2003.11.28 18:04
Szerző: Anonymous
V. A GYERMEKGONDOZÁSI DÍJ
Mi volt a gyermekgondozási díj bevezetésének célja?
Az ellátás azoknak a biztosított szülõknek a kiesõ jövedelmét hivatott pótolni, akik munkában állnak, és a gyermekszülés miatt jelentõs jövedelem-kieséssel kell számolniuk. A díjat a két éven aluli gyermeket nevelõ szülõ részére lehet megállapítani.
Ki jogosult a gyermekgondozási díjra?
Az a biztosított szülõ,
aki a gyermekgondozási díj igénylését – a gyermeket szülõ anya esetén a szülést – megelõzõen két éven belül 180 napon át biztosított volt,
továbbá a terhességi-gyermekágyi segélyben részesült anya, akinek a biztosítási jogviszonya a terhességi-gyermekágyi segély igénybevételének idõtartama alatt megszûnt, feltéve, hogy a terhességi-gyermekágyi segélyre való jogosultsága a biztosítási jogviszonyának fennállása alatt keletkezett és a szülést megelõzõ két éven belül 180 napon át biztosított volt, és a gyermeket a saját háztartásában neveli.
Ki minõsül szülõnek?
a vér szerinti, az örökbefogadó szülõ,
a szülõvel együtt élõ házastárs,
a gyám, továbbá,
az a személy, aki a saját háztartásában élõ gyermeket örökbe kívánja fogadni, és az erre irányuló eljárás már folyamatban van.
Ki minõsül biztosítottnak?
Az, aki
munkaviszonyban, közalkalmazotti, illetve közszolgálati jogviszonyban, bírósági, ügyészségi szolgálati jogviszonyban áll,
fegyveres erõk és a rendvédelmi szervek, a polgári nemzetbiztonsági szolgálatok hivatásos állományú tagja,
a szövetkezet tagja, ha a szövetkezet tevékenységében munkaviszony vagy vállalkozási jellegû jogviszony keretében személyesen közremûködik,
munkanélküli ellátásban (munkanélküli járadék, keresetpótló juttatás, nyugdíj elõtti munkanélküli segély) részesülõ munkanélküli személy,
kiegészítõ tevékenységet folytatónak nem minõsülõ egyéni és társas vállalkozó,
díjazás ellenében munkavégzésre irányuló egyéb jogviszony keretében (bedolgozói, megbízási, felhasználói szerzõdés alapján egyéni vállalkozásnak nem minõsülõ vállalkozási jellegû jogviszonyban, segítõ családtagként) személyesen munkát végzõ személy, ha ebbõl a tevékenységbõl származó, tárgyhavi járulékalapot képezõ jövedelme eléri a minimálbér havi összegének a 30%-át,a tiszteletdíjban részesülõk közül az alapítvány, a társadalmi szervezetek, a társasház-közösségek, a közhasznú társaságok, a kamarák, a gazdálkodó szervezetek választott tisztségviselõje, a nyugdíjpénztárak és az önkormányzatok választott tisztségviselõje.
Mely idõtartam alatt szünetel a biztosítás?
Szünetel a biztosítás,
a fizetés nélküli szabadság,
a munkavégzési kötelezettség alóli mentesítés,
az igazolatlan távollét idõtartama alatt.
Mely esetben áll fenn mégis a biztosítás?
Ha a fizetés nélküli szabadságot:
- háromévesnél fiatalabb gyermek gondozása, vagy tizennégy évesnél fiatalabb gyermek után járó gyermekgondozási segélyre való jogosultság,
- tizenkét évesnél fiatalabb beteg gyermek otthoni ápolása címén engedélyezték.
Ha a munkavégzés alóli mentesítés idejére munkabér (illetmény), távolléti díj, táppénzfizetés történt.
A sorkatonai (polgári) szolgálata ideje alatt.
A GYED megállapításához mennyi biztosításban töltött idõ szükséges?
A szülést, (más jogosult esetén az igénybejelentést) megelõzõ két éven belül kell legalább 180 nap biztosításban töltött idõvel rendelkezni.
Az elõzetes 180 nap biztosítási idõbe a tényleges biztosításban töltött idõn túl még milyen idõtartamot lehet beszámítani?
• a biztosítás megszûnését követõ táppénz, baleseti táppénz, terhességi-gyermekágyi segély idejét, valamint,
• a közép, vagy felsõfokú oktatási intézmény nappali tagozatán egy évnél hosszabb ideig folytatott tanulmányok idejét.
Az egyéni vállalkozó is kérheti a GYED megállapítását?
Igen, az egyéni vállalkozó is biztosítottnak minõsül, ezért kérheti az ellátás megállapítását, ha nyilatkozik arról, hogy az ellátás folyósítása alatt vállalkozásában személyesen nem mûködik közre.
Ha az anya biztosítási jogviszonya megszûnt, jogosult-e a GYED-re?
Abban az esetben lehet az anya jogosult, ha terhességi-gyermekágyi segélyben részesült és a biztosítási jogviszonya a terhességi-gyermekágyi segély igénybevételének idõtartama alatt szûnt meg, de feltétel az is, hogy a terhességi-gyermekágyi segélyre való jogosultsága a biztosítási jogviszonyának fennállása alatt keletkezzen, és a szülést megelõzõen két éven belül 180 napon át biztosított legyen.
Kérheti-e a GYED megállapítását az az anya, aki a fõiskola elvégzését követõen (pl. 3 hónap elteltével) tud munkaviszonyt létesíteni, majd (pl. 4 hónap múlva) gyermeket szült?
Ebben az esetben az anya kérheti az ellátás megállapítását, mivel az igényléskor biztosított volt, és a szülést megelõzõ 2 éven belül a szükséges 180 nap biztosítási idõvel rendelkezik, mert a felsõfokú oktatási intézmény nappali tagozatán egy évnél hosszabb ideig folytatott tanulmányok idejét be kell számítani. (A példa szerinti 4 hónap tényleges biztosításban töltött idõ kiegészül a tanulmányok idejével.)
Jogosult-e GYED-re az a szülõ, aki az ellátás igénylése elõtt gyermeknevelési támogatásban, ápolási díjban részesül?
Ha a szülõ gyermeknevelési támogatásban (GYET), ápolási díjban részesül, a gyermekgondozási díj megállapítását nem kérheti, mert azok folyósításának idõtartama nem minõsül biztosításban töltött idõnek. Ez az idõtartam ugyanakkor nyugdíjszerzõ szolgálati idõnek minõsül.
Ha azonban a GYET (ápolási díj) folyósítása alatt a szülõ napi 4 órás munkaviszonyban állt, vagy otthonában folytatott keresõ tevékenységet, és ezáltal biztosított, kérheti a GYED megállapítását. Természetesen ebben az esetben a GYET (ápolási díj) megszüntetését kell kérni, mert a két ellátás együttesen nem folyósítható.
Célszerû azonban megvizsgálni, hogy a gyermeknevelési támogatás (ápolási díj), illetve a gyermekgondozási díj összege kedvezõbb-e az igénylõ részére.
A nevelõszülõ kérheti-e az ellátás megállapítását?
A nevelõszülõ, vagyis aki gyámhatósági intézkedés alapján vesz nevelésbe gyermeket, a gyermekgondozási díjra nem jogosult.
Aki rokkantsági, baleseti rokkantsági nyugellátásban részesül, kérheti-e az ellátás megállapítását?
Nem, mivel a rokkantsági, baleseti rokkantsági nyugellátás rendszeres pénzellátásnak minõsül, ezért annak folyósítása alatt a GYED megállapítására nincs lehetõség.
Ha az anya az egyik gyermekével gyermekgondozási segélyben részesül, az apa az újszülött gyermek után kérheti-e a gyermekgondozási díj megállapítását?
Nem. Ha a szülõk a közös háztartásban élõ gyermekek után egyidejûleg jogosultak lennének gyermekgondozási díjra, illetve gyermekgondozási segélyre, az ellátást választásuk szerint csak egy jogcímen és csak az egyik szülõ részére lehet megállapítani.
A biztosított szülõ mely idõponttól kérheti a gyermekgondozási díj megállapítását?
Az ellátást a terhességi-gyermekágyi segély lejártakor (168 nap) lehet kérni. Az örökbefogadó szülõ vagy a gyám azonban már a nevelésbe vétel idõpontjától kérheti az ellátás megállapítását.
Milyen mértékû a gyermekgondozási díj?
A díj összege a naptári napi átlagkereset 70%-a, de nem lehet magasabb 2002-ben 83000 forintnál.
Terheli-e levonás a GYED összegét?
Igen. 8% nyugdíjjárulékot és személyi jövedelemadó-elõleget vonnak le.
A GYED után fizetendõ adóból érvényesíthetõ-e a gyermekek után járó adókedvezmény?
Igen, mértéke 2002-ben
egy gyermekes családoknál 3000 Ft/hó;
2 gyermekes családoknál gyermekenként 4000 Ft/hó;
3 és többgyermekes családoknál gyermekenként 10000 Ft/hó.
Változik-e a GYED összege a folyósítás idõtartama alatt?
Nem változik és akkor sem módosul, ha ugyanazon személynek ugyanazon gyermeke után ismételten állapítják meg.
Az anya megszakítja a GYED-et, munkaviszonyt létesít, majd mégis úgy dönt, hogy ismét GYED-et vesz igénybe. Változik-e ez esetben a GYED összege?
A GYED összege azonos lesz a korábban megállapított ellátás összegével, tehát a szülés utáni kereset nem változtatja annak mértékét.
Mikor érdemes a gyermekgondozási segély helyett gyermekgondozási díjat igényelni?
A gyermekgondozási segély összege fix, az öregségi nyugdíj mindenkori legkisebb összegével azonos. 2002-ben 20100 Ft, melybõl 8 % nyugdíjjárulékot vonnak le. Akkor célszerû a gyermekgondozási díjat igénybe venni, ha annak nettó összege több, mint a GYES összege.
Lehet-e a GYED mellett munkát végezni?
A gyermekgondozási díj folyósításának ideje alatt keresõ tevékenységet nem lehet folytatni, még napi 4 órában sem.
Mikor nem jár a gyermekgondozási díj?
Akkor, ha a jogosult
bármilyen jogviszonyban díjazás – ide nem értve a szerzõi jog védelme alatt álló alkotásért járó díjazást – ellenében munkát végez, vagy hatósági engedélyhez kötött (pl. egyéni vállalkozó) keresõ tevékenységét személyesen folytatja;
munkavégzés nélkül megkapja teljes keresetét (pl. felmondási idõ, felmentési idõ);
egyéb rendszeres pénzellátásban részesül (pl. rokkantsági nyugdíj, ápolási díj, gyermeknevelési támogatás);
gyermekét ideiglenes hatállyal elhelyezték, átmeneti vagy tartós nevelésbe vették, harminc napot meghaladóan bentlakásos szociális intézményben helyezték el;
gyermekét napközbeni ellátást biztosító intézményben (bölcsõde, családi napközi, házi gyermekfelügyelet) helyezték el, ide nem értve a rehabilitációs, habilitációs foglalkoztatást nyújtó intézményi elhelyezést;
elõzetes letartóztatásban van, vagy szabadságvesztés, elzárás büntetését tölti.
A GYED folyósítása alatt napi 4 órában bölcsõdében el lehet-e helyezni a gyermeket?
A gyermekgondozási díj a gyermek otthoni ellátásához nyújt segítséget. A gyermekgondozási segély szabályaitól eltérõen a GYED folyósítása alatt a gyermeket még napi 4 órában sem lehet napközbeni ellátást biztosító intézményben (pl. bölcsõde) elhelyezni, kivéve a gyermek rehabilitációs, habilitációs foglalkoztatást nyújtó intézményi elhelyezését.
Hol kell igényelni az ellátást?
Az igénybejelentést a munkáltatóhoz, a Megyei Egészségbiztosítási Pénztárhoz (pl. egyéni vállalkozó), illetve a munkanélküli járadékban részesülõnek a Megyei Munkaügyi Központhoz kell benyújtani. Ugyanitt lehet az igénybejelentõ nyomtatványhoz is hozzájutni.
Hol kell igényelni az ellátást, ha a munkáltatónál nem mûködik társadalombiztosítási kifizetõhely?
Az "Igénybejelentést" a munkáltatóhoz kell benyújtani. A munkáltató a GYED-re vonatkozó igény elbírálásához "Foglalkoztatási Igazolás"-t állít ki, és azt a biztosított által benyújtott igazolásokkal, igénybejelentõvel együtt – három munkanapon belül – a székhelye szerint illetékes Megyei Egészségbiztosítási Pénztárnak megküldi.
Hol kell igényelni az ellátást, ha az anya biztosítási jogviszonya a terhességi-gyermekágyi segély folyósításának idõtartama alatt szûnt meg?
A volt munkáltatóhoz kell az igényt benyújtani, és csatolni kell a biztosítás megszûnésekor kapott "Igazolvány az egészségbiztosítási ellátásokról" elnevezésû nyomtatványt. A gyermekgondozási díjat a volt munkáltató fogja megállapítani, ha rendelkezik társadalombiztosítási kifizetõhellyel, illetve az igénybejelentõt a "Foglalkoztatási Igazolás"-sal együtt megküldi a telephelye szerint illetékes Megyei Egészségbiztosítási Pénztár részére.
Az az anya, akinek a terhességi-gyermekágyi segély igénybevétele miatt szünetel a munkanélküli járadéka, a terhességi-gyermekágyi segély lejártát követõen hol igényelheti a gyermekgondozási díj megállapítását?
Annál a Megyei Munkaügyi Központnál kell igényelnie, ahol részére a munkanélküli járadékot megállapították.
Ez esetben a "Foglalkoztatói Igazolás"-t a munkaügyi központ állítja ki, és a munkanélküli járadék szüneteltetésérõl szóló határozattal együtt megküldi az "Igénybejelentés" egy példányát a székhelye szerint illetékes Megyei Egészségbiztosítási Pénztár részére.
Hogyan történhet az igénybejelentés?
Személyesen, illetve postai úton is. Ha az igénybejelentés postai úton történik, úgy azt ajánlott küldeményként kell feladni, és a feladóvevényt meg kell õrizni.
Milyen nyomtatványokat kell az igényléskor benyújtani?
Az "Igénybejelentés gyermekgondozási díjra" elnevezésû nyomtatványt 2 példányban kell kitölteni.
Milyen iratokat kell benyújtani az ellátás megállapításához?
a gyermek eredeti születési anyakönyvi kivonatát,
a magánnyugdíjpénztár tagjának a záradékkal ellátott belépési nyilatkozatot,
a biztosítás megszûnését követõen igényelt ellátásnál az "Igazolvány az egészség-biztosítási ellátásokról" szóló igazolást,
a gyermeket örökbefogadási szándékkal gondozó személy esetén az örökbefogadási eljárás megindításáról szóló igazolást,
örökbefogadás esetén az örökbefogadásról szóló gyámhatósági határozatot, a gyermek új születési anyakönyvi kivonatát,
a 14%-os mértékû egészségbiztosítási járulék fizetésérõl szóló megállapodást (ha az igénylõ e megállapodás alapján biztosított),
gyámigénylés esetén a gyámkirendelõ határozatot.
Ha az igényt késedelmesen nyújtják be, van-e lehetõség az ellátás visszamenõleges megállapítására?
Igen, ha az igénylõ már korábban is rendelkezett a jogosultsági feltételekkel, akkor az ellátás visszamenõleg legfeljebb hat hónapra állapítható meg.
A gyermekgondozási díjban részesülõ milyen tényt köteles bejelenteni a folyósító szervnek?
Ha
a GYED folyósítása alatt újabb gyermeke születik,
a GYED-re jogosító gyermek kikerül a háztartásból,
a GYED-re jogosító gyermek napközbeni ellátásban (bölcsõde) részesül,
a GYED-et igénybevevõ ismét folytatja keresõ tevékenységét.
Ha a gyermekgondozási segélyben részesülõ gyermekgondozási díjat kíván igénybe venni, mit kell tennie?
Kérnie kell a gyermekgondozási segély folyósításának megszüntetését, s ezzel egyidejûleg igényelheti a GYED megállapítását.
Lehet-e választani a gyermekgondozási segély és a gyermekgondozási díj igénybevétele között?
Igen. A szülõ eldöntheti, hogy melyik ellátást kívánja igénybe venni, de célszerû kiszámítani, hogy melyik ellátás összege kedvezõbb az érintett részére.
Mit tehet a GYED-ben részesülõ szülõ, akinek gyermeke elmúlt másfél éves, és napi 4 órában dolgozni szeretne?
A gyermekgondozási díj folyósítása alatt keresõ tevékenységet még napi 4 órában sem lehet folytatni. Ebben az esetben a szülõ kérheti a gyermekgondozási díj megszüntetését, és ezután igényelheti a gyermekgondozási segélyt, mivel a GYES folyósítása mellett (a gyermek másfél éves kora után) napi 4 órában keresõ tevékenységet lehet folytatni, illetve idõkorlátozás nélkül, ha a munkavégzés otthonában történik.
Ha az anya GYED-en van, az apa ugyanarra a gyermekre tekintettel kérheti-e a gyermekápolási táppénz megállapítását?
Ugyanarra a gyermekre tekintettel a másik szülõ nem kérheti a gyermekápolási táppénz megállapítását. Ha azonban a családban több gyermek nevelkedik, a másik beteg gyermek után azonban az apának megállapíthatják a gyermekápolási táppénzt, hogy a beteg gyermek megfelelõ ellátását, gyógyíttatását is biztosítsa a család.
Hogyan történik az egyéni vállalkozó gyermekgondozási díjra vonatkozó igénybejelentése?
Az egyéni vállalkozónak a GYED igénylésekor "Igénybejelentés" nyomtatványt kell kitölteni és két példányban közvetlenül a Megyei Egészségbiztosítási Pénztárhoz személyesen vagy postai úton eljuttatni.
A személyesen benyújtott igény esetén az egyik bejelentõlapot át kell adni a Megyei Egészségbiztosítási Pénztár részére, a másik igénybejelentõ-lapon pedig igazoltatni kell az igény átvételét, és az átvételi példányt meg kell õrizni.
Ha az igény bejelentése postai úton történik, úgy azt ajánlott küldeményként kell feladni, és a feladóvevényt az igénybejelentõ-lap egy példányával együtt kell õrizni.
Mi a foglalkoztató feladata az igénybejelentés után?
Ha a munkahelyen mûködik társadalombiztosítási kifizetõhely, az ellátást ott állapítják meg, és onnan folyósítják abban az esetben is, ha az ellátást annak a szülõnek kell megállapítani, akinek munkaviszonya a terhességi-gyermekágyi segély folyósítása alatt szûnt meg.
Ha a munkáltatónál társadalombiztosítási kifizetõhely nincs, a munkáltató a gyermekgondozási díjra vonatkozó igény elbírálásához "Foglalkoztatói igazolás"-t állít ki, és azt a biztosított által benyújtott igazolásokkal és az igénybejelentõvel együtt három munkanapon belül a székhelye (telephelye) szerint illetékes Megyei Egészségbiztosítási Pénztárnak megküldi. Ha a biztosított az igénybejelentés elsõ napját megelõzõ két éven belül más munkáltatónál is biztosítási jogviszonyban állt, a "Foglalkoztatói igazolás"-ra a korábbi munkáltatónál fennállott biztosítási idõt, az igénybejelentést megelõzõ egy éven belül szerzett biztosítási idõt és a táppénzelõzményt is fel kell feljegyezni.
A munkáltató a foglalkoztatói igazolásokat két példányban köteles kiállítani és annak egy példányát öt évig megõrizni.
Ha az okmányokat személyesen nyújtják be a Megyei Egészségbiztosítási Pénztárhoz, a Megyei Egészségbiztosítási Pénztár az átvételt a "Foglalkoztatói igazolás" c. nyomtatvány másodpéldányával igazolja.
A gyermekápolási táppénz
Mikor jogosult az anya egy évesnél fiatalabb gyermeke szoptatása, ápolása miatt táppénzre?
Csak akkor, ha egy évesnél fiatalabb, kórházban ápolt gyermekét szoptatja, illetve beteg gyermekét otthon ápolja és nem veszi igénybe a GYES-t és a terhességi-gyermekágyi segélyt. (Gyermekápolás címén ez a kedvezmény az egyedülálló apának is jár.)
Meddig veheti igénybe az anya (apa) a táppénzt?
Erre a következõk szerint jogosult:
egy évesnél fiatalabb gyermek ápolása esetén a gyermek egy éves koráig;
egy és három év közötti beteg gyermek esetén évenként és gyermekenként 84 naptári napig;
három és hat év között évenként és gyermekenként 42 (egyedülállónak 84) naptári napon át;
hat és tizenkét év közötti gyermek esetén évenként és gyermekenként 14 (egyedülállónak 28) napon át.
A gyermek után járó szabadság
Mikor köteles a munkáltató fizetés nélküli szabadságot biztosítani a szülõknek?
a gyermek 3. életéve betöltéséig a gyermek gondozása céljából;
a gyermek 14. életéve betöltéséig, ha a munkavállaló a gyermek gondozása céljából gyermekgondozási segélyben részesül;
a gyermek 12. életéve betöltéséig a gyermek betegsége esetén, az otthoni ápolás érdekében.
Köteles-e a munkáltató a gyermeknevelési támogatás (GYET) igénybevételéhez fizetés nélküli szabadságot biztosítani?
Nem, ebben az esetben a munkáltató mérlegelésén múlik a szabadság engedélyezése.
Jár-e pótszabadság a gyermek után?
Igen, a gyermek születésének évétõl, annak az évnek a végéig, amikor a gyermek a 16. életévét betölti, a következõk szerint:
egy gyermek után kettõ,
két gyermek után négy,
kettõnél több gyermek után összesen hét nap pótszabadság illeti meg a szülõt.
Melyik szülõ veheti igénybe a gyermek(ek) után járó pótszabadságot?
Nyilatkozatuk alapján bármelyik szülõ. Ha az anya GYES-en, GYET-en van, a szabadságot az apa is igénybe veheti.
A "Hasznos linkek"-ben további infók.