Új privát üzeneted érkezett!

Sziasztok!
Kislányom méhen belüli retardációval született 22 hónapja 1100g-mal és 37 cm-rel. Szerencsére a lassabb mozgásfejlődésen kívül nincs semmi baja. Érdekelne más IUR-es babák története.
Üdv: Katica
ktc
 
 


Szia,
Az én kislányom már elmúlt hat éves. Ő is IUR baba volt, bár a tiednél jóval nagyobbacska, 2400 gr-mal született, a 38. héten.
A Te kislányod hanyadik hétre született? Kiderült hogy mi volt az oka? Mozgásfejlesztésre jártok valahova?
snowflake
 
 


Szia snowflake!
Betöltött 35. hét volt, a méhlepény kb. egyharmada volt annak, amekkora kellett volna legyen. A terhességem legelején (a tesztből már tudtuk, hogy várandós vagyok) volt egy vírusos megbetegedésem, lázzal. Az akkori orvosom kérdésemre azt mondta, ezzel nem kell foglalkozni... Még jó, hogy orvost váltottam ezután...
Kimondott mozgásfejlesztésre nem jártunk, Boró neurológusa szinte családtag, gyakran megnézte, s ilyenkor mindig mutatott új gyakorlatokat, amiket én itthon tudtam vele csinálni. Korai fejlesztőhöz is 14 hónapos korában kezdtünk el járni, s csak kéthetente kell mennünk. Most már szépen jár Boróka, bár még nem biztos a mozgása. Júliusban megyünk a Svábhegyre zárókontrollra.
Ti hol jártatok a kislányoddal? Tényleg behozott minden lemaradást 6 éves korára?
Üdv: Ktc
ktc
 
 

 
 

Szia, nagyon szépen rendbejött mozgásilag, már csak nagyon "vájtszemű" szakember talál valamit különböző vizsgálatokkal, laikusok számára egyenesen meglepő, hogy itt bármi probléma volt/van. Sok egészségesen született hasonló korú gyerek "csámpásabb", ügyetlenebb. Nála enyhe hipotónia, egyensúlyzavar, koordinációs- és ritmuszavar volt, és néhány mozgásforma kimaradt a fejlődéséből (pl. gurulás, kúszás)
Sajnos nem mindenben úsztuk meg ilyen könnyen, figyelemzavar és egyéb részképességzavarok maradtak vissza. Remélem, nálatok nem lesznek ilyenek, de minden jelre nagyon figyeljetek!
Nálunk sokat segített az Ayres-terápia, és a TSMT (tervezett szenzomotoros tréning) a BHRG alapítványnál.
A terhesség alatt végig látszott a méhlepényen, hogy normálisnál kisebb méretű? Spontán indult a szülés, vagy az orvosod döntött így? Egyéb szempontból Boró egészségesen született?
Örülök, hogy a kislányod szépen fejlődik, ezeknél a babáknál minden új lépés sokszoros öröm!
snowflake
 
 


Szia!
Kérdéseidre válaszolva: nem, nem látszott a kisebb méret. Legalábbis nem mondtak ilyet. Az AFP-m nagyon magas volt, ezután genetikai UH következett, ahol is a lepényen találtak egy foltot. Veszélyeztetett lettem, de mivel 1 hónap múlva is ott volt az a folt (nem bevérzés volt), nem kellett vele tovább foglalkozni... Az utolsó 2 hétben lett gyanúsan kicsi a fejlődés mértéke. Amúgy is tudtuk, hogy Boróka nem lesz nagy baba, ráadásul valószínűleg a ciklus végén fogant, így a 32. hétig különösebben nem aggódott az orvosom. Borka születése napján már csak annyi magzatvíz volt, hogy a végtagjait nem lehetett látni. Császár lett, mert nem volt jó a szívhangja. Szerencsére első perctől saját tüdővel lélegzett, általános állapota kielégítő volt.
Bori minden mozgásformán "átesett", épp tegnap nézte meg egy konduktor a Pető intézetből. Ha a nyár végén is bizonytalan lesz a járása, továbbküld a Kútvölgyi útra mozgásterápiára.
Egyre inkább az a gyanúnk, hogy a figyelemzavar Borót is érinti. Most olvasok utána ennek a témának.
Ráadásul hétfőn voltunk szemészeten, s kiderült, a kislányom kancsal, csak még nem "állt be" a szeme (ez a jobbik eset). Most 2 hétig váltva takarni kell a szemeit, majd újabb vizsgálat, aztán szemüveg. Azóta egyfolytában elesik, sokkal rosszabb lett a mozgása.
Mi jön még? Most egy kissé el vagyok kenődve...
A terápiának és az alapítványnak utánanézek!
Nálatok tudni, hogy mi volt a gond? Van több gyermeked is?
Üdv.: KTC
ktc
 
 


Szia!
Nem voltunk itthon pár napig, ezért nem jelentkeztem.
Miből gondolod, hogy figyelemzavaros lehet? Ilyen pici korban azért nehéz megállapítani, ha gyanúd van, inkább fordulj szakemberhez. Ha tényleg van gond, jó minél előbb elkezdeni a fejlesztést, mert ez sajnos olyan terület, amin csak sok munkával és elég lassan lehet javítani. Van a lányomnál javulás, de látom, hogy hosszú út áll még előttünk. Sajnos idén még nem tudja az iskolát sem kezdeni, pedig nagyon értelmes, de remélem, hogy a következő egy évben sokat fejlődik még. Akkor már hét és fél éves lesz.

Teljesen biztosan nem derült ki nálam, hogy mi lehetett a gond, de nagyon valószínű, hogy egy húgyúti fertőzés következtében meszesedett el a méhlepény. Kb. 3 hetet lehetett táplálékhiányos és időnként oxigénhiányos állapotban. A magzatvíz nálam is minimális volt, és szintén császár lett a vége. Sok a hasonlóság :).
Két kisebb gyerekem van még, szerencsére náluk nem volt ilyen probléma. Pedig nagyon féltem.

Hogy bírja lányod a szemtakarást? Ismerősi körben látom, hogy egy-egy gyerek sehogy sem bírja megszokni, remélem, nálatok sikerül.
Emlékszel, ki nézte meg a Borót a Petőben? Én is ott végeztem, s így sokat tudtam segíteni a lányomnak az első időben a mozgásfejlesztésben.
snowflake
 
 


Szia!

Jól bírja Boró a takargatást, szinte már nem is balhézik reggel a ragasztáskor. Az első napokban sokat csetlett-botlott emiatt (akkor látta a konduktor is), most már egész ügyes. Ma este elkezdtük kenni a szemét a pupillatágítóval, így valószínűleg holnaptól megint nehezebben fog járni.

A konduktor nevét nem tudom, nekem külön nem mutatkozott be, egy férfi. Ha meglesz az írásbeli vélemény (még nem küldte el), akkor talán a nevét is tudni fogom, s megírom.

Elmeséltem a Petős vizsgálatot a korai fejlesztőnknek is, ő teljesen megnyugtatott, hogy ha lenne valami gond Boróci mozgásával, már szólt volna. 1 hónapig nem látta, s most csak csodálkozott, mennyit nőtt és ügyesedett ez idő alatt a lányzó. A figyelemzavarról ő is azt mondta, amit te, hogy még kicsi ahhoz, hogy ezt kimondhassuk rá. Szerinte ezzel sincs gond, jól figyel, s látszik, milyen értelmes.

Mi is nagyon félünk testvért vállalni, egyelőre halogatjuk a dolgot. A körülményeket most nem is látjuk adottnak egy újabb babához, arról nem is beszélve, hogy Boró még szopizik, nem lenne jó, ha emiatt elválasztaná magát.

Most meg még attól is félek, hogy július végén, amikor visszamegyünk a kórházba kontrollra, lesz hallásvizsgálat is, s ott is találni fognak valamit. :(

Ti hova jártatok neurológushoz? S melyik kórházban született a lányod? Boró a Szabolcs utcában (13.ker.). Meddig voltál vele otthon? Beszélni mikor kezdett?

Üdv: Ktc
ktc
 
 


Szia, csak gyorsan írok, mert pár napig nem leszek gépközelben.
Mi nem jártunk külön neurológushoz, mert a gyerekorvosunk meglehetősen tapasztalt a témában (ez csak véletlen). A Korai Fejlesztő Központban, 4 évesen állapította meg gyerekpszichiáter a figyelemzavart, hiperaktivitást. Akkor kezdtük az Ayres-t. Ekkora mozgásilag már egész jó volt, és ennek segítségével szépen pótolta a még meglévő hiányokat. Időközben derült fény aztán további részképességzavarokra (gyerekpszichológus, gyerekpszichiáter által).
Hallásvizsgálaton mi is voltunk, szerencsére nekünk negatív lett. Nem azért nem figyel a gyerek, mert nem jó a füle, hanem csak :).
snowflake
 
 


Szia!
Megvolt az újabb szemvizsgálat: nem lesz szemüveg!! Csak fél dioptriát mért a doktornéni. Így viszont 3 hónapig kell takarni Borka szemecskéjét, egyik nap jobb, másik nap bal, harmadnap szünet. Szeptemberben kontroll. Hosszú lesz a nyár!

A konduktortól még mindig nem jött papír!

Nektek is vissza kell mennetek még a kórházba időnként? Nekünk végre már csak az éves vizsgálatokra kell járnunk. Ősszel még volt egy gyakoribb látogatási időszakunk, akkor kitalálták, hogy híznia kell a lányzónak, mert kissé alultáplált. Vitaminkúrák jöttek, hogy jobb legyen az étvágya, de végül rendeződött a dolog. Még ugyan most sem éri el a súlygörbe alsó fokát Boró súlya, de azt mondták, jól néz ki. 22 hónaposan 9 kiló. Meg vagy 85 cm. Az egész felmenő família ilyen alkat egyébként!

Hol voltatok hallásvizsgálaton?

Korai fejlesztésre a Csantavér közbe jártatok? Nekünk a Klinikáknál ajánlottak egy fejlesztőt, oda járunk kéthetente, állítólag a központban nem foglalkoztak volna velünk, mert ahhoz túl kicsi volt Bori lemaradása.

Üdv. Ktc
ktc
 
 


Szia, örülök, hogy nincs komolyabb baj Boró szemével, a takargatásba meg biztos hamar belerázódtok!
Mi hallásvizsgálaton a Bókay Gyerekklinikán voltunk. Nem is annyira, hogy nem figyelt, hanem nagyon hangosan beszél(t), kiabál(t). Ez egyébként javult az utóbbi időben.

Hát tényleg nagyon aprócska lehet a lányod! Megnéztem a naplómat, az enyém 1 évesen már majdnem 8,5 kg volt, 22 hónaposan pedig 10,5kg! Igazából azért az elmúlt két évben lódult meg a súlygyarapodása, most, 6és fél évesen már 23 kg, ami igazán nem mondható kevésnek. Mi nem járunk ennyire rendszeres ellenőrzésekre, igaz, bár másfél éves korában töltöttünk egy hetet a gasztroenterológián, nem kellő súlygyarapodás, meg emésztési zavarok miatt. Igaz, akkor közben fogyott is. Állítólag az oxigénhiány okozhatta a bélműködési zavarokat, felszívódási zavart , stb (tudományosabban fogalmazták meg, csak sajnos elfelejtettem), és azt jósolták, hogy ez 5-6 éves korra rendeződni fog, és úgy tűnik, így is lett. Illetve egész pontosan hamarosan kiderül, mert most épp újabb köröket futunk a gasztroenterológián táplálékallergiák ügyében, s mindenféle vizsgálatokat végeznek.

Igen, mi a Csantavér közben jártunk, de nem vették már be fejlesztésbe, mert 4 éves volt, és oda már túlkoros. De ők ajánlották a terapeutát, akihez kerültünk, és aki nagyon-nagyon bevált.

Milyen jellegű az a fejlesztés, amit Boróval csinálnak?
snowflake
 
 


Szia!
A szemtakarással nincs semmi gondunk, hihetelen, milyen jó alkalmazkodó-képessége van az én gyönyörűséges, picike kislányomnak! Semmi nyössz nélül rakjuk már fel reggelente, s van egy praktikánk is már arra, hogyan csináljuk meg, hogy a levétel se legyen olyan fájdalmas az esti fürdésnél.

Bori súlya folyamatosan azzal az átlaggal van "elmaradva" kortársaiétól, mint születésekor (2-3 kg). De mivel az egész felmenő família ilyen gracilis típus (mindkét részről), ez nem meglepő számunkra. Így is van egy picike pocikája, aminek nagyon örülünk!

Nálunk a nem megfelelő súlygyarapodást csak vitaminkúrával kezelték, úgy néz ki, sikeresen. Azóta időnként magamtól is megteszem ezt, ha betegesebb időszak köszönt ránk.

Na, hallod, ezek szerint a ti szabadnapjaitok is a vizsgálatokra járásokkal mennek el! Szegény férjeméi is! Idén a szemészet a nyerő! Tavaly meg a kórház volt a súlya miatt, az első év pedig az általános vizsgálatoké volt.

A korai fejlesztés elég sokrétű, a mozgását is fejlesztik az ott mutatott gyakorlatok, meg a beszédindításra is elég nagy hangsúlyt fektetnek. Szerencsére "értelmi" fejlesztésre nincs szüksége Borókának, az eszével minden rendben van.

Hogyhogy ti nem jártatok előbb korai fejlesztőhöz? Nem ajánlották?

Képzeld, tegnap kapott fülbevalót Borika! A fül-orr-gégésze szúrta ki a fülét, ő tette bele a fülbevalót. Most 1-2 hét a gyógyulás ideje, remélem, semmi gondunk nem lesz vele.

Merrefelé laktok Budapesten? Az óvodában mennyire veszik figyelembe kislányod különlegességét? Egyáltalán figyelembe kell-e ezt venniük? (Számára zavaró-e a közösségi élet?) S az iskolát mi alapján választjátok ki neki? Szerintem azzal semmit nem veszt, ha egy évvel később kezdi a sulit. Ezt mint tanító néni is mondom...

Hűvösebb napokat kívánok nektek is! A hétvégére elutazunk, jövő héten jelentkezem!

Ktc
ktc
 
 


Szia!

Hogy bírjátok a meleget? Engem már kezd megviselni, a gyerekeknek persze meg sem kottyan.
Az ovi nem egyszerű kérdés, mi pont most állunk oviváltás előtt. Elég összetett dolog, mert persze nem egyszerű az ilyen gyerekekkel egy huszonakárhány fős csoportban, pláne, ha több is van, de ahogy látom sokszor egy kis erőfeszítéssel, szeretettel, pozitív hozzáállással remekül el lehetne navigálni őket. Nálunk ez nem sikerült. Csak azt sajnálom, hogy előbb nem tudtam elvinni a lányomat máshova. Mivel a lányom kiemelkedően értelmes, az óvónő a viselkedési problémáit személye elleni támadásként élte meg, hogy lehet, hogy amikor ennyire okos, akkor nem "figyel", "nem érti meg", hogy ne legyen impulzív, stb., ezekkel tulajdonképpen őt akarja bosszantani. Ez persze lassan, fokozatosan alakult ki, a nagycsoportra jutottunk idáig, bonyolult történet. Hát az iskola is nehéz választás lesz, ősztől már intenzíven neki látok a keresésnek. Mondjuk egy csomó iskola eleve kiesik, hajtós, vagy pláne versenyistálló szóba sem jöhet, ennyivel is kevesebbet kell megnéznem :). Remélem, hogy találok olyan helyet, ahol a figyelemzavarát tudják tolerálni, meg persze még van egy évünk addig, biztosan fog fejlődni is valamennyit. Már eddig is sokat változott.
Na, ébredezik a kicsi, úgyhogy távozom!
snowflake
 
 


Szia!

Eszembe jutott, hogy vajon azt nem okozhatta-e esetleges oxigénhiány, hogy pici lányom gyakorlatilag még most sem rág. Bár épp tegnap kunyerált a nokedlimből, s a kis darabokat mintha néha rágta volna... Nálunk sosem működött az, hogy valamit a kezébe vesz, a szájához viszi, beleharap, rágja. Már az is nagy szó, hogy hajlandó megnyalni, ici-picit leharapni abból, amit a szájához teszek. Meg egyre inkább úgy látom, hogy túl korai volt még neki 6 hónaposan a hozzátáplálást elkezdeni, egyáltalán nem volt érett rá. Eleve még ülni sem tudott, ami az egyik feltétele lenne a dolognak. Talán ez is okozhatja (még mindig) a felmerülő nehézségeket.

Mi a helyzet táplálékallergia-ügyben? Kimutattak már valamit? Kislányod hogy viseli a vizsgálatokat?

Suli ügyben... Nem tudom, melyik kerületben laktok, a 3.-ban van egy suli, a Kincsesház (Laborc u. 3.). Talán már hallottál róla. Ott kimondottan figyelem- és magatartászavaros gyerekekkel foglalkoznak. Van egy másik sulija is a mi kerületünkben. A bejutási feltételeket nem ismerem. Annakidején fősulis koromban 1 hétig voltunk gyakorlaton a Laborc utcában. Ahogy leírod, szerintem a te lányod túl jó ahhoz a sulihoz, de talán tudnak segíteni suliválasztás ügyében. Az igazgató akkor Rab András volt, most nem tudom, mi a helyzet ott.

Azt mindenképpen ajánlom, hogy menjetek el a sulik nyílt napjaira, óráira, ezeken az alkalmakon képet kapsz a leendő tanítók tanítási stílusáról. Azt is tudom tanácsolni, hogy ezeken a napokon kívül is ólálkodjatok a környéken, nem "mintahelyzetben" is érdemes jól körülnézni, az iskola légkörét, a leendő tanító beállítottságát is fel tudod mérni. Így aztán nagyobb biztossággal tudtok dönteni. Ja, és a legfontosabb: ne dönts a lányod nélkül!!! Ha te megfelelőnek tartasz egy tanítót, de ő nem szimpatizál vele, úgysem jön ki jól a dolog! A gyerekeknek fontos a bizalom- és szeretetteljes légkör. Ha szereti tanítóját, megbízik benne, könnyebben figyel majd rá. Bár ezt már nyilván te is észrevetted nála.

Megjöttek a hűvösebb napok, most már legalább éjjelenként lehet aludni. Jó éjt nektek is, s további szép napokat!
ktc
 
 


Szia!

Megvan a Pető Intézetes konduktor neve: Makk Ádám. Csak az a gond, hogy még mindig nem küldte el a papírt a vizsgálatról, s jövő héten megyünk zárókontrollra a Svábhegyre. Addig meg kéne szereznem. Már beszéltem egy hölggyel az intézetből, azt ígérte, ír neki, s elküldi emailben. Hát, remélem, szerdáig megérkezik, mert különben komolytalannak fogom titulálni az egész vizsgálatot (meg a konduktort is)!

Legyetek jók! Mindenképpen írok, ha megjött a várva várt papír.

Ktc
ktc
 
 


Szia!
Érdekes ez a rágás dolog, beszéltél erről valamilyen szakemberrel is?
Hallottam már én is a Kincsesház iskoláról, de nekünk valami másra lenne szükségünk. Meg messze is van, mi Pesten lakunk, a Városliget közelében. Annyira nem komoly dolog, hogy egy türelmes, hozzáértő, szeretetteljes pedagógus ne tudná kezelni a helyzetet, a kérdés csak az, hogy találunk-e ilyet? Meg egy viszonylag kis létszámú osztály is jó lenne (max. 20 fő, de inkább kevesebb). Szeptemberben kezdem a kutatást, bár már eddig is nyitva tartottam a szemem, van is egy-két konkrét helyem már, amit meg szeretnék nézni. Az általad tanácsoltakat majd észben tartom.
Megjött a vizsgálati papír? Azt hiszem, ilyenkor a nyári szünetben elég lassan mennek a dolgok a Petőben. Ismerem Ádámot, a kevés férfikollégát könnyű számontartani :).
snowflake
 
 


Szia!

Említettem már a rágás-problémát a korai fejlesztőnknek, mondta, sokat együnk vele szemben, hogy lássa, hogy kell csinálni. Lehet tükör előtt is gyakorolni, csak Boró nem igazán "utánzós" típus. Szerintem ez sem normális dolog, de csak legyintettek, amikor említettem. Pl. más gyerekek lelkesen tapsoltak anyukájuk után, utánozták a mozdulataikat, a nyelvöltést - na, nálunk ez nem működött sosem. Így aztán komoly erőfeszítésbe kerül minden ehhez hasonlónak a megtanítása (most épp a puszit próbálgatom). Az viszont érdekes, hogy a bonyolultabb mozgásokat kapásból leutánozta mindig is (pl. popsitörlős doboz kinyitása és becsukása egészen kicsi korában). Tehát utánoz, csak mintha azt mondaná az egyszerűbb mozdulatokra, hogy ez nekem túl snassz, ilyet én nem csinálok!
A mai napig nem viszi a szájához az ételt (csak a rágható játékokat), ezért hiába is adok a kezébe gyümölcsöt. Elmaszikolja, szétturkálja, de nem viszi a szájához. Tudod, az inkubátorban főként szondával etették, lehet ez is az ok. Még jó, hogy a nyelő reflexe működik! Viszont az a jó ebben, hogy nem kell félnem a kinti sétákon, hogy megeszi, amit a földön talál. Inkább nekem adja.

Ez ügyben új fejlemény: tegnap meg ma elég darabos kaját kapott ebédre Borka, s a falatokat kétszer-háromszor megrágta lenyelés előtt!!!!!!! Egyre inkább érdeklődik a mi ételeink iránt, nem hagy enni (sem inni), mindig kunyiz belőle. Egy picit megkóstolja, fancsali képet vág hozzá, elszalad, majd rögtön vissza is jön, s követeli az újabb adagot. Olyan édes!

Suli... Biztosan találsz megfelelő tanító nénit, az osztálylétszámok miatt meg ne aggódj, sajnos egyre kevesebb a gyerek, így a létszámok is csökkennek... Az én osztályom 23 fős volt, a párhuzamos már csak 18. Mit ne mondjak, 20 körüli gyerekszámmal sem egyszerűbb a helyzet...!

Ádámtól még nem jött a papír, még szerdáig megérkezhet, bár én már nem bízom benne. Csak azt nem értem, május 14-e óta miért nem tudta még elküldeni azt az emailt?!

Nem jöttök véletlenül vasárnap az Állatkertbe a Libero-napra? Mi tervezzük. Esetleg találkozhatnánk is!

További szép napot kívánok nektek!
ktc
 
 


Szia! Május 14 óta vártok a szakvéleményre?! Jó ég! Ez azért tényleg ciki. Mondjuk a konduktorok nagy része nyáron külföldön dolgozik, lehet, hogy Ádám is ezt teszi. De azért ez mégiscsak túlzás!
Szerintem ezt a rágásproblémát említsd meg egy neurológusnak is, ha arrafele jártok. Én már olyan vagyok - utólag nagyon okosan - , hogy minden gyanús jelre felkapom a fejem. Fújni tud?

Vasárnap biztos nem megyünk az állatkertbe, családi programok lesznek. Ezen a Libero napon rengetegen szoktak lenni, vigyázzatok, el ne veszítsétek Borkát a tömegben :).

Hány évig tanítottál?
snowflake
 
 


És még jó hétvégét és akartam kívánni, csak véletlen megnyomtam az elküld gombot... :)
snowflake
 
 


Szia!

Igen, május 14-én volt a vizsgálat. Elvileg a védőnőnk címére kellett volna küldenie Ádámnak az összes gyerek szakvéleményét, de nem történt meg. Aztán hogy mi volt a probléma (elveszett az emailcím vagy rosszul írta le stb.) azt nem tudhatom. Nekünk mindenesetre fontos lenne, mert bár néhány dolgot szóban is el tudok mondani, ami ott elhangzott, az nem pótolja az írásos véleményt.

Fújás... Ez összefügghet a rágás-problémával? Borka a gyertyát nem tudja elfújni, vékony kendővel is próbálkoztunk már, az sem megy. Valószínűleg a már említett nem-utánzásos dolog miatt van ez. A fejlesztő írta elő ezeket a gyakorlatokat, s mondta, hogy sokat kell gyakorolnunk. Most ugyan nem próbálkoztam vele már egy ideje, de ismét elkezdjük. Magától csinál fújást, ilyenkor a nyálát is tudja gyöngyöztetni (bocsi, ez gusztustalanul hangzik, de lehet, hogy megint jön a foga). Ezért nem aggódtam eddig a gyertyás ügy miatt.

Most, hogy mondtad, mindenképpen említeni fogom ezt a neurológusunknak, úgyis szerdán megyünk hozzá meg a fejlődéspszichológus-gyógypedagógusunkhoz is zárókontrollra a Svábhegyre. Legalábbis remélem, hogy ez már valóban záró lesz, s nem mondják azt, hogy a járása még annyira bizonytalan, hogy várni kéne azzal a záró-papírral.

Na, a Libero-napra mi sem megyünk, mert másoktól is hallottam, hogy iszonyú sokan szoktak lenni. Majd máskor megnézzük az állatokat meg az ottani játszóházat, állítólag jó. Állatokat már néztünk Boróval a Margitszigeten, tetszettek neki.

Erről jut eszembe, Borika az állathangokat sem utánozza. Tudja, hogy melyik állat ugat (nyávog stb.), meg is mutatja a képét a könyvekben, de nem mondja, hogy vau (miaú stb.). Komolyan kezdek aggódni a beszédfejlődése miatt! :(

Tanítás: hivatalosan 1 évig tanítottam, 4. osztályos osztálytanítóként és osztályfőnökként. Miért kérded? Lehet, hogy most ezek után megkérdőjelezed a tanácsaimat...? :shock: Azt azonban még hozzátenném, hogy mindkét szülőm tanár, ráadásul apukám igazgatóhelyettes is, így van némi rálátásom a dolgokra... Ja, és voltak nagyszerű tanáraim is a fősulin, akik igyekeztek az életre felkészíteni minket.

Teljen jól a hétvégétek! Élvezzétek a jó időt!

Üdv.: ktc

Ui. Mi a helyzet a gasztroenterológián?
ktc
 
 


Sziasztok, remélem, nem gond ha csatlakozom, nekem is van egy piciny fiam, aki méhen belüli sorvadt baba. 2004 áprilisában született 1600 grammal, és teljesen elkeseredtem ,hogy nem fejlődik igazán, magyarul pici, akkora mint egy másfél éves gyerek. Most akarom elvinni a tűzoltó utcai klinikára, kaptam 2 dokinő nevét akik kivizsgálják. Ezek a babák hogy mehetnek oviba, mikor és milyenbe?? Légyszi írjatok, köszi
gitti
 
 


Szia Gitti!

Melyik kórházban szültél?

Mi a Svábhegyi Gyermekgyógyintézetbe vittünk születése után Borókát (mikor már itthon volt). Igaz, nekünk sok mindent intéztek a kórházban is, mivel Borka 1500g alatti súllyal született.

Ha módod van rá, vidd korai fejlesztőhöz!!! Ha érdekel, priviben elküldöm, mi hova járunk.

Nálunk úgy néz ki (a tegnapi svábhegyi záróvizsgálat után), hogy meghosszabbítják a GYES-em, így Boró nem megy oviba 3 évesen (amúgy is évvesztes). Ott azt mondták, hogy mindenképpen kis létszámú ovicsoportba érdemes vinni majd. Még a Waldorf és a Montessori is szóba került.

Mit jelent, hogy nem fejlődik rendesen? A súlya, a hossza kicsi, esetleg a mozgásfejlődése maradt el? Lehet tudni, hogy mi volt a gond? Hol vizsgálták eddig, s mit mondtak?

Mesélj kicsit magatokról!

Üdv.: ktc
ktc
 
 


Szia Snowflake!

Megvolt a záróvizsgálat, Boró FQ-ja most csak 67 lett, nem is csodálom, mivel alvásideje volt a vizsgálatkor (13 órára mentünk), fáradt volt, nyűgös, lesöpörte az asztalról a vizsgálati játékokat. A mozgásával viszont minden rendben van! A neurológus és a fejlődéspszichológus is azt mondta, nem kell a Pető! Mint Gittinek is írtam, a jövőre nézve az a jó, hogy nagy valószínűséggel meghosszabbítják a GYES-em, mivel ilyen FQ értékkel mindenképpen kell a fejlesztés. (70 és 80 között nem feltétlenül, eddig ebben a tartományban mozogtunk.) Ezt a Brunet-Lézine tesztet egyébként 3 éves kor alatt úgysem lehet rendesen megcsinálni. Nem vagyunk elkeseredve, igyekszünk a jó oldalát nézni a dolognak. Amúgy tudjuk, hogy Borika itthon ennél többre képes, nem véletlen, hogy a neurológusunkat is inkább ide hívtuk eddig, hogy itthoni környezetben nézze meg a lányt. (Még jó, hogy félig-meddig családtag.)

Borka a körülmények ellenére jól viselte a tortúrát, jó, hogy szinte senki nem volt ott rajtunk kívül. Az viszont valószínű, hogy szeptembertől hetente járunk majd a fejlesztőhöz.

A rágásra nem mondtak semmi különöset, csak azt, hogy akkor ezt is ugyanúgy meg kell tanítani neki, mint mást, amit utánozva kéne elsajátítania. Lesz még egy kis dolgunk vele, ha ez már mindig így lesz!

Most mennem kell, jön a locsi-pancsi, aztán az alvás.

Írj, hogy mi van veletek!
ktc
 
 


Szia ktc, egész héten nem voltam gépközelben, csak most gyorsan ránéztem. Őrjítően lassú nálam a babanet egyébként!
Az mindenképpen jó, hogy nem megy Boróka oviban 3 évesen, mai eszemmel én sem adtam volna a lányomat 3 és fél évesen, nem igazán volt még érett rá. Örülök, hogy mozgásilag rendben van! Szerintem ha van rá módod, próbáld majd a heti egynél is gyakrabban a fejlesztő foglalkozást szeptembertől. Akár valami másfélét is a mostani mellett. Jövő héten írok még!

Szia Gitti, írjál még a fiadról! Mozgása, beszéde milyen? Azon kívül, hogy pici, veszel észre nála lemaradást más területen is?
snowflake
 
 


Szia ktc, többször is megcsinálták ezt a tesztet (korábban), vagy más módszerrel állapították meg az FQ-t? Hát az biztos, hogy egy fáradt, nyűgös babától - pláne idegen helyen - sokkal kevesebb várható el, mint amire egyébként képes. Mindenképpen azt gondolom, hogy érdemes még valami terápiás módszert keresni, a heti egy nem biztos, hogy elég lesz. Most már egyre több helyen csinálnak különböző mozgásterápiákat, biztos találsz olyat, amelyik szimpatikus, és használ is. Ezekben az években érdemes belehúzni, ilyenkor még hatalmas fejlődésre képesek a gyerekek. Egyébként eszembe jutott, hogy az én lányom is, a másik két gyerekhez képest, jóval kevesebbet utánzott.
A gasztron nincsenek különösebb hírek, az allergiái, amikről eddig is tudtunk, még mindig megvannak. Most megyünk valamikor újra vérvételre, aztán szeptemberben újabb vizsgálatok.
snowflake
 
 


Sziasztok, nem voltam gépközelben, azért nem írtam. Szóval nincs vele gond, járásával sincs, most kezd beszélni, ezen nem is csodálkozom, nagyobbik fiam is későn kezdte. Egyedül a magassága és a súlya zavar. Jelenleg a magasságához jó a súlya, de lehetne egy bő 10 centivel nagyobb. Ez az a hátrány amivel indult, nem tudja leküzdeni. Nem mondták sehol hogy baj van vele, engem viszont piszokul zavar, mindenhol másfél évesnek nézik, holott 2 és fél lesz lassan. Oviba ő sem fog járni időben az tuti. Szóval ha tudtok jó helyet, ami tényleg használ, szívesen fogadom. Már azon is gondolkoztam, hogy homeopátiás dolgokat kipróbálnék, van egy "gyermekfejlődést elősegítő terápia" hátha ...... Gitti
gitti
 
 


Sziasztok!
Csatlakozom a topichoz.
A lányom 1 éves 2430gr.és 49cm-rel született 39 hétre.A terhesség alatt mondták,hogy pici lesz a baba de ilyen picire nem számítottam,nagyon el voltam keseredve,hogy azt mondták a kórházban,hogy retardált,de hála istennek semmi elmaradása nincs a kortársaival szemben.Talán a súlya.13 hónapos és 8500gr és 72 cm. még most sem az igazi.Azt mondták a kórházba,hogy valószinüleg rossz helyen tapadt a lepény ,gondolom az sem tett jót,hogy magas volt a vérnyomásom,és cukros is voltam.Ennyi az mi történetünk.
Vendég
 


Szia Gitti, állítólag kb. 3 éves korukra szokták behozni a lemaradást ezek a gyerekek, nálunk is valahogy így volt, de az én lányom nem volt annyira kicsi, mint a te fiad. Most is elég vékony, viszont ő meg magas, így inkább a magasságához képest alacsony a súlya, a táblázat szerint oké. Mindenképpen vidd el kivizsgálásra, márcsak megnyugtatásképpen is - bár a gyerekek többsége egyszercsak hirtelen megindul a növekedésben, de nagyon rossz aggódni. Egyébként jó evő?

Szia Melike, örülök, hogy rendben van a lányod. Nem is olyan kevés a 8,5 kg a születési súlyához képest. Az én lányom is hasonló súlyú volt ennyi idősen, csak kicsit magasabb, 76 cm, de valahogy nem láttuk soványnak :). Ő is császárral született?
snowflake
 
 


Szia Snowflake!

Ne haragudj, hogy nem jelentkeztem mostanság! Borónak keresztelője volt, volt nagy vendégjárás, most kezdünk magunkhoz térni.

Beszéltem a fejlesztőnkkel, az biztos, hogy szeptembertől hetente fogunk menni, ráadásul állítólag végre nagyobb termet kap Ildi, így Boró is jobban fogja érezni ott magát. Ildi szerint a heti két alkalom is megjár nekünk, ha valóban kelleni fog, kihasználjuk. Addig is itthon gyakorlunk/gyakorolnánk, de Boró nagyon nem akar így játszani. Meg kell erre is tanítanom, s amit lehet, más módon kiváltani (pl. a fújást nem gyertya elfújásával gyakoroljuk, hanem a meleg étel hűtésével).

Az FQ-t mindig ezzel a teszttel csinálták Borónál. A bizottság is valószínűleg ezt fogja alkalmazni. Ezért igyekszem erőltetni azokat a gyakorlatokat, amelyek biztosan ott is lesznek (kockából építés, formatábla, rajzolás stb.), hogy már ne érjék váratlanul. Ez egyébként egyfajta IQ teszt, amelyekkel meg az a tapasztalatom, hogy ha egy ember olyan IQ feladattal találkozik, amellyel előtte még nem, lehet, hogy meg tudná csinálni, de mivel a feladat értelmezését még nem sajátította el, könnyen lehet, hogy belebukik. Remélem, érted, mit akartam mondani. Kicsit bonyolult lett, de most nem tudom jobban megfogalmazni (még fáradt vagyok).

Szia Gitti!

Hány centi most a fiad? A Tűzoltó utcai Klinikáról nincsenek tapasztalataim, de rossz hírét nem hallottam. A kórházból nem irányítottak tovább benneteket fejlesztőhöz meg neurológushoz? Hányadik héten szültél? Szerintem is vidd el kivizsgáltatni, hogy aztán megnyugodhass, s később ne tehess szemrehányást magadnak, hogy nem tettél meg mindent érte.

Szia Melike!

Üdvözöllek körünkben! Milyen érdekes, hogy én annó 2310g-mal és 45 cm-rel születtem, időre, s mégsem számítottam sem koraszülöttnek, sem retardáltnak! 13 hónaposan teljesen jó a súlya és a hossza is a kislányodnak! Két dolog van, ami megijeszti az anyákat a súlytáblázatban: az egyik, hogy akkoriban készült ez a mérce, amikor a gyerekek többsége tápszeren nőtt fel, s köztudott, hogy az anyatejes babák súlya nem úgy alakul, mint a tápszereseké, nem ugyanabban az ütemben. A másik pedig, hogy az alkati sajátosságokat kevéssé veszi figyelembe. A mi családunk mindkét részről filigrán alkat, nem várható el a gyermekünktől, hogy "nagydarab" legyen.

Most mennem kell!
ktc
 
 


Szia ktc, ez jó, hogy elvben van lehetőség még egy alkalommal a fejlesztésre. Remélem, ki tudjátok használni. Meg persze az otthoni feladatok is sokat számítanak, de azért ez egy nehéz életkor, rávenni a gyereket arra, hogy valami olyasmit csináljon, amihez nincs igazán kedve. Pláne, ha egyébként is nem mindig tökéletesen együttműködő gyerekről van szó (a sajátomból indulok ki, akinek nem inge, ne vegye magára :)).
Dolgoztam egyszer egy kisfiúval, aki szintén nem jeleskedett a gyertyafújásban. Na ő pl. pici vattapamacsot hajlandó volt megpróbálni fújni, azt próbáltad már? Mondjuk ő kicsit nagyobb volt mint Bori, és a tél már élénken élt emlékeiben, egy kis havas játékot, történetkét lehetett köríteni neki (pl. rajzolt házról a hóvihar - ő - lefújja a havat, ilyesmik). Van akinél az jött be, hogy mérges macskák vagyunk, és fújunk egymásra. Ezt mondjuk jól el lehet bolondozni, de legalább jól szórakozik az ember. De ha a forró ételt hajlandó fújdogálni, az is csodálatos.
Bírjátok a meleget? Nekem már elég sok, de most meg tartani kezdek tőle, hogy pont, amikor augusztusban nyaralni mennénk, akkor jön a rossz idő. Remélem, nem így lesz!
Egyébként miket szeret Borka csinálni? Vannak olyan tevékenységek, amiket egyedül is szívesen végez? Az én lányom ennyi idősen eléggé szétszórt volt, nem maradt meg semmi mellett. A rajzolás kötötte le valamennyire, meg nem túl hosszú ideig a duplózás. Mindig kint akart lenni. Ez utóbbi még most is igaz. Ha biciklizhet, futhat, fára mászhat, hintázhat, akkor van elemében. Nem nagyon tűri a bezártságot. Kb. 5 éves koráig, ha csak akár egy napig nem tudtunk kimenni betegség, vagy extrém időjárási körülmények miatt, állt a bál. Ez javult szerencsére, most már 1-2 napot kibír. Borka szeret kinn lenni? A hintázás nagyon jó ezeknek a gyerekeknek (is)!
snowflake
 
 


Szia Snowflake!

Igazad van! Borót (is) nagyon nehéz rávenni, hogy csinálja a gyakorlatokat. Ráadásul azt sem akarom, hogy megutálja az egészet, mert azzal többet ártok, mint használok. Inkább más cselekhez folyamodok. Borka például azért nem épít a kis kockákból a vizsgálaton, mert egyáltalán az építés ténye nem érdekli. Most reggelenként azzal játszunk, hogy amíg etetem a Danoninoval, bontatlan joghurtokat rakok elé, s én mindig egymásra teszek kettőt. Ő eddig csak levette, de pl. tegnap meg ma már egyszer rá is tette egyiket a másikra! A fújást már meséltem. Egyébként tud fújni, mert pl. a pohárba belefúj, ha már nem kell neki az innivaló. Az ételt még nem hűti így, de élénken figyel, amikor csinálom. Remélem, hamarosan ő is megpróbálja majd.
Szóval nem egyszerű, de ezt te is tudod, hisz már átélted.

Boró mit szeret csinálni? Énekeltetni, olvastatni, mondókázni (van, amit már mutogat), járműveket tologatni (babakocsitól a lendkerekes autókig), firkálni, labdával játszani, zenélős dolgokat nyomogatni, sétálni (hangyákat nézni), hintázni (végre újra bele lehet ültetni!!!). Nálunk nincs tévézés, ezért sokféle tevékenységet szoktunk együtt csinálni. Ha nem foglalkozunk vele, le tudja magát kötni hosszabb időre is, a legújabb az, hogy lefekszik a szivacsra a szoba közepén, tolja az autóit, s figyeli, ahogy forognak a kerekei. Negyed órát tuti eljátszik így. Lehet, hogy többet is. Boróci is imád kint lenni, de szerencsére bent is le tudjuk foglalni. Persze az egész napos bezártságot ő is nehezen viseli. Még jó, hogy van egy nagy erkélyünk, ahová ritkán ver be az eső (csak nagy viharban, mint pl. a tegnapi), így az a mentsvárunk rossz időben.

Képzeld! Nagy lépéseket tettünk az önállósodás felé! Most már teljesen egyedül iszik pohárból, kiveszi a kezemből, amikor nyújtom felé. Persze, azért miután ivott, még én is megitatom. Ezenkívül evéskor, amikor már kezd jóllakni, nyúl a kanál után, s segítséggel ugyan, de viszi a szájához a kanalat! Sőt, a minap velünk evett (uzsonnáztunk Sanyival, s kapott mindig egy-egy csipet kenyeret, felvágottat, sajtot meg zöldséget), ugyan nem mindig rágta meg a kaját, de legalább már érdeklődni kezdett utána!!!! A végén a kezébe vett egy darab kenyeret, s önszántából a szájához emelte!!! Ezek nekünk igen nagy dolgok!!!

Mit dolgoztál a Petőben? Még azt sem tudom, hogy hívják a kislányod! Mikor mentek nyaralni? Mi voltunk, de a kettőből csak 1 napos ottartózkodás lett, Boró olyan nehezen viselte az éjszakát. Ha addig nem beszélünk, akkor jó pihenést nektek! Aztán majd jelentkezz, ha visszajöttetek!

Üdv. Ktc
ktc
 
 


Szia Snowflake!

Lenne egy kérdésem: nálatok hogyan alakult/alakul az alvás? Most épp teljesen tanácstalan vagyok, mert idáig úgy-ahogy ment a dolog, napközben szopizás közben, hamar elaludt Boró, most viszont 2 napja szabályosan közelharcot kell vívnom vele. Pedig fáradt. Nem is túl fáradt. Evett is, szopizott is, igaz, kintről hallatszódnak be zajok, de hát ez eddig is így volt. Lehet, hogy az időjárásváltozás viseli meg ennyire? Tapasztalt barátnőm (70 éves) szerint érzékenyek az idegei Borinak, ezért borítja fel minden nagyon könnyen az addig működő, megszokott napirendjét. Ez érthető is lenne a születési körülmények miatt. Ha szerencsém van, egyvégtében kialussza a másfél órát, de gyakran 3/4 óra után riad, kezembe kell vennem, s szopival visszaalszik. Semmit nem tudok tehát - ekkor sem - csinálni tőle.

Az éjszaka egy más kérdés. Általában az elalvás is nehezebb, megszokott rituáléink vannak, de maga az "altatási ceremónia" 1 órán belül eredményt szokott hozni. Néha nem. Kiszámíthatatlan. Éjjel, ha szerencsém van, csak 3-4-szer riad, ha nincs, akkor 7-8-szor. Adok neki ilyenkor vizet, s általában mellre teszem, ettől megnyugszik, s hamar vissza is alszik. Ha egyhuzamban 3 óránál többet alszik, én előbb ébredek fel, hogy mi van már.

Nálatok mi (volt) a helyzet? Néha nagyon kiborulok a kiszámíthatatlansága miatt. Most is. Kérlek, adj tanácsot!

Köszi!

Ktc
ktc
 
 


Sziasztok, voltam a Danival a Tűzoltó utcában, megmérték, 76cm és 9kg. Olyan pici és aranyos, amúgy jó evő és jó kedélyű gyerek, ja és jól veri a bátyját. Szóval azt mondták fél évente kontroll méret és kg terén, ha kisiskolás koráig nem éri el a minimum szintet sem, akkor hozzányúlnak a növekedési hormonhoz, amúgy jövő áprilisban lesz 3 éves. Azért megnyugodtam hogy más gond nincs. Nagy teher volt, bevallom.
gitti
 
 


Szia Gitti!

Örülök, hogy Danival minden rendben. Jó, hogy egy kicsit meg tudtál nyugodni. Úgy láttam, hogy itt a "Gyermekek - betegségek, gondok" oldalon a harmadik topic pont a növekedési hormonokkal foglalkozik. Szerintem kukkants be hozzájuk, hátha találsz valami használhatót, s bíztat majd a tudat, hogy más is jár hasonló cipőben, mint ti.

Ja, és időnként jelentkezz itt is, hogy mi van veletek! Szeretnék majd híreket hallani felőletek!

Üdv. Ktc
ktc
 
 


Vettem, fogok jelentkezni és köszi a tippet, de ezt az oldalt sem hagyom el, hátha tanulok még tőletek. Sziasztok
gitti
 
 


Sziasztok!
Gitti, szuper, hogy nincs komolyabb baj! Én is kíváncsi vagyok a fejlődésére, úgyhogy jelentkezz majd! :)

ktc, mi a helyzet az alvással azóta? Nem változott? Nálunk nem volt ennyire súlyos a helyzet. A lányom egész hamar átaludta az éjszakát, az altatással sem volt nagyobb gond, HA biztosítani tudtuk a teljes nyugalmat. Mert ő is nagyon felszínes alvó volt! A legkisebb zajra is felriadt (távoli kutyaugatás, autóriasztó, lakásban ajtócsukás, stb). Ez kb. három éves korára múlt el. Kb. 5 éves koráig átlag 2-3x riadt éjszaka, ma már ritka. Ma az a jellemző, hogy nehezen alszik el, és nagyon nehezen ébreszthető. A délutáni alvást 2 éves kora után kezdte elhagyni, először csak egyszer-egyszer hetente, majd két és fél éves kora után teljesen. Viszont szüksége lett volna rá, kb. 5 éves koráig a délután 4-1/2 5-től esti alvásig terjedő idő borzalmas volt (neki is, nekem is). Nem nagyon tudok tanácsot adni. A kisebbik lányom volt ilyen rossz alvó, úgy érzem, igazán csak az idő múlása segített.
Örültem a jó híreknek az evés-ivással kapcsolatban! Remélem, azóta is ilyen szépen halad Boró!
snowflake
 
 


Szia Snowflake!

Rendeződött az alvásdolog, kibújt Boró 13. foga (az első szemfog), s ahogy elnézem, készülődik a következő.

Boró déli alvása mélyebb, mint az éjjeli, de ez csak másfél óra. Éjjel továbbra is többször riad, érdekes, hogy ő is megérzi, ha én ébredek fel hamarabb (hogy mi van már, miért nem ébreszt, mikor már lejárt a két és fél - három óra), s ilyenkor persze mocorogni kezd. Ennyire egymásra vagyunk hangolódva éjszaka...

Most kezdtem olvasni Dr. William Sears könyvét, az Éjszakai gondoskodást. Nagyon jó, engem megerősít benne, hogy jól csinálom így, ahogy teszek.

Nagyon várjuk már a jövő hetet, mert újra nyit a játszóház. Végre Boró megint gyerekek között lesz (ez azért más, mint a játszótéren), remélem, hamar belerázódik. Aztán szeptembertől újra indul a fejlesztés, elméletileg nagyobb termet kapunk, kíváncsi vagyok rá. Szerintem Ildi el fog ájulni Boróka nyári fejlődésétől. Feltétlenül beszámolok majd a találkozásról.

Más most nincs, szerencsére Boró nagyon jól eszik, már 9,35 kg, és 85 cm. Ez volt a kétéves mérés. Ez azért nem rossz a kezdetekhez képest, nem? Ja, és elkezdett motorozni!!!! Eddig csak tolta, most már egyedül ráül, hajtja, s le is száll. Meg csúszdázni is megtanult egyedül az itthoni kis csúszdáján. Szóval haladunk. Idővel mindent behoz - legalábbis remélem.

Szép ünnepnapot kívánok nektek!

Ktc
ktc
 
 


Tényleg nagyon beindult Boró, ez szuper! Kíváncsi vagyok, mit mondanak majd a fejlesztésen. Egyik terület húzza majd maga után a másikat, meglátod!
Szeptembertől mi is bele fogunk húzni még jobban. Ki kell használni az iskola előtti egy évet. Úgy néz ki, hogy kognitív fejlesztésre is megyünk. Érdekes, hogy egyes területeken rosszabban teljesít, mint egy évvel ezelőtt (pl. jobb-baloldal, tükrözi a számokat, betűket), kifejezett visszaesés tapasztalható. Alig várom, hogy szeptemberben megbeszélhessem a terapeutájával. Múlt évben kétszer is megnézték dyslexiára, és azt mondták, hogy nem veszélyeztetett. Most mégis elkezdtem aggódni.
Megnéztem a lányom kétéves kori adatait. 90 cm volt, és 10,6 kg. Na, de ő kétszer olyan nehéz volt, mint a Te lányod születéskor, szerintem Boró nagyon szépen halad! :) Csak így tovább! :)
snowflake
 
 


Szia Snowflake!

Ma volt az első fejlesztés, másfél órát voltunk. Ahogy számítottam is rá, Ildi nagyon megdicsérte Borót a fejlődése miatt!!!!! Most hetente kétszer fogunk járni, talán így jobban összehaverkodnak, s időnként kettesben tudom őket hagyni, ugyanis ha ott vagyok, gyakran szalad hozzám, s nem Ildire figyel. Ilyet már tavaly is csináltunk, s akkor egész jól bevált. Ildi megerősített abban, hogy nem szabad erőltetni a fejlesztő játékot itthon. A nyáron akartam csináltatni Borkával, de csak ideges lett tőle, így inkább látható helyen hagytam ezeket a játékokat: s láss csodát, mostanában reggelenként kéri, hogy vegyük elő egyiket-másikat. Még nem feltétlenül rendeltetés-szerűen játszik velük, de egyszer majd arra is rá lehet venni...

A beszédben annyi a változás, hogy már az apja is "elkap" egy-egy szót, ami értelmes, kezd hinni nekem. Ma a fejlesztőnél is beszélt a saját nyelvén Borika, majd egyszercsak leült a székre s mondta, hogy csüccs. Ildi alig hitt a fülének! Persze utána többet nem mondta ezt Manóka!

Nálatok mi a helyzet? Beszéltél már a terapeutával? Milyen feladatok vannak a kognitív fejlesztésen?

Ja! És képzeld, haverkodik a lányom! A játszóházban egy másik anyukával kezdett építőzni, s már nem zavarják a gyerekek sem a téren, sem a játszóházban.

Várom jelentkezésed!

Üdv. Ktc
ktc
 
 


Szia!
Ezek nagyon jó hírek! Az is, hogy Boró ilyen szépen fejlődik, meg az is, hogy nem csak egyszer tudtok menni a fejlesztésre.
Egyelőre csak telefonon tudtam beszélni a terapeutával, de nemsokára megyünk hozzá. Mindenesetre elmondásom alapján beírta egy újabb dyslexia vizsgálatra, ami most a hét elején lett volna , de sajnos megbetegedett a gyógypedagógus, aki csinálja, és még nem kaptunk új időpontot. Nagyon azért nem nyugtatott meg, mert azt mondta, hogy sajnos ezeknél a gyerekeknél, akik még mozgásproblémákkal is rendelkeznek (vagy -tek) elég gyakran társul a tünetekhez a dyslexia. A gasztroenterológiára nem tudtunk elmenni, és új időpontot csak november elejére kaptam! Valahogy nem vagyunk szerencsések ezekkel a dolgokkal mostanában...
Már volt egy kognitív foglalkozáson a lányom. Hárman vannak a kiscsoportban, ez elég jó. Nagyon élvezte, remélem, továbbra is így lesz, és akkor szívesen fog menni. Irányok gyakorlása többféleképpen, jobb-bal oldal, ezek térből síkra átvitele, a balról jobbra haladó ábrázolás kialakítása, rész-egész viszonylatok, sorrendemlékezet fejlesztése, figyelem egyre hosszabb ideig való fenntartása, ilyesmikkel foglalkoznak játékos formában. Az első foglalkozáson persze a képességek felmérése, problémák megfigyelése volt az elsődleges.
Ti hogyan haladtok? Boró szeret járni a foglakozásokra? Aranyos lehet, ahogy kezd belejönni a beszédbe!
Mostanában elég sűrű volt az élet nálunk, de úgy néz ki, jövő héttől többet tudok gépközelben lenni.
snowflake
 
 


Szia Snowflake!

Jó híreim vannak! A szeme rendbejött Borónak, már csak egy levezető-ragasztgatás kell, hogy nehogy a hirtelen abbamaradt terápia után visszaesés legyen - nálam ez így volt annó, amikor a szemüvegem kaptam 13 évesen. Ez azt jelenti, hogy már csak heti 2 nap kell ragasztani (hétfő jobb, péntek bal), 2 hónapig. Karácsony előtt újabb kontroll.
Aztán voltunk ortopédián is, minden rendben van, bár mivel még kissé bizonytalan a járása, felajánlották, hogy megtanítanak néhány gyakorlatra, amit csinálni lehetne vele, csakhogy ehhez be kellett volna feküdnünk egy hétre a kórházba (Budai). Na, ezt azért nem! De megnyugtatott a dokinéni, hogy magától is rendeződni fog. Ha nagyon akarom, keressek gyógytornászt a környéken. Mondtam a fejlesztőnek, mi a helyzet, s előszedett néhány eszközt, ami a már általad is említett Ayres-terápia része. Csakhogy Borót nem nagyon lehet ezekbe betenni. Próbálkozunk...
Azt nem mondhatnám, hogy szeret járni a fejlesztőhöz Borika. A hellyel semmi baja nincs, de valahogy Ildihez nincs akkora bizalommal. Mostanában már barátkozóbb lett idegenekkel is, de Ildit nem engedi magához közel. Azt még csak-csak megengedi, hogy hozzáérjen (pláne, ha közben az ölemben van), de nem foghatja a kezét a mozgásgyakorlatok közben, nem ül az ölébe stb. Gondoltuk, megpróbáljuk, hogy magukra hagyom őket párszor kb. fél órára, de nem jött be a dolog. Ez a próba a múlt héten volt, 2 nap, erre tegnap már le sem szállt az ölemből, görcsösen kapaszkodott belém, ahogy a szobába léptünk. Így tuti, hogy ezután is benn maradok, lesz, ami lesz. Vagy megbarátkoznak, vagy nem. Már arra is gondoltam, lehet, hogy fejlesztőt kéne váltanunk... de semmi garancia nincs arra, hogy mással jobban hajlandó lesz együtt dolgozni. Ez meg már bejáratott hely... Tudod, Boró nincs szokva más emberekhez, csak hozzánk. Még nagyszülők sincsenek a közelben.

Jövő csütörtökön megyünk a szakértői bizottsághoz, hogy valóban jogosultak vagyunk-e a fejlesztésre. 10 órára megyünk, így elvileg hajlandó lesz Boró "dolgozni". Meglátjuk... Arról is beszámolok majd.

Nálatok mi újság? Írj, ha van időd!

Ktc
ktc
 
 


Sziasztok

az én kisfiam ezév júliusában született 1290g-mal a 34. héten. a kórházban - Schöpf-Merei- azt mondták, hogy ők el tudják menedzselni a gyerekem életét, bízzam bennük, ha szükség lesz valamire majd ők mondják hova merre. Eddig csak a vérképe rossz.
Olvasva hozzászólásaitokat, lehet,hogy nekem is el kellene őt vinnem máshova is kivizsgálásra? Ti mint tapasztaltabbak,mit tanácsoltok? Vagy mire kell odafigyelni?
És egy konkrét kérdés: 2ésfél hónapos és nem tudok vele szemkontaktust kialakítani és nem mosolyog rám, csak a nagyvilágba ha van kedve. Ez nálatok hogy volt?
Kicsit aggódom mi vár még ránk.
Köszi
E
eszti79
 
 


Eszti!

Sztem feltétlenül el kéne őt vinni szemészetre, talán egy hallásvizsgálatra is, valamint neurológushoz és pár hónap múlva a Korai fejlesztőbe egy teljes állapotfelmérésre, h időben észrevegyétek, ha valamiben eltérés van! Persze nem árgus szemekkel és önmarcangolóan, de nem árt, ha figyeled a korosztálybeli gyerekeket, sokat segíthet a különbségek észrevételében. Nem ad pontos diagnózist, de támpontot igen. A gyereked életét csak te tudod menedzselni, ezt ne felejtsd! Ha jó a gyerekorvos, vele kéne átbeszélni, egy kórház személytelen, előbb-utóbb elsikkad az odafigyelés.
rjuli
 
 


Szia Eszti!

Juli jól mondja (ő a tapasztaltabb): neurológus, szemészet, audiológia, s korai fejlesztő. Privátba elküldöm neked, mi hova jártunk/járunk. Nekünk az a szerencsénk, hogy a neurológusunk félig-meddig családtag, így nagyon odafigyel a kislányunkra.

A korai fejlesztést már most el lehet kezdeni, minél korábban elindul, annál jobb. Ott sok mindent észrevesznek, s tudnak továbbküldeni, ha kell. Nekünk annakidején erre a kórházban is mód lett volna (Szabolcs utca), de nem tudtuk megoldani a gyakori autókázást, a férjemnek nem volt annyi szabija, tömegközlekedéssel meg nem mehettünk, mert a 2 hónapos oltását Boró csak 5 hónaposan kapta meg (addigra lett 4 és fél kg).

Kimondottan szemkontaktus-problémára nem emlékszem, de az igaz, hogy néha most is nehéz a figyelmét magamra terelni (vagy a fejlesztőjére).

A jövőre nézve csak két dolgot tudok neked tanácsolni: bízz a kisfiadban és magadban, valamint szoptasd, ameddig csak tudod. Szopizós ügyben is fordulj hozzám bizalommal, a La Leche Liga tanácsadója leszek hamarosan, szívesen segítek, ha tudok.

Írj még magatokról! Megy a privi!

Üdv. és kitartás!

Ktc
ktc
 
 


Sziasztok

Köszi a tanácsokat, címeket. Nekem is kicsi volt a méhlepényem és a köldökzsinór is rá volt csavarodva a picire, mindez terhességi toxémiával fűszerezve. Amikor megláttam a gyerekem az inkubátorban iszonyúan megijedtem, és most sem vagyok boldog kismama. És ha meglátok egy dundi csecsemőt még mindig idegesit a miért pont én kérdése. De ezt ti is ismeritek.
Olvasva hozzászólásaitokat kicsit lehervadtam. Arra gondoltam ,hogy ha gond lesz a mozgással akkor , járunk gyógytornára és kész - csak az értelmével ne legyen gond. Eszembe sem jutott, hogy problémát okozhat a fújás, rágás meg ilyen apróságok. És amiről még nem tudok....
De , hogy jót is írjak: tegnap voltunk kontrollon a kórházban. És minden rendben. Az első neurológiai vizsgálat is jól sikerült, a főorvosasszony szerint kicsivel még többet is tud mint kellene. A szemkontaktusra is rákérdeztem, de megnyugtatott, amire én gondolok azt még neki nem kell tudnia.
Az általatok javasolt vizsgálatokra mindenképp elmegyünk , már csak a saját megnyugtatásunk végett is.( De megjegyzem tényleg lelkiismeretesek a kórházi doktorok is.)

Eszti
eszti79
 
 


:roll:
eszti79
 
 


Sziasztok!
Ktc, jó, hogy minden újabb beírásodban be tudsz számolni valamilyen pozitív fejleményről, csak így tovább! :) Figyelgesd Borót, mennyire jön ki Ildivel, mert az, ha el tudja fogadni és szeretni a terapeutát, az fél siker! Nagyon sokat számít, hiszen egy szeretett terapeuta kedvéért sokkal többet hajlandók beletenni az egészbe. Nyilván enélkül is fejlődik, de az a tapasztalatom, hogy ha szereti, sokkal jobban. Ha nem változik a helyzet, hosszú távon talán érdemes váltani. Persze nálatok nyilván nehezített a helyzet, ha ennyire keveset van idegenekkel. Bár pont nem olyan régen írtad, hogy már haverkodik idegen anyukákkal is. Nagyon kíváncsi vagyok, mint mondanak a szakértői bizottságnál, feltétlenül írd meg!
Végre eljutottunk a logopédushoz diszlexia ügyben, de ez egy vizsgálatsorozat lesz, több részből áll, így tovább tart, mint gondoltam.Sajnos máris észrevett pár dolgot... szakvélemény pár hét múlva.
Szia Eszti, csak csatlakozni tudok a többiekhez, érdemes az említett vizsgálatokat megcsinálni. Jó hír, amit írtál a kórházi vizsgálatról, a Schöpf-Méreiben tényleg eléggé értenek ezekhez a babákhoz. Még hosszú-hosszú ideig jobban kell figyelned a kisfiadra, mint egy normál súllyal született babára, és minden apró eltérésre inkább túlzottan reagáln, mint elsiklani felette, és aztán később már nehezebb helyrehozni. Persze nem szabad túlzásba vinni, és belegolyózni :). Nem egyszerű:). Sajnos még évek múlva váratlanul is kiderülhetnek dolgok, amikor az ember (vagy legalábbis én) nem is számít rá). Egy amerikai statisztika szerint az IUR babák 50 %-a 7 éves korában már nem mutat semmilyen neurológiai eltérést, erre kell koncentrálni, hogy a Te babád is közéjük tartozik! :)
Nem értem teljesen, mire gondoltál a szemkontaktussal kapcsolatban, hogy milyennek kéne lennie?
Búcsúzom, indul a nap!
snowflake
 
 


Szia Snowflake!

Újabb jó hír: Boróka beleült s elindult a lábbal hajtós autóval a játszóházban. Eddigi próbálkozásaim ez ügyben sikertelenek voltak, most meg egyszerre csak magától beleült, s már taposott is! Egyre inkább beigazolódik, hogy Borka "kiváró" típus: csendben figyel, tanul, s amikor már biztos a dolgában, csinálja. Nem próbálkozik, nem kísérletezik. Aminek nekifog, azt már véghez is tudja vinni.

Ma voltunk a Bizottságnál. Írásbeli eredmény kb. 1 hónap múlva lesz, de a javaslatot már most megkaptuk (miszerint korai gondozásra jogosult, sajátos nevelési igényű). Képzeld, Boró egyből barátkozott mindenkivel, úgy játszott a vizsgáló hölggyel, hogy csak néha "ellenőrzött" le engem. Kb. 2 méterre ültem tőle, addig engem kérdezgetett egy másik hölgy. Egyszer még a szobából is kiment a vizsgálatot végző hölggyel egy motorért! Nélkülem! Legelőször egy doktornő vette fel a diagnózist, vele is roppant barátságos volt a lányom, sokat huncutkodott. Hihetetlen! Ennyit számít, hogy mindez fél 10 és 11 között történt, s nem du. 1-kor...? Vagy az, hogy nem stresszeltem magam az eredmény miatt...? Tetszett mindkettőnknek a hely. Ide szívesen visszajárnánk - bár valószínűleg erre nem kerül sor egyhamar s gyakran.

Legújabb kedvenc elfoglaltsága egyébként Borikának a dombmászás és a mindenre felmászás. Még mindig a mozgásos dolgok állnak nála az első helyen.

A fejlesztőjénél azóta kicsit jobb a helyzet, bár mindig az ölemben kezdi a foglalkozást (nem akar leszállni rólam, húzkodja a pólóm, hogy inkább szopizni szeretne), de így legalább hagyja, hogy Ildi hozzáérjen, irányítsa a kezét. Aztán megbátorodik, s a foglalkozás végére már járkál, sőt, nem csap óriási balhét, ha Ildi fogja a kezét a trambulinon való ugráláskor.

A játszóházban pedig ottebédelős lett Boró, mit ne mondjak, rengeteget eszik a többi gyerek társaságában! Remélem, nemsokára a kanál használatát is ellesi tőlük...

Ha vége kislányod diszfunkciós vizsgálatának, kérlek, írd meg az eredményeket! Én is beszámolok a mai napiról, ha megérkezik.

Ja, még valami: Ádám ma nézte volna meg újra Borika mozgását, de a bizottsági vizsgálat miatt lemondtam. Beszéltem vele telefonon, s eléggé riogatott (most látatlanban), azt sugallta, hogy ha nem viszem Borót a Petőbe, később tanulási problémái lesznek. Beszéltem erről a fejlesztővel is, s ő is, a neurológusunk s az ortopéd orvos is azt mondta (látva Borkát), hogy nincs szükség a Petőre. A bogarat azért sikeresen a fülembe ültette Ádám!

További szép napot!

Ktc
ktc
 
 


Szia Eszti!

Mi hír rólatok? Kerestetek már korai fejlesztőt? A neurológiai kontroll eredménye fontos, nagyon jó, hogy minden rendben van.

Amennyire csak tudod, kerüld a miérteket! Az (ön)vádaskodás nem segít, csak ront. Tudom, nehéz elfogadni a helyzetet, rajtam is időről időre eluralkodik a türelmetlenség (Miért nem csinálja már? Miért nem csinálja úgy, mint a többi gyerek? stb). Hidd el, ahogy nő a fiad, megtalálod benne a csodát, s maradéktalanul boldog leszel, hogy ő a ti fiatok!

Az, hogy Borónak gondot okoz pl. a fújás és a rágás, nem jelenti azt, hogy a te fiadnak is nehézség lesz. Mindenki más, nem lehetnek egyformák. Azért fontos a fejlesztés mielőbbi megkezdése, hogy az izmai mellett az agyacskáját is megfelelően stimulálják. Hihetetlen dolgokra képes az agy ilyen pici korban!

Hű, mennem kell, kislányom ébredezik. Várom jelentkezésed!

Ktc
ktc
 
 


Sziasztok!

Ktc, sajnos nem vagyok teljesen képben a lányod állapotát illetően, úgyhogy ezt vedd figyelembe, amikor olvasod a hsz-omat. Konduktor és anya lévén is mindig mindent túlaggódom és inkább 100x feleslegesen nézzük meg, h mi van a gyerekkel, mint hogy 1x elmaradjon valami. DE: ha egy gyerek nem mozgássérült, akkor nem a petőben a helye. Akár többféle fejlesztés is hasznos lehet a későbbi tanulási problémák megelőzésére, mert soxor a "majd kinövi" meg "későnérő" gyerek lesz tanulásban akadályozott. Ott van a bhrg vizen és szárazon, ayres, korai fejlesztő, fejlesztő játszóházak, de spec. a pető-féle fejlesztés nem a tanulási zavarok megelőzésére szolgál. szóval valóban érdemes járni ide-oda a "mezei" játszóházakon kívűl, egy vizsgálatot a pető is megér, de, ha nem központi idegrendszeri sérült a gyerek, akkor ne idegelj azon, h nem oda hordod.
rjuli
 
 


Kedves Juli!

Köszönöm, hogy írtál nekem. Valóban, Borka nem mozgássérült, csak pszichomotorosan retardált. Korai fejlesztőhöz folyamatosan járunk, ott van mozgásfejlesztés (Ayres-eszközökkel is) és beszédindítás is. A fejlesztőnknek van mozgás-speciális végzettsége is. Így én is azt gondolom, a Pető nekünk nem kell. De azért jól megijedtem... :? Azon mondjuk filózom, hogy úszni elvigyem-e. Nemrég indultak a közelben az Úszómanók foglalkozásai.

Én is aggódós vagyok, ezért erőszakoskodtam pl. az ortopédiai vizsgálattal is, pedig nem mondta senki. Sőt, annak idején a kórházban küldtek koraishoz, de akkor még rajtunk kívül más emberrel nem is érintkezhetett Boróka, így a tömegközlekedés ki volt zárva, én meg nem vezetek Bp-en (most már máshol sem). A neurológusunk mutatta a gyakorlatokat, havonta jött nézni a kislányunkat. Végül azt, hogy egy éve mégiscsak eljutottunk fejlesztőhöz, szintén én harcoltam ki - nem akarom, hogy pl. 6 éves korában döbbenjek rá, hogy ezt is kellett volna... Lelkes anyuka vagyok, fejlesztő nélkül is sokat elértünk már Boróval, de így a lelkiismeretem biztosan tiszta marad.

A sima játszóházat meg azért tartom hasznosnak, mert közösségben van, aminek húzóereje van (bizonyítottan) az ő szempontjából.

Ktc
ktc
 
 

Vissza: Gyermekek - betegségek, gondok

Jegyzetfüzet: