H.Szilvi,
megint én, úgy tűnik, a derékhad még nem reagált...Csak gyorsan egy-két dolgot, amíg nem jön a szakértő segítség.
1. Tévhit, de nagyon nagy és nagyon sok bajt tud okozni, hogy a tej a mellben a szoptatások között gyűlik össze. Eleinte én pl. ezt gondoltam (a kórházban is ebben az értelemben beszéltek velem), de nem így van!!! A tej legnagyobb része a szoptatás közben, azalatt, annak hatására termelődik. A gyakori szopitól egyre több lesz - igaz, ha nem tudsz pihenni, attól meg kevesebb. Viszont a ritkább szopitól is kevesebb lesz. Tehát én amondó vagyok, hogy érdemes minél többször cicire tenni, ahányszor csak akarja. Mind a kettőre, és ha már mind a kettőn szopizott, úgy, hogy ő maga hagyta abba, akkor vissza lehet tenni megint az elsőre, aztán megint a másodikra, és így tovább, amíg jól nem lakik (pl. amíg már nem kéri). Mert - és ez nagyon fontos - a cici soha nem üres, valamennyit mindig talál benne, mert folyamatosan termelődik, és központilag szabályozott, azaz ha a balból szopizik Dorka, akkor azalatt is termelődik a jobban, mert a balt ingerli, és fordítva. És a szopizás alatt abban is folyamatosan termelődik, amiből éppen szopizik. Tiszta termelődés az egész.
2. Gyakori szopizás. Lehet ez attól is, hogy Dorkának nagy a szopásigénye, azaz folyton szopómozgást végezne, folyton szopizna valamit, akkor is, amikor nem éhes. Cicó lányom annak idején csak úgy aludt, ha szopizott valamit (pl. a kisujjamat, ha a cici nem kellett neki). Ebben a korban ez teljesen normális, az egyórás szopik is, és az is normális (lenne) ha egész nap cicin akarna lenni. Ha ezt a leginkább a cicin elégítheti ki, az nagyon jót tesz a tejtermelésnek (ugye gyakori ingerlés). Ezért szokták első körben azt mondani, hogy a pótlás nem az igazi, csak végső esetben, mert azzal sem a cicit ingerli, és azzal is kevesebb tej termelődik (ezt most nem rátok mondom, mert egyrészt nem vagyok szakember, másrészt te tudod, hogy nálatok mire van szükség, nem én).
3. Pihenés. Ilyenkor az ember folyton fáradt amúgy is, amíg még pici a baba (én az utóbbi időben jutottam el odáig, hogy délután nem kellett lefeküdnöm aludni, kb. a lányom egyéves kora körül). Viszont ha gyakori szopi van, akkor tényleg érdemes vele maradni, vele szundítani akár szopi közben, nemcsak éjjel, de nappal is! Ahogy kivettem, ezt csinálod. Evés: ha egész napra beköltözöl vele a nagyágyba jópár napig, és minden nyikkra kap cicit (ez egy jól bevált trükk a tejmennyiség növeléséhez), akkor érdemes még reggel (amikor még talán a párod is otthon van) odakészíteni magadnak egy csomó szendvicset, jó sok innivalót, olvasnivalót, mindent, ami kellhet, hogy jóformán csak wc-re kelljen kimenned, egyébként egész nap pihenhessetek meg szopizhassatok. Nekünk ez nagyon bevált.
4. Gyarapodás. Nemmondod, NAPI 17-25 deka???? Nem írtad el? És mennyi a heti átlag? Ezt azért kérdezem, mert ebben a korban nem igazán informatív a napi gyarapodás, egészséges, időre született babánál a heti mérés eredménye (mindig azonos körülmények között, nagyjából azonos időben, uazon mérlegen) a mérvadó. És még akkor is bekavarhat a kaki előtt-kaki után állapot. A súlya mikor csökkent és mennyit? Mennyit esett a súlya a kórházban? Mikorra érte el a születési súlyát? Ebben a korban (ha jól emlékszem) a csak anyatejes babánál a heti átlag gyarapodás alsó értéke 115 g!
5. Éjszaka-este. Az esti tej mennyiségre mindig kevesebb, de ugyanakkor ez a tej laktatóbb, táplálóbb, mint a reggeli, amikor mennyiségre több. Ja és a gyakori szopinál nem feszül úgy a cici, mint a ritkábbnál (ezért az lehet az érzés, hogy kevesebb a tej), mert nem gyűlik a hígabb, szomjoltó első tej (a szopik közti időben jobbára ez termelődik), hanem folyamatosan termelődik a sűrűbb, táplálóbb hátsó tej, ami laktatóbb és hizlalóbb
6. Párásító: nekünk a sima vizes törölköző jött be leginkább (HÁROMféle párologtatónk volt egyébként, mire erre rájöttünk. Akkor leszedtük dühödten az összeset, maradt a törölköző. Nem is volt több szöszögés). A párologtató szerkentyűkhöz egyébként nem értek.
Na jó sok duma, remélem, segítettem is vele valamit. Nekem egyébként az a benyomásom, hogy te mindent jól csinálsz, és Dorkával sincs semmi baj, csak az ember friss kismamaként hajlamos túlaggódni a dolgokat.
Üdv
Kriszi