- BabaNet
#baba#anya
Babanet - Vendég a Háznál  03.06.10
  Mûsorarchiv
  Mûsortörténelem
  Stáblista

Vendég a háznál
2003. Június. 10.
Kossuth rádió, 13.05

Rip.: - Mit fogsz nyáron csinálni?

- Nekem akkor a legfontosabb az lesz, hogy jól érezze magát a tengeri malacom.

Rip.: - Tehát itthon fogsz ülni, és egész nap nézed a tengeri malacodat?

- Azért kimegyek majd biciklizni, elmegyek majd a strandra, meg leutazok Pécsre a nagymamámhoz. Kimegyek Szigetszentmártonba a nagymamámmal, meg az unokatestvéremmel. Még lehet, hogy el is költözünk.

Rip.: - Hova költöztök?

- Még nem tudjuk annyira biztosan, de lehet, hogy a Kaszásdűlőre.

Rip.: - Ez rád feladatokat ró?

- Kicsit úgy érzem, hogy nekem is fontos ez, mert nemcsak az ő lakásuk lesz, hanem az enyém is. Segítek nekik kiválasztani a lakást, meg eladni, meg nem leszek a nyakukon. Békén hagyom őket, hogy ilyen kis apróságokkal, hogy szétment a csatom, meg ilyesmikkel nem zaklatom őket.

Rip.: - Pécsen lakik a nagymamád. Ott mit csinálsz majd?

- Elmegyek moziba a nagybátyámmal, strandra is. Elmegyek majd velük sétálni. Meg a nagymamámmal mindig szoktam játszani.

Rip.: - És barátod van-e Pécsen?

- Annyira nincs.

Rip.: - És nem leszel egyedül egész nyáron?

- Nem, mert itthon is sok időt fogok tölteni, és az iskolából van sok barátnőm.

Rip.: - És táborba nem mész?

- De megyek az osztályommal erdei táborba tanév végén. Öt napra megyünk el, Garbolcon leszünk. Az egy természetvédelmi terület Magyarország legkeletibb részén.

Rip.: - Szoktál nyáron táborba menni?

- Szoktam, de annyira nem érdekelnek.

Rip.: - És anyuékkal mentek nyaralni?

- Most a költözés miatt nem tudunk menni. Voltunk Görögországba, Horvátországba, Olaszországba, akkor Balatonon is voltunk.

Rip.: - Várod már a nyarat?

- Nagyon. Mert már egy kicsit elegem van az iskolából, mert nagyon sokat kell tanulni, meg nem lehet annyira pihenni.

Rip.. - Mennyit kell tanulni, mennyit tanulsz naponta?

- Az iskolába hat, hét óra van. Felemelték most az órák számát, úgyhogy ez most nagyon rossz volt. Amikor hazajövök, akkor mindig egy, két órát tanulok. Már egyébként is kifáradtam az iskolába.

Rip.: - És mennyi ideig tart, amíg kipihened magad nyáron?

- Egy hónap.

- Nyaralás szem pontjából megpróbálok minimum egy hetet, jobb esetben és optimális esetben két hetet csak a kislánnyal együtt lenni, nyaralni, bárhol vele lenni.

Rip.: - Többet nem tud?

- Több sajnos nem lehetséges. Nehéz, nagyon nehéz.

Rip.: - Miért?

- Munkahelyi dolgok miatt. Munkahelyen általában egyben két, két hét szabadságot szoktak engedélyezni, vagy úgy lehetséges. Többre elég nehéz elmenni.

Rip.: - És a fennmaradó időben kivel van a kislánya?

- Szerencsés helyzetben vagyunk, mert a nagyszülők nyugdíjasok, így sok időt tudnak eltölteni a gyerekkel. Beosztják, hogy két hétre, vagy kétszer két hétre esetleg el tudnak menni vidékre, vagy rokonlátogatás céljából. A fönnmaradó időt pedig babysitter segítségével oldjuk meg.

Rip.: - Ez azt jelenti, hogy ilyenkor egy babysitter vigyáz a lányára hetekig, vagy napokig?

- Igen, azt jelenti, hogy van egy pótmama, mi így hívjuk, aki nagy szeretettel vigyáz rá, sétálni viszi, és megpróbál programokat kitalálni, hogy ne egész nap a lakásban üljenek, mert az senkinek nem jó, de azt jelenti igen.

Rip.: - Mióta ismerik ezt a pótmamát?

- Régóta. Négy, öt év óta körülbelül.

Rip.: - És azóta rendszeresen jár magukhoz?

- Igen. Betegség esetén is őt vettük, az ő szeretetét vettük igénybe, amikor én nem tudtam a munkahelyről eljönni, vagy esetleg a nagyszülők nem tudtak besegíteni, mert még ők is munkában voltak, akkor őt, első perctől kezdve ő vigyázott a kislányra, és azóta is megvan. Egy olyan kapcsolat alakult ki, ami nagyszülő, pótmama kapcsolat alakult ki. Családtagi viszony.

Rip.: - Milyen munkahely az, ahonnan nem tud az ember eljönni, hogyha beteg a gyermeke, és babysittert kell felfogadni?

- Lehet, a gyereket el lehet vinni orvoshoz, meg lehet nézetni, vagy az orvos jön ki, és nézi meg. Egy, két napra minden megoldható. De például vegyük azt az esetet, bárányhimlőt, ami a mi esetünkben hosszú időre nyúlt el, három hétig tartott. Három hetet nem tudok még, ha szabadságomat is igénybe veszem, a gyerek mellett tölteni, ezért kellett más megoldásokhoz folyamodnunk, és megoldanunk.

Rip.: - És nem sajnálja ilyenkor a gyermekét, amikor idézőjelbe téve egy idegennel van otthon, és nem az édesanyjával, vagy a nagymamával?

- De sajnálom, viszont nem tudok mit csinálni. Patthelyzetben vagyok. Ezen keseregni nem fogok, az adott szituációt próbálom a lehető legjobban megoldani, és a legtöbb pozitívumot kihozni belőle. Két hetet tervezek. Remélem, össze is fog jönni a nyaralás. Nehéz, nehéz, de semmi sem megoldhatatlan. Szerintem a szereteten alapszik minden. Ő is érzi, én is érzem. Ő tudja, hogy fontos számomra. Nehéz, nehéz, de patthelyzet, nem tud az ember mit csinálni.

Rip.: - Kislánya mit szól ehhez, hogy ilyen helyzetben van, hogy az anyukájából kevesebbet kap, mint amit kaphatna? Felrója ezt magának?

- Természetesen igen, ez időszakos. A kedélyállapotán is jelentkezik, valamikor pedig szemtől szembe nyíltan megmondja, hogy igen többet szeretne, maradjak otthon, legyek vele. Én ezt jelzés értékűnek veszem, és akkor megpróbálom a lehető legtöbbet vele tölteni az időt.

Rip.: - És mi lenne a megoldás, hogy többet együtt legyen a lányával?

- Megoldást jelen pillanat nem tudom. Valahogy úgy szervezni az embernek az életét, napi teendőit, hogy abból a lehető legtöbb jusson a gyerekekre.

- Azután szeretnék érdeklődni, hogy egy élettársi viszonyban vagyunk, össze vagyunk költözve az élettársammal, és őneki van egy gyermeke, egy kiskorú gyermeke, hogy annak a szabadság, tehát a gyerek után járó szabadságot én igénybe vehetem-e? Tehát közös lakcímen vagyunk, közös gyermeket várunk.

Rip.: - És nem kívánják házassággá avatni a kapcsolatukat.

- Nem. Nem. Mert gyakorlatilag közös háztartásban élünk. Nekem van két gyermekem, azután kapom a pótszabadságot, most mivel összeköltöztünk, tehát már lassan egy éve, őneki is van egy kisgyermeke, és ő gyakorlatilag a munkahelyénél nem tudja érvényesíteni a pótszabadságot sajnos, mert olyan világ van, hogy ott nem is nagyon foglalkoznak ezzel.

Rip.: - És Ön akarja a három gyermek után igénybe venni.

- Hát akkor természetes, mert azért énnekem mindenféleképpen értékben többet ér.

Bem.: - Dr. Handó Tünde, a Fővárosi Munkaügyi Bíróság elnöke.

Dr. Handó Tünde, a Fővárosi Munkaügyi Bíróság elnöke.: - A gyermekek után járó pótszabadságról azt mondja a Munka Törvénykönyve, hogy az a szülők döntése alapján a gyermek nevelésében nagyobb szerepet vállaló munkavállalót, vagy a gyermekét egyedül nevelő szülőt illeti meg. Hogyha tizenhat évesnél fiatalabb gyermekről van szó, akkor egy gyermek után kettő, két gyermek után négy, és kettőnél több gyermek után összesen hét munkanap pótszabadság illeti meg a munkavállalót. A törvény csak szülőt említ, és nincs fogalom meghatározás arra, hogy ki az, aki szülőnek minősül. Nyilvánvaló, hogy ez nemcsak a vér szerinti szülőt illetheti meg, hanem azt a munkavállalót, aki a gyermek nevelésével foglalkozik. Ők élhetnek házasságban, élhetnek élettársi kapcsolatban, de én azt gondolom, hogy megilleti ez a nevelőszülőket éppúgy, mint a nagyszülőket is, akik az unokájukat nevelik akár. Ebben a vonatkozásban őket is szülőnek kell tekinteni.

Rip.: - A másik gondjuk, hogy közben gyesen lesz az élettárs, akkor ez változik?

Dr. Handó Tünde, a Fővárosi Munkaügyi Bíróság elnöke.: - Lehetséges olyan olvasata a rendelkezésnek, hogy a döntési jogosultság csak akkor jöhet szóba, ha mindkét szülő munkaviszonyban áll. Azt lehet feltételezni, hogy az a szülő, aki gyermekgondozás céljából valamilyen társadalombiztosítási ellátást vesz igénybe, az egy döntés a szülőpár részéről arra vonatkozva, hogy melyikük vállalja a nagyobb részt a gyermek nevelésében. Tehát akkor már mondhatja azt a munkáltató, hogy az anya az, aki otthon marad a gyermekekkel, tehát ő az, aki nagyobb részt vállal a gyermekek neveléséből. Ezért mondhatja a munkáltató, hogy az apa, vagy a nevelőapa az nem kaphatja meg ezt a pótszabadságot.

Rip.: - Manapság már nem ritka, hogy esetleg a feleségnek van fontosabb munkaköre, és jobb lenne, hogyha ő folytatná a munkát a gyermekek születése után. Milyen új lehetőségek vannak ezzel kapcsolatban?

Dr. Handó Tünde, a Fővárosi Munkaügyi Bíróság elnöke.: - Fizetésnélküli szabadságot vehet igénybe a munkavállaló a gyermek harmadik életéve betöltéséig a gyermek gondozása céljából. A 14. életéve betöltéséig, ha a munkavállaló a gyermek gondozása céljából gyermekgondozási segélyben részesül és a gyermek 12. életéve betöltéséig a gyermek betegsége esetén az otthoni ápolás érdekében. Egy 2003. január elsejétől életbelépő új lehetőség az apasági szabadság. Azt mondja ugyanis a törvény, hogy a gyermek születése esetén öt munkanap munkaidő kedvezmény illeti meg az apát, amelyet legkésőbb a szülést követő második hónap végéig kérésének megfelelő időpontban kell kiadni. Erre az öt napra távolléti díj illeti meg az apukát. Ez egy nagyon fontos és hasznos rendelkezés. Biztosítja azt, hogy ezekben a nehéz napokban, amikor az anyuka hazaérkezik a kórházból, akkor mellette lehessen az apuka, és segítségére legyen, és megismerhesse a gyermeket. Az, hogy mivel is jár az apaság, és a szülői feladatok milyen terheket rónak rájuk. Ezt együtt ismerhessék meg, és együtt viseljék.

- Jó napot kívánok, Wágner Szilvia vagyok. A mai műsorban hallottam a gyerekek után járó pótszabadságról, és nekem egy olyan problémám van, hogy a férj, én gyesen vagyok, és a férjemnek nem akarják kiadni ezt a szabadságot, azzal a címszóval, hogy én úgyis itthon vagyok.

Rip.: - Hogy úgyis otthon van gyesen?

- Igen. Én telefonáltam már a Foglalkoztatási Hivatalba, vagy hova, valahova, és ott azt mondták, hogy a szülő joga eldönteni, hogy melyik szülő veszi igénybe, nem a munkahelyé. Hát, a férjemnél a most életben lévő kollektív szerződésre hivatkoztak, mert ő rendőr. Állítólag van egy olyan kollektív szerződés, amely szerint ő nem veheti igénybe, hogyha én itthon vagyok.

Dr. Handó Tünde, a Fővárosi Munkaügyi Bíróság elnöke.- Katonákra, rendőrökre a fegyveres szervek hivatásos állományú tagjaira külön jogszabályok vonatkoznak, és valóban azt mondja a rájuk vonatkozó törvény, hogy ez a gyermekek után járó pótszabadság csak akkor illeti meg az állomány tagját, hogyha nőről van szó, illetőleg, ha gyermekét egyedül nevelő férfiról. Abban az esetben, hogyha egy férfi igényelné a gyermekek utáni pótszabadságot, csak akkor lenne erre joga, hogyha egyedülállóként nevelné a gyermekeit.

Rip.: - Ebben az esetben viszont már azért sem kapná meg, mert gyesen van a felesége?

Dr. Handó Tünde, a Fővárosi Munkaügyi Bíróság elnöke.: - Igen, akkor azt gondolom, hogy mondhatná ezt a munkáltató.

 


 

Szakértõink
  e-mail


X
EZT MÁR OLVASTAD?