2001.07.05 19:47
Szerző: Anonymous
Családtervezés fogamzásgátlás
IUD - a méhen belüli eszköz
A fogamzásgátlás célja, hogy az ember megtervezhesse a családjában a kívánt gyermek születését, illetve a kello számú gyermek megléte után ne legyen nem kívánt terhesség. A civilizált társadalmakban 1-2, esetleg 3 gyermeket vállalnak, de néhány család esetleg sok gyermeket is fel tud nevelni. Ha elérték a házaspárok a kívánt gyermekszámot, akkor egy méhen belüli eszköz optimális módszer, 92 százalékos biztonságot ad.
Mit is jelent ez az angol mozaikszó?
IUD: intrauterine device, azaz méhen belüli eszköz. Ez a normál noi hormonok termelodését nem befolyásolja, azaz spontán ciklus van peteéréssel, de nem történik meg a beágyazódás a méhnyálkahártyába, mert az idegen test ezt megakadályozza. Ugyanezen okkal magyarázható, ha valaki császármetszés után nem esik teherbe, mert olyan nem felszívódó varróanyagot használtak, mely gátolja a pete beágyazódását.
Szabályos nogyógyászati vizsgálattal a szakorvos dönti el, hogy ki alkalmas IUD viselésére, milyen típusú, nagyságú eszközt vásároljon a patikában. Ma már sokféle, általában rézzel vagy más fémmel kombinált muanyag talpú steril eszköz van forgalomban. Áruk 1200-2100 forint, amely panaszmentes esetben 5 évig teljes biztonságot nyújt viselojének. A gyártók - a nagyobb forgalom reményében - általában 3 évenként javasolják a cserét. A köznyelvben leginkább a spirál elnevezés terjedt el, mert a legtöbb T alakú és a szárára, illetve a karjaira tekernek spirálvonalban rezet, ezüst- vagy aranytartalmú rézvegyületet. Van olyan is, amelybe még progeszteronhormont is tesznek a biztosabb hatás elérése céljából. Öt éven túl viszont azért nem érdemes a méhben hagyni, mert akkorra már a réz nagy része kioldódik, így a fogamzásgátló hatás csökken. A fém nélküli eszközöket évenkénti nogyógyászati kontroll mellett akár 7-10 évig is lehet viselni.
A mai magyar gyakorlatban általában legalább 2 gyermek születése után javasoljuk, szülész-nogyógyász szakorvos helyezheti föl. Kérésre bármikor eltávolítható.
Az IUD felhelyezése nogyógyászati rendelokben elvégezheto. Feltétele a normál citológiai eredmény, ép hám a méhszájon, zárt nyakcsatorna, gyulladásmentes környezet, szabályos noi ciklus, normál nagyságú méh. Ezt csak vizsgálattal tudja eldönteni az orvos. Ha gyulladás áll fönn, akkor tilos a felhelyezés, mert például a hüvelygyulladás felterjedhet a méhre, a méh körüli szövetekre, amely igen eros fájdalommal, eros alhasi görccsel, lázzal járhat. Ha viselés közben érez ilyet a no, akkor minél hamarabb kezeltesse magát, és szükség esetén el kell távolítani az IUD-t.
A méhen belüli eszköz elonyei: spontán, saját ciklus van; ideális olyan noknek, akik már szültek, de nem akarnak vagy nem szedhetnek fogamzásgátló tablettát; ezt nem lehet elfelejteni, egy felhelyezés után 5 évig biztonsággal véd, változókorban alkalmazható, hormonpótló kezelés folytatható mellette, nem kell elokészület szeretkezés elott.
A spirált viselo nok a következoket észlelhetik: általában semmit! Elhúzódóbb, esetleg bovebb vérzést, enyhe deréktáji fájdalmat az elso 1-3 hónapban. Ha tovább észlelheto, akkor vérzéscsillapító, görcsoldó gyógyszerek segíthetnek. Gyulladás esetén pedig mielobb célzott kezelés ajánlott.
Sokféle tévhit él az emberekben a spirállal kapcsolatban:
Rákot okoz. Nem igaz, mert a rákszurés ezt megelozi.
Gyulladást okoz. Nem igaz, mert mellette alakulhat ki, de idoben észlelve kezelheto.
Terhes lesz tole a no. Nem tole, hanem egy férfitól, de leginkább csak akkor, ha kicsúszik vagy rossz helyen van.
Miomás méhbe nem helyezheto föl. De igen, hiszen csak ez a biztos módszer alkalmazható, mert o nem használhat antibébi-tablettát.
Gyakoribb lesz a méhen kívüli terhesség. Hosszú klinikai utánkövetéses vizsgálatok szerint az elofordulási gyakoriság ugyanannyi, mint a spirált nem viselok körében.
Ha mégis létrejön terhesség, akkor az kiviselheto, mert a magzatburok és a méhfal között van az eszköz. De el is távolítható az elso három hónapban. Terhességmegszakítás is kérvényezheto, de ennek lebonyolítása ugyanúgy történik, mint más esetben.
A felhelyezést a menstruáció alatt javasoljuk vagy az azt követo négy napon, mert így biztosan kizárható a terhesség, nyitottabb a méhszáj, kevesebb fájdalommal jár a felhelyezés. A felhelyezést követo pillanattól már véd.
Tehát igen fontos a rendszeres ellenorzés, mert sok bajt elozhetünk meg. Az elso kontrollvizsgálat a következo menses után célszeru, majd fél- vagy egyévenként. Probléma esetén pedig azonnal. Az ellenorzés a szokásos nogyógyászati vizsgálattal, feltárással történik. Ha nem látszik a jelzoszál, mert feljebb húzódott a méhbe, vagy túl rövidre vágta a felhelyezo orvos, akkor ultrahangvizsgálattal látható.
Dr. Balogh Ildikó
szülész-nogyógyász szakorvos
Gyógy-ír 1997. október 20.