2001.04.08 16:38
Szerző: Anonymous
Ezt találtam EOL-en:
A croup betegség 2001.01.06 22:29
Egy szülo számára az egyik legriasztóbb betegség a croup. A levegoért kapkodó, ijedt, fulladó gyermek látványa valóban ijeszto, bár a betegség szerencsére ritkán veszélyes.
Számos légúti vírus eloidézheti: parainfluenza-, RSV-, influenza-, adeno-, entero-, rhino-, kanyaróvírus. Gyakori az oszi-téli hónapokban, de tavasszal is találkozunk vele.
A croup a légutak betegsége, amely belégzéskor légzési nehezítettséggel jár. Elsosorban a csecsemok és kisgyermekek betegszenek meg 6 hónapos és 3 éves kor között, utána a gyermekek általában "kinövik". Ritkán késobb is jelentkezhet (nekem kamaszkorú betegem is volt). A fertozés a levegobe került nyákcseppek útján, cseppfertozéssel terjed; a gége, légcso, a kis légutak, és a tüdo gyulladását okozza. A légutak nyálkahártyája megduzzad, fokozódik a váladék termelése. A légutak nyálkahártyájának duzzanata a legkifejezettebb a gégében, innen ered a jellegzetes és ijeszto fulladási hang.
A croupot általában felso légúti hurut elozi meg orrfolyással, torokfájással. Ezután - jellegzetesen éjszaka - rekedtség, ugató, gyakran görcsös köhögés lép fel fulladás kíséretében. A gyermek erre ébred fel, ijedt, sír. Láz csak az esetek felében alakul ki. A gyermek állapota spontán is javulni szokott, de a roham késobb visszatérhet. Ebben feltehetoleg a légutak fokozott reakciókészsége, valamint allergiás mechanizmus játszik szerepet. Mindig az adott betegtol függ, hogy melyik vírus fertozésére válaszol nyálkahártya duzzanattal (allergia?). A betegség ellen védooltás nincs, hiszen többféle vírus eloidézheti.
Kezelés
Legfontosabb a gyermek vizsgálatakor a légzés zavarának felmérése. Ennek korrekt megítélésére pontrendszerek használatosak, amelyek segítségével a gyermek állapota a tünetek, panaszok alapján felmérheto, és a késobbiekben a kezelés hatásossága megítélheto. A pontrendszer 5 különbözo kritérium alapján (belégzési hang, fulladás, köhögés, légzést segíto izmok muködése, borszín) 3 fokozatban határozza meg a gyermek állapotát. Enyhébb esetekben (szerencsére ez a gyakoribb) a gyermek otthon is kezelheto.
Otthon a szülonek gondoskodni kell a gyermek kényelmérol, nyugalmáról, ez az oxigénigényt csökkenti. Fontos a boséges folyadékbevitel. A gyermeket akár tíz percenként kínáljuk kedvenc italával. A hideg párásítás csökkenti a légutak szárazságát. Ez megoldható házi hideg párásító berendezéssel, porlasztóval, vagy egyszeruen a gyermek ágya mellé helyezett hideg vízbe mártott lepedovel. Roham esetén gyors hatású, és sokat segíthet a kinti hideg levego, késobb a fürdoszobában a megeresztett hideg zuhany párájának belélegzése.
Gyógyszeresen fontos a láz csillapítása, (szintén csökkenti az oxigénigényt), szükség lehet a légutak váladékát elfolyósító köptetore. Náthás tüneteken segít az orrcsepp használata. A vírusos fertozéshez ritkán társul másodlagosan bakteriális fertozés, ezért antibiotikum adása általában szükségtelen. Viszonylag gyakran kerül sor ún. szteroid tartalmú gyógyszerek adására egy-két napig, injekció vagy kúp formájában.
Súlyosabb esetekben kórházi kezelés válhat szükségessé, ekkor a fentieken kívül porlasztott sóoldat, higított adrenalin belélegzésére van lehetoség. Nagyon ritkán sor kerülhet mesterséges lélegeztetésre is.
Általában 2-3 nap alatt a gyógyszeres kezeléssel, nyugalommal gyógyulás érheto el. A legtöbb esetben a betegség nem ismétlodik, de néhány gyermek többször is átesik rajta. Ezért különösen fontos a szülok felvilágosítása.
Szerzo: Pesti László dr. Forrás: Elender Online