2000.08.07 17:04
Szerző: Anonymous
Miután megszültem a lányomat, a harmadik napon, még a kórházban, olyan depresszió tört rám, hogy reggel hétkor telefonáltam a páromnak, hogy jöjjön be hozzám azonnal. Ehhez valószínűleg hozzájárult az is, hogy az előtte való nap hazament a két szobatársam, és egyedül voltam a babával egy hatalmas kórteremben, elég nyomasztó volt. De hamar elmúlt. (Éva)
Csak ültem az ágy szélén, és bőgtem mint a záporeső. Bár talán az is közrejátszott, hogy császár volt, tehát nem úgy történt, ahogy vártam, azonkívül velem is voltak komplikációk a szülés után.(Zsóka)
Néha az a megérzésem, ha a nők nem kórházban szülnének, talán kimaradna ez a lehangoló, borzasztó érzés a kismamák életéböl.
Annak ellenére, hogy én egy jól felszerelt, modern, kedves orvosokkal, segítőkész nővérekkel, "szoptató-barát" kórházban szültem, esténként, a sötétedéssel és a férjem hazamenetelével rámtört a mehetnék, a honvágy.
Úgy éreztem magam, mintha börtönben lennék bezárva, pedig "csak" 6 napig voltam bennt, alig vártam, hogy kiszedjék a varratokat a sebemből (mert nekem is császárral ment, sok szenvedés után) és irány haza.
Otthon 2 nap (!!) kellett, hogy felfogjam, hogy van Tv-nk, vannak ismerősök, stb. és hogy van élet a kórházon kívül is, ami egyáltalán nem állt meg, sőt tovább folyt nagy meglepetésemre...
Otthon annyira el akartam foglalni magamat, hogy a friss sebbel a fürdőszobát pucoltam, dolgozni akartam menni, mint addig.
Szerencsére anyukám 3 hétig ott volt segíteni, a babát hozni-vinni, főzni és erőt adni.
Mindig el akartam nyomni a sírást, ami egyszer úgy kitört rajtam, hogy egész este sírtam.
Én valahogy nem is a babára gondoltam, hanem mindig azt gondoltam, hogy mostantól majd megcsal a férjem, én mar nem vagyok se szép, se vonzó, csak egy óriási mellű mozgó tejbár, aki egy kis manóval a kezében ül otthon és nem csinál semmit. (Bea)
Szerintem a depresszió kialakulásában elsősorban a hormonok a felelősek. Én a 9 hónap alatt olyan jól éreztem magam, mint még soha. "Kerek" lett a világ (is). Nagyon várt lombikbabánk van, azzal az érzéssel legalább nem kellett küzdeni, hogy kell-e nem kell-e stb., azért az oknélküli sírás nálam is előjött. Én nem gondoltam semmi rosszra, csak úgy pl. a konyha közepén, aki éppen ott volt annak a vállán bőgtem egy jóízűt. Bár nekem hangulatkeltőnek ott volt az utolsó boszniai háború, ami márc. 23-án tört ki (azért tudom ilyen pontosan, mert 21-én született a kisfiam). A Tv-t ki sem volt szabad nyitni a jelenlétemben, mert itt (Olaszország) talán a földrajzi közelség meg a rengeteg menekült miatt másról sem volt szó. Voltak iszonyatos rémálmaim (olyan koncentrációs tábor szerűek)a szülés után, amikre ha most gondolok, mar nem bőgök, de akkor hónapokig ez volt.
Nekem biztosan sokat segített, hogy a férjem erről a depresszióról tájékozott volt és még amikor undok voltam vele sem vette fel, mindent a gyermekágyra kent. (Zsuzsanna)
Két gyermekem van. Amikor az elsőt szültem minden tökéletes volt, szinte 10 centivel a föld fölött jártam, el sem tudtam gondolni, hogy van ilyen depressziós állapot szülés után. Két év után született meg a második gyermekem, kb. 2 napos volt a kisfiam, amikor rám tört ez az ismeretlen érzés. Nem tudtam enni, aludni és iszonyatosan vágytam haza az első gyermekemhez. Nagyon furcsa érzés volt, azt gondoltam, hogy ugyanolyan boldog leszek, mint az első szülésnél és ehelyett csak bőgtem és szinte képtelen voltam szerelemmel szeretni a második babámat. Nagyon sokat segítettek a családtagjaim, elsősorban a párom és anyukám. Rengeteg olyan lehetőséget teremtettek, hogy a "nagylányommal kettesben lehessünk, úgy , mint azelőtt és azt hiszem ez neki is jót tett. Aztán persze minden helyreállt és megjött a szerelem az öcsike iránt is, és imádom mind a két gazembert.(Szilvia)
Természetesen nálam is jelentkezett a depressziós, sírós hangulat. Nálam az segített, hogy felismertem, igen ez az, és tovább nem sajnálom magam és kész. Én öt gyerekem mellett azonnal munkába álltam, mert örültem, hogy a rokonság megoldotta, hogy amíg kórházban vagyok (3 nap) segítsen valaki a férjemnek. Éppen a konyha felújítása közben kezdtem el szülni, úgyhogy a takarítást már én fejeztem be. Nem mártír akarok lenni. Csak azt tettem, amit a déd- az ük- a szép- stb. anyáim. (Haraszti Gáborné, Timi)
Sokáig azt hittem, nem vagyok normális, mert senkitől sem hallottam ilyesmiről, ami velem történt. Persze szerettem a kis pockomat, elláttam rendesen, de valahogy az igazi ANYAI érzésnek nyoma sem volt. Kb. három hónapos lett a kölykőce, mire (én így nevezem) szerelmes lettem belé. Ez azóta is tart. Kicsit tudathasadásos a dolog, mert tényleg olyan szerelem-féle. De ami az anyai érzések (ilyen lassú /?/) kialakulását illeti, csak nemrég hallottam, hogy van ez néha így is.(Zsóka)
Egy kis emberke új értelmet ad az életünknek, egy időre nincs több spontaneitás, nincs több előre tervezés, ő van a középpontban, már nem a párunk és nem mi magunk.(Bea)
Az anyai érzésekről meg annyit, hogy a szülés után felhívtam az unokahúgomat, akinek egy 6 éves kisfia van és aki a terhesség alatt is rengeteg jó tanácsot adott. Ő kérdezte meg, hogy akkor most van már "Anyai Érzésem"? Rávágtam, hogy van persze, aztán elgondolkodtam. Mit kéne most éreznem? Olyan nem volt, mint amikor Szerelmes voltam, meg semmi különös. Jó volt a babához rohangászni a nurserybe (nem voltunk rooming-in-ben), a napjaimat meg kitöltötte sokáig hogy szopik - nem szopik, sebes cici, fajdalom, bimbóvédő, folyás, érzékeny gát, kakilok - nem kakilok, a baba kakil - nem kakil, kiütéses az arcocskája, dupla mérés stb. vagyis ilyen fizikai gondok. (Zsuzsanna)
Én 21 évesen véletlen estem teherbe. Úgy döntöttünk megtartjuk a babát, bár én nem voltam felkészülve rá. Öt hetesen elvesztettem a picit. Nagyon nagy űrt éreztem magamban, ezután jöttem rá, hogy mennyire szeretnék anya lenni. Öt hét után ismét gyermeket vártam. Boldog voltam, már nagyon vártam őt. Amarilla születése után kb. 3 hónapig mégsem éreztem anyai ösztönöket és ami még rosszabb, mindig sírtam. Úgy éreztem, megfulladok a bezártságtól. (Bella)
Sokszor kerültem a szakadék szélére, legszívesebben elmenekülnék. Ezt valahogy úgy értem, hogy jó lenne végre kimozdulni emberek közé, akár babával is, meg egy kicsit több megértés és segítség jól jönne azoktól, akik a barátoknak mondják magukat. Minden nehéz: nem tudsz bevásárolni, felszállni a buszra, mozogni egyet, esetleg szeretkezni és még ki tudja mi-mindent...(Ani)
Nagyon gyakran érzem úgy, hogy rettenetesen szeretnék emberek közé menni, elmenni egy moziba, vagy csak úgy nézelődni, sétálni, kirakatokat nézni. Mivel egy Balaton parti kis településen lakunk, erre nem sok lehetőség van. A családom 400 kilométerre lakik innen, még arra sincs lehetőségem, hogy felpakoljam a gyerekeket, és elmenjek az anyukámhoz traccsolni egyet.(Éva)
Én szerencsés helyzetben vagyok, mert van egy nagyon kedves hölgy ismerősöm, aki szívvel-lélekkel "szereti" a babáimat és számíthatok rá, ha úgy alakul. Nem utolsó sorban még az édesanyám is szívesen segít. Véleményem szerint szükség van az anyukáknak is egy kis szabadidőre, mert utána sokkal nagyobb erőbedobással tud foglalkozni a gyermekeivel. Az igazat megvallva szoktam lelkizni egy picit ezen, de utána mindig jó a viszontlátás és a gyerekek is jobban várnak. A bébiszittert viszont nem választanám, mert ha fiatal és ráadásul gyermektelen, akkor szerintem nem alkalmas erre a feladatra. (Bella)
Nekem sajnos senki sincs, és nem is volt, aki vigyázzon a gyerekekre. (Öt gyerekem van 7-2 évig bezárólag) De nem kell mártírt csinálni belőlem, ki lehet bírni. Ami pedig a lelkizést illeti, szerintem az a legrosszabb. Vállald önmagad. Ha úgy érzed, hogy el kell menni, akkor menj! De amikor a gyerekeddel vagy, akkor szívvel és lélekkel legyél vele. (Ettől még el lehet mosogatni!!!)(Haraszti Gáborné, Timi)