Vendég a háznál
2003. Június. 18.
Kossuth rádió, 13.05
- Nekem van egy hétéves kisunokám, egy kislány, és én hallottam már az Önök műsorába egy gyermek fogorvost, aki nagyon jó tanácsokat tudott adni. Nekünk olyan problémánk van, hogy pici kora óta tulajdonképpen épek a fogai, de barna foltosak, csúnyák, és akkor most az alsó kettő, ami már új fogacska jött, hát az meg olyan botrányosan néz ki, hát egy kislánynál ez egy nagyon lényeges dolog. Mutattuk mi itt a városba egy fogorvosnak, és azt mondta, hogy tulajdonképpen nem tudja, de szerinte valami baktérium, szóval olyan csúnyácska foga van neki, mintha már most úgy, de épek a fogai...
Mv.: - Igen, igen.
- ...tetszik érteni?
Mv.: - Igen.
- Tehát nem - hogyan mondjam - szuvasodás van, tehát...
Mv.: - Igen.
- ...nem az, hogy ki fog lukadni, mint ahogy ugye, már több gyereknél, meg úgy elcsonkulva, tehát olyan nincs, meg vigyázunk is, amennyire lehet, az édességgel, és fogat is mos szépen. Tehát valahol egy kicsit meg szeretnénk mutatni olyan orvosnak, aki ettől többet mond, mint a mi doktor nénink, aki azt mondja, hogy hát elég csúnya, de tulajdonképpen nem tudja, hogy mi okozza.
- 328-8972.
- Jó napot kívánok! Én arról szeretnék érdeklődni, hogy van egy tízéves kisfiam, akivel most már évek óta van egy olyan problémánk, hogy ilyen fekete pöttyök jelentek meg a fogain, és nem, azt mondták a fogorvosok, akikkel eddig beszélgettünk, hogy valami baktérium okozza, időközönként le szokták polírozni neki, de újból-újból visszajön. Egy olyan vigaszt kaptunk, hogy talán majd egyszer kinövi, de most már tízéves, és, és évek óta gond, problémát okoz. És ezzel kapcsolatba szerettem volna valamit kérdezni, hogy, hogy van-e már valami új módszer erre, vagy valami nem tudom, mert egyik fogorvoshoz, akihez szoktunk járni, mondta, hogy az ő kisfiának is volt ilyen, és valami nem tudják már, hogy milyen antibiotikumot vagy mit szedett, és egyik pillanatról a másikra eltűnt, tehát mintha leradírozták volna, és nem jött vissza, neki meg állandóan visszajön.
Mv.: - Ez most csak két érdeklődő telefon volt, de nekem az a benyomásom, mint hogyha ez a jelenség szaporodni látszana.
Dr. Cukor József, gyermekfogorvos: - Ez megvolt tíz vagy húsz évvel ezelőtt is, talán most jobban odafigyelnek, egy bizonyos százalékba, nem túl magas százalékba a gyerekeknek előfordul.
R.: - Dr. Cukor József, gyermekfogorvos.
Dr. Cukor József, gyermekfogorvos: - Nem baktériumok, hanem teljesen ártalmatlan, tehát nem fertőző, festéktermelő gombák okozzák ezt a girlandszerű feketés-barnás, időnként pöttyös elszíneződést a fogak felszínén, hangsúlyozom: a felszínén, tehát nem a fogzománcban van a hiba, hanem a felszínén. Na most, az a kedvező dolog ebbe, hogy ezek a gyerekek igen jó fogazatúak szoktak lenni, majdnem hogy védettek a fogszuvasodással szemben. Esztétikailag valóban problémát jelent, gyakorlatból hadd mondjam el, hogy egy nagyon helyes, kedves kislányt, akire hát nagyon büszkék voltak a szülei, és hát rettenetesen zavarta őket, hogy hasonlóképpen ilyen elszíneződés, ilyen pöttyök, ilyen girlandok jelennek meg a fogazatán, tejfogon, később majd aztán a maradó fogán is. És hát ők nagyon rendszeresen és becsülettel kéthónaponként hozták, és akkor én eltávolítottam, fölpolíroztam, és akkor szent volt a béke. Most 13-14 éves korú ez a kislány, és szinte egyik napról a másik eltűntek ezek.
Mv.: - Nem tudjuk mitől?
Dr. Cukor József, gyermekfogorvos: - De tudjuk, hogy mitől, ugyanis egy hormonális, nagyfokú hormonális változás következik, és ezzel a hormonális változással párhuzamosan a száj miliője megváltozik, tehát ezek az úgynevezett festéktermelő gombák szinte eltűnnek a szájüregből, megváltozik az egyensúly. Hát ugye, azért nagyon bonyolult maga a szájüregnek a PH-ja, az ott lévő nyál, annak az összetétele, az abban lévő ártalmatlan baktériumok, mert az mindig van ugye, bizonyos baktériumokra nagyon is szüksége van a szervezetnek, gondoljunk csak a bélbaktériumokra. Úgyhogy én egyáltalán nem javaslom azt, hogy ilyen antibiotikummal meg evvel, avval próbálkozzunk, mert több kárt okozhatunk, mint hasznot, és meg kell, hogy...
Mv.: - Lehet, hogy ez is egy véletlen egybeesés volt?
Dr. Cukor József, gyermekfogorvos: - Ez egy véletlen egybeesés lehetett, valószínűleg esetleg másra kapta az antibiotikumot, és azért tűnt el, úgyhogy én optimista vagyok, ezek el fognak tűnni ezek az esztétikailag bántó jelek pont akkor az időre, amikor már nagyon fontos lesz az esztétikum.
Mv.: - Én már előre hallom azt a telefonálót, aki el fogja mondani, hogy neki felnőtt korában is ez megmaradt, azért az is elképzelhető?
Dr. Cukor József, gyermekfogorvos: - Előfordult, előfordult már, rokonságomban is előfordult ilyen, de az már olyan minimális volt, hogy esztétikailag abszolút nem volt zavaró.
- Várjuk kérdéseiket a 328-8972-es számon.
 
- Egy két és fél éves kislányom van, és miután nagyon értelmes, szobatiszta régóta, úgy gondoltam, hogy beíratom óvodába. És sikerült is, mert volt egy ismerős, és hát ő októbertől elkezdett oviba járni, és hát az elején nagyon nagy lelkesedéssel jártunk, szóval ő is nagyon hamar beszokott, megszerette. És történt egy-két olyan, hát, ilyen traumaszerű dolog nála. Pontosan az, hogy ugye, ő szobatiszta, de hát ez nem azt jelenti, hogy egyedül le tud vetkőzni hozzá. Éés beküldték az udvarról, hogy menjen be az udvarról, hogy menjen be, mikor szólt, hogy pisilnie kell, és hát, sajnos, szegénykém ott félig levetkőzve, többször előfordult, hogy bepisilt. És aztán el is mondta az óvónő, hogy nagyon sírt, és kétségbe volt esve, és aztán amikor ez harmadszor előfordult, akkor utána többet nem akart menni, tehát zokog, sír, nem hajlandó menni, így aztán ki is vettem, tehát gyakorlatilag kivettem őt az oviból.
Mv.: - Igen.
- Csak az a problémám, hogy mivel mindenképpen őneki, tehát el, el kéne valahol helyezni, mert nem mentem vissza ugyan dolgozni, de tanulok, tehát egyetemen tanulok, és jön a vizsgaidőszak, és muszáj valahogy megoldanom ezt a dolgot, ezért beírattam bölcsődébe, és most ő itthon volt egy három hetet, de jövő héten elkezdődne a bölcsőde...
Mv.: - Igen.
-
és az a nagy problémám, hogy hát, hogy ez miután az oviba nagyon lelkesen ment, de hát ilyen rosszul sült el a dolog, bennem is van egyfajta aggódás, hogy most igazából szabad-e újra beszoktatni. Mert végül is érdekli a dolog, de már amikor arról van szó, hogy ott kell majd maradni, akkor azért mondja, hogy de én anyával, és én hazajövök, tehát mintha kifejlődött volna benne egy ilyen nagy ellenkezés.
Mv.: - Arra van magának lehetősége, hogy beszoktassa a bölcsődébe?
- Hát erre persze mindenképpen, és ez is lenne a kérdés, hogy, hogy kell-e akkor esetleg úgy, hogy, hogy fokozottabban ott lenni vele tovább, esetleg elhúzni a beszoktatást, mert azt szeretném elkerülni, hogy egy életre megutálja ezt az egész dolgot. Az lenne a kérdés, hogyha, hogyha újra esetleg ő, most egy nagy ellenállás van, akkor esetleg megoldás lehet-e az, hogy keresni egy, egy idősebb nénit vagy valami, aki, tehát aki vigyáz rá. Jobb-e az, hogyha erőszakkal, kényszerrel bölcsiben marad, és, de közösségben van, gyerekek között, vagy esetleg akkor ismét hagyni, és mondjuk, keresni valakit, aki vigyáz rá napközben, és csak vele foglalkozik?
Mv.: - Vajon elvárható-e egy két és fél éves kisgyerektől, hogy óvodába járjon?
Kozek Lilla, pszichológus: - Ez a teljesítmény a két és fél évesnek még meghaladja a lehetőségeit általában, persze vannak olyan két és fél évesek, akik a kortárs kapcsolatokban már nagyon jól érzik magukat, de a két év körüli gyerekeknek a többsége még a szülő segítségével kapcsolódik a külvilághoz.
R.: - Kozek Lilla, pszichológus.
Kozek Lilla, pszichológus: - Ez az időszak, amikor a gyerekek, bár együtt vannak a játszótéren, és egyszerre kezdenek el szaladni, vagy egyszerre kezdenek el homokozni, még nem igazán tudnak együtt játszani, tehát nem biztos, hogy közösen építenek, csak egymás mellett építenek valamit. Ez az egymás mellett játszás, ezt Mérei írja le nagyon szemléletesen, amikor bölcsődések még együtt játszanak, illetve az óvodások kiscsoportosai, és aztán megkérdezik őket, hogy na, mit játszottatok, és az egyik azt mondja, hogy költözködést, a másik azt mondja, hogy moziba menést, a harmadik valami egészen mást, holott egy helyen ültek, látszólag együtt játszottak, és egészen más képet alkottak erről. 2-3 éves gyereknek a külvilággal való kapcsolata a szülőn keresztül valósul meg, és neki sokkal fontosabb a fejlődéséhez a kapcsolat, mint a teljesítmény.
Mv.: - Itt ez az édesanya azt mondta, hogy hát nagyon értelmes, okos ez a kislány, nagyon intelligens, akkor lehet, hogy ez az értelmi intelligencia voltaképpen ebbe a korba még kevés ahhoz, hogy óvodás legyen, sokan mondják, hogy hát olyan okos a kisgyerek, hát miért ne menjen óvodába?
Kozek Lilla, pszichológus: - Itt sem az volt a baj, hogy ne tudta volna szavakban kifejezni, hogy pisilni kell. Sőt, a vécét is megtalálta, tehát a térintelligenciája is megvolt ahhoz, hogy az épületben ne tévedjen el, ami szintén egy nagyon nagy teljesítmény kétéves, kétéves korban vagy két és fél éves korban. De a mozgáskoordinációja nem tart ott a gyereknek, hogy kikapcsolom a nadrágot, lehúzom a nadrágot, lehúzom a harisnyámat, lehúzom a bugyimat, ráülök a vécére, kitörlöm a fenekemet, stb.. Tehát ez annyira bonyolult, most gondoljuk végig, hogyha az anyukák arra gondolnak, hogy szülés után mit kínlódtak, akkor egy kicsit bele tudják képzelni magukat abba a helyzetbe, hogyha a mozgás egy kicsit nehezebben megy, akkor minden sokkal nehezebb, sokkal több feszültséggel jár. Akár csak az is, hogy ki kell menni a vécére. És egy két és fél éves kislány számára ez elég nagy szorongással járhat, hogy, hogy ő bepisil, holott az összes többi óvodás már nem pisil be. És elgondolkodtató az, hogyha, ha a szülő elvárja a gyerektől a teljesítményt, akkor vajon miféle teljesítménynyomás nehezedik magára a szülőre, ami miatt neki vissza kell mennie az egyetemre, ami miatt kénytelen a gyerekét az óvodába adni? S azért tartom szerencsésnek és előremutatónak azt a megoldást, amit maga az édesanyja vetett fel ennek a kislánynak, hogy, hogy akkor keressünk valakit, aki a kapcsolatot biztosítja számára. Aki nem eggyé teszi őt a sok közül, mert ő még kicsi ehhez, hanem az egyetlenné teszi egyelőre, vagy ha vannak testvérei, akkor a testvérei között, de mindenképpen a családi kötelékben tartja meg, és a kapcsolat marad az elsődleges, nem a teljesítmény a számára.
Mv.: - Inkább valakivel kettesben legyen, valaki vigyázzon rá, minthogy mondjuk, az életkorának megfelelő közösségbe menjen?
Kozek Lilla, pszichológus: - Elég nehéz megmondani anélkül, hogy a kislányt látnám, én azt gondolom, hogy egy ilyen, hát, azt kell mondjam, hogy traumatikus eset után, nem szerencsés újra a közösséget erőltetni pillanatnyilag.
- Meghallgatjuk szívesen tapasztalataikat, tanácsaikat, híreiket, ha hívják műsorunkat: 328-8972.
 
- Mester Lilián vagyok, s azért hívom Önöket, mert igaz, hogy egy kicsit lekésve, de a múlt héten szó volt az óvodai beszoktatásról...
Mv.: - Igen.
- ...és nekem három gyermekem van, és úgy gondoltam, hogy hátha valakinek segítség, ha elmondom, hogy mi hogy csináltuk, igaz, hogy még csak az első kettő jár oviba.
Mv.: - Ühüm.
- Az első kisfiam augusztusi születésű, ő hatéves, a második kisfiam pedig januári, és én nem is tudtam, csak így időközbe derült ki, hogy hát nem szeptembertől kezdődik az óvodai tanév, hanem hát, amikor hároméves lesz a gyerek, el lehet vinni óvodába.
Mv.: - Pont most hívott föl egy asszony, azt panaszolva, hogy közölték vele, hogy na ja, majd jöjjön vissza szeptemberben, én is ezt mondtam neki, amit maga mond.
- Hát igen, kitartónak kell lenni, mert először lekéstem majdnem az egészről, mert én se tudtam, csak későn tudtam meg. De hát nagyon, nekem nagyon rugalmas itt az erzsébeti Bóbita Óvoda, és nagyon szeretnek is minket, és én is szeretem őket. És végül is úgy alakult, hogy, hogy hát nem szerencsém, de pont elköltöztek a csoportunkból máshova, és üresedés volt, és így a középső fiamat január harmadikán el tudtam vinni az oviba. És ez annyiba volt segítség, hogy így menetközben ugye mi mindig bejártunk, mert hát én tolom őt a babakocsival az oviba, ő látja, hogy mi történik, már bevitték ilyen szülinapi tortázásra, szóval már érezte, hogy ott nem lehet rossz dolga. És akkor januárba bevittem, és akkor azt a félévet ő már benn teljesen simán, semmi bajjal, szóval nem volt sírás meg ilyesmi, nem aludtak ott, hoztam haza őket délben. És most pedig már ugye, hát most kezdődik akkor szeptemberbe az új óvodai tanév, és most már bent alszik mind a két fiam, és nagyon-nagyon jókedvűen, és nagyon vidáman jönnek-mennek az oviba, remekül alszanak, és nagyon jól esznek, szóval semmi problémám nincs az ovival, és ugyanezt fogom csinálni a lányommal is...
Mv.: - Igen.
- ...ő pedig februári születésű, mert ugye, jövőre elmegy a nagyfiam iskolába, akkor egy félévet egyedül jár a középső fiam. De akkor a kislánynak már van egy ilyen beszoktatási idő, hogy hát járok az oviba minden nap, már őt is volt, hogy bevitték uzsonnára, hogy érzi, hogy hát végül is a legtöbb időt ott tölti először ugye a gyerek, úgy hároméves kor után...
Mv.: - Igen.
- ...és a legnagyobb fiammal pedig úgy történt a beszoktatás, hogy mi már nyáron bejárhattunk az oviba, és ott kint a padon én leültem, ő eljátszott. Hogyha ilyen uzsonna vagy tízórai volt, akkor őt is bevitték, és akkor hát én, ott volt az anya. De amikor elkezdődött szeptemberben az igazi óvodai tanév, akkor viszont ő már egy bennfentes volt, szóval teljesen egészséges - vagy hogy mondjam -, abszolút jókedvűen zajlik ez az óvodai élet, mondjuk, eléggé részese lehet a szülő is, mert nagyon-nagyon nyitott az egész, be lehet járni, semmi kötöttség nincsen, szóval nem, neki sem volt...
Mv.: - Igen, tehát ő tudta a többieket kvázi bevezetni az óvodai életbe.
- Igen, igen.
- 14 óráig áll rendelkezésükre telefonügyeletünk a 328-8972-es hívószámon
 
Mv.: - Az utóbbi időben én azt tapasztalom, hogy mint hogyha megszaporodtak volna a székrekedéses gyerekek, vagy legalábbis azok a panaszok, amelyek róluk szólnak, és ha megszaporodtak a panaszok, akkor megszaporodtak a hallgatói tanácsok is. Hallgassunk meg egy csokrot!
- Énnekem már nagyok a fiaim, csak hogyha legközelebb vesznek ilyen témát, annál jobb nincs, mint a szélcső, gyógyszertárba lehet kapni, vékony kis gumicső, és jobb, mint a hőmérő...
Mv.: - Szélcső?
- Nagyon vékony kis puha gumicső, be kell olajozni vagy vazelinozni, hát ugyanúgy, mint a hőmérőt, és egyrészt kijönnek a pukik - már elnézést -, és utána kakika.
Mv.: - Értem, tehát abból a szempontból jobb, mint a hőmérő, hogy a...
- A hőmérőnél százszor jobb, én azt tudom, mert ezt végigcsináltam, de az valami, szóval nekem az akkori doktornőm, gyerekgyógyászom ajánlotta, és tényleg szuper, mert egyrészt amikor fáj a hasa a babának, nem muszáj, hogy kakikáljon, hanem mikor fáj, és nem jönnek ki a...
Mv.: - A szelek, igen.
- ...a szelek, hát azért az a neve.
- Tóthné vagyok, Nyékládházáról, és valamelyik adásban volt arról szó, hogy székrekedéses gyerekeknek mit lehet ajánlani...
Mv.: - Igen?
- ...és én egy módszert kipróbáltam, amit egy természetgyógyász ajánlott, és ezt nagyon jó szívvel ajánlom mindenkinek, ez úgy van, hogy délután egy deci joghurtba vagy kefírbe zabkorpát kell keverni egy kanállal...
Mv.: - Igen?
- ...és azt megenni, másnap reggel pedig azzal kell kezdeni, hogy éhgyomorra egy kanál olívaolajat, és egy kanál rendes kicsavart citromnak a levét kell bekapni.
Mv.: - Ez így összekeverve vagy egymás után?
- Nem, én egymás után szoktam...
Mv.: - Ühüm.
- ...és a gyereknél is kipróbáltam, mert nálunk is probléma volt ez a széklet, és, és bevált.
Mv.: - Nekem már csak az a gondom, hogy hogy lehet gyerekbe belediktálni egy kanál olívaolajat így natúr?
- Most én találtam olyan olívaolajat, ami nem büdös, nyilván gyereknek nem evőkanállal kell, hanem csak a kávéskanállal, és...
Mv.: - Igen értem, persze, az még lenyelhető mennyiség.
- Az még lenyelhető igen.
- Jó napot kívánok! Én egy nagymama vagyok, ami nagyon rossz ilyen kisgyermekeknél, hogy kiflivel, zsemlével etetik ahelyett, hogy teljes kiőrlésű, korpás kenyérrel vagy rozskenyérrel etetnék. A zöldség mellett, amit a doktor úr javasolt, amellett feltétlenül szükség van a gabonarostokra, tudnék hozzá jó tanácsot adni, mert egy biológus nagybátyám adta, szintén nálunk is ilyen probléma volt. Az egyik, hogy egy kis fél almából csinál kevés cukorral almakompótot, összenyomkodja villával, és összekeveri egy deka vajjal, hogyha ezt reggel éhgyomorra megetetik reggeli előtt, ez is nagyon jó, vagy a másik, hogy háromszor egy nap, reggel, délben, este étkezés előtt egy evőkanál joghurtot, ha megeszik. Öt unokám van, két dédunokám, és nagyon jól bevált mind a kettő.
- Jó napot kívánok! Kalotainé vagyok, igazán gyógyszert - már úgy idézőjelbe - nem tudok mondani, de, de hogy változtasson egy kicsit, hogy változatosabb legyen, amit ad a gyereknek. Nekem a legjobban a sütőtök, a sütőtökpüré, sütőtökleves, bármi jobb, mint a banán, állítom, és reggel a szilvalekvár, és ez biztos, hogy segítség, mert, mert ezt azért mondom, mert ezt másoknak is elmondtam, és mindenkinek bejött. Gyógyszert semmi esetre se!
- Jó napot kívánok! Nagy meglepetés, hogy elérem Önöket, annyi sokszor próbáltam már. Csak egy kis javaslatot vagy tanácsot szeretnék adni azoknak, akiknek a kisgyerekük székrekedésben szenved...
Mv.: - Hallgatom.
- ...van olyan egyszerű, olcsóbb olaj, hogy paraffinolaj, én is adtam már, 6-7 hónapos volt a kisfiam, amikor már nem tudtunk mit kezdeni a székrekedéssel, és anyósom tanácsára, ő már nagyon sok éve használta, és mondta, hogy adjuk ezt neki.
Mv.: - Mennyit adott neki?
- Hát akkor egy olyan kávéskanálnyit, de úgy magába nem volt hatásos, hanem beleraktam meleg folyadékba, hátha akkor jobban, még csak teába.
Mv.: - Teába, gondolom.
- Igen, de és fontos legyen az, hogy meleg legyen, mert ugye, ha hideg, akkor kicsapódik az üveg falára, és nem ér semmit.
Mv.: - Tehát, beletette a pohár teába?
- A cumisüvegbe.
Mv.: - A cumisüvegbe, ühüm.
- És később, mikor már kaphatott tejet vagy kakaót, nálunk a legjobban bevált, amit nem vett észre a gyerek. És fontosabb lenne az, hogy kis mennyiségű, mert akkor kidobja maga az olajat, és nem az, hogy nagy összeg, hanem maga a folyadékot is. De ha kidobja, és akkor legközelebb újból megpróbálja, tehát úgy tudom, száz forint körül van maga az olaj, vagy még annyi sincsen, és akkor később, mikor nő a gyerek, akkor már lehet egy olyan szűkebb evőkanálnyit is adni neki. Nem igazán hashajtó ez, hanem ilyen székletpuhító.
Mv.: - Igen, de ugye nem lett belőle egy székrekedéses gyerek?
- Nem, nem.
Mv.: - Engem az érdekel a legjobban doktor úr, volt-e ártalmas azok között, amit a hallgatók javasoltak?
Dr. Szamosfalvi Imre, gyermekorvos: - Hadd kezdjem azzal, hogy rengeteget tanultam.
R.: - Dr. Szamosfalvi Imre, gyermekorvos.
Dr. Szamosfalvi Imre, gyermekorvos: - Az a helyzet, hogy ezek a módszerek ezek gyakorlatilag mindegyik alkalmazható, és tényleg jók. Egyet hiányoltam, hogy az életkorok nem voltak mellékelve hozzá, a szélcsövet például munkahelyen, kórházi körülmények között nagyon sokszor alkalmazzuk puffadós vagy hasi panaszokkal küszködő gyereknél. És ha utána gondol az ember, valószínű, hogy egy kicsikét bátrabban is alkalmazzák az anyukák a szélcsövet. Csak arra kell vigyázni, hogy túlzottan vastag ne legyen, az anyukák kisujjának körülbelül a feléig terjedő vastagságnál ne igen legyen vastagabb, vagy, vagy legfeljebb picivel legyen vastagabb, szóval kisujj vastagságot semmi esetre sem haladja meg a szélcső vastagsága.
Mv.: - Nem, hát mi csak a hőmérőt mondtuk ugye, és ugye, ennek ellenében mondja a hallgató, hogy ez még vékonyabb is, és tényleg elég logikus, hogy jobb is talán.
Dr. Szamosfalvi Imre, gyermekorvos: - Igen, igen, igen, és én úgy gondolom, hogy ezt nyugodtan lehet alkalmazni egy néhány hónapos gyereknél, és az anyuka nyilván bátrabban is fogja alkalmazni, nem is fog félni tőle annyira, hogy kárt tesz a gyerekbe. És valóban, ha egyáltalán ez fölmerül, mert azért a hőmérővel se láttam én kárt okozni soha, de egy rugalmas, puha valamivel kevésbé fordul elő, hogy kárt okozhat az ember. Na most, a többiek, a szilvalekvár meg a...
Mv.: - Sütőtök vagy almakompót.
Dr. Szamosfalvi Imre, gyermekorvos: - ... a sütőtök, ezek mind olyanok, miket én azt gondolom, hogy, hogy nyugodtan ki lehet próbálni egy egyéves, kétéves, háromesztendős gyereknél, hogy hátha ezzel sikerül rendezni a székletét. A paraffinolajjal kapcsolatban pedig azt mondom, hogy elkeseredett helyzetekbe, tehát amikor végbél-berepedés van, amikor nagyon fájdalmas a széklet. Amikor már a gyerekben kialakult egy olyan félelem, hogy egyáltalán ráülni nem mer a vécére, mert volt egynéhány olyan székrekedéssel kapcsolatos élménye, hogy az valami kegyetlen szenvedést okozott neki, és éppen ezért még jobban visszatartja a székletet, és akkor még nagyobb kínlódás a következő székletürítés, tehát ilyenkor szoktuk alkalmazni. És ugyanolyan jónak tartom, csak itt meg kell jegyezni, hogy azért ez nem arra való, hogy folyamatosan és rendszeresen paraffinnal etessem a gyereket.
Mv.: - Mert árt, ártalmas?
Dr. Szamosfalvi Imre, gyermekorvos: - Árthat, ez nem szívódik föl, és ez egy zsírnemű anyag. Ami lehet, hogy egy kicsit bonyolultnak tűnik a gondolkodás, de a zsírban oldódó vitaminoknak még a hiányát is létrehozhatja, tehát ez egy néhány napos, egy-két hetes, maximum egy hónapos alkalmazásra ajánlható, és nem úgy, mert itt a beszédből úgy tűnt az anyuka részéről, mint hogyha ő ezt már két éve, vagy három éve folyamatosan alkalmazná, nekem így tűnt persze.
Mv.: - Nekem inkább úgy tűnt, hogy amikor úgy érzékelte, hogy már egy ideje nem volt a gyereknek széklete, akkor adta azt a picike kis kanálnyit.
Dr. Szamosfalvi Imre, gyermekorvos: - Ha ez így történik, tehát hogyha egy, egy héten, vagy két hétbe egyszer, vagy egy hónapba egyszer kerül sor az alkalmazására, akkor nincs ellene kifogásom. De a rendszeresség, tehát az, hogy elkezdik féléves korba, és hároméves korig minden nap kap egy kis paraffint, annak ellene lennék, merthogy ez már ilyen vonatkozásban gyógyszernek is minősül. És azért azt továbbra is fönntartom, mint ahogy a hozzászólóknak a nagyobbik része azt mondta, hogy azért a normál székletürítésnek, annak természetes anyagok alkalmazása mellett kell bekövetkezni, ne olyan anyagokat alkalmazzunk, amik nem tartoznak bele a normál táplálkozási menetrendbe!
|