Új privát üzeneted érkezett!

Kedves X,
azért kíváncsi lennék, hogy ki bújkál a betû mögött. Mindenesetre az e-mail címed vicces.Kép Egyébként nem volt szándékomban írni magánba, csak bekukkantottam, én ilyen kíváncsi természetû vagyok.

És mit mondtak a dokik? Megosztanád velünk? Én mindenre vevõ vagyok.

Visszatérve az ominózus mondatra, poénnak szántam, és senki nem értette még félre, kuncogtak egy jót, azt kész. Pedig már igen sokx leírtuk itt a neten, nemcsak én. Ugyanis nem tõlem származik.Kép

A többiektõl bocs az offért.

Ágci

Kép
Ágci
 
 


Macsek,
amit Vacskamati írt a kenyér lefagyasztásáról, az jó ötlet.
Közben megtaláltam mikor ennyi idõs volt Cumika, ezt írtam akkoriban:
"Reggel szopi, rá kb. 1-1,5 óra múlva reggelizek, akkor kap sonkát, zsömlét, ebédre szopi, fõzelék (általában húsos), meg még vmi darabos (mondjuk az én ebédembõl), délután uzsi gyümölcs, szopi, vacsorára vmi fõzelék, gyümölcs gabonapehellyel, vagy zsömle sonkával, stb, szopi.
Cumkó szinte mindent eszik, ami nincs tiltva nagyon: mogyoró, méz, tej és tejtermékek, tojás..."

Nálunk az nem okozott gondot, ha volt tejpor pl. a kenyérben, sonkában, bár ez utóbbiból mindig elég jó minõségût kapott.
Megyek is, kinyomtatom magamnak, mit nem szabad ennem a következõ 3 hónapban. El tudjátok képzelni, hgoy lehet túlélni: tejmentes, tejcukormentes étrend, kerülni kell: lisztnemûek, édességek, édes gyümölcs és minden olyasmi, amiben ezek megtalálhatók. Hát várom az ötleteket.

Ágci

Kép
Ágci
 
 


Hoppá, Ágci!
Csak nem a bort iszik és vizet papol esete? Egy éves korig se glutén, se tej a LLL ajánlása szerint, de nálatok:
"Nálunk az nem okozott gondot, ha volt tejpor pl. a kenyérben, sonkában, bár ez utóbbiból mindig elég jó min?ség?t kapott. "

Aztán egy szép ellentmondás saját magaddal is :
Cumkó szinte mindent eszik, ami nincs tiltva nagyon: mogyoró, méz, tej és tejtermékek, tojás..."

Nem akarok nagyon kötözködni, de akkor hogy is van ez? Az egyik gyerekre áll, a másikra nem?
ÉS nem a te fiad volt, akit kiütött a tejtermék? Valamikor egy éves kora utan kezdtet bevezetni neki a joghurtot, nem? Akkor a tejpor hogy nem okozott gondot neki?
És pontosan hogy is van ez? Ne adjunk 1 évig tejterméket se, mert ráér, de ha a sonkában van tejpor, az nem baj... Ez érdekes. Én valahogy azt hittem, hogy allergia szempontjából mindegy a mennyiség.

Vagy ha a sonka jó minöségü, az kiüti a tejpor hatásait?

Komolyan nem értem. Valahol azt olvastam, hogy hamarosan te is ligás tanácsadó leszel. Ott nem feltétel az, hogy a Liga elvei szerint kell nevelni a gyereket? Vagy elég, ha szoptatsz egy éven túl, és akkor a többi már nem is számít?

Bocs az offtopicért, de szeretném tudni, kinek a tanácsait fogadom meg, vagy sem.

XYZ
XYZ
 

 
 

Hahó,
OFF:
Annak, akit illet...
A véleménykülönbség megfogalmazásának nagyon kulturált módjai is vannak. Nem tudom, ki hogy van ezzel, de én iparkodom az eltérõ véleményemet mindig minõsítés nélkül megfogalmazni, azaz ha valamivel nem értek egyet, akkor azt írom/mondom, hogy nem értek egyet, és megindokolom, hogy miért. Egy szál árva minõsítõ megjegyzés mindenfajta érv nélkül szerintem nem vehetõ komolyan, és a késõbbiekben én eszerint is fogok cselekedni. A vélemény szabad, a szólás is persze, de nem mindegy, hogy hogyan... Kép
Egyébként a Társalgó moderált, és a moderálási elvek igen toleránsak. Ami azt is jelenti, hogy ezzel nem kell és nem is szabad visszaélni.

Üdv
Kriszi


Üdv
Kriszi
Kriszi
 


Kedves XYZ,
a "tanácsaimat" egyáltalán nem kell megfogadni. Általában leírom a tapasztalataimat, vagy amit másoktól olvastam, nos, ezt el lehet olvasni és meg lehet fogadni, vagy el lehet vetni. Nem szentírás ez... Én nem vagyok képzett orvos, se védõnõ, de még egészségügyi dolgozó sem, mégis elég sok anyuka fordult már úgy hozzám, hogy írtak, én meg e-mailen keresztül vissza, és megoldódott a problémájuk.
Mielõtt a kérdésedre válaszolnék, szeretnék megírni vmit, utána is nézhetsz. Mikor a kisfiam megszületett, és nem volt hajlandó szopni semmilyen formában, kétségbeesésemben a netre írtam. Így hangzott az egyik kérdésem: "Azt gyanítom, hogy vizes a tejcim" Ma már tudom, hogy iylen nincs, hiszen sokmindent olvastam. Azért eltelt másfél év, és közben fejlõdik az ember. Kérdésedre válaszolva:
nem volt nála megállapítva a tejallergia, még vért sem vettek, és nem ütötte ki, csak nagy adag kaki volt mindig a tejtermék után. És kimondottan csak utána. Benyomott egy pöti danont, és szétdurrant a pelus, majdnem szószerint. De csak akkor. Megbeszéltük a dokinénivel, hogy néhány hónapra felfüggesztjük az összes tejtermék fogyasztását, egy éves kor után pedig majd meglátjuk. Még1x szeretném hangsúlyozni, nem volt bizonyítottan tejallergiás, (vérvizsgáalt, biopszia, kilégzéses vizsgálat szükséges hozzá), de érzékeny volt a gyomrocskája. Ezért hanyagoltuk.
Akivel általában magánban levelezek, mindig le szoktam azt is írni, hogy a mai eszemmel már nem adnék a kisfiamnak egy éves kor alatt gluténes cuccot, de akkor még nem tudtam ezeket a dolgokat, meg azt sem, pl. hogy eljön az idõ, mikor én is gluténmentes diétára leszek fogva.Kép

Megmutatnád, hol ajánlja az LLL a nuku glutén egy éves korig?
Miért te tudtad, hogy tejporral, liszttel dúsítják a felvágottakat? Mert én nem. Korábban sosem volt dolgom ilyennel, igen mellbevágott, mikor megtudtam.

2. idézett mondat: nem értem, mi az ellentmondás. Azokat kapta, amik nincsenek tiltva egy 9,5 hónapos gyereknél, normális emberi kajákat. Jó szalonnával nem etettem.

Sonka kérdés: reklám nélkül tudva levõ, hogy a DélHús vagy Pick termékekben nincs tej és glutén sem, a gyár szavatolja. Erre értettem a jó minõségût.

Tanácsadó: rövidesen, ez jó. ÉN nem tudok róla. Hosszú még odáig az út. Igen, készülgetek, olvasok, tájékozódom, de nem mostanában lesz az biztos.
Nem nem elég az egy éves korig szoptatás, de majd az arra hivatottak eldöntik, hogy lehetek-e vagy sem. Ha egyáltalán akarok.
Bár azért hagy írjak még 1-2 dolgot: a honlapon fenn van: ne adjunk nyers sárgarépát, virslit, ropit, kekszet. Hát az én kicsim kapott, és köszöni jól van. Természetesen nem azzal tömöm állandóan, de eszi és kész.
Ellenben adható a banán (allergiát okozhat), sárgabarack (hasfájást okozhat), én viszont nem adtam ezeket, csak mikor már eg ykicsit érettebb volt a bélrendszere.
És sorolhatnám még: 3 hetes korától kezdve külön szobában aludt, az elsõ 6 hétben nem szopott, cumisüvegbõl kapta az anyatejet, amit nem kézzel, hanem géppel fejtem, volt cumija, lehet, hogy bölcsibe megy szeptembertõl, egyszercsak megcseréltem a szopi és a szilárd étel sorrendjét, és nem szoptattam naponta 8x, hanem kihagytunk 1-1 szoptatást...
Mind emellett azonban, mi így neveljük, teljes egyetértésben a párommal, mert mi látjuk, hogy mi és hogy a jó neki, mi vagyunk vele nap mint nap, örülünk ha boldog, és mi tûrjük a hisztijeit...

Remélem minden kérdésedre megtaláltad a választ, igyekeztem semmit sem kihagyni, ha mégis, várom. De azt hiszem jobb lene magánúton, mert ez igazán nem topiktéma.

Ágci

Kép
Ágci
 
 


Szia Agci,

koszi a valaszt. Sajnos nalunk nem jon ossze ez a zsemle sonkaval, pedig jo lenne(meg legfokeppen egyszeru Kép )
Most voltam a vedoneninel, merteni meg tanacsot kerni.
Most mar biztos, hogy sutok neki kenyeret (magunknak is en sutom) es lefagyasztom. Bar en nem szeretem a felengedett kenyeret, azert meg eheto.
A vedoneni azt javasolta, adjak neki lekvart reggelire. Egy kicsit furanak talalom, szeintetek? Mondjuk van hazi lekvarunk, de megis.

Most azt talaltam ki:
reggeli :szopi + valamilyen pep, esetleg gyumivel, vagy sima gyumi a suritovel (ettol olyan lesz, mint a ygumolcskocsonya, ezt imadja)
tizorai: szopi
ebed :szopi + fozi, hussal
uzsi: szopi+ gyumi (esetleg par db kukoprica v kolespufi)
vacsi: szopi + husi, zoldsegek, fozi (bar tegnap eppen nem volt hajlando megenni)
elfekves elott szopi

Vegulis mi is edeset reggelizunk.

egy kerdes meg.
Ti kit csinaltok, ha gyerek nenm eszik? En csak este problemazok ezen, kulonben majd eszik. De este nem merem hagyni, mert ha ehes marad, akkor orankent kel szopni.

macsek
macsek
 


Fúúúú! Nem jövök két napig és micsoda botrány!

OFF
Drága Kriszi!
Te viszont a másik véglet vagy, aki annyira bátortalan, hogy még megszólítani se meri azt, akinek a hozzászólást szánja...
Tényleg, jelentkezzen már "akit illet"!
ON

ÓÓÓ Ágci!
Másfél év gyakorlati tapasztalat, olvasmányélmények, és folyosói beszélgetések Dél-Magyarország "nemzetköziszintű" szakembereivel?

"Én nem vagyok képzett orvos, se védőnő, de még egészségügyi dolgozó sem, mégis elég sok anyuka fordult már úgy hozzám, hogy írtak, én meg e-mailen keresztül vissza, és megoldódott a problémájuk."

Még fél év élettapasztalat és korrekt kis kuruzsló válik belőled!

A néhány nappal ezelőtti személyeskedő hozzászólásomban (amit értelmetlennek minősítettél) erre a kicsit felelőtlen hozzáállásra voltam bátor utalni.

Puszi!
Nagyiksz
X
 


OFF
Oké, Nagyiksz (X, XYZ),
ez megint puszta minősítés volt - vedd már észre magad, lécci, ez a topik nem erről szól.

ON
Macsek,
mi még nem "eszünk" este, csak szopizunk, de a kisasszony képes arra, hogy pár korttyal kihúzza majdnem a teljes éjszakát Kép Kép. És mivel belealszik, nemigen tudok mit csinálni - jó sokat segítettem, mi? Kép
Üdv
Kriszi
Kriszi
 


Kedves Nagyiksz,
Nem folyosói beszélgetés volt!

Egy dolgon azonban elgondolkoztam, mikor elolvastam a hozzászólásodat: mit vitatkozom én itt egy névtelen szellemmel...

És mint korábban hozzászólásodban te magad említetted meg, az oldal aljára az van írva: Szólj hozzá, és nincs odaírva orvosi diplomával, védőnőivel, óvónőivel stb. Így akár az összes topikot meg lehetne szüntetni, mert a kezemen meg tudnám számolni, hogy hány hozzászóló itt a végzett szakember. Ami viszont nem zárja ki, hogy a tapasztalat másoknál is bejön...

De lásd kivel van dolgod, én ugyan be nem teszem többé ide a lábam, meghagyom a terepet az ilyen felvilágosult, tapasztalt, tökéletes embereknek mint te, remélem sok hasznos információval fogod ellátni az új topiklakókat,a ki viszont arra nem veszi a fáradságot, hogy begépelje a kapott jelszóját, meg azonosítóját.KépKépKép

Ágci

Kép
Ágci
 
 


Helló!

Ágci!
És még csak e-mailben sem tud senki elérni? Miért töröltetted?Kép Sajnálom, hogy egy névtelen senkiházi miatt nem olvashatom a tapasztalataidat ebben a topikban. Ezentúl kénytelen leszek egy másikban megkeresni az idevágó kérdéseimmel... ha lesznekKép

X!
Én úgy vettem észre, hogy sem ebben a topikban, sem a többi topikban nincs szükség arra a stílusra, hangnemre, amelyet megütsz. Vagy szólj hozzá normális hangnemben, vagy előbb-utóbb egymagadban beszélgethetsz. Választás mindig van, és én inkább Ágci írásait, tanácsait olvasnám szívesebben, mint amiket írogatsz. Csupa kritika, nulla tanács. Ha annyira tapasztalt vagy a témákban, akkor embereld meg magad és ha valakinek szüksége van segítségre, akkor írd meg, hogy Te hogy csináltad, neked ki mit tanácsolt és hogy szerinted más véleménye miért nem jó. Ennyi! Majd az illető eldönti kire miért fog hallgatni. Vita nem kell. Kész!

sasha

Kép
sasha
 
 


Agci,
ugyan, nem meghatralni! Tojni rajaKép

Es hogy XYZ kerdesere valaszoljak, mert feltetelezem, hogy nem kotozkodesbol kerdezte, hanem mert komolyan erdekliKép, nalunk a joghurttol kiuteses a gyerkoc, mig a felvagottaktol, sajttol nem lesz pottyos. Lehet, hogy a mennyisegbeli kulonbsegtol van, nem mindegy, hogy egy doboz joghurtot eszik vagy egy szelet szalamit. De az is lehet, hogy a joghurtban levo tartositok, szinezekek, aromak a ludasak, ki tudja. Bar a natur is pottyozott.

Mai tapasztalat egy evesemnel: a paprikas krumpli onmagaban nem eheto, kiflivel sem jo, de meggyes pitevel egyutt nagyon tud csuszniKép

-Afonya
afonya
 
 


Sziasztok!

Holnap az MTV-n 13'10-kor lesz a Mindentudás Egyeteme c. műsor, "Megelőzhetőek-e a civilizációs betegségek"-címmel, az előzetes szerint szó lesz benne a táplálkozásról is. Talán érdemes...

Lányok!
Még mindig nem kezdtem tehéntejezni, de lenne egy kérdésem, ami lehet, hogy badarság, de ki tudja:
Azt mondják, első körben feles tejjel kell próbálkozni. Mi van akkor, ha nem két deci higítottat, hanem egy deci NEM higítottat kap a gyerek? A kettő ugyanaz, nem?

A másik: Nincs valami összefüggés szerintetek a melegkiütések, és a táplálkozás között? Pl., ha én húst eszek, akkor másnapra kiüt a ragya, mondjuk melegtől függetlenülKép. Nem lehet, hogy lánykám kevésbé lenne pöttyös a melegtől, ha valamit nem adnék neki akkor, amikor kint tombol a kánikula? Nincsen tapasztalatotok?

Sziasztok!
Csi
csii
 
 


Csi,
feles tejet nem tom, szerintem itt nincs olyan kulonbseg, mint mondjuk a tomeny pia-szensav parosnalKép
Esetleg annyi, hogy igy csak feleannyit iszik a gyerkoc, es potolhatod meg tapszerrel vagy vizzel.

Osszefugges: en arra tippelnek, hogy amelyik babanak erzekenyebb a bore, ekcemas, melegkiutesre hajlamos, az jo esellyel erzekeny kajailag is. Bar az is lehet, hogy sok "stresszt" mar nem tud lekezelni?
Afonya
 


Kedves Áfonya!

Bár nem nekem címezted, de azonnal föltűnt, és nem szeretném, ha azonos problémára több különböző válasz keringene és megzavarná a tájékozódni vágyó anyatársakat!

"Lehet, hogy a mennyisegbeli kulonbsegtol van, nem mindegy, hogy egy doboz joghurtot eszik vagy egy szelet szalamit."

A szakember állásfoglalása:
Ágci írta 2003 Május 13 kedden - 20h 56-kor:
"Allergiás esetben nem az allergiát kiváltó étel mennyisége a kérdéses, ha nem eleve, hogy van-e belőle."

Nagyiksz
X
 


Nagyiksz,
kepes voltal ezert keresgelni?!KépKép Te nem vagy normalisKép. S bar nekem cimezted, eztan sem fogsz erdekelni.
afonya
 
 


X!

Lenne egy kérdésem! Miért nem szeretnéd, ha több válasz "keringene" egy adott problémára? Kinek ez jön be, kinek az. Allergiás esetekben, allergiát kiváltó ételekkel jobb az óvatosság, talán ebben egyetértünk. DE van, hogy egy problémát több irányból is meg lehet közelíteni, és akár több út is vezethet a megoldához sikerrel. Mint ahogy az orvosok sem egyformák, nem ugyanazok a nézeteik és ezért van a konzultálás is. Vagy pl, több irányból is haza lehet jutni...

sasha

Kép
sasha
 
 


Kedves Áfonya, nem kellett keresgélnem, emlékeztem rá, hogy mikor írta.

Kedves sasha!
Mivel magam is allergiás vagyok, ezért érdeklődéssel olvastam azt a vitát, ami az allergizáló gyümölcsök adása körül kialakult. Két szemlélet csapott akkor össze, a liberális "maximum pöttyös lesz - ha nem legalább eszik valami finomat" és Ágci+barátnői akik lassan a saját táblázatukat is kezdték szó szerint életveszélyesnek nyilvánítani.

Akkor a sok lúd disznót győz alapon a konklúzió az általam feljebb idézett verzió lett.

Nagyiksz
X
 


NagyX!
Tökéletesen igazad van!
Ha így vesszük, akkor ez a két dolog kiollózva, tökéletes ellentmondásNAK TŰNIK.
Viszont szerintem a kettő úgy igaz egyenként is, ahogy van.
Elmondom, mire gondolok:
Penicilin érzékeny vagyok. Nagyon. Ez esetben a legkisebb mennyiség is garantált kórházat jelent nekem. Erre igaz az, hogy az allergénnél nem a mennyiség, hanem a jelenlét megléte is elég.

Nikkel-króm érzékeny is vagyok. Élelmiszerben is megtalálhatóak, de ez nem okoz gondot a mennyisége miatt, azaz nem kell diétáznom. Ha valami oknál fogva mégis sokat eszem ilyenekből, akkor bizony előjönnek a tünetek. Ebben az esetben igaz az az állítás, hogy mennyiségbeli különbségek dönthetnek.
Nem így gondolod?

Én arra kérlek, hogy amennyiben rendelkezel olyan tudással, vagy véleménnyel, amit meg tudsz velünk osztani, akkor tedd meg! Biztos van valami oka annak, hogy felhördültél Ágci írásain, de akkor ne csak személyeskedj, ha már itt vagy, hanem mondd el a véleményedet légyszi' az aktuális "kérdésekkel" kapcsolatban. Biztos van olyan dolog, ami a Te szemszögedből más irányt adhat nekünk. Rendben, vitázzunk, az helyén való, vitázzunk arról mondjuk, hogy pl. Te kipróbálnád-e a tehéntejet egy olyan gyereknél, mint az enyém, aki már nem szopik, ~17 hónapos, csecsmőnek érzékeny volt a tejre, diétán volt, de azóta a vizsgálatok azt mutatták ki, hogy nem tejalleriás, viszont még nincs két éves, és ugyebár addig a korig nem ajánlott a tehéntej...
Mi erről a véleményed?
Ha elmondod, akkor az ugyanolyan véleménynek fog hangzani ebben a topikban, mint Áfonyáé, vagy Ágcié. És minannyian okulni fogunk belőle, mint minden véleményből-"több szem többet lát" alapon. De az nem visz előrébb minket, ha belekötünk egymásba.
Szerinted?

Más:
Lányok mit lehet kezdeni másfél doboz felbontatlan tápszerrel /a nevét most nem tudodom, talán Milumil?/ ha már nem kell? Nem akarom kidobni, hátha valakinek jól jönne...
Tipp?

Üdv!
Csi
csii
 
 


Csi,
szerintem vidd el a vedonotoknek, o biztos tud kozvetiteni. Nem birom ki, hogy meg ne kerdezzem, de tenyleg erdekel, hogy hogy lehet masfel doboz egy felbontatlan tapszer?Kép 2 kis csomag van egy nagyban, csak ezt birom elkepzelni.

X,
bocsesz, egy kalap ala vettelek a tobbi sokikszes nevtelennel. De itt a "kedves"-sel kezdodo megszolitasok sose jelentenek jotKép

-Afonya
afonya
 
 


ÁfonyaKép
Szóval: egy dobozban van két tasak tápszer. Egyik tasakot felbontottam, de a gyerek hallani sem akart róla, így kiöntöttem. A másik tasakon, ami a dobozban volt, éppúgy rá van írva a szav.idő, a név, meg a gyártási idő, ez adja ki a "másfél doboz" felbontatlan tápszert az originált papírdoboz mellett. Lehet, hogy tényleg a védőnő marad.
Off: képzeld, a nagy melegben visszatértünk a rettenetes mosdatókrémhez, még a nagynál is, és megdöbbentő módon javult a helyzetKép

EGYÉBKÉNT én azt hiszem, hogy sok esetben összekutyultuk az allergiát az ételérzékenységgel. Talán sok vita alapja ez is lehetett. A kettő nem ugyanaz. Én is allergiáról beszélek mindig, ahelyett, hogy azt mondanám: nem adok a gyereknek tejet, mert érzékeny rá. Ha ezt a kettőt megkülönböztetjük, akkor sokkal érthetőbb, és kevésbé "fanatikus" egyes esetekben a beszélgetés a hozzátáplálásról. Nem?
csii
 
 


http://www.origo.hu/mindentudasegyeteme/tulassay/20030616tulassay1.html

A fentebb említett Mindentudás Egyeteme mai előadása itt olvasható, érdemes elolvasni!!!
Csi
csii
 
 


Csi,
ertelek dobozilagKép

Este megneztem a mindentudast, tenyleg nagyon jo volt. Ez a resz pont arrol szol, amirol itt az utolso hozzaszolasokban filoztunk, amator modonKép
Igy kezdodik:
"Kevesen tudják, hogy az egyik legnagyobb immunszervünk a bél."....
http://www.origo.hu/mindentudasegyeteme/tulassay/20030616tulassay.html?pIdx=9
afonya
 
 


Lányok!

Van egy jó mondás!

"Ne vitatkozz ostobával,mert a kívülállók nem tudják eldönteni kettőtök közül,hogy melyik az."

Ennyit az ABC végén kullogókról!

anyapoc
 
 


sziasztok lányok,

a segítségeteket kérem. Tudja valaki, hogy 3 éves kor alatt fogyaszthat-e a gyerek mézet? Úgy rémlik, hogy nem, de miért nem (tudományosan)? Egy diplomamunkához kéne az infó.
köszi
Veronika
Vendég
 


Sziasztok!

Veronika!
Én úgy tudom egy éves korig nem ajánlott. Emlékszem, hogy olvastam egy cikket erről, ha lesz időm megnézem, hátha megtalálom Kép.

Üdv, Virág
virga
 
 


Veronika,
egyes nézetek szerint a méz már rehabilitálva van, nem kell tőle ANNYIRA félni.
Ha diplomamunkához kell az infó, javaslom, a dipl. dolg. írója menjen el a könyvtárba és nézze át a Méhészet c. folyóirat néhány számát, gondolom, annál azért komolyabb forrást kell megjelölni a dolgozatban, mint hogy ,,a babaneten olvastam".
Most konkrétan nem emlékszem, melyik számban (talán a januári?, de majd utánanézek pontosan) van egy cikk egy biológus tollából, hogy a botulizmusért nagymértékben felelősnek tartott méz semmivel sem veszélyesebb ilyen szempontból mint pl. a gyerekszoba szőnyege vagy függönye, a Clostridium b. ott is ugyanúgy megtalálható. Ami igazán veszélyes botulizmus szempontjából, az a nyers hús (és az azzal érintkező felületek -vágódeszka, kés stb.- nem megfelelő higiéniája)
Mivel a mézhez nem nagyon értek, nem szeretnék a témába bővebben belemenni, előbb megkeresem a fent említett cikket.
Egyébként nem látom akadályát az 1 éven túli mézadásnak, bár meg kell nézni, honnan való, hiszen méz és méz között óriási különbség lehe (mint ahogy tej és tej között is)
Jamina
jamina
 
 


Sziasztok!

Még régebben kérdeztem az egyik topikban, hogy melyik tej a jobb a "frissen fejt házi", a zacskós, vagy a dobozos. Akkor Iboly Jaminát ajánlotta, mint "tejszakértőtKép". Most kaptam tőle egy levelet, azt hiszem mindent tartalmaz, ami ebben a témakörben érinthet minket.
Íme a levél kivonata:

"A pasztőrözött friss (tehát nem UHT) tejek semmi vegyi anyaggal nem érintkeznek, mindössze egy fölözésen (=zsírbeállítás, hogy milyen zsírszázalékú legyen a tej), egy pasztőrözésen és egy homogénezésen (=egyneműsítés, hogy ne váljon ki a tejzsír) mennek keresztül. Tehát semmi nem odavaló nem kerül bele.
A tejnek (mint minden élelmiszernek) szigorú higiéniai és mikrobiológiai feltételeknek kell megfelelniük. Már eleve az a tej, amiből majd a dobozos tej lesz (ez a nyerstej), nagyon jó minőségűnek kell lennie. Gondolj bele: most, amikor túltermelés van, még inkább érvényesül, hogy csak az extra minőségű nyerstejet veszik át a termelőktől.
A nagyüzemben termelt tej fejés után egy zárt rendszerben azonnal hűtőtartályba kerül, innen hűtőautókba, a tejüzemben szintén végig zárt technológiával kerül feldolgozásra.
Namármost: amit Mari néni termel otthon tejet, állítom, ezerszer, tízezerszer magasabb összcsírát tartalmaz. Hiszen nem tudhatom, fertőtlenítette-e fejés előtt a tehén tőgyét, a kannát, mosott-e kezet stb. Nem tudhatom, mennyi időt töltött a napon az a tej, míg kikerült a piacra mint BIOTEJ!!!
Szóval én CSAK a bolti tejet ajánlanám fogyasztásra. Zsírszázalékban legjobb a 3,6-os, ún. Príma tej, hiszen a zsírban oldódó vitaminok (A, D, E, K) ebben maradnak meg leginkább.
Én személy szerint nem ajánlom a házi tejet, mert azt nem tudhatod, mivel érintkezett, hogyan kezelték, tehát kénytelen vagy felforralni. És ha már felforraltad, elvész belőle a vitamin, denaturalizálódik a fehérje, szóval pont a finom tej ízét veszíti el. És az sem elhanyagolható szempont, hogy aki nincs hozzászokva a magas zsírtartalmú (fölözetlen) tejhez, könnyen lehet, hogy hasmenést kap tőleKép
Az UHT tej abban különbözik a rendestől", hogy extra magas hőfokon, ~100 fokon kezelik, tehát ugyanaz érvényes itt is, mint a forralt tejnél. Én személy szerint még a szagát sem bírom, brrrr!
Én a fiamnak rendes bolti tejet adtam. Nem szórakozgattam higítással, butaság is egyébként, hiszen a tejfehérje és a tejcukor ugyanúgy benne marad."

Csi
csii
 
 


Sziasztok!

Veronika!
Nem találom a cikket, talán a Házipatikában olvastam, ott kereshetnéd Kép.
Arra viszont emlékszem, hogy a cikkben szerepelt, hogy Magyarországon méz miatt ilyen megbetegedésről nem tudni, de azért nem árt az óvatosság.

Üdv, Virág
virga
 
 


Kedves Virág!

Azt írod, hogy nem árt az óvatosság. Óvatosság alatt mit értesz? Ehet mézet, de óvatosan? vagy az az óvatosság, hogy nem eszik?

Gabó
Gabó
 


Sziasztok!

Gabó!
Úgy értem, hogy egy éves koráig egyáltalán ne egyen mézet a cikk szerint. Remélem jól emlékszem a korhatárra Kép!
Most aztán már tényleg elő kellene keresnem Kép!

Üdv, Virág
virga
 
 


Sziasztok!

Azt a bizonyos régen olvasott cikket nem találtam meg, de ezt találtam a mézzel kapcsolatban a Babaneten. Nem túl tudományos, az igaz Kép!

'Csecsemőknek egy éves korig nem ajánljuk a méz adását. Benne ui. akár az állott halakban, vagy a romlott konzervekben létezhet, ill. szaporodhat a botulizmus kórokozója. Ez egy igen ellenálló baktérium, amely a szervezetben szaporodva súlyos idegrendszeri tüneteket, esetenként halált is okozhat. Egy éves kor után a kisgyermek gyomorsava ugyanúgy elpusztítja a mézben lévő, általában kisszámú kórokozót, ahogyan az a felnőtt gyomrában is történik. Más a helyzet a romlott konzervek esetében. Tehát a szoptatós anya nyugodtan fogyaszthat mézet, az sem őt, sem a csecsemőjét nem betegíti meg.
Dr. Gömöri Ágnes'

Üdv, Virág
virga
 
 


Köszönöm szépen a válaszokat!

Üdv
Veronika
Vendég
 


Sziasztok!
A mézet azért sem ajánlják egy éves kor alatt, mert allergizálhat a benne lévő egyes anyagok miatt. A "legtisztább" méznek az akácmézet tekintik és a szakértők a "tisztasága" miatt ezt ajánlják a babáknak 1 éves korTÓL.

Sok érdekességet és hasznos dolgot találhattok itt:
http://www.mez.lap.hu
phaedraa
 
 


Veronika,
a cikk a 2003. márciusi Méhészetben van. Már megvan a cikk, és ha időm is lesz, kimásolom az ideillő részeket (sajnos neten nincs fenn).
Jamina
jamina
 
 


Méhészet; 2003/3., 22.oldal, Szakértőnk válaszol rovat
,,A csecsemők botulizmusát a Clostridium botulinum spóraképző baktérium okozza. az USA-ban egyetlne év alatt (1989) 60 csecsemő halt meg miatta. Vizsgálatokat 1978-ban végeztek, 885 mézminta 5,76%-ában mutatták ki a kórokozót. Erre emlékezve kinevezték a mézet a baj felelősének. Az 1980-as eseményre hivatkozva időnkét feltűnik a figyelmeztetés: csak csínján a mézzel. Az igazsághoz tartozik, hogy a tragikus évre vonatkozó retrospektív vizsgálat kimutatta: a vesztes családok jelentős részénél évek óta nem fordult elő méz a háztartásban. Még azt is tudnunk kell, hogy ma már gyógyítható az idejében felismert botulizmus.
A méz antibiális hatású közeg. Benne a mikroorganizmusok egyike sem képes szaporodni, de olyan tartós formák, mint a spórák, hosszabb-rövidebb ideig életképesek maradhatnak. Nemcsak azt kell megvizsgálni, mi van a mézban, hanem azt is, mi marad benne életben?!
A Clostridium botulinum olyan savas közegben, mint a méz, képtelen szaporodni. A csecsemő gyomra eleinte lúgos közeget biztosít, ami ezen kórokozók szaporodásának kedvez. A termelt toxin meggátolja az idegimpulzusok átvételét. A tünetek alapján hívják Amerikában a kórt Flopy Baby-nek, mert a csecsemő egyre kevésbé bírja el a fejét, végtagjai erőtlenek, nem képes táplálkozni, sírása egyre gyengül és végül beáll a halál.
1989 óta tudjuk, hogy nemcsak a mézben fordul elő kis mértékben a botulizmust okozó spóra, de kimutatható pl. a függönyökről, a szobai dísznövényekről, sőt, a szőnyegről is, amin a pici oly szívesen kúszik-mászik. A spórák egy része nem okoz betegséget! Egy fertőzéshez legalább 10-100 virulens spóra szükséges. A néhány, mézből kiszűrt spóra életképessségét külön nem is vizsgálták. Másrészt közismert, hogy a méz fertőtlenítő tulajdonsága révén elősegíti a hasznos bélflóra uralmát, ami ugyancsak korlátozó tényezője bél kórokozó lakóinak."

A cikk írója Dr. Szalay László, biológus. Nem írtam ki az egész cikket, csak az ide tartozó részt.
Jamina
jamina
 
 


Jamina,

szuper vagy, köszönöm!!!

Veronika
Vendég
 


Szívesen, máskor is Kép
Jamina
jamina
 
 


Sziasztok!
Csí!
Na végre átolvastam a TEJről, amit írtál. Most még inkább meggyőztél abban, hogy inkább bolti tej kerüljön az asztalra. Nagyon vonzó számomra a frissen fejt tej, de megerősítettél az aggódalmaimban iránta. Tudod, az a furcsa, amikor lemegyünk a nagypapához vidékre, ott van egy csajszi, aki frissen fejt kecsketejet ad a 2 és 4 évesének forralatlanul. Azt mondja sosincs semmi bajuk, de azért én nem kockáztatom meg. Tehát maradunk a boltinál.
Köszi, Phaedra
phaedraa
 
 


Phaedra!
Jaminának köszönd, ő a szakértőKép Kép

Jamina!
---Tényleg, mi a helyzet a kecsketejjel? Jobb/másabb, mint a tehéntej?
---Az UHT tejnél tényleg csak a hőkezelést alkalmazzák? Én többször hallottam vmi sugárzásról is.../szerintem, jó nagy badarság/
---Vegyszer, vagy "nem odavaló" abban sincs? Én úgy gondotam, hogy a tartósítást a csomagolás, azaz a doboz "végzi".
---Ma egy csomó üzletlánc saját csomagolású terméket ad ki. Ha veszek egy ilyen tejet, és annak a csomagolásán olvasok egy márkanevet, akkor azt joggal gondolom, hogy a "tejgyár"-tól már megszokott minőséget kapom, csak más csomagolásban?
---Miért jobb, ha valaki joghurttal kezdi a szoktatást?

Köszi előre is
Csi
csii
 
 


Sziasztok!
Eszembe jutott még vmi:

Az UHT tejet én sem szeretem, de ilyen melegben előfordul, hogy inkább azt veszem, mert többször jártam már úgy, hogy mire haza értem már savanyú volt a zacskós tej. Na nem a hosszú úttól :|, hanem szerintem eleve a szállításnál és /vagy a tárolásnál nem csináltak vmit jól.
De a kérdésem, kérdéseim lényege: ha nem használnak tartósítót, akkor mitől tud a dobozos tej szaga olyan lenni, mint amilyen? Egyes dobozos tejeknél elég markáns utóíz miből adódik? A UHT dobozos tej miért nem "rendesen" savanyodik meg? Hogy pontosabb legyek nem is savanyodik, hanem büdösödik :|

Nem teljesen idetartozik (de a topic címéhez talán mégis), csak úgy megjegyezném, hogy a lassan kétéves lánykám utálja a tejet, ha megkostóltatom vele, akkor kiköpi :|

Phaedra
phaedraa
 
 


Jamina! Neked is köszi Kép
Phaedra
phaedraa
 
 


Szia Csi,
akkor most itt válaszolok a kérdéseidre. Egyébként nagyon jó kérdéseid vannak és sok infóval is rendelkezel, meg kell állapítanom Kép
1., A kecsketejet régen úgy tartották, lehet adni a babának. A fehérje-típusa egyébként a kecsketejnek megegyező az anyatejével, míg a tehéntejé nem. De ez még nem ok arra, hogy adjuk a csecsemőnek, hiszen nem a fehérje-típus az egyetlen eltérés az anyatej és a tehéntej között, milliónyi más összetétel is. Tehát kecsketejet SEM. Ha a falun nevelkedő anyuka ezt látta a nagyszülőktől, és ehhez szoktatta a gyerekeket is, még ha soha nem is lett tőlük semmi baja, azért nem követendő példa. (kivétel erősíti a szabályt Kép)
2., UHT tejnél tényleg van sugárzás -csakhogy nem a tejet, hanem a dobozát csírátlanítják ultraviola sugárral. Arra már nem emlékszem, milyen módon is zajlik, csak egyszer jártam olyan üzemben, ahol UHT tejet gyártottak. Tartósító tényleg nincs benne, azért nem savanyodik, mert a magas hőkezeléstől minden olyan baktérium elpusztul, amelyik a tejcukorral táplálkozik (ennek bomlásakor keletkezik a savanyuságot okozó tejsav). Amikor az UHT tejnek lejár a szavatossága és megromlik, ezért inkább keserű és büdös. Ettől függetlenül én nem adnám a gyerekemnek, mert semmi értékes nem marad meg benne a hőkezelés miatt. És szerintem szörnyű íze van Kép
3., Üzletláncos termékek ua., mint a gyártó sajátja. Csak más csomagolás-más értékesítési feltételek a forgalmazó felé Kép
4., Azért szokták a joghurtot, sajtot javasolni bevezetésnek, mert ezekbe a termékekbe a gyártás során direkte kerülnek tejsavbontó (hasznos!) baktériumok. Hogy művelődjünk Kép: a legalapvetőbb tejsavbontó bakt. a Streptococcus lactis. Ezek
elbontják a laktózt, ami az egyik legfontosabb felelőse a tejintoleranciának (a másik a fehérje, ez nem módosul)
5., ez inkább Phaedranak: ne zacskós, hanem dobozos, de nem UHT tejet vegyél, és olyat válassz a boltban, aminek a leghosszabb a szav.ideje! A zacskós tejek egyébként kevésbé jó minőségű alapanyagból készülnek egy üzemen belül is, mint a dobozos friss tej -de nem tőlem tudjátok Kép!!!
Kislányod meg nem baj, ha nem szereti a tejet a la nature; esetleg próbálkozz tejeskávéval, kakaóval, karamellel -az én fiam is csak a kakaót szereti, de azt mint az Istenek italát, annyira Kép
Bocs, de nem tudtam rövidebben:
Jamina
jamina
 
 


Sziasztok!

Koszi Csi, hogy szoltal, itt vagyok, olvasok am, csak irni nem nagyon van energiam. Jokat irtok, erdekes.

-Afonya
afonya
 
 


Sziasztok!

Kicsit visszaolvastam, epp az foglalkoztat, hogy egy eves kor alatt se tejet es se glutent nem ajanlatos adni a piciknek. Rebecca 20 nap mulva lesz egy eves.
Mi lesz mas 21 nap mulvaKép? Mar nagyon enne a mi kajankat, kenyeret es hasonlokat. Es azert akkor mar felmerül bennem, hogy azon a 20 napon nem mulik...
Ti mit mondtok erre???

Kryss

Szep napot, jo kedvet!
Kryss
Aaron (1999.X.13.)
Rebecca (2002.VII.23.)
Lea (2008.VI.19.)
Miriam (2010.X. 8.)
kryss
 
 


Sziasztok!
Jamina, Csí!
Köszi. Nos, ha tehetem valóban a sima dobozos tejet szoktam venni, csak a környék közértjeiben (belváros!?) nem mindig kapható.
Próbáltam már natúr tejtől kezdve, a tejeskávén át a kakaóig. Egyiket sem issza meg.
Azaz igazság (most néhányan biztos meg fognak kövezni) most jutottam el odáig, hogy a cicizések gyakoriságát kissé le szeretném csökkenteni, ha hagyná ... és a tej tűnt számomra egy megoldásnak.

Mondjuk, ha eljutunk odáig, hogy szívesen elfogadja a tejet, akkor mennyi idős koráig kell azt forralni? Vagy egyáltalán nem is kell forralni?
Phaedra
phaedraa
 
 


Kryss:
Magánvéleményem: nem az első szülinapon lesz érettebb a pocija. Az a pár nap nem számít. Az én értelmezésemben ez úgy állt, mint minden más ajánlat is a korhatárokról, hogy ajánlat, ami egy időpontot határoz meg-körülbelül.

Jamina!
Tök jó, hogy leírod ezeketKép
Pl., ha hiszed, ha nem, én balga úgy gondoltam, hogy a dobozos=UHT.

Akkor tovább kérdezek:
--A "reggeli ital", az víz+tej? Érdekes módon ez azután jött ki, mikor ellenőrizték a dobozosokat...nocsak.
--Volt régen a Petit Danone. Miért ajánlották ezt az orvosok? Jobb/másabb ez a gyereknek, mint a natúr joghurt?
--Miért nem ehet egy terhes nő camambert típusú sajtot? Ez a sajt egyébként gyereknek adható, vagy ez nem ugyanaz, mint amit "sajt"-ként emlegetnek, /gyerekem imádja a PálpusztaitKép/

Köszi!
Csi
csii
 
 


Phaedra,
ne forrald. Lehet, hogy megtörténeik a csoda és szeretni fogja a tejet. Ha csak magamból indulok ki: úúúúúúúúútálom a forralt tejet! Egy évesen, amikor először kezdtem a fiammal tejet itatni, még forralva kapta. De nagyon hamar leszoktam róla; tkp. a pasztőrözött tejnél szerintem fölösleges -más kérdés, hogy anyósom enyhén szívrohamot kapott tőle Kép, ha rajta múlik, még mindig forralnám a vízzel együtt.

Csí,
reggeli tejital= permeátum (vagyis tejpor)+víz. Nagy szárítótornyokban lesz a tejből tejpor; aztán ha kell, egy kis víz, és kész a tejital. Nem vagyok meggyőződve róla, hogy érdemes ezt venni, azért a pár Ft-ért, amennyivel olcsóbb, én nem kockáztatom az élvezeti értékét a reggeli kakaónak Kép

Nem tudom, miért ajánlják annyira a dokik a Petite Danont, ami most Danonino. Mivel van itthon, megnéztem: sovány túró az alapja, ez OK. De ezenkívúl stabilizátortól kezdve térfogatnövelőig elég sok szemét belekerül Kép. Érdekes. Eddig nem is figyeltem. Mi is elég hamar elkezdük adni.
Egyébként sokkal olcsóbb és jobb ízű, ha veszünk natúr joghurtot meg túrót, és ezeket mi ízesítjük a babánknak akár sósra, akár édesre. Bár mondjuk utazáshoz kétségtelenül praktikusabb a bolti...

Nem hallottam még, hogy terhesen nem ehető a camabert... Elég ,,babonaszaga" van számomra. Ez a sajt nemespenésszel érő, ún. kék sajt. Ja, már emlékszem, voltak olyan feltételezések, hogy a nemespenészek által termelt toxinok vetélést okozhatnak. Nem hiszem, hogy sok alapja lenne. A pálpusztai is penésszel érik, de ettől még sajt Kép. Nyugodtan eheti a csemete.(hogy bírja a a szagát? Kép)
Na, mára befejezem a szakértést Kép. Jó éjt:
Jamina
jamina
 
 


Sziasztok!

Csi,
köszi a valaszt, Kép en is valahogy igy gondolom, de mondjuk azert kivancsi lennek, mit javasol Iboly.

Jamina,
erdekes dolgokat irsz, jo, hogy valaki kiismeri magat!Kép
De a camambert az tudomasom szerint nem kek, az a marvanysajt.(nem kötözködni akartam!)
Es azert nem javasolt a fogyasztasa, mert a liszeriozis korokozoja van ott jelen. Nem emlekszem, hogy az EÜ suliban tanultunk ilyet, (persze ez nem jelent semmitKép) itt, Ausztriaban igy hivjak. En ugyan mar utananneztem ennek, de el is felejtettem, mert mar lassan egy eve nem vagyok terhes. Es akkkor is az volt a lenyeg, hogy a babat ne veszelyeztessem...

Kryss

Szep napot, jo kedvet!
Kryss
Aaron (1999.X.13.)
Rebecca (2002.VII.23.)
Lea (2008.VI.19.)
Miriam (2010.X. 8.)
kryss
 
 


A camambert természetesen fehérpenésszel érik. Nekem a pír az arcomon meg pirosan...
Jamina
jamina
 
 


Jamina
Én is úgy tudom, hogy a lisztéria okozója lehet, nem csupán a camambert, de bármilyen lágy sajt a hordozója lehet az okozójának. Ezért nem ajánlják terhesség alatt. De persze nem vagyok szakértő. Az egyik könyv ezt írja, a másik meg a javasolt étkek közé sorolja. Ki-ki döntse el. Én nem ettem. Ja, pl. a feta sajttól tilt még sok szakirodalom ezen okokból.
remélem, nem hazgott tudálékosnak.
üdv,
bringa
bringa
 
 

Vissza: Gyermeknevelés

Jegyzetfüzet: