Találtam nektek hasznos infókat!
Mivel az elmúlt napokban elég sok szó esett arról, hogy hogyan kell használni az LH tesztet és mit lehet leolvasni a hőmérőről, ezért utána kerestem a neten és az alábbiakat találtam:
Ébredési hőmérséklet mérése
Az egyik legismertebb módszer a hőmérőzés, amelynek lényege, hogy a ciklus második felében, a petefészekben termelődő progeszteron hatására az alaphőmérséklet néhány tized fokkal megemelkedik és ez az emelkedés egészen a menstruációig (vagy az előtte lévő 1-2 napig) fennáll.
A hőmérőzést a ciklus első napján vagy a menstruáció utáni első napon kezdjük.
Az alaphőmérsékletet mindig közvetlenül ébredés után mérjük (minimum 5 óra alvás után), még mielőtt az ágyból kikelnénk, lehetőleg minden nap azonos időben. Kizárólag testüregben (szájban nyelv alatt, hüvelyben, végbélben) mért hőmérséklet értékelhető. A mérésre egyaránt alkalmas higanyos vagy digitális hőmérő, de a tapasztalatok szerint a digitális típus általában 1-2 tized fokkal alacsonyabb értéket jelez. Minden esetben ügyeljünk a hőmérő gondos fertőtlenítésére, nehogy pont attól kapjunk el valami fertőzést.
A hőmérsékleti adatokat soha ne önmagukban, hanem grafikonon vezetve értékeljük. Minimum két hónapon át vezetett görbe értékelése után lehet egyértelműen következtetni a peteérés meglétére, valamint az ovuláció idejére.
A szabályos görbén a ciklus első felében a hőmérséklet alacsonyabb, majd közvetlenül az ovuláció előtt hirtelen leesik (figyelem: ez nem mindenkinél történik meg). Az ovuláció után 24-48 órával a hőmérséklet hirtelen vagy fokozatosan megemelkedik és a ciklus második felében a hő pár tized fokkal magasabb a ciklus első felében mért eredményhez képest. (Nem baj, ha a hőmérséklet nem megy 37 fok fölé, mert ez egyénenként változhat, mindig a ciklus első felében mért hőmérsékletez viszonyítsuk.) Ha nem következik be a teherbeesés, akkor a menstruáció előtt egy-két nappal, vagy akár a menstruáció napján a hőmérséklet hirtelen leesik. Amennyiben a hőmérséklet fent marad, akkor jó esély van a terhességre. (Figyelem: vannak, akiknél csak a menstruáció 2. napján esik le a hő, így csak több hónap hőmérőzés után lehet következtetni terhességre.)
A hőmérőzés legnagyobb hátránya, hogy időigényes, macerás és a legkisebb betegség, gyógyszerszedés, kialvatlanság is befolyásolhatja.
Segítség a hőmérsékleti görbe vezetéséhez és az ovuláció idejének meghatározásához:
http://www.fertilityfriend.com (angol nyelvű oldal).
Peteérésjelző tesztek
A jelenleg rendelkezésre álló legmegbízhatóbb módszer a peteérésjelző tesztcsík vagy tesztkazetta. Működésének lényege, hogy a vizeletben lévő LH hormon (luteinizáló hormon) mennyiségét jelzi. A peteérés során az LH-hormon mennyisége fokozatosan emelkedik, majd a tüszőrepedés előtt 24-36 órával eléri a csúcsát. Az ovulációs teszt képes kimutatni ezt az emelkedést. A forgalomban lévő tesztek mindegyikéhez pontos leírást mellékelnek a használatra vonatkozóan, amely tartalmazza azt is, hogy a ciklus mely napján érdemes elkezdeni a tesztelést. A csomag rendszerint 5 db. tesztcsíkot vagy tesztkazettát tartalmaz, ez a mennyiség általában elegendő az LH-csúcs meghatározására egy ciklus során. Általánosságban elmondható, hogy amennyiben a legrövidebb ciklust alapul véve annak hosszából kivonunk 16-17 napot, és ekkor kezdjük meg a tesztelést, akkor naponta végzett vizsgálattal jó eséllyel kimutatható az LH-csúcs. A teszten (a terhességi tesztekhez hasonlóan) van egy kontrollcsík, és van egy második csík, ami az LH-hormon szintjét jelzi. A naponta végzett tesztelés során megfigyelhető, hogy a hormonszint hogyan változik. Általában a második csík erőssége fokozatosan nő, de előfordul, hogy ideiglenesen egy picit visszahalványodik. Ettől nem kell megijedni, mert a vizelet hormonkoncentrációja függ attól is, hogy mennyit ittunk és mikor volt utoljára vizeletürítés a vizsgálatot megelőzően. Éppen ezért a tesztelés előtt kb. 2 órával érdemes csökkenteni a folyadékbevitelt és kerülni a vizeletürítést. Néhány éve az ovulációs teszteknél még a reggeli első vizeletet javasolták a vizsgálathoz, de ahogy a tesztek érzékenysége nőtt, most már kifejezetten kerülendő az első vizelet alkalmazása. Célszerű délután vagy este, mindig megközelítőleg azonos időpontban végezni a tesztelést. A vizeletet fogjuk fel egy tiszta edényben (pl. műanyag pohár) és a tesztcsíkot jelölésig mártsuk bele, vagy tesztkazetta esetén a csomagban mellékelt pipettával a kazetta megfelelő pontjára juttassunk 5-6 csepp vizeletet. Pozitív eredménynek (LH-csúcsnak) minősül az, ha a tesztcsík pontosan ugyanolyan erős, vagy erősebb, mint a kontrollcsík. Ezen a napon és az ezt követő két napon van a legnagyobb esélye a teherbeesésnek. (Érdemes megjegyezni, hogy mivel az LH-hormon szintje fokozatosan emelkedik, ezért ha egyáltalán nem tapasztalunk 2. csíkot, vagy csak nagyon halványan, akkor a következő napot akár ki is hagyhatjuk tesztelés szempontjából! Így egy kicsit lehet spórolni a tesztekkel.)
Ha 5 nap tesztelés után egyáltalán nem mutatható ki LH-csúcs, akkor folytathatjuk egy újabb csomaggal, vagy a következő ciklusban kezdjük újra a tesztelést pár nappal eltolva a vizsgálat kezdetét. Fontos megjegyezni, hogy nem minden ciklusban következik be ovuláció, ezért ha egy-két ciklusban nem tapasztalunk LH-csúcsot, akkor sem kell megijedni, a nők többségénél előfordul évente egy két anovulációs (peteérés nélküli) ciklus. Ha azonban 3-4 hónapon át nem mutatható ki peteérés, akkor forduljunk orvoshoz!
Az LH-csúcs meglétéből sajnos nem lehet teljes bizonyossággal következtetni arra, hogy a tüszőrepedés valóban megtörténik. Előfordul, hogy már a peteérés fázisa során következik be probléma, és az érett tüsző nem reped meg, így nem következhet be terhesség sem. Ezért amennyiben 6-12, ovulációs teszttel figyelemmel kísért ciklus alatt sem következik be a terhesség, akkor javasolt nőgyógyászhoz, meddőségi szakemberhez fordulni. Ez annál is inkább indokolt, mert ha a pár férfi tagjánál van valamilyen probléma, akkor hiába van tüszőrepedés, nem történik meg a fogantatás.
Az LH-teszt minden más (jelenleg ismert) módszernél alkalmasabb az ovuláció időpontjának otthoni meghatározására. Alkalmazhatjuk önmagában, vagy például hőmérőzéssel kombinálva (így nem csak a tüszőrepedés előtt végbemenő változásokat kísérhetjük figyelemmel, hanem a ciklus második felében esedékes progeszteron-fázis meglétére is következtethetünk.) A terhesség létrejöttét azonban még így is számos más tényező befolyásolhatja, a megfelelő időpontban történt szeretkezés esetén is csak 20-30% eséllyel jön létre terhesség. Mindenképpen türelmesnek kell lenni és várni, hogy a baba jöjjön, amikor Ő szeretne.
Az LH-tesztekhez drogériákban és gyógyszertárakban lehet hozzájutni, vény nélkül kapható, az 5 tesztet tartalmazó csomagok ára 1200-5000 Ft között változhat. A teljesség igénye nélkül néhány Magyarországon forgalmazott típus:
Márka
Forgalmazó
Típus
Csomagolás
Ára (kb.)
Babymark
Rossmann
csík
Kék-fehér,
kisbabával a
csomagoláson
Kb. 3000 Ft/cs.
Corax
DM
kazetta
Rózsaszín, nagy,
kocka alakú doboz
Kb. 2300 Ft/cs.
Evidence
Standard
patikák
csík
Lila, nagy szív
a csomagoláson
Kb. 1200-2000 Ft/cs.
Evidence
Comfort
patikák
kazetta
?
Kb. 4000-5000 Ft
Az árak még azonos helyen vásárolva is akár havonta változhatnak, ezért ha valahol olcsón bukkanunk ovulációs tesztre, akkor érdemes akár több dobozzal vásárolni, mert elképzelhető, hogy a következő hónapban már egészen más áron juthatunk hozzá.
A gyógyszertárak ritkán tartanak raktáron ovulációs tesztet, de a legtöbb patika kérésre 2-3 napon belül beszerzi a terméket!
Bármelyik módszert is alkalmazzuk, a türelem nagyon fontos. Ne keseredjünk el, ha nem sikerül egy-két hónapon belül teherbe esni. A jelszó: új hónap, új remények!