Minden negyedik nõ császárral szül hazánkban

Az elmúlt években folyamatosan emelkedett a császármetszések aránya Magyarországon, ma már csaknem minden negyedik gyermeket műtéti eljárással hoznak a világra. A császármetszések aránya nálunk 25, míg az uniós átlag 20, a nemzetközi pedig 17 százalék.
 
Az Országos Egészségbiztosítási Pénztár közzétette a császármetszések minőségi indikátorait, amelyekből kiderül, hogy van olyan városi kórház, amelyben a szülések 40 százalékában alkalmaznak császármetszést.

Az összes hazai intézmény 2000-2003 között vizsgált adatainak összevetése szerint, bár a legtöbb műtétes szülés statisztikáját a nagyobb kórházak - orvosegyetemek, országos intézetek - vezetik, a megyei és városi intézmények között sokkal nagyobb a szórás. A 2003-as adatok szerint országos intézményekben, illetve az orvosegyetemeken áltagban 32, a megyei kórházakban 24, a fővárosiakban 26, míg a városiakban 21 százalékban császárral szültek a nők.

A nagyobb intézményekben elfogadható a magasabb arány, mivel a legtöbb esetben hozzájuk kerülnek azok a nők, akiknek valamilyen komoly gondjuk merült fel terhességük alatt, az ő esetükben pedig indokolt lehet a császármetszés is - mondta el lapunknak a vizsgálatot végző munkacsoport tagja. Belicza Éva szerint azt már nehezebb megindokolni, hogy egy adott városi kórházban miért 40 százalékos az arány. Mint mondta, a vizsgálat időszakában évről-évre minden korosztályban emelkedett a műtétes szülések száma, így a tendenciát nem lehet azzal indokolni, hogy a nők egyre később vállalnak gyereket.

Forrás: Népszava - Weborvos

 
 
 
Címkék:  

szülés

X
EZT MÁR OLVASTAD?