- BabaNet
#baba#anya
Babanet - Vendég a Háznál  03.06.04
  Mûsorarchiv
  Mûsortörténelem
  Stáblista

Vendég a háznál
2003. Június. 4.
Kossuth rádió, 13.05

- Jó napot kívánok! Az a problémánk, hogy van egy gyönyörű 3 éves kislány unokám, és mintha nagyon iksz lenne a lába. Azt mondták, amikor a kicsi volt csípő vizsgálaton, hogy kinövi. Hogy tényleg kinövi ezt vagy sürgessem, hogy vigyék el?
Én nem hiszem e, mert úgy látom, mintha a csípőből befele lenne fordulva, de lehet, hogy ezt csak én képzeltem.

Mv.: - Értem. És nincs a családban olyan, esetleg a rokonságban, ahol van egy ilyen jellegzetes lábtartás?

- Nem tudok róla.

R.: - Nem figyelt meg ilyet.

- Nem, nem.

R.: - Szóval iksz-lábú ez a gyerek, holott az orvos megígérte, hogy kinövik.

- De nem mondta azt, hogy mikorra.

R.: - Kinőheti még később is?

Dr.Balla Mária, ortopéd orvos: - Természetesen. A gyerekeknek, a járni kezdő gyerekeknek 4-5 éves korukig a legnagyobb részének iksz lába van. Érdemes megnézni a gyerekruha magazinokat, ami Magyarország nincs, de külföldön kiadtak ilyeneket, hogy a legtöbb gyerek, akit mutatnak be, kisnadrágot, mindegyiknek iksz lába van, nem hiszem, hogy külön az iksz-lábú gyerekeket összeválogatták volna. Tehát ez egy életkori sajátosság. Abban az esetben kóros csak, hogyha utána nagyon-nagy formában megmarad, és nem rendeződik. Ennek a megítélése a nagymamák, szülők szerint sokszor súlyosabb, mint ortopéd szempontból elfogadható. Mindenképpen azok a cipők, amelyek ugye, a belső bokáját, illetve a belső talpszélt megemelik a gyereknél. Tehát kifelé döntik a lábat, keménykérgű cipő, ezek az iksz láb ellen dolgoznak, de természetesen, ha bármi gond van, el kell vinni ortopédiára és meg kell mutatni a gyereket. Lehet, hogy nem is olyan nagyon-nagy a probléma.

R.: - Hát igen, ez a nagymamának jobban fáj valószínűleg, mint az orvosnak, de ha kiderül, hogy tényleg iksz-lába van, akkor úgy ezen kívül semmit nem lehet tenni vele.

dr.B.M.: - A mértéke az iksz-lábnak ez orvosi megítélés kérdése. Van, amelyek élettani és normális, vannak kóros állapotok, amelyik meg gyógykezelésre szorul, de azok általában sokkal extrém mértékűek, tehát azokat nem kérdés, hogy most vigyem esetleg, ne vigyem, azokat úgy is elhozzák.

Mv.: - Ma is, mint minden szerdán várjuk hívásukat a 328-8972-es számon.

- Az a helyzet, hogy én mentőorvosként dolgozom, és hát most babát várok, és amint ezt bejelentettem, az volt az első reakciójuk, hogy hát akkor én mostantól nem dolgozhatok.

R: - Hányadik hónapban van?

- Tizennégy hetes vagyok most.

R.: - Hát nagyon az elején és mikortól gondolja a munkahely, hogy ilyen nagyon megvédené magát?

- Hát úgy gondolják, hogy már három hónapos kort, ahogy betöltötte az ember, onnantól nem.

R.: - Mondván, hogy ők orvosok és igazán csak értenek hozzá?

- Hát ők azt gondolják, hogy kivonul a mentőorvos, végül is ez veszélyes munkahelynek minősül, meg folyamatos műszakban dolgozunk, és hát én gondolom, hogy ők attól tartanak, hogy esetleg, ha bármi történik, akkor szerint az ő felelősségük miatt. Tehát hogy nehogy az legyen, ha bármi munkahelyi baleset éri az embert, akkor hát nehogy aztán velük szembeforduljon az ember, gondolom én. Énnekem semmi bajom, tehát én egyelőre el tudom látni a munkámat, és szeretnék dolgozni.

R.: - Hát ezt megértem, gondolom az anyagiak miatt sem közömbös ez.

- Hát hogyne. Nekünk az éjszakai pótlék, ez egy jelentős összeget kitesz. Na most, a következő dolog, hogy én olvastam valahol egy ilyen törvénykivonatot, az a 92.évi 22-es törvény, legalábbis ezen ez szerepel, amiben van egy olyan dolog, amennyiben hogy a terhes nem tudja ellátni a munkáját, akkor a munkáltató köteles biztosítani más beosztást a számára, illetve hogyha ez sem, akkor pedig a munkától való eltekintés mellett a fizetését meg kell hagynia.

R.: - És el tudna képzelni olyan munkakört, amelyet mondjuk, kevesebb megrázkódtatással tudna ellátni?

- Hát ugye ehhez viszonyítva, hát nem nagyon.

R.: - Valami adminisztratív munkakör.

- Na most hát ilyen nem nagyon van, meg hát az adminisztratív munkakör, tehát most az orvosi végzettségemmel most üljek be irkálni egy számítógéphez, tehát nem a végzettségemnek megfelelő munkát tudna biztosítani.

R.: - Egyébként hogy gondolta, hogy végig dolgozik?

- Hát nem végig, de hát egy ilyen hat hónapig, legalább folyamatos munkabeosztás. Tehát az azt jelenti, hogy havonta egy ilyen hét, maximum nyolc-huszonnégy órát kell dolgozni, és akkor amellett meg egy csomó szabadnap van.

Dr.Handó Tünde, a Fővárosi Munkaügyi Bíróság elnöke.

R.: - A munkatörvénykönyve több rendelkezést tartalmaz a terhes nők védelme érdekében. Az egyik nagyon fontos szabály, hogy a terhesség ideje alatt felmondási tilalom alatt állnak az anyukák, nem lehet rendes felmondást közölni velük a terhesség idején. A következő ilyen védelmi helyzet, amikor is a nők terhessége megállapításától a gyermeke 1 éves koráig éjszakai munkára kötelezni nem lehet. Ugyanígy nem lehet túlmunkára sem kötelezni az anyukákat. Nem kötelezhető beleegyezése nélkül más munkahelyen vagy más munkáltatónál történő munkavégzésre sem a nő. Amint megállapítják a nő terhességét, azok után egészen a gyermek 1 éves koráig az egészségügyi állapotának megfelelő munkakörbe kell áthelyezni a munkáltatónak, illetve a munkafeltételeket úgy kell alakítani, hogy azok megfeleljenek az egészségi állapotának. Fontos szabály azonban a munkatörvénykönyvének az, hogyha a munkakörülményeket változtatnia kell a terhesség miatt, akkor a munkabére az anyukának nem lehet alacsonyabb, mint a korábbi átlagkeresete. Tehát annak ellenére, hogy ő éjszakai munkát nem végezhet, vagy túlmunkát nem végezhet, megilleti az az átlagkereset, ami a korábbi munkaidő beosztás alapján elszámolható a részére.

R.: - Azt jelenti, hogy azt a hét, nyolc, huszonnégy órát fél nappal cserélik fel?

dr.H.T.: - Igen meg kell változtatni a munkaidő beosztást a munkáltatónak, esetleg más munkakörben kell őt foglalkoztatni, de ez az ő átlagkeresetét nem érinti. Tehát a munkabére nem lehet emiatt kevesebb.

R.: - Tehát anyagilag nem veszít semmit, de ha mégis azt szeretné, hogy ő továbbra is elláthassa ezt a feladatot, akkor van-e a munkáltatónak joga azt mondani, hogy nem lehet?

dr.H.T.: - Joga, sőt kötelessége ezt mondani, mert a munkaügyi ellenőrök ezt ellenőrizhetik. Tehát ha azt találja egy munkaügyi ellenőr egy munkahelyen, hogy a terhes nőt túlmunkában foglalkoztatják, vagy éjszakai munkában foglalkoztatják, akkor komoly bírságot szabhatnak ki a munkáltatóra. Lényeges az most, hogy az Európai Unióhoz csatlakozunk, hogy az unióban kiemelt védelem illeti meg ugyancsak a nőket és az anyaságot is. A terhes nőket is, azonban valamennyi ezzel kapcsolatos irányelv hangsúlyozza, a nők védelme, az nem jelenthet egy másik oldalon hátrányt számukra. Ezt garantálják a magyar törvények is részben előremenve, a jogalkotásban évek óta megvannak ezek a szabályok, amelyek biztosítják azt, hogy bár kedvezmények illetik meg az anyákat, de ezek a jövedelmi viszonyaikban nem jelenthetnek hátrányt számukra.

-Műsorunk telefonügyeletének hívószáma: 328-8972.

- Jó napot kívánok! Én egy aggódó nagymama vagyok. Van egy 6 hónapos unokánk, anyatejes, szopik, szinte teljes kiegészítő táplálékként a kis menyem csak most kezd neki adni sárgarépát, meg almát, meg őszibarackot, amit javasolt a védőnő. Az a gondunk, hogy a kislánynak amióta csak megvan, mindig híg a széklete. És a védőnő szerint is, meg a doktor úr szerint nem kell neki jelentőséget tulajdonítani, merthogy anyatejes.

R.: - Így van.

- Végül is fejlődik, mert már 7 kiló körül jár, talán el is hagyta a 7 kilót. De bennünket ez mégis zavar, mert mindig van olyan nyálkás, hurutos székletébe és sokszor vérfoszlányok is vannak.

R.: - Vérfoszlányok?

- Igen. Lehetséges az, hogy az anyatejre valami allergiaféle van. Nagyon nehezen tudom elképzelni, de létezik az, már a kis pofiján kiütések vannak.

R.: - Milyen kiütések vannak?

- Olyan kis apró, hasonlít a melegkiütéshez, ez úgy elmúlik, akkor visszajön, de nem, szóval nincs tele a kis pofija, de a szép kis tiszta bőrét időnként ez úgy bepöttyözi, olyan négy, öt pöttyöcske van az arcán, ami nem szokott lenni.

R.: - Korábban, amíg csak anyatejet kapott, addig nem volt?

- Akkor volt, amikor a doktor úr egyszer javasolta, hogy úgy gondolja, hogy talán nem elég erős az anyatej, az anyuka fogyasszon tápszert, és akkor így közvetve ez a tápszer kiütötte. De hát most ezt abbahagyta sürgősen a menyem.

R.: - Doktor úr szokott ilyet javasolni, hogy a mama fogyasszon tápszert? Én döbbente álltam a hír előtt.

dr. Szamosfalvi Imre, gyermekorvos: - Velem még ez nem fordult elő, az anyuka normálisan táplálkozzon. Ami neki jólesik, azt eszi és hogyha jó vegyes táplálkozást állít össze a saját maga számára, akkor az biztosan garantálja az, hogy az anyatejnek a minősége megfelelő lesz.

R.: - De hát miből következtethetett a gyerekorvos arra, hogy gyenge a mama teje és ezért egyen tápszert?

Dr.Sz.I.: - Én nagyon remélem, hogy itt csak valami félreértésről van szó, merthogy az anyatej, az, ha lefejik, az általában egy vizes tehéntejnek a küllemét veszi föl. Ettől nagyon sok anyuka szokott megijedni, hogy Jézus Mária! gyönge a tejem, pláne, hogyha még valaki van a háttérben, egy nagynéni, vagy egy anyuka, tehát a anyukának az édesanyja, aki még meg is erősíti ebben a hitében. Nem mindenki tudja azt, hogy a női tej különösen már a második harmadik hónap után sokkal világosabb, sokkal hígabb. Erre nagyon könnyű ráfogni azt, hogy ennek nem elegendő a tápértéke. Nem így kell eldönteni az, hogy a tápérték elegendő-e vagy nem, a gyereknek a súlyfejlődését azért igyekszünk nagyon szorosan követni, hogy ebből állapítsuk meg, hogy végső soron elegendő-e az a táplálék, amit az anyától kap a gyerek, vagy pedig nem. A kiütésekre pedig nem tudom, hogy mennyire volt pontos a megfigyelése a nagymamának meg az anyukának, a gyerekek a második, harmadik hónap körül általában erős nyálzásba kezdenek. Ennek pontos magyarázata tulajdonképpen nincsen, a néphit a fogzással köti össze, de általában jóval megelőzi a fogzásnak az időszakát. Tehát a második, harmadik hónapos korban gyakorlatilag nem fordul elő az, hogy egy gyereknek a foga átütközne, nagy ritkaságként előfordul, mielőtt bárki mondaná, hogy de az ő unokájának már megjött kéthónapos korában. Előfordul ezer, tízezer gyereknél, hogy van, de ez nem jellemző. És ez a nyál, ez nagyon sokszor hajlamos arra, hogy az arra érzékeny bőrű gyerekeknek az arcán egy kis fölmaródást, egy kis pirosságot, néhány pöttyöt hozzon létre. Ez ellen finom bőrvédő kenőcsökkel lehet védekezni, esetleg az arcnak a gyakori megtisztításával, még egy komponense lehet annak, hogy az arcon megjelennek ez a kiütések, ahogy a gyerek visszabukik ennivalót, az már nemcsak nyálat tartalmaz, hanem valamennyi gyomorváladékot is. Néha azt tapasztalom, hogy a gyerekeknek a nyakába is lefolyik ez a visszabukott ennivaló, nem sikerül mindig tökéletesen letisztítani, csak úgy lehet védekezni ellene, hogy csak sima vizes ruhával áttöröljük a gyereknek az arcát.

Mv.: - De hát az igazi kérdés persze a széklet, amiről a nagymama beszélt.

dr.Sz.I.: - Igen. Na most, azért még hadd menjek tovább egy kicsikét, az is fölmerül, hogyha tejérzékenysége van vagy lehet a gyereknek, akkor az általános béltraktus béltraktusbeli problémákban szokott megnyilvánulni éppen abban, amit elmond, hogy lehet, hígabb és gyakoribb széklete. Nagyon nehéz erre azt mondani, hogy tessék kivizsgáltatni a gyereket. Merthogy a súlyfejlődése, meg az elmondás szerint ki fogástalan. Én úgy gondolom, hogy egy gyereket vizsgálni, meg vizsgálati tortúráknak akkor szabad alávetni, hogyha annak elegendő indoka van. Még ha van is egy olyan halvány gyanúnk, hogy a tejre valamilyen módon kicsit érzékeny, akkor is, ne hathónapos korban tegyük ki ezeknek a vizsgálatoknak, hanem örüljünk neki, hogy szép fejlődik a súlya, hagyjuk békében a gyereket. Ez a képesség, hogy az anyatejet földolgozni, pontosan az anyatejben lévő, laktóz nevű cukrot földolgozni tudja, ez még fejlődhet is. Úgyhogy tartsuk rajta a szemünket és hagyjuk békében.

R.: - Tehát ez azt jelenti, hogy elvileg akkor ő lehet érzékeny az anyatejre? Létezik ilyen gyerek?

dr.Sz.I.: - Ne nevezzük anyatejnek, mert egy csomó anyukának, aki szoptat, hát rögtön egy görcse támad, hogy Jézusom az én gyerekem nem olyan-e? A laktóz nevű cukorra, laktózin érzékenység, az van, és az anyatejes gyerekeknél is megnyilvánul. De ennek rendkívül különböző fokozatai vannak. A laktóz érzékenységnek a fölvetése, az csak akkor jöhet szóba, hogyha a gyereknek a fejlődésében valamiféle hiba van.

R.: - Székletmintát vizsgálni itt nincs értelme?

dr.Sz.I.: - Nincs igazán. Amit még mondott a nagymama, hogy vért vélt fölfedezni a gyereknek a székletében, ez így kevés. Azt tudni kell, hogy milyen ez a vér, mert ugye, hogyha a bélszakasznak magasabb részéből származik a vér, akkor az barnás színezetet ölt. Hogyha közvetlenül a végbél környékéről származik, akkor pedig jellegzetes piros színe van. Nem mindegy az sem, hogy a mennyisége mennyi ennek a vérnek. Valóban vér-e? Ezt érdemes lenne alaposabban megnézni és kizárni, hogy nincs-e esetleg ott valami helyi oka? Tehát közvetlenül a végbél környékén valami oka annak, hogy ez a néhány valószínűleg csak néhány cseppnyi vér megjelent ott. Ez ügyben tiszta vizet kell önteni a pohárba, ezek nem is olyan borzasztóan megterhelő vizsgálatok. Hogy biztosan ne legyen a beleiben valami olyan eltérés, ami esetleg a veszélybe sodorná a gyereket.

- 14 óráig érik el műsorunkat a 328-8972-es számon.

- Nekem hármas ikreim vannak, most 2 éves, két fiú és egy kislány, egészen jól elboldogulok velük. Csak mostanában van az egyik fiúval, Pistinek szólítjuk, egy kis probléma. Ilyen kezd egy kicsit olyan agresszívvá válni, és igazából tehetetlen vagyok ezzel a helyzettel, nem tudom, hogy hogyan reagáljak erre. Ez most nem olya régóta van, mindig egy kicsit azért olyan elevenebb volt, mint a másik kettő. De az utóbbi hát hetekben, meg egyszerűen, hogy ha ellent mondok neki, tehát valamit nem engedek meg, akkor ő vagy nekiesik valamelyik testvérének, esetleg nekem, vagy egyszerűen addig feszíti a húrt, amíg rá nem kiabálok, és akkor pedig ilyen éktelenül elkezd sírni, ilyen szívet tépően sír, érződik, hogy nagyon meg van bántva. De addig nyúlkál, mondjuk, nem tudom, vagy amit nem szabad csinálni neki, és látszódik, hogy nem azért csinálja, mert annyira érdekli, hanem engem néz közben, hogy na, én mit szólok hozzá? Hát azért nem mondom, hogy domináns, mert mind a háromnak megvan úgy a saját helye, tehát nincs olyan, hogy az egyik rátelepedne a másik kettőre, csak ő, tehát olyan elevenebb igen. Én mégis hogyan reagáljam ezt, mert van végül is, tulajdonképpen összefügg ezzel, hogy amikor egyáltalán nincsen konfliktushelyzet csak egyszerűen nem tudom, úgy oda hajolok hozzá, hogy megpusziljam és ő nekem esik. Elkezdi marcangolni az arcomat, pedig igénye van rá, tehát érdekes, tehát én mondom más, mint a másik kettő, a másik fiú, meg a kislány is, olyan hízelkedősebb, ő odajön, hogy megölelgessem, meg ő is megölelget engem. Isti, az úgy kevésbé és tényleg annyira próbálok odafigyelni rá, mert ő valahogy tényleg nehezebben kezelhető, kicsit érzékenyebb is, hogy ilyenkor mit csináljak, hogy amikor a másik, mert az még valahogy úgy tudom kezelni, hogyha nekem az én arcomat kezdi el karmolászni. Bár mondjuk ezt se tudom, hogy mi igazából mit kell ilyenkor csinálni, hogy akkor otthagyom, vagy nem veszem figyelembe, mintha észre se venném szinte mondjuk ezt elég nehéz, amikor nagyon belekarmol az emberbe. De amikor a másik gyereknek esik neki, a másik tehát a testének, akkor mi kell tennem? Próbálkozom azzal, hogy mondjuk elterelni a figyelmét, de ez sem mindig válik be. Az mondjuk használható módszer, hogy ilyenkor ott hagyjuk? Ilyenkor szokott általában az következni, hogy akkor nekiesik a testvérének. Időnként azt szoktam, hogy büntetésből berakom az ágyába. Amikor már tényleg nem tudok, tehát ez alkalmazható módszer?

R.: - Nem könnyű azért hárommal.

- Tényleg időnként nehéz, de például most, hogy kezdenek beszélni, meg látni azt, hogy három egykorú gyerek, és hogy mennyire különbözőek, nekem nagyon-nagy élmény, nagyon élvezek itthon lenni velük.

R.: - A legnehezebben már biztos túl van azért.

- Igen, igen, az eleje, az nehezebb volt.

R.: - Vajon ez a kisfiú, ez rivalizál a fiú ikertestvérével?

Kozek Lilla, pszichológus:- Elképzelhető, hogy rivalizál, de az is elképzelhető, hogy az anyával való kapcsolatát próbálja ő tisztázni. Lehet, hogy ebben benne van a másik két testvére is, hogy hozzájuk képest milyen a viszonya az anyának, de az is lehet, hogy tőlük függetlenül. Fontos az neki, hogy mennyit bocsátasz még meg nekem, mennyire vagyok fontos neked. Mennyit engedhetek meg magamnak vele szemben? Nos, úgy tűnt nekem, hogy ez az édesanya, ez nagyon tudatosan rálát arra, hogy ez egy más kisgyerek, érzékenyebb, hogy próbálgatja itt is a határokat, ezeket a kérdéseket feszegeti, és próbál belemenni valamennyi, utánaengedni, mintegy jól lakatni azt a kisgyereket. De hát azért ennek megvannak a határai. Nagyon nehéz ezt a mindennapokban megtenni, a kulcsszó az, hogy nem. Tehát amikor az arcomba karmol a gyerek, akkor megfogom a kezét, és azt mondom, hogy nem. A lényeg az, hogy kapcsolatban maradni a gyerekkel. Mert ő a kapcsolatot keresi. Azt, hogy ő ezt rosszul keresi, vagy másképp keresi, azon lehet javítani.

R.: - De hogyha az édesanya mondjuk, megfogja a gyerek kezét, és azt mondja, hogy nem, akkor a gyerek pont azt fogja megélni, hogy az anya befejezte, levágta ezt a kapcsolatot?

K.L.: - Azt lehet mondani, hogy nem karmolsz, nem karmolhatsz, gyere, ülj az ölembe. Csak azt nagyon nehéz ugyanabban a helyzetben megtenni, de azt gondolom, hogy ez egy olyamat, amit több elemből kell összeállítani, vagy mozaik talán még inkább úgy mondhatnám, hogy ennek a mozaiknak az egyik kockája az, hogy amikor megfogom a gyerek kezét, és azt mondom, hogy nem, ezt nem szabad, akár a testvérét bántja, akár engem bánt, akár a nagymamát. Az nem szeretet, amikor elviselem a bántást azért, hogy jóllakassam. Össze kell szedni magát az embernek, és azt mondani, hogy na jó, akkor én most nemet mondok a gyereknek, őérte. Miattad, hogy te értsd, hogy nem szabad karmolni, hogy nem szabad bántani. Mert aztán egyedül maradsz ebben a világban, hogyha mindenkit megkarmolsz, most átvitt értelemben. Viszont meg lehet tanítani és ez az anyák feladata, érinteni. Valahogy kikopott a kultúránkból, hogy ezt szabad, hogy ez jó, de nem mindig és nem mindenhol és mindenkinek.

R.: - Most itt az édesanya azt is mondta, hogy ő próbál kedvesen, gyengédebb érintéssel is közeledni a kisgyerekhez, és akkor is ilyen durvaságot, meg ütést kap ő. Tehát mintha ezt a jelrendszert nem tudná venni ez a kisgyerek.

K.L.: - Én nem gondolom, hiszen ahogy az édesanya mondja ő egy érzékeny kisfiú, tehát itt nem a vevővel van a gond, hanem hogy nagyon-nagy igénye van erre az érintésre, és ez a gyűlölök, és szeretek dolog munkál benne. Tehát hogyha ő megmutatja a saját érzékenységét, hogy ez neki fontos, vagy mennyire jólesik, hogy mennyire várja, akkor talán védtelenné válhat. Nem lehet, hogy ettől fél? Ezt az édesanya sokkal jobban látja, hiszen ő ismeri a gyereket, de nemcsak a kérdések fogalmazódnak meg. Amit lehet tenni, az az, hogy, és ez három gyerek mellett kőkemény elhatározás és nagyon komoly időbeosztási feladat, de hogy igenis, időt szánni külön-külön a gyerekekre. Tehát akkor Pisti én szerdán veled és csak veled. Kinyílik egy világ, amit a gyerekemből még nem ismerek, ami kettőnk kapcsolatának a világa, hogy elmegyek vele, nem tudom én, kacsát hajkurászni a Millenáris Parkba.

R.: - Ez talán így több testvér esetében hasznos is, hogy el kell viselnem, hogy most anya a másikkal van. Tehát nemcsak az, hogy én vagyok egy haszonélvezője, hogy kapok kitüntetett figyelmet, mint gyerek, hanem hogy most nem velem foglalkozik és megvan a biztonságom, hogy holnap én jövök, de nagyon nehéz lehet, mondjuk, egy 2-3 éves gyereknek azt elviselni, mert ugye belátási képessége azért kevesebb, hogy most nem velem van.

R.: - De azt gondolom, hogy ezt hétről van lehetősége megtapasztalni, tehát nem egy fellángolás jele, de azért mondom, hogy ez nagyon komoly elhatározás és kitartás kérdése, tehát hétről-hétre megtapasztalja, akkor ebbe bele tud kapaszkodni ebbe a biztonságba, hogy én is fogok sorra kerülni.

- Az Allergiás Gyerekekért Alapítvány tábora várja a 8 és 16 év közötti asztmás és allergiás gyerekeket, egy vagy hét hétre, július 16-a és július 13-a között. A tábor helyszíne a miskolci Csanyiki Intézet a Bükkben. Költsége: 19 500 forint egy hétre. De indokolt esetben engedményt kaphatnak a gyerekek. Jelentkezni a következő telefonszámon lehet: 06 30 426-4950.

 


 

Szakértõink
  e-mail


X
EZT MÁR OLVASTAD?