Találtam még:
Az Egészségügyi Világszervezet legújabb jelentéséből tudjuk, hogy jelenleg földünkön évente 135 millió kisbaba jön a világra. A szakértők előrejelzése szerint a megszületettek kb. 3%-ában súlyosabb fejlődési rendellenesség fordulhat elő, tehát évente akár 4 millió újszülött lehet érintett. Az adatok alapján naponta tehát 11 376 rendellenes „kis ember” látja meg a napvilágot.
A magzatvédő vitamin alkalmazásával kivédhető e fejlődési rendellenességek harmada: tehát évente 1,33 millió, azaz naponta csaknem 3500 különben rendellenes kisbaba egészségesen születését lehetne elérni. Éppen ezért sorolták a közegészségügy szakemberei az elmúlt 25 év 5 legfontosabb orvosi felfedezéseihez a magzatvédő vitaminok megismerését és hasznosítását. Az már a magyar egészségügy szégyene, hogy az európai és amerikai országokhoz képest hazánkban nagyon ritkán és rosszul (nem a fogamzás körüli időszakban) alkalmazzák e módszert, továbbá, hogy az egészségbiztosító semmiféle anyagi támogatást nem ad a fejlődési rendellenesség megelőzését célzó magzatvédő vitaminhoz.
Időben elkezdeni
A magzatvédő vitamin lényege tulajdonképpen 4 komponens, ezek között legfontosabb a folsav, de a B2-, B6- és B12-vitamin szerepe is igazolt. Éppen ezért ezek együttesét nevezzük magzatvédő vitaminnak, amit a fogamzás előtt minimum egy hónapig, majd a fogamzás után legalább három hónapig helyes szedni. A patikákban recept nélkül kapható magzatvédő vitaminnal, a több mint tízezer várandóst érintő vizsgálat szerint, az agy- és koponyahiány, valamint a nyitott gerinc 90%-a, a szív- és vese-rendellenességek fele, valamint a végtaghiányos rendellenességek egyharmada kivédhető. E kutatásainknak voltak más tanulságai is, most ezek közül a termékenységre (vagyis a fogamzás elérésére) gyakorolt hatást emelem ki.
A fogamzás valamivel hamarabb következett be a magzatvédő vitamint szedő nőknél, sőt a várandóssá válók aránya is magasabb volt. Hátterében a hormonzavarban szenvedő – ezért nehezebben teherbe eső – nők jobb fogamzási esélye állhat.
A magzatvédő vitamin termékenységet jótékonyan befolyásoló hatásának még szembetűnőbb jele volt az ikerszületések gyakoriságának mintegy 40%-os növekedése. Váratlanul ért minket ez a megfigyelés, nem is igazán hittem el. Az ember öregebb korára két dolgot megtanul. Az egyik: a véletlen is meglepő eredményeket produkálhat. A másik: – és ez kapcsolatos az előbbivel –, „egy vizsgálat, nem vizsgálat”, vagyis a meglepő eredménnyel záruló kutatások tanulsága csak akkor fogadható el, ha egy másik, független vizsgálatban is megerősítik. Az USA-ban óriási jelentőséget tulajdonítanak a fejlődési rendellenességek magzatvédő vitaminnal történő megelőzésének, ezért minden, ezzel programmal kapcsolatos esetleges „mellékhatást” azonnal ellenőriznek. Így történt ez a magyar, ún. „kettős-vak” kutatásban talált ikerszületési gyakoriság megismerése után is.
A következő kérdés az volt, hogy a magzatvédő vitamin melyik komponense felelős e hatásért. A folsav ilyen jellegű állatgyógyászati hasznosítására már utaltam. Az ún. „multivitaminok” általában A-vitamint is tartalmaznak, és ennek ikerszületést növelő hatása is igazolt. Ezen túl bizonyos, hogy a dózis is számít. Így a magzatvédő vitaminban lévő 0,8 mg-os folsavadag mellett ritkábban várható ikerszületés, mint a sok nőgyógyász-szülész szakorvos által ajánlott 3-6 mg folsav után.
HOGYAN KELL ALKALMAZNI A FOLSAV 3 MG TABLETTÁT?
Ha az orvos másképp nem rendeli, szokásos adagja:
- Felnőtteknek 4,5-6 mg/nap (1,5 - 2 tabletta) terhességi előzményben szereplő velőcsőzáródási rendellenesség megelőzésére.
- Folsavhiányos megaloblasztos anémia kezelésére naponta 6 mg (2 tabletta) 3-4 hónapig,
- Felszívódási zavarokkal járó esetekben esetleg szükség lehet napi 15 mg (5 tabletta) folsav adagolására is.
- Krónikus hemolitikus állapotokban, mint pl. thalassaemia, sarlósejtes anémia fennállásakor a táplálkozástól vagy a hemolízis mértékétől függően szükség lehet naponta ill. hetente 6 mg (2 tabletta) folsav adására.
- Egyes esetekben vesedializált betegek számára is szükség lehet a folsavhiány megelőzése érdekében hasonló dózisban folsav pótlására.
Na jó mára ennyi
Be is telik velem az oldal
:)
Pusszantás nektek!!
Legyen szép napotok!!
Üdv:
Nyusz