Lányok,még egy utolsó szó az AFP eredményekről
ezt most találtam egy régi topikban.
Dr.Hajdu Krisztina írása.
Hajdu Kriszta
Elküldve 2002 Április 11 csütörtök - 20h 21: Szerkesztés
Most már úgy érzem, muszáj írnom. Kedves kismamák:
ÖNMAGÁBAN AZ ALACSONY AFP SEMMIFÉLE FOKOZOTT RIZIKÓT NEM JELENT A TERHESSÉG GENETIKAI KOCKÁZATÁBAN!!!!Ennyit tömören. Kissé jobban kifejtve:
1. Minden második terhesnek 1,0 MoM alatt van az AFP-je (ez ugyanis az adott labor átlagértéke)
2. Kétségtelen, hogy a Downos terhességek esetén az AFP alacsonyabb (az egészséges terhességek 0,7-0,8 MoM-jánál van), ez azonban NEM JELENTI AZT, hogy a Down-syndroma esélye számottevõen emelkedne, ha valakinek 1 alatt van az AFP-je. Az meg végképp hibás, hogy minél alacsonyabb, annál nagyobb az esély. Akármennyire is szerencsétlen ország vagyunk, annyira nem, hogy minden második terhesnek fokozott rizikója lenne a Down-syndromára.
3. Nem létezik olyan szûrõvizsgálat, amelyik akkor is kóros, ha alacsony, és akkor is, ha magas (amúgy az AFP eredetileg erre lett kitalálva). Így eljutunk egy olyan pontra, amikor lassan mindenki kóros eredményt kap, ez pedig nem hatékony szûrés.
4. Az AFP mellett vizsgálva a HCG-t, és optimális esetben még más biokémiai paramétereket is, valóban közelebb lehet jutni ahhoz, hogy megállapítsuk, hogy egy adott terhesnek mekkora az ESÉLYE arra nézve, hogy Down-syndromás a magzata. Hangsúlyozom, hogy ezek szûrõvizsgálatok, nem ténymegállapító, diagnosztikus vizsgálatok. A szûrésekbõl még 40 ezer forintért sem kap senki olyan leletet, hogy NEM DOWNOS, vagy, hogy DOWNOS a magzata, csak egy rizikót, például, hogy az esély 1:94-hez (ez magasnak számít), vagy 1:12345-höz (ez alacsonynak számit, de 12344 egészséges gyermek mellett 1 asszony ilyen lelet mellett is szül egy Down-os újszülöttet). Ha magas a valószínûség, javasolt a kromoszómavizsgálat, hiszen csak ez mutatja ki egyértelmûen a betegséget, vagy zárja ki.
5. Tehát a következõ szûrések vannak a DOWN-ra vonatkozóan:
- Ultrahangszûrés a 11-13. héten: a magzat tarkóvastagságát mérjük: ha a folyadékréteg az átlagosnál vastagabb, a kockázat 8-20%. Alkalmas a Downosok 80-90%-ának kiszûrésére.
- 3-as, vagy 4-es biokémiai teszt: (AFP+HCG+oestriol+inhibin) 0.5-10%-os esélyt ad eredménytõl függõen, kb. 60-80%-ban mutatja ki a Downos magzatokat, ami azt jelenti, hogy a Downosok ennyi százalékában ad 0.5% feletti rizikót, ami kb.egyenlõ egy 35 éves nõével, de ilyenkor minden esetben kromoszómavizsgálatot ajánlunk, ez nem azt jelenti, hogy a magzat valóban beteg.
- Az AFP+HCG közel sem ilyen biztos, a Downosok kevesebb arányában mutat gyanút, viszont több egészséges terhes esik bele a kóros tartományba. Kb. a terhesek 4%-a kóros eredményt kap, közöttük a Down gyakorisága 1-2 % csak!!
- AZ AFP ÖNMAGÁBAN NEM ALKALMAS A DOWN-SY. SZÛRÉSÉRE. Ha valakinek 1.0 MoM alatt van az AFP-je, semmi mást nem jelent, mint, hogy a terheseknek nem a másik felébe tartozik, hanem az egyikbe.
Még egy apró megjegyzés a topicban elhangzottakhoz, önmagunk védelmében: A frekventált helyen dolgozó ultrahangosokra, genetikai tanácsadókra óriási beteganyag (illetve terhesanyag, hiszen Önök nem betegek) zúdul. Pontosan a terhesek aggodalmai miatt, a terhességi kor fontossága miatt, az idõigényes vizsgálatok (egy kromoszómavizsgálat 1-3 hét) miatt itt nincs mód hoszzú elõjegyzési rendszerek bevezetésére. Én a magam részérõl mindent elkövetek, hogy a 64. terhes vizsgálatakor se hunyoritsak az ultrahangvizsgálat során, mert fáradt a szemem, nehogy megijedjen, hogy valami szörnyûséget látok, vagy, hogy türelmesen válaszoljak minden kérdésére, vagy ne tegyek megjegyzést az orvosára, vagy védõnõjére, aki feleslegesen megijesztette. Igyekszem, hogy a legjobb szakmai tudásom szerint lássak el minden terhest, és minél kevesebbet tévedjek. Hiszen mindannyian tévedünk sajnos. És fáradunk. Bocs, hogy belelocsogotman, de szeretném, ha nem aggódnának többet, mint amennyit egy terhesnek kötelessége: