tudományosan megalapozott, az emberi- és állati szervezetre gyakorolt farmakológiai hatásait ismertetem.
A görögszénamag Trigonellae Foenugraeci semen az európai Gyógyszerkönyvekben, Ph. EUR., DAB 10, DAC., Ph HELV.,ÖAB., stb. hivatalos drog.
A jelenleg hatályos VII. Magyar Gyógyszerkönyvben nem szerepel. A most szerkesztés alatt álló VIII. Magyar Gyógyszerkönyvben már hazánkban is hivatalos drogként fogják elismerni.
A 18-22g ezermagtömegû görögszénamag felépítését tekintve 52% endospermiumból és 48% maghéjból áll, melynek kémiai összetétele jelentõsen különbözik.
Ha 1000g magot megõrlünk, és e két frakciót szétválasszuk, a következõ összetevõket kapjuk: a./ 520 g endospermium:,- mely mintegy 60 % fehérjét,-150 g olajt, -8 g szteroid szapogenint tartalmaz.(Az aminósavak közül különösen a methionin, cysteine és triptofánt emelném ki, melyekben azonos, vagy gazdagabb, mint a szója).
b./ 480 g maghéj,: melybõl extrakcióval 380 g poliszaharid (galaktomannán) és 100g cellulóz keletkezik. A galaktomannánokra jellemzõ, hogy nagyon jól duzzadnak, kis koncentrációban is nagy viszkozitású oldatot adnak. Ez különösen alkalmassá teszi többek között a gyógy-kozmetikumokban, élelmiszerekben stabilizáló anyagként történõ felhasználására.
Beltartalmi értékei közül az elõbbieken kívül kiemelkedik kalcium, foszfor és szerves vas tartalma, tartalmaz diasztázt, keserûanyagot, nagy mennyiségû A, B, és C vitamint, alkaloidákat (Trigonellinhidroklorid). Szerves vas tartalma 2, 5 szerese (22. 0mg) a szójáénál, amely a szervezet vashiányának megszüntetésében fontos.
/Megjegyzem, hogy gyakori jelenség a szervezet kisebb-nagyobb mértékû vashiánya. Különösen a nõknél (10-30%). Mindezek érdekében dúsított élelmiszereket is (liszt, kenyér, szárított tészta stb.) forgalomba hoznak, amelyek 50-130mg/kg vasat tartalmaznak/.
A görögszénamag fontosabb hatástani területeit a gyógyszerkönyvek a következõkben foglalják össze: , appetite stimulant - étvágyjavító hatás, afrodisiacum nemi vágyfokozó hatás, anticancer- tumor (rák) ellenes hatás, antidiabetic - vércukor szint csökkentõ, antipellagral activity - vitaminhiány megszüntetõ hatás, antihypercholesterolemic - koleszterin szint csökkentõ, antimicrobial (antiseptic) - baktericid (fertõzés -gátló) hatás, expectorant – köptetõ hatás, diuretic- diuretikus hatás, digestiv - emésztést fokozó hatás, antipiretic - láz csillapító, galaktogogue- tejelválasztástt fokozó hatás, tonicum – tonizáló (erõsítõ) hatás, emolient - lágyító hatás, depression ved menopause - depresszió csökkentõ a klimaxos állapotban, uterin stimulant - méhizomzat-összehúzó hatás, emmennagogue – menstruációs zavarokat csökkentõ hatás, nutritiv – tápláló, roboráló és gyulladásgátló hatását is elismerik.
Külsõleges felhasználása, mint bõrlágyító szer, gyulladáscsökkentõ. A mag õrleményét 5 percig fõzik vízzel, majd péppé keverik. A langyos pépet vászoncsíkra kenve kelésekre, tályogokra helyezik.
A gyógyszerkönyvekben a görögszéna fogyasztására vonatkozóan ellenjavallat csupán a terhes anyákra terjed ki, a méhösszehúzó hatása miatt.
A kismamáknak viszont kimondottan javasolják a tejelválasztást fokozó hatása miatt.
A különbözõ tudományos közlemények napjainkban kiterjedten foglalkoznak antidiabetikus hatásával. Francia kutatók egy új molekulát –a 4-hidroxyisoleucint – izoláltak a görögszénamagból, mely szabályozza a vércukor szintjét.
A görögszénamag szteroid szapogeninjei elõször az orális fogamzásgátlók alapanyagául szolgáló dioszgenin kinyerése miatt keltette fel a kutatók figyelmét. Ma a kutatások kiterjedtek a különbözõ tiltott teljesítményfokozó szerek helyettesítésének lehetõségére, amely e növényt magas energiatartalma és biológiai hatóanyagai erre alkalmassá teszik.
Saját kutatásaink a mag hasznosítására vonatkozóan nagyon széles skálát ölelnek fel, ezekrõl a közeljövõben több tudományos közleményt jelentetünk meg.
A görögszéna magjából teát készíthetünk, ez az arab országokban is a legáltalánosabb felhasználási mód. Szerves oldószerekkel kivont extraktumait kiterjedten használják a különbözõ gyógyszer-készítményekben önmagában, vagy egyéb gyógynövénykivonatokkal kombinálva.
Az általunk szabadalmaztatott ÓVÁRI-4® görögszénafajta gyógyszerkönyvi minõsítésével a Német Gyógyszerkönyv (DAB 10), majd újabban a Ph. Eur. 4. szerint, egy értékes, sajnos Magyarországon még kevésbé ismert gyógynövény drogot állíthatunk az egészségmegõrzés és a betegségmegelõzés szolgálatába.
Dr. habil. Makai Sándor
tanszékvezertõ egyetemi docens
Gyógynövénytermesztési Tanszék