Sziasztok!
Kezdem a végén:
Phaedra! Az anyatej úgy jó, ahogy van. Teljesen mindegy, milyen a színe, az a tápértékén nem változtat. Az átlátszóságot azért érdemes mindig példaként felhozni, mert arra szokták mondani, hogy vizes a tej. Ha szép fehér, akkor ez a butaság senkinek nem jut eszébe. Mondjuk az biztos, hogy az elsõtej, tehát, ami a szoptatás elején ürül, az áttetszõbb, hiszen a zsírosabb tej a szoptatás vége felé ürül. Ha állni hagyjuk a lefejt tejet, akkor kettéválik vizesebb és zsírosabb részekre. Vagyis "föle" lesz.
Egyébként még színes is lehet a tej, pl. piros vagy rózsaszínû bizonyos adalékanyagoktól, de volt már olyan mama, akinek fekete volt a teje egy bizonyos gyógyszertõl.
Panda! A szoptatás a fajunkra jellemzõ csecsemõtáplálási mód. Nem okozhat bajt, még fogszuvasodást sem! Sõt!
-Az a baktérium, amelynek nagy szerepe van a fogszuvasodás kialakulásában (Strep. mutans), jól szaporodik alacsony PH-n. Az anyatej nem csökkenti a száj PH-ját.
-Az anyatej csak mérsékelt baktériumnövekedést okoz a szájban.
-Az anyatej kálciumot és foszfort épít be a fogzománcba, vagyis remineralizálja.
-Az anyatej egyes összetevõi, pl. az IgA és az IgG gátolni tudja a streptococcusok mûködését, s a Strep. mutans nagyon érzékeny a laktoferrin baktériumölõ hatására is.
Bõvebben az LLL Lapja XI. évfolyam 1. számában olvashatsz errõl a témáról. [url=http://www.lll.hu/archiv/ujsag/0301/0301_01.shtml" TARGET="_top]http://www.lll.hu/archiv/ujsag/0301/0301_01.shtml[/url]
Cory! Úgy emlékszem, még nem válaszoltam neked a negatív topikban arra a kérdésedre, hogy mit beszéltünk Csordás Ágnessel, ugye? Megírom oda.
"Ha a mama menstruál a szoptatás alatt, nagyon lecsökken a baba vastartaléka. "
Ez jó vicc! Talán kommentálni sem kell, hiszen mi köze lehet a baba vastartalékához a mama vérzésének?
Még mindig menzesz: Valóban elõ szokott fordulni, hogy a baba nem akar szopizni, míg a mamája menstruál, bár ez inkább csak az elsõ napokban szokott ilyen komoly lenni. Van, aki csak köpi a tejet, van, akit nem zavar meg egyáltalán. De az biztos, hogy nem kell abbahagyni miatta a szoptatást. (Pedig pl. spanyol orvosok ezt javasolják.)
Még annyit, hogy a hormonális változásoknak köszönhetõen a menzeszt megelõzõ napokban csökkenhet a tej mennyisége, de ez természetesen átmeneti probléma, pár nap alatt magától rendezõdik. Ilyenkor a tej íze sósabb lesz. Néhány anyának az a tapasztalata, hogy ha ezekben a napokban kevesebb sót fogyaszt, akkor nem csökken jelentõsen a mennyiség és a sós íz sem lesz olyan jellemzõ.
Mákos tésztáról az a családi anekdota jutott az eszembe, hogy a nagymamámat egyszer a szomszédasszonyra bízta a mamája, míg elment valamit elintézni. Szomszédasszony úgy altatta el a kisgyereket, hogy vászonba cukros mákot kötött, azt adta oda neki szopogatni. Nagymamám el is aludt. Majdnem örökre.
Azért az anyatejbe átmenõ hatóanyag nem hiszem, hogy halálos dózis lenne.
Napraforgó: Ágci! Biztos, hogy nem lesz zsírosabb a tej, de a zsírsavak arányát tekintve számít, hogy mit fogyaszt a mama. A legjobbak a többszörösen telítetlen zsírsavak, amelyekhez pl. halakból és tengeri herkentyûkbõl lehet hozzájutni. (Visszatérõ mellgyulladás esetén is azt szoktuk javasolni,hogy inkább ezeket fogyassza a mama és iktassa ki az étrendjébõl az egészségtelen zsírokat.) Omega-3 zsírsavak nagyon ajánlottak. (Angolul tudók olvasgassák dr. Mercola oldalát,
www.mercola.com )
"Akkor miért van az, hogy mondjuk egyik gyerkoce az anyukának alig gyarapszik hónapról-hónapra, a másik gyermeke meg mint a gomba? A rutinosabb szoptatástól, a helyesebb gyakorlattól? "
Igen, pl. ezektõl is lehet, hiszen a helyes mellretétel segíti a zsírosabb tej ürülését. De ez gyerekfüggõ is, egy családon belül is gyarapodhatnak különbözõ ütemben a babák. A géneknek is óriási szerepük van, nem mindegy, hogy kire üt a gyerek. A nagydarab, testes apukára mondjuk, vagy a madárcsontú, vékony anyukára.
Ja, Ágci! Profik nem szoktak kontárkodni!
Lara! Akár az anyuka által elfogyasztott tehéntejtõl is lehetett kiütéses az a baba.
Andi! Emlékszem az izzadós sztoridra
A kis koraszülött babák éretlen emésztõrendszerének jól "betenne" az alma.
"ugye, a 21 hónaposom csak játszik a cicivel, abban már nincs semmi.... "
Ezt azért gondolják, mert nem tudják, hogyan mûködik a tejtermelés. Nem tudják, hogy az elsõ három hónapban kell jól megalapozni a szoptatást és utána már gyakorlatilag automatikus az egész. Legalábbis a hormonális része, mert a napi gyakorlat azért még sok mindent befolyásol. És onnantól már amíg szoptatsz, lesz tejed.
"öt és fél hónaposan azért kell megkezdeni mindenképpen a hozzátáplálást, mert addigra a baba hozott tartalékai elfogynak. Meg ugye már ilyenkor az anyatejben sincs már semmi.
Nina, a védõnõ "majdnem" jól tudja, csak kicsit keveri a dolgokat. Tehát 6 hónpos kornál elõbb nem kéne megkezdeni a hozzátáplálást. (2 hét mínusz még belefér, hiszen a baba nem nézi a naptárt, de csak akkor, ha egyértelmû jelei vannak az érettségnek. Hirtelen nagyon gyakori szopási igény, csillapíthatalan éhség, ami nem orvosolható néhány nap alatt intenzív szoptatással; tud stabilan ülni; van foga; ha beteszed a kanál ételt a szájába, nem löki ki a nyelvével.)
Viszont 6 hónapos kor után már mindenképpen el kell kezdeni kínálgatni a babát, mert valamikor a második félévben már kiürülnek a magzati vasraktárak és az anyatejben lévõ aránylag kevés vas kiegészítésre szorul. Ennek pótlására a legalkalmasabb táplálék a hús. Amikor a baba elfogadja és megeszi a szilárd hamit, biztosak lehetünk benne, hogy megérett rá.
Az anyatejben pedig továbbra is megvan minden tápanyag. Az anyatej egy élõ testnedv, nem tûnik el belõle egy csapásra minden.
Folyt. köv.
Sziasztok,
Iboly