Új privát üzeneted érkezett!

Juli!

Pont emiatt mondtam, hogy így is megéri, mert min. bér után nekem volt a GYÁS 27 e körül, a GYED meg ennél még több! És tavaly szültem, tehát a tavaly előtti min. bér volt az alap!

Süti
süti
 
 


Azt írtam: LEHET. De szerintem a gyás szokott több lenni, a gyed valamivel kevesebb, nem?
rjuli
 
 


Juli!Kép

Vak vagyok, vagy nem bírok már olvasni se rendesen....Kép

Nekem szerencsém volt, mert a Gyást még a 2001-es átl. jövedelmem után számolták, a Gyedet meg már a 2002-es alapján!(Mindkettő minimálbér volt)! Amúgy meg az ügyintézők is egész normálisak, mikor mi mentünk a nyomtatványokért sac/kb. kiszámolták melyik a jobb!

Süti
süti
 
 

 
 

És ha valaki a GYED-et választja, akkor a 3. évben még GYES-en is lehet? Nem kell visszamennie 2 év után dolgozni?

Gabi
Gabi
 


Nem kell, második év után jár a 20.000 Ft körüli GYES, ami mellett -ha akarsz-4 órában dolgozhatsz is, ill. a gyerek is mehet 4 órás bölcsödébe.
Névtelen
 


Tudja valaki, hogy mondjuk, legyen kerek szám: 100 bruttó után mennyi lenne a GYED?
Névtelen
 


Sziazstok,

abban szeretnem a segitsegeteket kerni, hogy mi a teendo akkor, ha jelen pilanatban GYED-en vagyok itthon a lanykammal, de aprilisban megjon a kovetkezo baba.
A pici ket nappal a nagyobb 2. szuletesnapja elottre van kiirva.
Ilyenkor jar tovabb a GYED? Vagy elobb TGYAS es aztan GYED? Es mi alapjan szamoljak?

Hallottam valami velelmezett berrol, amit allitolag a munkaado koteles ilyenkor kiallitani es amiben benne lehet az esetleges emeles is.
Ilyenkor ez utan szamoljak majd a GYED-emet vagy hogy is van ez?

Es mi van ha a pici kesik 2 hetet? Akkor kicsusztam az idobol vagy a szules elott ki tudom venni a TGYAS-t?

LEgyszi tapasztalt anyukak, segitsetek nekem, mert nagyon nem mindegy, hogy 20 e vagy 50-60e Ft/honap jon be.

Elore is koszi:

Kisvirag
Névtelen
 


Kisvirág!
Ha a baba azelőtt jön, mielőtt a nagyobbik 2 éves lenne, akkor az aktuális jövedelmed alapján kapod a tgyást, majd a gyedet. Ez lehet, több is, mint volt.
Szerintem az a biztos, ha megigényled hamarabb a tgyást, mert azt a szülés előtt 28. naptól lehet igényelni. Mondjuk ápr. 20-án van a szülinap, akkor én 10-től megigényelném, és akkor nem lehet baj.
Ildianyu
ildianyu
 
 


Sziasztok!
Mi a helyzet akkor, ha a kicsi a nagyobbik 2. szülinapja után születik? Akkor már nem gyedet kap az ember, hanem vagy táppénzen van, vagy gyest kap. Ezekben az esetekben mi alapján számolják a kicsi után járó tgyást illetve gyedet?

Köszi,
Liana
Liana
 


Kedves Süti! és Mindenki!


húúúúúúúúúúúúúúú-ha!
Nem mondom...
...látom jól beindultak a mélek is :o))) Persze ebből élünk. Még sem lehet mindent a Papákra terhelni és egyébként is, ha már annyit dolgozunk...!

Kezdő kérdések:
Mit jelent az, h kifizető hely a mh-em?
Az anyasági támogatás, GYÁS,? GYED, adózik? Vagyis a brutto fizu 100% vagy 70 (?) %-a adózás után kifizetett összege? (Ugyanazokkal a sávokkal adózunk?)
A kitöltésre váró nyomtatványokat tudom a Lőportár u.-ban beszerezni? Már a 30 napos szülési szabit megelőzően (vagyis arra vonatkozóan is) ott kell intézkedni? Vagy az még a mh. dolga? (A mh-em teljesen hivatalosan működő nagy cég, bár nagyon kevés a fizu. De azt a keveset legalább totál bejelentik.)

Nagyon köszönöm a segítséget és infokat!
Zs
kzsuzsi
 
 


Sziasztok,

koszonom a valaszokat. Meg azt szeretnem megtudni, hogy ez pontosan hol van leirva, hogy a munkaugyis nek meg tudjam mutatni, mert ezt kerte.


kisvirag
Névtelen
 


Sziasztok!

Lehet, hogy nem jó helyen kérdezem, (kerestem másutt is) de talán tud valaki válaszolni. Valóban jár az apukának a szülés után egy hét szabi? Már két helyről is hallottam, de az én férjemet pl. nem engedte el a főnöke. Iskolában dolgozik. Van erről valami írott változat valahol?
Előre is köszönöm,
Évica
Évica
 
 


Zsuzsi (Attiláné)!Kép

A kifizetőhely azt jelenti, hogy a táppénzt és minden egyéb dolgot ők intéznek és ők is fizetik! Más cégeknél pl. a táppénzt saját magadnak kell intézni! Kérdezd meg tőlük, hogy ők mik!Kép
Igen, a papírokat a Lőportár u.-ban tudod beszerezni (családi pótlék, GYÁS, anyasági támogatás) A GYES ill. GYED papírokat pedig a Teve u.-ban.
Na most nem akarok hülyeséget beszélni, ha jól tudom a szülés alatt járó juttatások nem adókötelesek, de ezt viszont tényleg jó lenne egy hozzáértőtől megkérdezni. Azt tudom, hogy a bruttó jövedelmed kb. 70 százalékát kapod (csökkentik a TB-vel, nyugdíj-járulékkal stb.)
De tényleg jó lenne megkérdezned, hogy a céged ebből mit tud intézni, nekem mindenért rohangásznom kellett és hát nem kevés sorban állással jár a dolog.

Süti
süti
 
 


Évica!
Biztos, hogy jár! Nem egy hét hanem 5 munkanap, de persze +2 a hétvége, ebből lesz az egy hét. Én azt olvastam valahol, hogy a baba születésétől számított 2 hónapon belül veheti ki az apuka, és ő dönti el, hogy mikor. Pont a minap olvastam, mindjárt utánanézek, hátha megtalálom.
Manga
Névtelen
 


Névtelen
 


No, ez itt fenn. Tavaly decemberi kormányrendelet alapján. Sajna azt meg klell valahol keresni.
Manga
Névtelen
 


V. A GYERMEKGONDOZÁSI DÍJ

Mi volt a gyermekgondozási díj bevezetésének célja?
Az ellátás azoknak a biztosított szülõknek a kiesõ jövedelmét hivatott pótolni, akik munkában állnak, és a gyermekszülés miatt jelentõs jövedelem-kieséssel kell számolniuk. A díjat a két éven aluli gyermeket nevelõ szülõ részére lehet megállapítani.

Ki jogosult a gyermekgondozási díjra?
Az a biztosított szülõ,

aki a gyermekgondozási díj igénylését – a gyermeket szülõ anya esetén a szülést – megelõzõen két éven belül 180 napon át biztosított volt,

továbbá a terhességi-gyermekágyi segélyben részesült anya, akinek a biztosítási jogviszonya a terhességi-gyermekágyi segély igénybevételének idõtartama alatt megszûnt, feltéve, hogy a terhességi-gyermekágyi segélyre való jogosultsága a biztosítási jogviszonyának fennállása alatt keletkezett és a szülést megelõzõ két éven belül 180 napon át biztosított volt, és a gyermeket a saját háztartásában neveli.

Ki minõsül szülõnek?

a vér szerinti, az örökbefogadó szülõ,

a szülõvel együtt élõ házastárs,

a gyám, továbbá,

az a személy, aki a saját háztartásában élõ gyermeket örökbe kívánja fogadni, és az erre irányuló eljárás már folyamatban van.

Ki minõsül biztosítottnak?
Az, aki

munkaviszonyban, közalkalmazotti, illetve közszolgálati jogviszonyban, bírósági, ügyészségi szolgálati jogviszonyban áll,

fegyveres erõk és a rendvédelmi szervek, a polgári nemzetbiztonsági szolgálatok hivatásos állományú tagja,

a szövetkezet tagja, ha a szövetkezet tevékenységében munkaviszony vagy vállalkozási jellegû jogviszony keretében személyesen közremûködik,

munkanélküli ellátásban (munkanélküli járadék, keresetpótló juttatás, nyugdíj elõtti munkanélküli segély) részesülõ munkanélküli személy,

kiegészítõ tevékenységet folytatónak nem minõsülõ egyéni és társas vállalkozó,

díjazás ellenében munkavégzésre irányuló egyéb jogviszony keretében (bedolgozói, megbízási, felhasználói szerzõdés alapján egyéni vállalkozásnak nem minõsülõ vállalkozási jellegû jogviszonyban, segítõ családtagként) személyesen munkát végzõ személy, ha ebbõl a tevékenységbõl származó, tárgyhavi járulékalapot képezõ jövedelme eléri a minimálbér havi összegének a 30%-át,a tiszteletdíjban részesülõk közül az alapítvány, a társadalmi szervezetek, a társasház-közösségek, a közhasznú társaságok, a kamarák, a gazdálkodó szervezetek választott tisztségviselõje, a nyugdíjpénztárak és az önkormányzatok választott tisztségviselõje.

Mely idõtartam alatt szünetel a biztosítás?
Szünetel a biztosítás,

a fizetés nélküli szabadság,

a munkavégzési kötelezettség alóli mentesítés,

az igazolatlan távollét idõtartama alatt.

Mely esetben áll fenn mégis a biztosítás?

Ha a fizetés nélküli szabadságot:

- háromévesnél fiatalabb gyermek gondozása, vagy tizennégy évesnél fiatalabb gyermek után járó gyermekgondozási segélyre való jogosultság,

- tizenkét évesnél fiatalabb beteg gyermek otthoni ápolása címén engedélyezték.

Ha a munkavégzés alóli mentesítés idejére munkabér (illetmény), távolléti díj, táppénzfizetés történt.

A sorkatonai (polgári) szolgálata ideje alatt.

A GYED megállapításához mennyi biztosításban töltött idõ szükséges?
A szülést, (más jogosult esetén az igénybejelentést) megelõzõ két éven belül kell legalább 180 nap biztosításban töltött idõvel rendelkezni.

Az elõzetes 180 nap biztosítási idõbe a tényleges biztosításban töltött idõn túl még milyen idõtartamot lehet beszámítani?

• a biztosítás megszûnését követõ táppénz, baleseti táppénz, terhességi-gyermekágyi segély idejét, valamint,
• a közép, vagy felsõfokú oktatási intézmény nappali tagozatán egy évnél hosszabb ideig folytatott tanulmányok idejét.

Az egyéni vállalkozó is kérheti a GYED megállapítását?
Igen, az egyéni vállalkozó is biztosítottnak minõsül, ezért kérheti az ellátás megállapítását, ha nyilatkozik arról, hogy az ellátás folyósítása alatt vállalkozásában személyesen nem mûködik közre.

Ha az anya biztosítási jogviszonya megszûnt, jogosult-e a GYED-re?
Abban az esetben lehet az anya jogosult, ha terhességi-gyermekágyi segélyben részesült és a biztosítási jogviszonya a terhességi-gyermekágyi segély igénybevételének idõtartama alatt szûnt meg, de feltétel az is, hogy a terhességi-gyermekágyi segélyre való jogosultsága a biztosítási jogviszonyának fennállása alatt keletkezzen, és a szülést megelõzõen két éven belül 180 napon át biztosított legyen.

Kérheti-e a GYED megállapítását az az anya, aki a fõiskola elvégzését követõen (pl. 3 hónap elteltével) tud munkaviszonyt létesíteni, majd (pl. 4 hónap múlva) gyermeket szült?
Ebben az esetben az anya kérheti az ellátás megállapítását, mivel az igényléskor biztosított volt, és a szülést megelõzõ 2 éven belül a szükséges 180 nap biztosítási idõvel rendelkezik, mert a felsõfokú oktatási intézmény nappali tagozatán egy évnél hosszabb ideig folytatott tanulmányok idejét be kell számítani. (A példa szerinti 4 hónap tényleges biztosításban töltött idõ kiegészül a tanulmányok idejével.)

Jogosult-e GYED-re az a szülõ, aki az ellátás igénylése elõtt gyermeknevelési támogatásban, ápolási díjban részesül?

Ha a szülõ gyermeknevelési támogatásban (GYET), ápolási díjban részesül, a gyermekgondozási díj megállapítását nem kérheti, mert azok folyósításának idõtartama nem minõsül biztosításban töltött idõnek. Ez az idõtartam ugyanakkor nyugdíjszerzõ szolgálati idõnek minõsül.

Ha azonban a GYET (ápolási díj) folyósítása alatt a szülõ napi 4 órás munkaviszonyban állt, vagy otthonában folytatott keresõ tevékenységet, és ezáltal biztosított, kérheti a GYED megállapítását. Természetesen ebben az esetben a GYET (ápolási díj) megszüntetését kell kérni, mert a két ellátás együttesen nem folyósítható.

Célszerû azonban megvizsgálni, hogy a gyermeknevelési támogatás (ápolási díj), illetve a gyermekgondozási díj összege kedvezõbb-e az igénylõ részére.

A nevelõszülõ kérheti-e az ellátás megállapítását?
A nevelõszülõ, vagyis aki gyámhatósági intézkedés alapján vesz nevelésbe gyermeket, a gyermekgondozási díjra nem jogosult.

Aki rokkantsági, baleseti rokkantsági nyugellátásban részesül, kérheti-e az ellátás megállapítását?
Nem, mivel a rokkantsági, baleseti rokkantsági nyugellátás rendszeres pénzellátásnak minõsül, ezért annak folyósítása alatt a GYED megállapítására nincs lehetõség.

Ha az anya az egyik gyermekével gyermekgondozási segélyben részesül, az apa az újszülött gyermek után kérheti-e a gyermekgondozási díj megállapítását?
Nem. Ha a szülõk a közös háztartásban élõ gyermekek után egyidejûleg jogosultak lennének gyermekgondozási díjra, illetve gyermekgondozási segélyre, az ellátást választásuk szerint csak egy jogcímen és csak az egyik szülõ részére lehet megállapítani.

A biztosított szülõ mely idõponttól kérheti a gyermekgondozási díj megállapítását?
Az ellátást a terhességi-gyermekágyi segély lejártakor (168 nap) lehet kérni. Az örökbefogadó szülõ vagy a gyám azonban már a nevelésbe vétel idõpontjától kérheti az ellátás megállapítását.

Milyen mértékû a gyermekgondozási díj?
A díj összege a naptári napi átlagkereset 70%-a, de nem lehet magasabb 2002-ben 83000 forintnál.

Terheli-e levonás a GYED összegét?
Igen. 8% nyugdíjjárulékot és személyi jövedelemadó-elõleget vonnak le.

A GYED után fizetendõ adóból érvényesíthetõ-e a gyermekek után járó adókedvezmény?
Igen, mértéke 2002-ben

egy gyermekes családoknál 3000 Ft/hó;

2 gyermekes családoknál gyermekenként 4000 Ft/hó;

3 és többgyermekes családoknál gyermekenként 10000 Ft/hó.

Változik-e a GYED összege a folyósítás idõtartama alatt?
Nem változik és akkor sem módosul, ha ugyanazon személynek ugyanazon gyermeke után ismételten állapítják meg.

Az anya megszakítja a GYED-et, munkaviszonyt létesít, majd mégis úgy dönt, hogy ismét GYED-et vesz igénybe. Változik-e ez esetben a GYED összege?
A GYED összege azonos lesz a korábban megállapított ellátás összegével, tehát a szülés utáni kereset nem változtatja annak mértékét.

Mikor érdemes a gyermekgondozási segély helyett gyermekgondozási díjat igényelni?
A gyermekgondozási segély összege fix, az öregségi nyugdíj mindenkori legkisebb összegével azonos. 2002-ben 20100 Ft, melybõl 8 % nyugdíjjárulékot vonnak le. Akkor célszerû a gyermekgondozási díjat igénybe venni, ha annak nettó összege több, mint a GYES összege.

Lehet-e a GYED mellett munkát végezni?
A gyermekgondozási díj folyósításának ideje alatt keresõ tevékenységet nem lehet folytatni, még napi 4 órában sem.

Mikor nem jár a gyermekgondozási díj?
Akkor, ha a jogosult

bármilyen jogviszonyban díjazás – ide nem értve a szerzõi jog védelme alatt álló alkotásért járó díjazást – ellenében munkát végez, vagy hatósági engedélyhez kötött (pl. egyéni vállalkozó) keresõ tevékenységét személyesen folytatja;

munkavégzés nélkül megkapja teljes keresetét (pl. felmondási idõ, felmentési idõ);

egyéb rendszeres pénzellátásban részesül (pl. rokkantsági nyugdíj, ápolási díj, gyermeknevelési támogatás);

gyermekét ideiglenes hatállyal elhelyezték, átmeneti vagy tartós nevelésbe vették, harminc napot meghaladóan bentlakásos szociális intézményben helyezték el;

gyermekét napközbeni ellátást biztosító intézményben (bölcsõde, családi napközi, házi gyermekfelügyelet) helyezték el, ide nem értve a rehabilitációs, habilitációs foglalkoztatást nyújtó intézményi elhelyezést;

elõzetes letartóztatásban van, vagy szabadságvesztés, elzárás büntetését tölti.

A GYED folyósítása alatt napi 4 órában bölcsõdében el lehet-e helyezni a gyermeket?
A gyermekgondozási díj a gyermek otthoni ellátásához nyújt segítséget. A gyermekgondozási segély szabályaitól eltérõen a GYED folyósítása alatt a gyermeket még napi 4 órában sem lehet napközbeni ellátást biztosító intézményben (pl. bölcsõde) elhelyezni, kivéve a gyermek rehabilitációs, habilitációs foglalkoztatást nyújtó intézményi elhelyezését.

Hol kell igényelni az ellátást?
Az igénybejelentést a munkáltatóhoz, a Megyei Egészségbiztosítási Pénztárhoz (pl. egyéni vállalkozó), illetve a munkanélküli járadékban részesülõnek a Megyei Munkaügyi Központhoz kell benyújtani. Ugyanitt lehet az igénybejelentõ nyomtatványhoz is hozzájutni.

Hol kell igényelni az ellátást, ha a munkáltatónál nem mûködik társadalombiztosítási kifizetõhely?
Az "Igénybejelentést" a munkáltatóhoz kell benyújtani. A munkáltató a GYED-re vonatkozó igény elbírálásához "Foglalkoztatási Igazolás"-t állít ki, és azt a biztosított által benyújtott igazolásokkal, igénybejelentõvel együtt – három munkanapon belül – a székhelye szerint illetékes Megyei Egészségbiztosítási Pénztárnak megküldi.

Hol kell igényelni az ellátást, ha az anya biztosítási jogviszonya a terhességi-gyermekágyi segély folyósításának idõtartama alatt szûnt meg?
A volt munkáltatóhoz kell az igényt benyújtani, és csatolni kell a biztosítás megszûnésekor kapott "Igazolvány az egészségbiztosítási ellátásokról" elnevezésû nyomtatványt. A gyermekgondozási díjat a volt munkáltató fogja megállapítani, ha rendelkezik társadalombiztosítási kifizetõhellyel, illetve az igénybejelentõt a "Foglalkoztatási Igazolás"-sal együtt megküldi a telephelye szerint illetékes Megyei Egészségbiztosítási Pénztár részére.

Az az anya, akinek a terhességi-gyermekágyi segély igénybevétele miatt szünetel a munkanélküli járadéka, a terhességi-gyermekágyi segély lejártát követõen hol igényelheti a gyermekgondozási díj megállapítását?

Annál a Megyei Munkaügyi Központnál kell igényelnie, ahol részére a munkanélküli járadékot megállapították.

Ez esetben a "Foglalkoztatói Igazolás"-t a munkaügyi központ állítja ki, és a munkanélküli járadék szüneteltetésérõl szóló határozattal együtt megküldi az "Igénybejelentés" egy példányát a székhelye szerint illetékes Megyei Egészségbiztosítási Pénztár részére.

Hogyan történhet az igénybejelentés?
Személyesen, illetve postai úton is. Ha az igénybejelentés postai úton történik, úgy azt ajánlott küldeményként kell feladni, és a feladóvevényt meg kell õrizni.

Milyen nyomtatványokat kell az igényléskor benyújtani?
Az "Igénybejelentés gyermekgondozási díjra" elnevezésû nyomtatványt 2 példányban kell kitölteni.

Milyen iratokat kell benyújtani az ellátás megállapításához?

a gyermek eredeti születési anyakönyvi kivonatát,

a magánnyugdíjpénztár tagjának a záradékkal ellátott belépési nyilatkozatot,

a biztosítás megszûnését követõen igényelt ellátásnál az "Igazolvány az egészség-biztosítási ellátásokról" szóló igazolást,

a gyermeket örökbefogadási szándékkal gondozó személy esetén az örökbefogadási eljárás megindításáról szóló igazolást,

örökbefogadás esetén az örökbefogadásról szóló gyámhatósági határozatot, a gyermek új születési anyakönyvi kivonatát,

a 14%-os mértékû egészségbiztosítási járulék fizetésérõl szóló megállapodást (ha az igénylõ e megállapodás alapján biztosított),

gyámigénylés esetén a gyámkirendelõ határozatot.

Ha az igényt késedelmesen nyújtják be, van-e lehetõség az ellátás visszamenõleges megállapítására?
Igen, ha az igénylõ már korábban is rendelkezett a jogosultsági feltételekkel, akkor az ellátás visszamenõleg legfeljebb hat hónapra állapítható meg.

A gyermekgondozási díjban részesülõ milyen tényt köteles bejelenteni a folyósító szervnek?
Ha

a GYED folyósítása alatt újabb gyermeke születik,

a GYED-re jogosító gyermek kikerül a háztartásból,

a GYED-re jogosító gyermek napközbeni ellátásban (bölcsõde) részesül,

a GYED-et igénybevevõ ismét folytatja keresõ tevékenységét.

Ha a gyermekgondozási segélyben részesülõ gyermekgondozási díjat kíván igénybe venni, mit kell tennie?
Kérnie kell a gyermekgondozási segély folyósításának megszüntetését, s ezzel egyidejûleg igényelheti a GYED megállapítását.

Lehet-e választani a gyermekgondozási segély és a gyermekgondozási díj igénybevétele között?
Igen. A szülõ eldöntheti, hogy melyik ellátást kívánja igénybe venni, de célszerû kiszámítani, hogy melyik ellátás összege kedvezõbb az érintett részére.

Mit tehet a GYED-ben részesülõ szülõ, akinek gyermeke elmúlt másfél éves, és napi 4 órában dolgozni szeretne?
A gyermekgondozási díj folyósítása alatt keresõ tevékenységet még napi 4 órában sem lehet folytatni. Ebben az esetben a szülõ kérheti a gyermekgondozási díj megszüntetését, és ezután igényelheti a gyermekgondozási segélyt, mivel a GYES folyósítása mellett (a gyermek másfél éves kora után) napi 4 órában keresõ tevékenységet lehet folytatni, illetve idõkorlátozás nélkül, ha a munkavégzés otthonában történik.

Ha az anya GYED-en van, az apa ugyanarra a gyermekre tekintettel kérheti-e a gyermekápolási táppénz megállapítását?
Ugyanarra a gyermekre tekintettel a másik szülõ nem kérheti a gyermekápolási táppénz megállapítását. Ha azonban a családban több gyermek nevelkedik, a másik beteg gyermek után azonban az apának megállapíthatják a gyermekápolási táppénzt, hogy a beteg gyermek megfelelõ ellátását, gyógyíttatását is biztosítsa a család.

Hogyan történik az egyéni vállalkozó gyermekgondozási díjra vonatkozó igénybejelentése?

Az egyéni vállalkozónak a GYED igénylésekor "Igénybejelentés" nyomtatványt kell kitölteni és két példányban közvetlenül a Megyei Egészségbiztosítási Pénztárhoz személyesen vagy postai úton eljuttatni.

A személyesen benyújtott igény esetén az egyik bejelentõlapot át kell adni a Megyei Egészségbiztosítási Pénztár részére, a másik igénybejelentõ-lapon pedig igazoltatni kell az igény átvételét, és az átvételi példányt meg kell õrizni.

Ha az igény bejelentése postai úton történik, úgy azt ajánlott küldeményként kell feladni, és a feladóvevényt az igénybejelentõ-lap egy példányával együtt kell õrizni.

Mi a foglalkoztató feladata az igénybejelentés után?

Ha a munkahelyen mûködik társadalombiztosítási kifizetõhely, az ellátást ott állapítják meg, és onnan folyósítják abban az esetben is, ha az ellátást annak a szülõnek kell megállapítani, akinek munkaviszonya a terhességi-gyermekágyi segély folyósítása alatt szûnt meg.

Ha a munkáltatónál társadalombiztosítási kifizetõhely nincs, a munkáltató a gyermekgondozási díjra vonatkozó igény elbírálásához "Foglalkoztatói igazolás"-t állít ki, és azt a biztosított által benyújtott igazolásokkal és az igénybejelentõvel együtt három munkanapon belül a székhelye (telephelye) szerint illetékes Megyei Egészségbiztosítási Pénztárnak megküldi. Ha a biztosított az igénybejelentés elsõ napját megelõzõ két éven belül más munkáltatónál is biztosítási jogviszonyban állt, a "Foglalkoztatói igazolás"-ra a korábbi munkáltatónál fennállott biztosítási idõt, az igénybejelentést megelõzõ egy éven belül szerzett biztosítási idõt és a táppénzelõzményt is fel kell feljegyezni.

A munkáltató a foglalkoztatói igazolásokat két példányban köteles kiállítani és annak egy példányát öt évig megõrizni.

Ha az okmányokat személyesen nyújtják be a Megyei Egészségbiztosítási Pénztárhoz, a Megyei Egészségbiztosítási Pénztár az átvételt a "Foglalkoztatói igazolás" c. nyomtatvány másodpéldányával igazolja.

A gyermekápolási táppénz

Mikor jogosult az anya egy évesnél fiatalabb gyermeke szoptatása, ápolása miatt táppénzre?
Csak akkor, ha egy évesnél fiatalabb, kórházban ápolt gyermekét szoptatja, illetve beteg gyermekét otthon ápolja és nem veszi igénybe a GYES-t és a terhességi-gyermekágyi segélyt. (Gyermekápolás címén ez a kedvezmény az egyedülálló apának is jár.)

Meddig veheti igénybe az anya (apa) a táppénzt?
Erre a következõk szerint jogosult:

egy évesnél fiatalabb gyermek ápolása esetén a gyermek egy éves koráig;

egy és három év közötti beteg gyermek esetén évenként és gyermekenként 84 naptári napig;

három és hat év között évenként és gyermekenként 42 (egyedülállónak 84) naptári napon át;

hat és tizenkét év közötti gyermek esetén évenként és gyermekenként 14 (egyedülállónak 28) napon át.

A gyermek után járó szabadság

Mikor köteles a munkáltató fizetés nélküli szabadságot biztosítani a szülõknek?

a gyermek 3. életéve betöltéséig a gyermek gondozása céljából;

a gyermek 14. életéve betöltéséig, ha a munkavállaló a gyermek gondozása céljából gyermekgondozási segélyben részesül;

a gyermek 12. életéve betöltéséig a gyermek betegsége esetén, az otthoni ápolás érdekében.

Köteles-e a munkáltató a gyermeknevelési támogatás (GYET) igénybevételéhez fizetés nélküli szabadságot biztosítani?
Nem, ebben az esetben a munkáltató mérlegelésén múlik a szabadság engedélyezése.

Jár-e pótszabadság a gyermek után?
Igen, a gyermek születésének évétõl, annak az évnek a végéig, amikor a gyermek a 16. életévét betölti, a következõk szerint:

egy gyermek után kettõ,

két gyermek után négy,

kettõnél több gyermek után összesen hét nap pótszabadság illeti meg a szülõt.

Melyik szülõ veheti igénybe a gyermek(ek) után járó pótszabadságot?
Nyilatkozatuk alapján bármelyik szülõ. Ha az anya GYES-en, GYET-en van, a szabadságot az apa is igénybe veheti.



A "Hasznos linkek"-ben további infók.
Névtelen
 


Névtelen
 


Manga!

Nagyon köszönöm!! Még időben vagyunk, dec. 21-én lesz 2 hónapos a kicsilány. Jól jönne karácsony előtt az a plusz egy hét. Az egy hetet persze én is 5 munkanapnak gondoltamKép

Viszont egészen friss (mai) infó: a TGYÁS-t (terhességi gyermekágyi segélyt) a férjem a Teve u-ban intézte, itt lehet a baba TAJ számát is kikérni (kedd, csütörtök 8-14.30-ig) és GYED-et igényelni. Egyébként az ügyfélfogadási időpontok az alábbiak (szintén mai szórólapról idepötyögve): hétfő,kedd,csütörtök: 8.00-14.30, szerda:8.00-17.30, péntek: 8.00-12.00. Hétfőtől csütörtökig 12.00-13.00ig ebédszünet miatt az ügyfélfogadás csak részlegesen üzemel.
Tel: 288-5100. Nekem egyszer itt azt mondták, hogy ezen a számon a már leadott anygok felől lehet érdeklődni, minden más ügyben van egy zöld szám, amit sajnos egyelőre nem találok(de nekem nem is jelentkezett azon be senkiKép).
A Lőportár u-ba az Anyasági támogatás, a Családi pótlék és a GYES tartozik.
Évica
Évica
 
 


Évica!
Köszi, de remélhetőleg nekem a munkahelyem elintézi a papírokat, most kérték tőlem a TGYÁS-hoz az orvosi igazolást.
De azt esetleg meg tudnád mondani nekem, hogy a kórházban megkapjuk a baba születési anyakönyvi kivonatát vagy azért is nekünk kell futkorászni? Illetve, hogy a babának kiállítanak külön lakcímkártyát?
Ez utóbbi azért érdekelne, mert én állandó lakos a 7. kerületben vagyok és itt van az újszülöttek számára 1x-ri 10000 ft-os támogatás, ami alanyi jogon jár, viszont szülni a 11. kerületben fogok. Szóval nem értem, hol fog az kiderülni, hogy én és a baba a 7. kerületbe tartozunk.
Ti már túl vagytok a babairatok beszerzése procedúrán, tudsz esetleg erről vmit?
Manga
Névtelen
 


Manga,
én is a XI. ker.ben szültemKép, már akartam is kérdezni, hogy Te vagy e a "Szent Imrés" Manga?
Igen a kórházban adják oda a születési anyakönyvi kivonatot és a lakcímkártyát is. De azért vissza kell majd menni. Akkor adják vissza a személyidet és a lakcímkártyádat is (ott derül ki, hogy VII. kerületi vagy). A baba állandó lakcíme automatikusan a Te állandó címed lesz, senkit nem zavar, hogy máshol szültél. Én pl. állandó címen vidéki vagyok, tartózkodási helyem a IV. ker, de a XI-ben szültem. Viszont a babám kártyájára nem voltak hajlandók rávezetni a tartózkodási helyet csak a vidéki címet. Azért kell majd itt Újpesten igényelnem egy új kártyátKép persze nem ingyen...
Igen most már túl vagyunk minden iraton, azért is tudtam tegnap friss infóval szolgálni. TAJ kártyát érdemes személyesen intézni, mert gyorsabb. Bár addig is a Te TAJ számodra tudnak receptet írni a babának.
Ja és a TGYÁS-hoz kell majd egy igazolás a kórházból (zárójelentésedhez fogják csatolni) a szülés megtörténtéről és a kórházi tartózkodásodról, a terhesgond. kiskönyved, és a baba szül.anyakönyvi kivonata.

Más:Ha valaki, mint pl. én, "beleszüli" a második gyerkőcöt a GYEDbe, arról ilyenkor kell lemondani. Ezt a férjem megtehette helyettem. Ha a nagyobbik betölti a 2 évet akkor pedig a GYESről kell lemondanom.
Üdv,
Évica
Évica
 
 


Évica,
Köszi a segítséget. Látom elleszünk még a papírmunkával karácsony után is.
És igen, én vagyok a "Szent Imrés" Manga és kezdek izgulni, már csk 14 napom van. Nekem ez az első babámKép már nagyon várom. Láttam a tieidet, nagyon szép gyerekek. Komolyan.

Manga
Névtelen
 


Kedves Süti!

Nagyon köszönöm a segítséged!
Azt hiszem mindent megkérdezek a mh-en, ahogy javasoltad.
Zs
kzsuzsi
 
 


Sziasztok!

Nekem is lenne pár kérdésem, talán tudtok segíteni:
A GYED-et a bruttó fizu alapján számolják? A napi átlagkereset az a havi fizu leosztva harminccal, vagy estleg a munkanapok számával (20)?
A másik: most GYES-en vagyok, a kisfiam elmúlt másfél, tehát elvileg elmehetek 4 órában dolgozni és kapom a GYES-t is tovább. Mi van akkor, ha még a GYES ideje alatt jön a kistestvér? Miből számolják akkor a GYED-et? Csak a félállásból kapott jövedelem után, vagy hozzájön a GYES összege is?
Jár(t) valaki hasonló cipőben?
Előre is köszönöm az infókat!

Anita
anita9
 
 


Sziasztok!

Kerdesem lenne: ha most veszelyeztetett terheskent tappenzen vagyok /megszakitottam a GYED-et/ - kozben itthon vagyok ugye a masfel evesemmel-, akkor a ferjem igenyelheti az elsoszulottemKép utan most a GYED-et szerintetek?
-Afonya
afonya
 
 


igen ugy tudom.

Ha van keresete akkor az utani reszt ha nincs, akkor a minimal berreszt. de ehhez is az kell hogy semmilyen jovedelemmel ne rendelkezzen, kvazi "munkanelkuli legyen" mert ha van kulon jovedelme maris az utan kapja a gyedet. nem a te fizetesed szamit.

tehat nagyon ritkan eri meg hogy a ferfi vegye igenybe a gyest/gyedet.

Petra
Névtelen
 


Petra,
de ha teszem azt, most hirtelenKép megszunne a sajat cegeben az allasa, akkor a tavalyi fizuja utan kapna a GYED-et, allambacsitol, ugye? Mert azert az igy megerne... nekunk is, a cegenek is...

-Afonya
Névtelen
 


ezt nem tudompontosan de utánakérdezek, amyósom ezzel foglalkozik.

Mert lehet hogy az elmúlt 6 hónap számít.

na majd holnap okosabb leszek ok?

petra
Névtelen
 


koszi, varom a valaszt
afonya
 
 


Heló, Áfonya, én sem tudok biztosat, az azonban tuti: amikor GYEDrúől dolgozni mentem, pár hónappal ezelőtt, nagymama ment GYESRE, most viszont váltanak, apa megy - megintcsak - GYEDre. Szóval ilyen lehetséges.
méri
 
 


Sziasztok!

Nem tudja valaki, hogy hány év után jár végkielégítés?
9 éve vagyok egy cégnél, két gyermekem után most járt le a GYes. Először a szabimat szeretném kivenni. Nem tudom, hogy ez lehetséges-e?
A végkielégítéshez el kell hogy küldjenek, ugye? Tehát nem közös megegyezés ugye?

Köszi
Andrea
Andrea
 


Sziasztok!

Ha tudtok, légyszi segítsetek! Nagyon úgy tűnik, hogy átvert a TB, mert második babám után a minimálbér szerint kaptam a TGYÁST, és a GYED-et is így kapom. A két gyerek közt nincs két év, sőt, a második születéséhez képest 2 éve még dolgoztam. Azt hallottam, ha két éven belül még munkában voltam, akkor az akkori bérem után kéne most is kapnom a juttatásokat. Mit tudtok erről?

Köszi!

Niki
Niki
 


sziasztok!
niki,sajna nem vagyok jártas ezekben de lehet hogy te tudsz segíteni nekem.
az érdekelne hogy ha a gyes alatt születik a kistesó akkor visszaáll a gyed vagy a második babával már csak a gyest kapja az ember?
köszönöm bárkinek aki tudja a választ.
nyetus76
 
 


nyetus!

A második babánál minden kezdődik előről, tehát TGYÁS és GYED.
musi
 
 


musi,
köszönöm a választ!
nyetus76
 
 


Sziasztok!
Van egy kerdesem, amire valaszt szeretnek kapni:
Munkanelküli vagyok mar 4 eve.
Sajnos van egy 27 %-os üzemi balesetböl eredendö rokkantsagom, amihez meg mas is hozzajarul, összesen 50 % rokkantsagot allapitottak meg nalam.
Egezsegesen is nehez munkat talani, hat meg nekem.
eddig csak a 27 % penz összeget vettem igenybe, mert az több, mint az 50 5 összege.
9 hetes terhes vagyok, es most vagyok gondban.
Nem tudom, hogy jar-e gyes vagy gyed szamomra?
Ha igen, milyen összeg?
Tudnatok segiteni?
Köszönettel: manocska
manocska1
 
 


Niki!

Én ugy tudom, ha több volt a béred mint a minimálbér 2-szerese, akkor a második babánál minimálbérrel számolnak. De kehet, hogy rosszul tudom. Szerinten hivd fel öket.
musi
 
 


Niki!

Én felhívtam ma őket, és valoban igy van, ha a béred, amiből az előző bébinél is számoltak több mint a minimálbér kétszerese, akkor nem azzal számolják a következő babánál. Hacsak nem közben volt 6 honapos munkaviszonyod.
musi
 
 


Sziasztok!

Él még ez a topik?

Most gyesen vagyok itthon a kislányommal, aki most decemberben lesz három éves. Előreláthatólag október végén fog megszületni a kistesójaKép.

Kérdés: Hogy (mi alapján) fogják számolni nekem a Tgyást, gyedet? Nem járok-e jobban, ha inkább táppénzen leszek?

Szila
szila
 
 


Sziasztok!
Én is arra lennék kíváncsi, hogyan járok jobban.
Van egy minimálbéres alkalmazotti munkaviszonyom, 19 hónap folyamatosan. Erre mennyi Gyed-et kapnék?
Illetve ha lenne mellette más bérjövedelmem, akkor a kettő jövedelem összeadódik, és az után számítják a GYED értékét?
És ez van maximalizálva a kétszeres minimálbér összegében?(ez nettó, vagy bruttó értékre vonatkozik?)
És mennyit kapok kézhez belőle, mit vonnak le?

Hát, jó sok kérdésem van...remélem valaki lesz olyan aranyos, és ha tud, akkor válaszol nekem!
Előre is köszi:
Babóca
babóca
 
 


Szia Babóca,

egy gyors válasz: minimál béres munkaviszony után a gyed alapja a minimálbér. Először tgyást kapsz, ami a bérnek a 70 %a, és összesen adót vonnának belőle, ha lenne mit, de minimálbéres dolognál nincs mit,mert az alkalmazotti kedvezmény fedezi az adót. Napi összegre számolják ki. (zárójelben hozzáteszem, ha nem minimálbér lenne az alap, hanem jóval több mani, akkor a 70% os rész a tgyásnál nincs maximálva, vagyis a bármekkora bér 70%-a) Tgyás 168 napig jár, ez 24 hét. Lejárta után lehet igényelni a Gyedet, nem kapod automatice, erre figyelni kell hogy ujra kell igényelni a dolgokat, ugy mint a tgyásnál, csak itt egy két plusz papirral többet kell beadni. Itt is a kapott bér az alap, és a járandóság ennek a 70%-a, de az összeget maximalizálták, tavaly max 83 ezer Ft lehetett brutto, vagyis ha valaki 118571 Ft-nál többet keresett szülés elött, akkor tök mindegy hogy mennyivel volt többje akkor is max 83 e. Ft brutto gyedet kap. Ezt a plafont idén nem tom hova rakták, de nem hinném hogy nagyon megemelték volna. Mit vonnak le: nyugdijjárulékot (8,5%) és adót. Minimálbérnél már megint nem tudnak levonni adót, de sajna a nyugdijjárulékot bőszen leszedik, igy valamivel kevesebbet kapsz mint elötte a tgyásnál.

Vagyis átlag 35 e Ft a tgyás, a gyed ezek után meg 32 e Ft átlagban, ez már netto kifizetés a levonások után, de mivel napi összegben számolnak ez lehet kicsivel több, vagy kicsivel kevesebb, attól függ hány napos a hónap.

Hu remélem nem voltam túl bonyi.

A más bérjövedelem alatt nem tom mit értesz, de én is minimálos voltam, de tavaly kaptam jutalmat, annak az összege belefog számitani abba az összegbe, ahogy kiszámolják a gyed alapját, ez legalább kicsit dob rajta.

további szép napot
Ági

KépKép
KépKép
Ágiboszi
 
 


Sziasztok :9
Végre egy olyan hely ahol talán valaki tud nekem segiteni.
A gondom a kővetkező
jelenleg nincs munkahelyem az utolso melohelyem tavaly 2003,novemberében volt
Nos jeélenleg babát várok a 20 hétbe tartunk :9 és itt jőn a Fő gond4 Sehonnan semmiféle ellátást nem kapok magyarul mondva egy filléár nélkül vagyok.Már voltam a Tb-be érdeklődni de azt mondták semmilyen potlék nem jár egész addig mig meg nem szülők! Kérdésem létezik ma Magyarországon mikor állandoan az a téma kevés baba születik,hogy aki ebben a cipőben jár hogy merjen babát vállalni mikor semmiféle megélhetést nem biztositanak neki?
Hiába dolgoztam le 21 évet? Hiába fizettem addig a Tb?
Ez egyszerüen egy NAGY igazságtalanságKép
Munkanélküülire sem tudok elmenni mert egy éve már kimeritettem a,és azota nem volt sajnos ősszesen 180nap folyamatos munkaviszonyom! Ne higyéttek nem az államnak magamnak szülőm a babát de akkor is nincs semmiféle potlék? amivel élni lehetne?
Hova forduéljon az ember aki ufgyan igy járt? vagy egyszerübb ha nem vállalod a babát? Na akkor meg hova lesz a népesedés?
Mer gondolom ez a probléma nem csak engem érint! Nagyon jo lenne ha valaki illetékes elgondolkozna ezen!
Ez egy őrdőgi kőr...............vállaj babát mig men nem születik addig majd csak megélsz valahogy és ha már megvan .na ez a másik fele ez a husz ezer kőrüli GYES.szégyen komolyan mondom szégyen és felettéb idegesitő Kép((
és haladunk az UNIO felé?
ezekkel a jővedelmekkel? Akkor hol az a Szemlélet hogy igenis a babásmamákat segiteni támogatni kell? Kép(((
Ne haragudjatok de komolyn kétségbe vagyok esve egyszerüen a létminimumot se éri el a pénzem /igaz van caládi potlékom/ van két fiam azok után kapom
Szoval egy nagy igazságtalanság ez az egészrendszer!!!!!!!!!!!!!!!
Ha tuid valaki segitsen előre is kőszőnőm
tifics
 
 


Sziasztok!

2002. októberétől vagyok itthon, a GYÁSt 2002. december 19-én kezdtem, most GYEDen vagyok.
Ha ősztől visszamegyek dolgozni, akkor mennyi szabit kell kivennem majd? A bérpapíromon most 31 nap szerepel, gondolom ez az idei. És mi lesz a 2003-as szabadságokkal? Azt kifizetik, vagy azt is ki kell majd vennem mielőtt dolgozni kezdek? Vagy elvesztettem ezeket a napokat?
Tudna nekem valaki segíteni ebben?
Előre is köszi. Üdv, Virág
virga
 
 


Sziasztok

Nem tudjátok mi a helyzet a második gyerek jövetelénél, mert azt hallottam, hogy szigorították a gyedet és két gyed között fél évet dolgozni kell. Ez nekem elég furán hangzik, mert mi van akkor, ha nincs még 3 éves a gyerek és úton a következő? Akkor is kötelező fél évet dolgozni, vagy nem kapok rendes gyedet? Most 16 hónapos a fiam és úgy terveztem, hogy 3 éves kora előtt szeretnék kistestvért, hogy végig itthon lehessek. Hogy érdemes tervezni? Nem szeretnék minimál gyedet, mert most elég jó a gyedem.
Leírná valaki, hogy mi van, ha gyed alatt esem teherbe és mi van, ha már gyes alatt és anyagilag melyik a jobb? És ha igaz a fél év kötelező munka a két gyed között, akkor a szabadság, amit az első után kiveszek mennyi és beleszámít-e? Illetve a terhesség alatti betegállomány veszélyeztetett terhesség esetén beleszámít-e?
Kriszta

Kép

KépKép
nyanya67
 
 


Ha a második baba születése előtt egy hónapot dolgozol az alapján fogják a GYED-et számítani. Ha a gyed folyósítása alatt (tehát első baba) szülsz akkor a második baba után nem leszel jogosult gyed-re. <!--attachment: Gyermekgondoz_si_d_j-79407.doc*mime_msword.gif*application/msword*29.2**Gyermekgondoz%e1si+d%edj%2edoc --><center><pre>
Kép
Gyermekgondozási díj.doc (29.2 k)</pre></center><!--/attachment-->
erika
 
 


Bocsi, nem jól írtam. A minimálbér kétszeres után számítják ha van munkahelyed.
Ildikó, küld már el a privát e-mail címed, lehet hogy tudok neked tanácsot adni.
erika
 
 


Erika
köszi a választ
Csak, hogy pontosabban értsem, akkor mindenképp vissza kell mennem dolgozni, de ezt megtehetem terhesen is. És a valódi fizetésem x %-át számítják? Nem az elmúlt 6 vagy akárhány hónap átlagából jön ki, mert azt nem szeretném ha a gyedből számolnák a következő gyedet.
Kriszta

Kép

KépKép
nyanya67
 
 


Szia Kriszta!
Most végzem a tb ügyintéző tanfolyamot. azt hittem tiszta ez a Gyed témakör de rá kellett jönnöm hogy nem egészen. Ha lejár a gyed, és úgy mész vissza dolgozni, hogy már várod a következő babát, akkor ha veszélyeztetett vagy, elmehetsz táppénzre. A táppénzszámításnál figyelembe veszik, hogy azért nincs meg a 180 nap, mert gyed-en voltál.A táppénz összegét a gyed alapját képező jövedelem után számítják (70%). A szülés napjától tgys (168 nap )Így a második babánál jogosult vagy gyed-re, ha fennáll a munkaviszony, viszont csak minimálbér alapján számítják. Remélem jól írtam le.
Erika
erika
 
 


SziasztokKép

A jog topicban már irtam ua ez volt a téma, sőt engem is érinteni fog, mert tesot szeretnénk majd manócska mellé, aki most lesz még csak 5 hónapos.
Először is a lényeg az hogy legyél biztositva, itt ez fenn áll. Következő, ha gyedbe szülnél akkor a tgyás alapja a gyed, a második baba utána gyednek viszont a ronda minimálbér, ugy ahogy Erika irta. A gyed lejárta után visszamész melozni, akkor figyelj arra, hogy legyen meg a 180 nap biztosításod, mert akkor az lesz az alap és utána szülessen a teso, vagy ha már meg van a 180 nap akkor menj el táppénzre, mert ha többre voltál bejelentve mint a minimálbér akkor sajna rosszabbul jársz,ha nincs meg a 180 nap, ha viszont a munkáltatód mimimálbéren tengetett bejelentve akkor semmi különbség nincs.
Remélem követhető voltamKép

Ági

Ui: Erika van amikor azok akik ezzel dolgoznak nap mint nap a TBben azok se tudnak kiigazodni ezen a sok hülye jogszabályon, meg követni az állandó változásokat.

KépKép
KépKép
Ágiboszi
 
 


Kezd világosodni Kép
Na ezt szeretném elkerülni, hogy minimálbér után kapjam, mert elég jó a fizum és eddig az után kaptam. Ez azt jelenti, hogy fél évet dolgoznom kell. Kép

Kép

KépKép
nyanya67
 
 

Vissza: Anyaságról

Jegyzetfüzet: