Vendég a háznál
2003. Augusztus. 7.
Kossuth rádió, 13.05
- Jó napot kívánok, van nekem egy olyan gyermekem, aki nem bírja pörgetni az\"r\" hangot,
- Mennyi idős?
- Most megy második osztályba, és a logopédus azt mondja, hogy nyáron erősíteni kell a nyelvizmait, ebben szeretnék segítséget kérni, hiszen hét hónapos koráig szopott addig megdolgoztathatta a nyelvét, most mivel lehet?
- Ehhez nekem is logopédus segítségét kell kérnem, hogy mutasson be olyan gyakorlatokat, amelyekkel lehet erősíteni. Most mit csinál vele a logopédus?
- Ez csak iskolai időszakban volt. Jó lenne elvinni maszek alapon, de az pénzügyileg nehéz.
- Igen, megértem, de nyáron azt sem tudom mondani, hogy menjenek a nevelési tanácsadóba, mert hiszen sajnos bezárnak a tanácsadók. Miért nem mutatta meg a logopédus a gyakorlatokat?
- Mutatta, de gondoltam, talán még valami gyakorlat van, ő azt mondja, hogy gyakoroltassuk vele prü, pra szótagokat. De az a baj, hogy kicsit hisztizik is, és sajnálom, mert már nehezen megy társaságba.
- Csak az r hanggal van a probléma?
- Igen, mondtak olyat, hogy szívószálon szívjon fel sok folyadékot, hogy az is erősítse a nyelvét.
- Ki mondta ezt?
- Logopédus.
- Akkor ő biztos tudja, de akkor majd visszatérünk még egy későbbi időben.
- Csabai Katalin logopédus.
- Van ilyen, hogy gyenge a nyelve?
- Egy második osztályos gyermeknél az r hanghoz minden feltétel megvan a 5-6 éves kor közötti időszak az amikor azt mondjuk, hogy a gyerek beszédszervei beérnek ahhoz hogy ő tudjon valóban egy r hangot képezni.
- Mondja az anyuka, hogy szopott.
- Az az ajkat erősíti, és a nyelv passzív alsó nyelvállásban van. Tehát azok a babák, gyerekek, akik a hüvelykujjukat is szopták, azoknál van, hogy a sziszegő hangokat, kicsit selypesen képzik, mert laza nyelvtartásuk van. Szopjon a gyermek, amíg lehet, mert arra szükség van. Azt szeretném szemléltetni, hogy ezzel az ajakizomzat erősödik. Meg kell nézetni, hogy nincs-e a gyereknek a nyelvféke lenőve, még elképzelhető, hogy lenőtt, és ha lenőtt, akkor feltételezhető hogy az l, t, d, n, hangokat is esetleg alul képzi. Nem a nyelvhegyét emeli fel a szájpadlásra. Az alsó részben fekszik ki a nyelv.
- Ha ez kiderül, akkor ezen lehet segíteni?
- Szájsebészeten fájdalommentesen megoldják, akkor egy picit várni kell, és intenzíven fejleszteni a nyelvizmot. Ez történhet úgy, hogy emelgeti a gyerek a nyelvét a szájpadlásra, tehát hátulról előre simogatja a nyelve hegye visszájával, azt mondja, hogy söprögetünk a padlásról, például a száraz leveleket. Ugye. Egy picit a nyelve hegyét visszakunkorítjuk, és a szájpadláson, ahol van a kis domborulat, azon a részen söpröget. Aztán bármilyen óvodás, vagy kisiskolás, lalázik a gyerek, és fontos, hogy az ujja hegyével támassza meg az állát, Tehát ne az állával tolja fel a nyelvét, szét kell választani az áll és a nyelv hegynek a mozgását. Mégpedig úgy, hogy a megtámasztott első áll és a nyelvhegyet emelgetjük fel a padlásra, és adjuk a la, hangokat. És nem is kell utána az állat támasztani, anélkül is megy.
- Érdekes, hogy egészen más hangokat kell forszírozni.
- Igen, ezt elő kell készíteni, azok a hangok, amiket ugyanúgy képzünk, mint az r hangot, helyileg ugyanaz, technikailag másként. Lovaska csettint. Felszívott nyelvhegye, illetve nyelvhát, az egész nyelvet felszívja a padlásra, és akkor erősen minél erősebben, sokat gyakorolják, és jó fejleszteni. És utána jöhet a fagyinyalás kanállal. Mintha fagyit nyalnánk, de utána hátra húzzuk a nyelvünket úgy, hogy a nyelv pereme a felső fogsor széléhez érjen.
- Kis kanalat képzünk?
- Igen, azt szoktam mondani a gyerekeknek, hogy ez mézeskanál, és ebbe belepottyan egy méhecske. És ott zümmög a padláson, lehozzuk a nyelvünket, keményen fenntartjuk, a nyelvünk hegye nem ér a padlásra, csak a két pereme, és fojtott zönge hangot adunk, hogy dzzzzzz, ezt nem kell képezni, ez automatikusan jön, és amikor ez megvan, akkor az anyuka segít a mutatóujjával a nyelv alatt, egy egész pici gyors kis mozdulatokkal egy mesterséges vibrációt létrehozni.
- Ez mire jó?
- Mert így perdül be a nyelve. Ebből fog az r hang jönni. Beszéltünk, arról hogy az r hang képzési helye az előzőekkel megegyezik, viszont addig, amíg csak egyszerű dolgom van, felemelem, és képzem a hangot az r-nél két három ..... lendületet kell létrehozni. Ezért van az, hogy azt mondjuk, hogy az r hangnak az automatizálási időszak az 5 éves kor után esik, mert ez technikailag addigra érik be, hogy ezt a gyerek meg tudja csinálni.
- Nem hallottunk szívószálról?
- Én személy szerint nem említettem, nem az a dolgom, hogy kritizáljam más munkáját, de hát próbáljuk meg szívni, hogy a nyelvünk.
- Akkor maradjunk a fagyinál.
- Igen.
 
- Én a doktornőtől szeretnék kérdezni. Van egy 11 éves kisfiam, akinek a hímvesszőjén anyajegy van, és mutattam urológus orvosnak, azt mondta, hogy majd vetessük le. Kérdésem, hogy várjunk-e a teljes megnövéséig. Mert ez az anyajegy egy darabig nem növekedett, de most már növekszik. A férjemnek is van egy kiemelkedő anyajegye a hátán, az le is esett. Esetleg lézerrel vetessük-e le, szívesen áldoznék rá, vagy mit tanácsol a doktornő, milyen módszerrel vetessük le és mikor?
- Dr.Nagy Éva bőrgyógyász.
- Mindeképpen, ahogy az urológus mondta, le kell venni, a tinédzserkorban, tehát 14-16-17 éves korig lehetne várni, mert ez időben nő még az anyajegy.
- Szaporodni nem fog?
- De ilyenkor még szokott, de erre visszakanyarodva le kell venni, urológus sebész, vagy bőrgyógyász, aki nem lézerrel, nem elektromos úton, hanem szikével, hagyományos módon kivágja az anyajegyet az épp bőrrel együtt, és az egész anyagot szövettanra küldjük. Fontos, mert a szövettani vizsgálaton azt nézik meg, hogy valóban minden anyajegy sejt. A barna pigmentált sejt el lett-e távolítva. Akkor biztos, hogy nem lesz soha vele problémája, ez kritikus terület, tehát meg kell oldani.
- Miért nem jó a lézer, az édesanya áldozna is erre?
- Igen, hallottam, de a bőrgyógyászok, onkológusok is kifejezetten azt hangsúlyozzák, és mi is ezt szoktuk mondani, hogy a lézeres eltávolításnak az a veszélye, hogy a lézer az tulajdonképpen elektromos kés, ott égeti, roncsolja a bőrt. A szövettani feldolgozásnál az anyagot nem lehet értékelni, és nem lehet olyan szépen kiszámítani, hogy mekkora területet veszek ki.
- Ez azt jelenti, hogy anyajegy levételére soha nem alkalmas a lézer?
- Az igazi anyajegyre soha. Sok barna kiemelkedő, vagy egyéb formátumú elváltozásra azt szokták mondani, hogy anyajegy. Nem, ezt el kell menni bőrgyógyászhoz, bőrgyógyász onkológushoz, ahol mindenképpen arról döntenek, egy kis műszer segítségével, hogy van-e olyan veszélye az anyajegynek, hogy az évek során abból rosszindulatú elváltozás kiindulhat, és ezek az igazi klasszikus anyajegyek, amit mi is ki szoktunk vetetni. Szoktuk ajánlani a betegnek, hogy megelőzési célzattal vegyük ki, dolgozzunk vele, de megéri.
- Tehát az édesanya várjon 14 éves korig és irány az onkológus, vagy a bőrgyógyász.
 
- Fogorvos úrtól érdeklődöm, 21 hónapos a kislányom, és a felső jobb oldali fogsora rendezetlen, és nyomja az új fog a másikat, és ilyen korban mit lehet tenni?
- Van a családban rendezetlen fogakkal rendelkező?
- Nem, de elég nagy rés volt a két foga között, csak most oda, a második résbe jött a gyulladt fog, és kezdi elnyomni a fogát. Én, ahogy néztem, mintha egy kicsit több foga lenne, de rések is vannak. Ilyen korban lehet-e tenni valamit?
- Én nem tudtam követni, de doktor úr bizonyára látja maga előtt ezt a szájat.
- Dr.Czukor József gyermekfogorvos.
- A teljes tejfogazat kialakulása 20 fog, 10 felül, 10 alul és általában 2-3 éves korban alakul ki a fogazat. Addig sok variáció van, hiába a tankönyvi anyag, nagy változatosságot mutat. 21 hónapos korban még ne aggódjon az anyuka, az, hogy nagy rés van a két középső metszőfog között, az elő szokott fordulni, és változhat. Ha jó rágó a gyerek, megint lehet rés a fogak között, jól rágó gyerekről van szó, ez azt jelenti, és így előkészül arra, hogy a maradandó fogakat befogadja. Ebben a korban még fogszabályozás vagy ilyesmi nem jöhet szóba. Mutassa meg fogorvosnak, mondjon véleményt. Találgatva mondom, hogy olyan szokott lenni, hogy szám feletti tejfog előtör, illetve nem is önálló fogként, hanem iker-tejfogként, ennek különösebb jelentősége nincs, tudomásul vesszük. Különösebb teendő nincs vele.
- Nem kell azért aggódni, hogyha a mama elmegy a gyermekkel az orvoshoz, az valamelyiket ki akarja húzni?
- Nem, mondjon véleményt, hogy mit lát. Talán jobban meg tudja vizsgálni, mint az anyuka.
|