2004.01.11 01:51
Szerző: csillah
Sziasztok!
Napok óta a neten lógok. Sajnálom, hogy eddig fajultak a dolgok. Bár nem élek Mo-on, de lehet hogy majd valamelyik lányom ott köt ki felnöttként. Ki tudja? Jó lenne a javulás.
Visszaolvasva a hsz-kat, sokaknak az a véleménye, hogy változtatni kellene a magyar eü-ön. Én Svédo-ban élek, próbálom leírni, hogy itt, hogy zajlik le a terhesség nyomonkövetése és a szülés. És az orvosfizetésekröl is. Hosszú lesz.
A város, (Helsingborg) ahol élek 346 négyzetkilóméteren fekszik, négyzetkilóméterenként 345 lakossal, szóval közel 120 ezren laknak itt. (2002-es adat). A kórházban évente kb 2600 gyerek születik. Ezen kívül vannak otthon szülések is.
A városnak van 3 anyaközpontja, mindegyikben kb 7-8 szülésznö dolgozik, és egy ápolónö. Heti két alkalommal van szülész-nögyógyász rendelés is. És van egy kórház, ahol majd szülni lehet.
Ha a nö sejti/tudja, hogy terhes, felkeresi a lakhelyéhez tartozó anyaközpontot, általában a leendö apával együtt.
Már akkor is lehet jelentkezni, amikor még csak 4-5 hetes az ember, de állományba általában csak a terhesség 8-9. hetében vesznek.
Elsö alkalommal a szülésznövel találkoznak a leendö szülök. A szülésznö egy csomó kérdést tesz fel, ami a szülök egészségére, szokásaira vonatkoznak. Családban felmerült betegségekröl kérdeznek.
Vizsgálatok elsö alkalommal:
Vérvétel (hiv, rubeola, klamydia, hepatitis, tuberkolos, vércukorszint) céljából, vérnyomásmérés,
vizeletvizsgálat,
testsúly.
Ezeket a vizsgálatokat a szülésznö csinálja. Aztán kapnak egy idöpontot, hogy orvossal is találkozzanak. Ez is a 8-9-dik héten. Nincs sorbanállás, nyomorgás, idöre megy az ember. Bár máskor sincs 10-15 percnél további várakozás, mert a szülésznöhöz is idöre jár az ember.
Az orvos hüvelyvizsgálattal is megállapítja a terhességet. Közösen átnézik azokat az adatokat amiket a szülésznö, az elsö találkozás után összeírt. Konzultálnak.
Ha az orvos és a szülésznö úgy gondolja, hogy a terhesség nagyobb odafigyelést követel, akkor a kórház speciális terhesgondozó osztályára irányítja a szülöket.
Persze, ha az elején nem így gondolják, azért a véleményük még változhat a terhesség elörehaladtával.
Ha az anyuka 35 év feletti felajánlják a késöbbi magzatvízvizsgálatot (16.hét). Az orvos hüvelyi uh-al is megvizsgál.
Ezután orvossal csak a 10-11. héten uh-nál (nyaki redö), találkozik a kismama. Ezt a kórház specialistája végzi.
Legközelebb kb a 18.héten szintén uh-os vizsgálat, a magzat korának a megállapítása. Utána 30-33. hét között valamikor, de az már nem uh.
Az uh-os vizsgálattól el is lehet tekinteni, ha a szülök nem akarják, mert az orvos elmondja az esetleges, még nem igazolt mellékhatásokat. Nagyon ritkán hallani itt arról, hogy megmondják a gyerek nemét. Persze nem is fontos.
Szóval a terhesség folyamán a szülök a szülésznövel vannak szorosabb kapcsolatban.
Elsö szülö nöknél a szülésznöi kontrollok: 20-21. 25. 28. 31. 33. 35. 37. 39. 40. 41. héten, utána szinte naponta.
Nem elsö szülö nöknél:25. 29. 33. 35. 37. 39. 40. 41. héten, utána naponta.
Minden egyes alkalommal, vizeletvizsgálat, testsúly és vérnyomásmérés, hemoglobinszint (28-29. és 35. héten), persze kérésre sürübben is.
Az rh összeférhetetlenséget a 25. és a 35. héten ellenörzik, kezelik.
Cukorterhelés a 28-29. héten.
Magzati szívhangokat kb. 17. héttöl hallgatnak, ezt minden egyes alkalommal ezután.
A méh nagyságát kb. a 20. héttöl mérik, minden alkalommal.
A gyerek elhelyezkedését a 35.héttöl mindig megnézik.
Szóval, ha jól számolom nögyógyásszal csak 3-4 alkalommal találkoznak a szülök (második alkalommal, 10-11. hét között, 18. héten, 30-33 hét között).
Minden más vizsgálatot a szülésznö végez. Nagyon sok praktikus tanáccsal látják el a kismamát, kispapát.
Specialistához járni annyiban más, hogy ott orvossal hetente lehet találkozni, és a szülésznövel is, de a vizsgálatok uazok. Én is oda jártam.
Minden egyes kontroll eredménye, leírása, számítógépen megtalálható, ami a kórházzal össze van kapcsolva. Tehát, ha bármi hirtelen történne, és a kismama kórházba kerülne, ott gyorsan bele tudnak a történetébe kukkantani.
A terhesség vége felé ajánlják, hogy a szülök menjenek el a kórházba, ahol minden hétfön du. egy órai kezdettel végigmutatják az érdeklödöknek a szülészetet, elmondják röviden, hogy hogy fog kb zajlani, megmutatják a segédeszközöket, apukák a kéjgázt kipróbálhatják, ennek mindig nagy sikere van. Ez általában az egyik szabad szülöszobában zajlik.
Ez nincs túlbútorozva. Van benne egy ágy, aminek a vége levehetö és szülöággyá alakítható. A fejnél függönnyel eltakarva, újraélesztéshez szükséges dolgok, kéjgáz maszk. Infúziós állvány. Egy asztal két fotellel, zuhany, wc.
A babának, ha szükség lenne rá, egy vizsgálóasztal (újraélesztö). Azt mondják, hogy kb 15 éve még kirohantak a gyerekkel, ha valami gond volt. Ezt most már nem teszik, ha nincs túl nagy gond, mert a szülök ezt nagyon rosszul viselték, mert nem tudták, hogy mi történik. Most inkább ott helyben segítenek a gyereken. Ha nagyobb gond van, az apát is viszik magukkal. Ennyit a szülöszobáról.
Utána megmutatják, hogy szülés után hova kerül az újdonsült család.
A szülés kiírt ideje körül, semmiféle hüvelyi vizsgálat nincs. Mindenki vár. Ha úgy érzik, hogy eljött az idö, telefonálni lehet a kórházba, ezt föleg Stockholmban javasolják, mert nem biztos, hogy van hely, ha túl sok a szülö nö.
Persze a kórházkeresés ebben a helyzetben nem a szülök gondja, a szülésznö végigtelefonálja a többi kórházat, hogy hol tudják a kismamát fogadni. Utána visszahív és oda irányítja a szülöket, ahol hely van.
Ha a mama, papa bekerült a szülészetre, akkor a vizsgálóba kerülnek, a szülésznö megvizsgálja a méhszájat, kb 20 perces ctg vizsgálat is van. Ha nincs még itt a szülés ideje, akkor kapnak egy vajúdó szobát. Itt is van egy ágy, kanapé, tv.
A szülök magukra vannak hagyva, de a szülésznö elég sürün bejön, ha kérik ott is marad. Ha eljön a szülés ideje, kapnak egy szülöszobát. Átvonul a társaság.
Ha gond lenne, mütö készenlétben, gyerekorvosok készenlétben, ha koraszülés, akkor a koraszülött osztályról szintén ott vannak készenlétben.
Minden osztály, ami mamával babával kapcsolatban van, egy szinten van, folyosókkal összekötve. Szóval ugranak, ha kell.
Visszatérve a szülésre. Mama, papa, szülésznö, csecsemös (akik éppen müszakban vannak) "szülnek". Anyuka hasán ctg, ha úgy látja jónak a szülésznö. Orvos (aki éppen müszakban van)bekukkant, hogy minden rendben, majd kimegy.
Ha a vajúdás váltásnál kezdödik, akkor még leváltják egymást, de ha a szülés közben lenne a váltás, marad mindenki a helyén.
Ha a baba állapota még nagyobb odafigyelést kíván, és a feje már egy kicsit látható, akkor a kis fejecskéjéhez egy diódát rögzítenek, így még alaposabban tudják, hogy hogy érzi magát. Doki néha bepillant, leolvassa az eredményeket, baba állapotát ellenörzi.
Ha nincs gond, akkor doki nélkül szülnek.
Ha a szülés az öt-tíz perces fájásoktól számítva eléri a 15-17 órát, akkor doki közbelép. Itt ö dönt, hogy mit használ, vákum, fogó, császár.
Ha megvan a gyerek, a szülésznö olyan ügyesen ellenörzi, az ellenörizni valókat (szájpad, stb), hogy észre sem lehet venni. Gyerek a mama hasán fekve pihen. Megvárják míg teljesen lenyugszik a köldökzsinór és ha apuka akarja, akkor elvághatja. Csecsemös és apuka megmérik a babát, apuka felöltözteti.
Szülésznö varrja össze a mamát, ha vágni kellet. Doki bejön, gratulál, észrevétlenül ellenöriz dolgokat.
Egy ápolónö tálcán hoz be szendvicseket, egy svéd zászlót, pezsgöspoharakban üdítöt. Utána a családot magukra hagyják. Kb 2-3 órát még a szülöszobában maradnak, utána átkerülnek az újszülött osztályra, ahol kapnak egy szobát.
Komplikációmentes szülés után hat órával haza lehet menni, de egyébként addig lehet maradni ameddig az ember akar. Általában 8-10 nap a leghosszabb.
A hálapénz fogalmát nem ismerik. Tortát, csokoládét szoktak kapni a szülésznök, orvosok, amiket a kórházban kávéhoz közösen elfogyasztanak.
Az orvosfizetésekröl. Amikor a nagyobbik lányommal voltam terhes, 2000-ben, az akkori szülész-nögyógyász specialista föorvosom fizetése 480 000 korona brutto volt évente. Ez havi lebontásra, adó után 22 000 korona/hó. Ö akkor hatvan év feletti volt. Ez forintra átszámítva kb 616 000 ft/hó.
A két országot nagyon összehasonlítani nem lehet. De ha próbálunk viszonyítani, mivel neki ebböl a pénzböl itt kell élnie, ebböl a pénzböl havonta 2 200 liter tejet tudna megvenni Svédo-ban.
Nem tudom, hogy egy magyar nögyógyász föorvos mennyit keres, mindenféle plussz nélkül. De ö lehet, hogy nem tudna megvenni ennyi liter tejet, a fizetéséböl Mo-on.
A szülésznökröl nem is beszélve. És még lehetne sorolni.
Egy koraszülöttorvos (föorvos), fizetése havi 23 000 korona/hó, adózás után.
Egy agysebész fizetése 27 500 kr/hó.
Ezeket csak összehasonlításként írtam. Hogy honnan tudom a fizetéseket? Meg lehet nézni. Minden évben könyvben kiadja az adóhivatal a kereseteket, aki 200 000 kr-nál többet keres évente, vagy ha házastársak és így keresnek 200 ezrnél többet, akkor nyílván vannak tartva a nagyközönség számára.
Na, most már elnémulok.