Erika és a többiek,
ezt a mikrosérüléses dolgot itt olvastam a babanet rendelőjében, de idemásolom az egész cikket (ennek a végén van), hátha találtok benne más érdekeset is. Akit nem érdekel, "lapozza át"!
Tanácsok a fogamzás sikeréért
A szakma azt tartja, hogy véletlenszerű időpontokban végzett (nem halmozott, tehát egy napon 1x) szerelmi együttlétekből átlag minden 16-18. esetben fogan terhesség. Természetesen fogamzásgátlással nem élőknél. Ez így persze nem teljesen korrekt: a valóság, hogy a hazai viszonyok átlagos együttlétei alapján (itt már beleszól, hogy a valóban fogamzóképes napokon egyáltalán tudnak-e együtt lenni?!) másfél-két év alatt általában 'összejön' egy terhesség.
Tehát ne aggódjanak. Amit megtehetnek, ha lehetőség van rá: a feleség egy cikluson át minden reggel megméri az un. ébredési hőmérsékletét (felkelés előtt, ugyanazzal a hőmérővel, ugyanolyan metódussal). Rajzolja ezt föl egy grafikonra: a félidő táján kis csökkenést követően pár nap alatt 37 fokra vagy efölé emelkedik a hőmérséklet és a vérzés megjövetelekor esik le. Ha így van: megtörtént a normális peteérés, ekkor csak türelem kérdése. A petesejt megtermékenyítésre alkalmas élettartama az ovuláció pillanatától számolva kb. 24 óra. Ez a hőmérséklet felszálló ágának elejére esik. A gyakorlatban a teherbe esést az ezt megelőző 12-14 és a követő 20-24 órában történő együttlétek segítik. A hímivarsejtek életciklusa ettől nagyságrendileg nagyobb és gyakorlatilag az ejakuláció idejében aktiválódnak, ezért ez nem jelent korlátozó tényezőt.
Mivel a mérés naponta egyszer történik, a mindennapokban a leeső hőmérséklet napját követően érdemes aktívan próbálkozni. Célszerű az "éles" időszak előtt pár napot kihagyni az együttlétben, hogy amikor kell, a legéleterősebb sejtek kezdjék meg feladatukat. Sajnos, biztos recept nincs, de jó jel, ha 37 fok körül "fent marad" a hőmérséklet.
A méhnyak nyákja ovuláció előtt jelentősen megszaporodik és nyúlóssá válik. Ha hüvelyi feltárásban mondjuk egy Kerr-tű-szerű (tehát recés-menetes felszínű) eszközt a méhnyakba tolunk, a rátapadó nyák a hüvelybemenetig kihúzhatóan nyúlik. Ez a régi világban az ovuláció idejének jele volt. Maga a tényleges ovuláció ugyanakkor késhet 24-48 órát.
Apró, de nem lényegtelen dolgok: a férjnek tilos a szűk alsónemű és nadrág (pl. szűk farmer), merthogy a herék nem véletlenül vannak testen kívül: kell nekik a hűvösebb. A 37 fok körül tartott spermiumok mozgása károsodik, márpedig ez egy maratoni futóverseny az ő számukra.
Tilos a forró fürdő is: a szokásos 42-45 fokos vízben elég negyed órát eltölteni és legalább egy hétre mozgásképtelen spermiumokat találunk.
A lelki állapot perdöntő lehet: sem a családi, hivatali traumák, sem a görcsös akarás nem kedvez a fogamzásnak. Háborúkban az asszonyok sokszor nem is menstruáltak, amíg katona férjükről hírt nem kaptak. Volt család, ahol (mint utólag kiderült: a zsarnok) anyós halála vezetett az egyébként egészséges házaspárnál a terhességhez. (No comment, de aktív közreműködés nem javallt!)
Végezetül, ritkán bár, de előfordul, hogy az együttlétek során mikrosérülések keletkeztek és az ondó, mint testidegen anyag ellen immunreakció indult be. Izraeli orvosok tanulmánya szerint ez esetben kb. 6 hónapig csak gumióvszerrel szabad szeretkezni, kínosan vigyázva a spermiumokkal közvetlen kontaktus elkerülésére. Ezalatt az immunválasz kialszik.
Ha ezek betartása fél éven belül nem vezet eredményre, kivizsgálás javasolt.
Dr. Nagy László
Erika,
én is szeretném tudni, hogy dolgozol vagy otthon vagy? Illetve hogy mióta próbálkoztok a 3. babóval? Az a négy év tényleg sok, nem csoda hogy nagy lett a korkülönbség...
Hú Zsebi,
hát látom az sem könnyű, ha az apa jobban akarja mint az anya...
Nyáriorgona