Szemüveges mackó, okulárés hajasba
A szemünk fénye a gyerek. Az o szeme fénye pedig mindennél többet jelent nekünk, szüloknek. Ha az orvos azt tanácsolja, vásároljunk szemüveget, eldobva "kapát kaszát" rohanunk az optikushoz, szemorvoshoz, és kiváltjuk a méregdrága, vagy éppen olcsó "esztékás" keretet. A gondok ekkor kezdodnek.
Marika és a fülkarika
Marika a kislányom négy éves múlt. Most kapott szemüveget. A hagyományos, fülkarikás változat mellett döntöttünk, de a gyerek folyton leveszi, nem akarja hordani. Nagyon büszke kislány, az öltözködésébe sem nagyon lehet beleszólni. (Teli van a horoszkópja Vénusz hatással) Hogy vehetném rá, hogy ne dobja le magáról a szemüveget? Azt mondja, nem nyom, nem szorít, csak közli: Csúnya! Csúnya vagyok benne!
Marika problémája nem egyedi. Bélus, az örökmozgó porcsalmai kisfiú például akár havi egy szemüveget is elfogyaszt. Fára mászik, verekszik, és bizony töri-zúzza a kereteket. Neveloi, szülei pedig attól tartanak, hogy a szemébe mehet az üveg. Ok is erre a problémára keresik a megoldást.
Kontaktlencse - de mikortól?
A kontaktlencse - foleg az új és csodás technológiák, melyrol korábban már beszámoltunk, sok gyermek gondját látszólag megoldanák, azonban az orvosok, optikusok csak kisiskolás kortól adnak kontaktlencsét a gyermeknek. Ebben az életkorban ugyanis már önállóan képes felelosen ki-és betenni, valamint az esetleg elmozdult, vagy kipottyant lencsével megfelelo felnottet megkeresni, esetleg önállóan foglalkozni. A kicsiknek, óvodásoknak marad a szemüveg, esetleg - indokolt alkalommal és orvosi konzultáció után a mutét - amíg ki nem találnak valami jobbat.
Hiú fiú, büszke kishölgy
A gyerekek - foleg a kislányok, - Marika példájából is látszik, csúnyának, rendellenesnek, kényelmetlennek tartják a szemüveget. Gyakran a szemüveg karika drótpántja, ami arra a célra szolgál, hogy a fület körülölelve ne essen le a keret, nyomhatja a fül környékének érzékeny borét, vagy az orrnyerget dörzsölheti ki a szemüveg muanyag nyeregpárnája. A színek minden óvodás gyereknek fontosak. A szülok pedig nem engedhetik meg olyan könnyen azt, hogy egy - két szemüvegnél többet választhasson a gyerek.
Szemüveget a babára!
A játékok - elsosorban a ketto-négyéveseknél - kaphatnak szemüveget, ha a kicsi gazdájuk szemüveges lesz. Puha drótból hajlítsunk keretet, és ezt erosíthetjük a maci, a baba, de akár a kisautó "szeme" vagyis, elso lámpái elé. Válasszunk puha, jól formálható esetleg színes drótokat, ha nincs színes, úgy a mama színes körömlakkjával könnyedén és tartósan magunk is befesthetjük a játékok szemüvegét.
Játszunk doktorost!
Érdemes eljátszani a gyerekkel közösen "orvosos játék" keretében a szemorvosi vizsgálatot, úgy hogy hol a gyerek a doktor, hol pedig o hozza a macit, babát, vagy más játékot, mint apuka, vagy anyuka. Ilyenkor a játék sírhat, vagy panaszkodhat a doktornak, hogy hol nyom, hol fáj, vagy ez a keret nem tetszik, kérhet egy másikat. Van elég választék, hiszen magunk készítettük el! Így a gyerek könnyen kivetíti azt a problémáját, amit a saját szemüvegére vonatkoztatva nem tud megfogalmazni.
Béluska a szemüvegfogyasztó
A mozgékony, figyelmetlen, szemüvegtördelo gyermeknél a probléma összetett. Valószínuleg azért nem tud "vigyázni" a szemüvegre, mert magára sem tud megfeleloen vigyázni. A figyelmetlenségnek más, lelki, családi okai vannak, így ennek a problémának csak közvetetten okozója a szemüveg. Érdemes megvizsgálni újra, hogy elég jól lát-e a gyerek a régi beállítású szemüveggel, esetleg nem azért rongálja-e oket, mert romlott a látása?
Leragasztott szem, tapaszos szemüveg
Azok a gyermeke, akiknek kancsalságát leragasztott szemüveggel, vagy az egyik szemük leragasztásával orvosolják, kapjanak naponta - kétnaponta új, szép és színes tapaszt! Figurás matricát, vagy színes, öntapadós tapétából kivágott plecsnit a szemüveglencsére, így legyen az o szemüvegük különleges. Erre a szép matricára, vagy színes tapaszra büszke lehet a társai elott, mert azt jelzi, hogy o különleges szépséget hordhat naponta. Beszéljünk az óvónovel, hogy ne mulassza el gyakran megdicsérni a szemüvegét, így a többi gyerek csúfolkodásától sem kell tartani.
Minden gyerek más és más módon tanulja meg viselni a szemüvegét. Van, aki sok nehézség árán, van, aki szinte azonnal megszokja. Amire figyelnünk kell nem más, mint az, hogy a gyermek igényei és az egészséges látás megvalósításához szükséges eszközök összhangban legyenek.
Tóth Zsuzsa
tanacsado@harmonet.hu