Hunci!
Ugye nem azt mondta, h. ugyanazokban a fogaidban kell minden évben kicserélni a tömést?
Mert akkor nagyon gyorsan keress egy másik dokit!
Ha egy fog rendesen be van tömve, a szakma szabályai szerint, akkor annak minimum 5 évet ki kell bírnia (arra persze nincs garancia, h. közben a fog nem gyullad be, de nem törhet szét, nem eshet ki belőle a tömés és nem is repedhet el. Ha mégis, akkor ott vmi nagyon el lett b...va).
Ez vonatkozik mind az amalgám, mind a kompozit (fehér) tömésekre.
Bettica!
Nem a rágózás tette tönkre a fogaidat. De nem is a terhesség.
A fogak folyamatosan ki vannak téve a szájüreg bakteriális flórája által az ételekben található cukrokból erjesztett savak hatásának.
Ez a hatás idővel fogszuvasodást okoz.
A fogszuvasodás fiatalkorban a fogak rágófelszínén jelentkezik elsősorban, később azonban inkább a két fog közti területen illetve a rosszul záró tömésszéleknél.
A reklámokban látható diagramok és görbék kezdik belopni a köztudatba a védelem lényegét: kaja lecsökkenti a száj pH-ját (bacik által erjesztett cukrok savat képeznek), ez oldja a zománcot így mélyül a lyuk a fogban, de ha kaja után mielőbb helyreállítjuk a száj pH-ját (xilites rágó, fogmosás), akkor kevesebb ideig éri savi hatás a fogakat, kevésbé tudnak lyukadni.
A másik vonal a fog anyagának megerősítése kívülről bevitt fluoriddal. Ebben jelentős szerepet játszanak a fogkrémek, melyeknek fluoridtartalma általában 1500 ppm, a fluoridos zselék, mint pl. az Elmex zselé, ill. a fluoridos lakkok és ecsetelők, melyeknek sokkal magasabb a fluoridtartalma. Az ecsetelőket és lakkokat a fogorvos tudja alkalmazni, ezek védőfilmet képeznek a fogak felszínén ill. a fogzománcába beépülő fluorid ellenállóbbá teszi azt a szuvasodást okozó savas behatásokkal szemben.
Amivel szemben azonban nem véd a fluorid, az a rosszul záródó tömések és a rosszul elkészített pótlások.
Az általad említett " letörött a fogam fele" többnyire amiatt történik, h. az adott fogat valaha gyökérkezelték, betömték, azóta viszont a fog szerkezete "kiszáradt", mivel immáron a gyökérkezelés következtében már nem él a fog, a meggyengült és a gyökérkezelés következtében belülről elvékonyított fog viszont könnyebben törik. Pláne akkor, ha olyan tömés van benne, ami nem hozott létre kötést a fog anyagával (pl. amalgám vagy annakidején a tömés során az üreg beázott, esetleg a doki nem használt bondot a kompozit töméshez).
Ezért célszerű félévente elmenni fogorvoshoz és átnézetni mindent, mert a fogorvosi lámpa fényében észre lehet venni azt a fénytörésváltozást, ami kialakul, amikor a foganyag és a tömés elválik egymástól, ezáltal előre lehet jelezni az ilyen problémás helyeket.
Egyébként mikor készültek ezekbe a fogaidba a tömések?
Mert az emberek többségének általában általános iskolás/gimis korában tömik szépen folyamatosan a fogait.
Utána van egy kis szünet, mert lecsökken a szuvasodási potenciál, hiszen az összes rágófogban tömés van, nincs már barázda, ami szuvasodhatna. Az egymás melletti fogak közötti érintkezések pedig még pontszerűek (ezt hívjuk kontaktpontnak), tehát nem érnek össze olyan nagy felszínen a fogak, hogy a fogközi szuvasodás beindulhatna.
Aztán 30 felé közeledve, ahogy a gyerekkori tömések elérik a kihordási idejük végét (gondolj bele, már 10-20 éve a fogainkban vannak!), és a fogak kontaktpontjai is immáron kontaktfelszínekké koptak (tehát már nagyobb felületen érnek össze az egymás melletti fogak) egyszercsak beindul a szuvasodás újabb hulláma a fogközökben és a nem záró tömésszéleken, koronák alatt.
Nem csak neked, nekem is.
Most kellett kihúzni egy fogamat, ami egy régi korona alatt a szó legszorosabb értelmében kirohadt (és még csak észre sem lehetett venni, amíg a korona ki nem lazult, mert gyökérkezelt volt, így nem fájt).
És bizony nekem is most kellett kicserélni néhány gimiben készült tömésemet inlay-re, mert már elkezdtek alászuvasodni.
Sajnos semmi nem tart örökké!
És sajnos a fogászat drága dolog. Egyetlen dolgot tehetsz: folyamatosan el kell járni, és fokozatosan, apránként, ahogy az anyagi helyzeted engedi, ki kell cseréltetni az összes régi tömést.
De jól nézd meg, h. kivel csináltatod, mert az tényleg nem mindegy, h. az új tömés két évig vagy újabb 10-15-ig bírja majd!
Azt meg nem tudom, h. egy OEP támogatású (ez az sztk mai neve) hely szerződhet-e magán egészségpénztárral. Szegénynek valószínűleg így is tele van a hócipője a folyamatos jelentési kötelezettséggel és az elszámolási és térítési marhaságokkal.