2008.07.23 13:43
Szerző: zölddisznó
Légzésfigyelő:
Hol?
Én a Madarász utcai Gyermekkórház által szervezett tanfolyamon voltam. Minden kedden 4-6-ig tartják, 2000 Ft (+ 900 a füzet hozzá, ami szerintem nem kell, ha jegyzetelsz, és figyelsz)
Ehy fődoki, és egy főnővér tartja, akik 1990 óta vesznek részt a kórház által kidolgozott programban, amit a hirtelen légzésleállás okozta csecsemőhalál (bölcsőhalál) targédiáinak kivédésére hoztak létre. A dokibácsinak ez a kutatási és tevékenységi területe majd 20 éve, ő vezeti az alvásambulanciát…
A másik, amiről tudok, a Heim Pál kórházban van minden hó utolsó péntekén 10 órától. Ez ingyenes, de szívesen elfogadnak támogatást az alapítványuk részére.
Egy kis statisztika:
Ma 1000 csecsemőből 6-7 babát érint a csecsemőhalálozás, és ennek „csak” egy része a bölcsőhalál okozta tragédia. Azaz több ezer babából hal meg egy. Hülyén hangzik, de ez nem rossz arány ahhoz képest, hogy mennyi veszély leselkedik a most még kb. 20 cm-s gyermekünkre, miután megszületik és elkezdjük nevelgetni…
DE! Ezt a minimális veszélyt jó eséllyel 0-ra tudjuk redukálni, ha jó időben és helyesen cselekszünk tényleges vész esetén. Rengeteg elkerülhetetlen és kivédhetetlen szituáció van, amikor tehetetlenek vagyunk, de ez nem olyan.
Náluk több, mint 10000 család volt ezidáig ezen a tanfolyamon, és a 8000 utánkövetett családból EGYETLEN BÖLCSŐHALÁL OKOZTA TRAGÉDIA NEM FORDULT ELŐ. Tényleges, indokolt riasztás volt, újraélesztés volt, időben kórházbakerülés….volt, de NEM HALT MEG egy baba sem.
Tény:
Újraélesztés tudásának hiányában nem ér semmit egy ilyen légzésfigyelő. Mit érünk vele, ha csak riaszt, de nem tudjuk, mit kell tenni, hogy megmentsük babánk életét?!
Rizikótényezők:
Többen írtátok, hogy egészséges babának felesleges venni. PONT EZ A LÉNYEG, hogy a bölcsőhalál teljesen egészséges babáknál is bekövetkezhet, eddig nem ismert okok miatt.
Vannak persze hajlamosító tényezők, amik közül egyik kivédhető, másik nem. De egy időre született és féltve gondozott egészséges bébit is fenyeget a veszély.
Mondhatnátok, hogy „olyan kicsi az esélye, hogy bekövetkezik”, hogy ERRE NEM ÁLDOZUNK. DE legtöbben nem használt babakocsira vadásztok, ami klasszisokkal olcsóbb, pedig foltos vagy szakadt huzattól egy babának sem lett még baja. Majd mindenkinek lesz majd pelenkázó komódja, mert az kényelmes és praktikus a mamának, de egy gyerek sem került még veszélybe, mert a díványon vagy az asztalon pelenkázták. Eldobható pelenkákat használunk, mert ki szeret kakiban túrkálni, szagzáró kukát veszünk neki, mert egyszerűbb, mit naponta többször levinni a szemetet…és még sorolhatnám a pihenőszéket, az utazó járókát és még sok olyan dolgot, ami a kényelmünket szolgálja, nem a biztonságot. Ezzel csak azt akarom érzékeltetni, hogy aki nem engedheti meg magának, hogy minden csúcsterméket megvegyen, az gondolja át, melyik dolog a fontosabb és értékesebb a baba (nem a mama!) számára.
Ja, rizikótényezők:
Koraszülöttség
Kuki
Túlöltöztetés
0-6 hó életkor (de egy éves korig előfordulhat)
Hason fektetés
Éjszakai alvás
Minden, kiságyban lévő bigyó (maci, rongyi,
…több nem jut eszembe
Téves riasztás:
Ez nézőpont kérdése. Egy esetben van TÉNYLEGESEN TÉVES riasztás, ha a baba lemászik az érzékelőről. Ha 2-3 lapost, megfelelően nagy szenzorost veszünk és azt helyesen helyezzük el, akkor ez is ritka.
Nem téves az a riasztás, amikor ugyan kimarad a légzés, de mire odaérünk, mintha mi sem történt volna, újra lélegzik a pici. Ez úgy lehetséges, hogy a profi, megbízható gépek kb 15 másodpercre vannak beállítva, Nem ritka az első 3 hónapban – amikor még a baba légzése nem folyamatos, hanem periodikus, vagyis sokszor több másodpercre abbamarad majd spontán indul. Ha ez extrém esetben átlépi a 15 mp-t (ami még mindig normális) akkor is riaszt a készülék. Ilyenkor is 100 estből 99-szer magától helyreáll a légzés – vagyis mire odaérünk – de ha mégsem, akkor azonnal tenni kell a megtanult dolgokat. Vagyis ez nem tekinthető téves riasztásnak, csak figyelmeztetés, hogy „bajközeli” állapot jött létre. (Ilyenkor nem árt egy megfigyelő kivizsgálás a kórházban)
Szóval ez a „sok a téves riasztás” észrevétel nem helytálló, hiszen figyelmeztetés a dolga.
Ha meg tényleg baj van, akkor egyedül MI segíthetünk, mert nincs az a mentő, ami 4 percen belül kiér, és életet ment. (Ez az agyhalál felső határa)
Az újraélesztés lépéseit itt leírni nem nagyon tudom, de a talin szívesen megmutatom, ha hogy valaki plüssmacit.
Összefoglalva:
A légzésfigyelő nagy valószínűséggel – és hál’istennek - egy felesleges dolog lesz, amit megveszünk, de ez csak utólag derül ki. Csakúgy, mint a lakásbiztosításom, amit 20 éve fizetek, és még sosem volt rá szükség…pedig itt csak tárgyakat veszíthetek, nem pedig a legdrágább kincsemet!