Szoptass és fogyassz!
Ha anyatejjel táplálja valaki a babáját, akkor a bifiduszokkal és probiotikumokkal feleslegesen is bombáznák a hirdetések, nem lenne rájuk vevő. Ám a szoptatáshoz is kitaláltak számtalan olyan terméket a gyártók, amik feltétlen szükségességéről még a szoptató anya is meggyőzhető. Pedig nem biztos, hogy be kell dőlni mindennek.
Kezdjük az anya oldaláról, mégpedig a szoptatós teákkal. Ma már többfélét is kínálnak a boltok, de egyben mind megegyezik: a rajtuk olvasható feliratok szerint ezek jelentik a tutit a megfelelő mennyiségű tejhez és a hasfájásmentes babához. Két legyet egy csapásra, legyen saját tejcsárdád és nyugalmad is. Bár a gyógynövényfőzetek fogyasztása valamelyest valóban módosíthat a tej mennyiségén, egy alapvetően normálisan táplálkozó anyukának semmi szüksége rájuk, lesz teje ezek nélkül is. Főleg, ha a kicsi igény szerinti gyakorisággal, hosszúsággal kerül a mellre. Bár szomjoltónak ezeket a teákat is bevethetjük, de azért alkalomadtán arra is gondoljunk, hogy nagy részükben alapvető összetevő az édeskömény, ami az arra érzékeny babáknál nemhogy csillapítaná a hasfájást, de kifejezetten görcsökre hajlamosítja őket.
És ha már tea, akkor vegyük górcső alá a babateákat is. Ha valaki kizárólagosan szoptat, akkor ilyenekre költeni tökéletesen felesleges. Az anyatej nemcsak ennivalót jelent a baba számára, de innivalót is, ami mellé nem szükséges semmiféle kiegészítés. Sőt, az anyatej egy védőréteget képez a pici bélfalán, amit bármilyen más enni- vagy innivaló csak károsít, lemos, így utat engedve egy esetleges fertőzésnek. Elég, ha igény szerint szoptatjuk azt a gyereket, akkor biztosan nem fog kiszáradni. Persze, ha bármilyen okból tápszert kap vagy kiegészítést, akkor már szükséges a folyadékpótlás.
Az anya oldaláról van még egy termék, ami alaphelyzetben teljesen felesleges. Ez a bimbóvédő. Általában szilikonból készül, és arra szolgál, hogy a baba könnyebben ráharapjon a mellre. Már abban az esetben, ha amúgy a mama mellbimbója lapos vagy kifejezetten befelé fordul, és más módon nem sikerül előcsalogatni. Ha viszont a mellbimbó normális, felesleges.
Arról, hogy a mérleg kizárólag szoptatott gyerek esetében felesleges, már szóltunk, de azért álljon itt, ebben a felsorolásban is. Elég, ha a pisis és egyéb végtermékkel teli pelenkák számát és a baba bőrének rugalmasságát figyeljük, egyébként meg mérje hetente egyszer a védőnő. Ez sokkal biztosabb képet ad a pici gyarapodásáról, mintha minden etetés után rátennénk egy mázsálásra, és nem kevés idegtől is megóvja az embert.
Örök vesszőparipám a cumisüveg – most a cumiról nem is beszélnék -, ami szoptatott gyereknél gyakorlatilag tökéletesen felesleges. Enni a gyerek a melledből fog, ha pedig némi pótlásra van szüksége, egy etetőpohár – vagy egy klasszikus presszókávés – is megteszi. Utóbbi kettő ráadásul a szoptatás technikájába se kever be, nem úgy, mint a cumisüveg. Ha mégis szükség lenne rá később, pillanatok alatt beszerezhető, felesleges előre betárazni belőle.
Viszonylag új keletű dolog a szoptatási karkötő: ez a szilikonpánt elvileg abban lehet segítségedre, hogy tudd, melyik melleddel fejezted be a szoptatást – egyik oldalán jobb, másikon bal felirat található, és csak ki kell fordítani. Ennek létszükségletét csak azért nem érzem, mert az ember a két melle közül tapintás vagy érzés alapján is simán tudja, melyikből fejezte be a szoptatást, plusz simán lehet, hogy kifordítani is elfelejti, akkor meg máris kész a kavarodás.
Ti milyen kiegészítő termékeket tartotok feleslegesnek vagy nélkülözhetetlennek a szoptatáshoz?
Ha tetszett a cikk és van kedved, csatlakozz a Babanet Facebook rajongói oldalához is!
Szilágyi Diána, 2011. szeptember 26.
Babanet hozzászólások(9 hozzászólás)
Ami nekem elengednül szükséges volt a szoptatáshoz: szoptatós párna, szoptatós teák, homeos szerek, elektromos mellszívó. Ami nagyon jó lett volna az a szoptatási karkötő. Nekem mindkét mellem annyira kemény volt az első 6 hétben, hogy sosem tudtam melyik mellemből kell szoptatni. Ja és ezen a szoptatási időpontot is be lehet állítani, így nem kell irogatni sem:))
Amit szerettem volna de nem tudtuk megvenni az a brendonos szoptatási fotel. Viszont kipróbáltam amikor a babám még pici volt. Akkor nagyon kényelmes volt. Ezt már nem tudtam elmondani amikor 8 hónapos lett, akkor már kicsi volt a hely a babámnak.