- BabaNet
#baba#anya
Babanet - Vendég a Háznál  03.04.07
  Mûsorarchiv
  Mûsortörténelem
  Stáblista

Vendég a háznál
2003. Április. 7.
Kossuth rádió, 13.05

Rip.: - Jelent-e gondot a serdülõkor egy élsportoló kislány életében?

- Egészen eddig nem jelentett. Most viszont jelent, és ebben szeretnék tanácsot kérni, a gyerek menstruációs idõszakáról lenne szó. Azt mondják, és ez úgy tûnik, hogy be is vált, hogy egy erõteljesen sportoló gyereknél ez késõbb következik be, mint egy átlag gyereknél. Jelen pillanatban tizennégy éves a lányom, és most kezdõdött el neki ez a probléma. Olyan sportot ûz, ami több sportágból áll és ennek az egyik sportága az úszás. Az edzõvel komoly vitánk támadt azt illetõen, hogy ilyenkor hogy ússzon a gyerek. Ebben szeretnék tanácsot kérni, mert ahonnan én eddig tanácsot kértem, és én úgy érzem, hogy ez jogos is egy tizennégy éves gyereknek, aki még gyerek, egy fejletlen kislány nem tanácsos, ha tampont használ. Ugyanakkor viszont azzal érvelt az edzõ is, és sokan mások a versenyzõtársak közül, hogy ó, hát ez nem jelent problémát, millióan használták ezt, így úsztak. Én három orvost kérdeztem meg. Ebbõl az egyik az gyereknõgyógyász volt, aki azt mondta, hogy természetesen lehet használni, de igazán jó szívvel senki nem tudja ajánlani. Azt, hogy alkalomszerûen, egyszer-egyszer, verseny alkalmával ezt használja a gyerek, úgy jó, lehet, de, hogy rendszeresen naponta, ne adj isten, kétszer is úszik egy-egy órát ezekben a medencékben, amik ma Magyarországon hellyel-közzel vízforgatóval ellátott, de semmiképpen nem tiszta medencék, nagyon komoly fertõzésveszélynek teszik ki magukat.

Rip.: - Tulajdonképpen nem a tampon használatával van a probléma, hanem a víztisztasággal?

- Elsõsorban igen, mert, hogy nekem úgy magyarázták, hogy ez a tampon ugye, nem csak belülrõl szívja a nedvességet, hanem természetszerûleg kívülrõl is azért csak eljut a tamponhoz a víz. Utána ebben a vízben van ez a tampon, ami nem tiszta. Egy kívülrõl bejutó víz, vagy bármi folyadék, ami nem megfelelõen tiszta, az csak egy fertõzésveszélyt rejt magában.

Rip.: - Meg lehetett-e beszélni az edzõvel? Valamilyen kompromisszumra jutottak-e, hogy kevesebbet ússzon, más sportágakkal foglalkozzon? Vagy azt szeretnék, hogy ilyenkor ne is sportoljon?

- Nem arról szólt volna, hogy a gyerek semmit ne sportoljon ilyenkor, és akkor kímélni kell. Nem, hát én is nõ vagyok, úgyhogy pontosan tudom, hogy ez alatt lehet sportolni. Itt kifejezetten nekem csak az úszással volt problémám, az összes többi sportágat mellette csinálhatta volna a gyerek, de sajnos nálunk ez odáig fajult, hogy az edzõvel komoly vita után törésre került a dolog, és másik edzõt kellett keresnünk.

Rip.: - A másik edzõ megengedi?

- A másik edzõnél rögtön ezzel indítottunk. Õ rögtön azt mondta, hogy hát abba a pillanatba a gyerek majd mást fog csinálni, és nem úszik, hanem helyette fut, vagy akármi mást, de sportol. Gimnasztikázik a medence szélén, vagy akármi. Tehát nem arról szól a dolog, hogy nem akar edzésre menni a gyerek, mert itt sokszor fölmerült az, hogy biztos nem akar menni edzésre. De hát nem errõl szól a dolog, hanem én nem engedem.

Bem.: - Dr. Oláh Kinga, a Söppf Mérei Kórház tinédzser ambulanciájának vezetõje.

Dr. Oláh Kinga, a Söppf Mérei Kórház tinédzser ambulanciájának vezetõje.: - Bizonyos fokig indokolt a szülõ aggodalma, de nem elsõsorban a fertõzéstõl kell tartani. Tamponnal tulajdonképpen a menstruáció utolsó napjaiba, három, negyedik ötödik nap már nyugodtan lehet úszni. Ha a tampont ugye, megfelelõ körülmények között helyezi fel otthon tiszta kézzel, mindent a higiéniai szabályoknak megfelelõen, akkor nem tud semmiféle fertõzést összeszedni. Az aggodalom ott jelentkezhet, hogy a menstruáció elsõ két napjában a lányok igen rosszul tudnak lenni. Ami önmagában fizikai állagromlást tud okozni, ájulásra hajlamosak, rossz a közérzetük. Ez együttvéve, egyrészt a fizikai képesség lecsökkentését jelenti, másrészt komoly rosszullétet tud produkálni. Fizikailag túljutottak. Úgy gondolom, hogy a menstruáció elsõ három napjában nem szabadna aktív sportolást végezni, fõleg úszást. Elsõsorban a szédülés, a rossz közérzet, hányhat, görcsei lehetnek, meg önmagában ugye, a vérveszteség, ami elenyészõ, de mégiscsak a közérzet romlásához vezethet. Fertõzés is fölmerülhet. Igenis, okozhat nagyon súlyos betegséget. Azt mondom például, hogy a versenysportoló tornász kislányoknál is ugyanilyen probléma a menstruáció elsõ napjaiban való fizikai teljesítés. Gondoljunk bele, hogy egy ájulási hajlam esetén leesik a gerendáról, például. A vízben esetleg rosszul lesz, és ebbõl lesz valami baleset.

Rip.: - Hogyha van egy verseny, akkor azért elmehet ez a kislány?

Dr. Oláh Kinga, a Söppf Mérei Kórház tinédzser ambulanciájának vezetõje.: - Ha elbír menni az elsõ nap, tehát nincs olyan rossz állapotban, nem hány, nincs görcse, jól érzi magát, nyugodtan elmehet, de nem szerencsés, mert a fizikai teljesítménye nem lesz olyan, mint egyébként. Még kudarcélménye is alakulhat ki. Nem tudok úgy teljesíteni, és nincsen olyan eredményem.

Rip.: - Van különbség aközött, hogy egy serdülõ kislányról van szó, vagy idõsebbrõl?

Dr. Oláh Kinga, a Söppf Mérei Kórház tinédzser ambulanciájának vezetõje.: - Van különbség, mert a serdülõkorban nagyon gyakran fájdalmas, görcsös, erõs menstruációk alakulnak ki. Ez teljesen normális, hormonális alapon alakuló kép, ami egyébként megszûnik késõbbiek során, tehát a menstruáció harmadik, negyedik évében már nagyon ritkák ezek a kórképek, de vannak gyerekek, különösen a versenysportolók, akik eleve is vékonyak, fizikailag túl vannak hajtva, sokkal több menstruációs problémájuk, fájdalmuk van, mint az átlag serdülõknek.

- Lehet-e annak valamilyen határidõt szabni, hogy mikortól jó a tampont használni? Tehát egy olyan kislánynak, aki elkezdett menstruálni, hogy az elején ne, késõbb igen, vagy nincs egy szabály?

Dr. Oláh Kinga, a Söppf Mérei Kórház tinédzser ambulanciájának vezetõje.: - Szabály nincs. Általában az alkattól függ. Olyan tizenhat, tizenhét éves korban minitampon már használható, de az elsõ napokban nem elégséges.

Rip.: - Az anyuka tulajdonképpen egy konfliktusba került emiatt az edzõvel, és egy olyan kompromisszumos megoldás született, hogy jó, akkor ne ússzon, de a többi sportágat azt folytathatja.

Dr. Oláh Kinga, a Söppf Mérei Kórház tinédzser ambulanciájának vezetõje.: - Sportolni nyugodtan sportolhat. Nem vizes sportot, de igazán veszélyes sportot nem. Magasban leeshet, vagy ugrat. Azzal, hogy õ menstruál a keringése, az egész fizikai állapota bizonytalanná válhat. Futhat, kocoghat. Egy sportolónak az, ugye ez egy kímélet már. Egyébként is a fizikai képességük csökken.

Rip.: - Az anyuka még azt is mondta, hogy szeretne nagymama lenni. Attól is fél, hogy állandó gyulladásoktól esetleg meddõvé válhat. A fertõzésre gondolt elsõsorban.

Dr. Oláh Kinga, a Söppf Mérei Kórház tinédzser ambulanciájának vezetõje.: - Ezt nem gondolom, hogyha normális higiéniás körülmények között történik a tampon felhelyezése, irodalmi ritkaság a fertõzés. Önmagába az uszodából egyébként is komoly fertõzéseket lehet összeszedni.

Rip.: - Lehet tudni, hogy mennyire tiszták a magyar strandok?

Dr. Oláh Kinga, a Söppf Mérei Kórház tinédzser ambulanciájának vezetõje.: - Hát sajnos, errõl nem tudok nyilatkozni, de biztos, hogy a gyereknõgyógyászati szakrendelésen a különbözõ fertõzéses panaszok ugrásszerûen megnõnek, amikor a kötelezõ úszásoktatás megindul az iskolában. Az igazi versenysportolóknál az a tapasztalat, értem alatta itt elsõsorban például a balerinákat, meg az éltornászokat, akik egyébként is nagyon vékonyaknak kell, hogy legyenek, tehát az étkezésük is olyan, hogy tartsák a versenysúlyukat, ezeknél a gyerekeknél nagyon gyakran a mestruációs ciklus teljesen leáll, és hónapokon keresztül nem menstruálnak.

Rip.: - Ez helyrehozható?

Dr. Oláh Kinga, a Söppf Mérei Kórház tinédzser ambulanciájának vezetõje.: - Természetesen helyrehozható. Úszósportnál ezt nem figyeltük még meg, hogy ilyen zavarok alakulnak ki. Bár minden stressz szituáció és fizikai megterhelés okozhat menstruációs gondokat. De ebbõl nem lesz meddõség. Véleményem szerint az is nagyon rossz dolog, hogy a menstruációt betegségnek tartják egyesek, és betegségtudattal élik meg ezt a természetes folyamatot. Ez sem jó. De az az igazság, hogy a menstruáció alatt minden nõ bizonyos fokban kíméletre szorul.

Bem.: - Kriston Andrea, egészségtanár.

Kriston Andrea, egészségtanár.: - A tampon egy olyan izomcsõbe kerül be, aminek nagyon sajátos tápanyag ellátása van. Ez azt jelenti, hogy a hüvely falában olyan szorosan a nyálkahártyához illeszkedve helyezkednek el az erek, hogy tulajdonképpen a váladék az erekbõl kerül ki. Tehát, bármivel, amivel elnyomjuk hosszan a tápanyag ellátását, az mindenképpen hat a hüvelyfalban futó erekre is, és azokat egy kissé összenyomja. Tehát ott egy fajta beszûkült állapotot hoz létre. Ennek következtében kevesebb oxigént és tápanyagot fog kapni a hüvelyizomzat, és hogyha ezt rendszeresen tesszük, órákon keresztül, adott esetbe éveken keresztül, annak a hatása összeadódik. Ennek egy fajta gipsz hatása lehet, ami azt jelenti, hogy a karunkat gipszbe helyezik, és nem tudjuk mozgatni, akkor sorvadás keletkezik benne. A rendszeres tamponhasználó nõk gáti ereje, az alacsonyabb értékû általában, mint azoké, akik nem használnak tampont, de önmagában nem csak a tampon a felelõs.

Rip.: - Ez akkor is így van, hogyha egy hónapon belül mindössze egy hétig használunk tampont, és három hétig nem? Ez alatt a három hét alatt nem tud a gátizomzat regenerálódni?

Kriston Andrea, egészségtanár.: - Én azt gondolom, hogy ha tudatosan regeneráljuk, akkor nagy valószínûséggel igen. Nem érdemes túlzásba vinni a tampon használatot, mert mégiscsak egy fajta üregbe helyezünk be egy idegen testet. Tehát, ha tudjuk, akkor kerüljük el, és használjunk inkább betétet. Ha nem tudjuk megtenni, akkor mindenképpen próbáljuk az izmainkat közben regenerálni, ami azt jelenti, hogy naponta rendszeresen kéne végezni az intimtornát. Mert ha az intimtornát sem végezzük, és emellett még adott esetben más tényezõkkel is károsítjuk a hüvely izomzatát, akkor ez biztos, hogy összeadódik, és egy mérés alatt akkor döbbenetesen gyenge izmot fogok látni, még akkor is, hogyha adott esetben huszonéves nõrõl van szó. Nem várható, hogy egy edzetlen izom edzett marad. A testünkben minden izom vagy sorvad, vagy pedig megtartja az erejét, hogyha én erõteljesebb tréninget végzek, akkor még fejleszteni is tudom az izmomat. De azt senki ne várja, hogy edzés nélkül edzett marad az izma. Ezt mindannyian kipróbáltuk már a has, láb, farizom területén. Ugyanígy van ez a testünk rejtett területén is, sõt még inkább így van, hiszen a test egyetlen vízszintes izomlemezérõl van szó, ami nagyon nagy súlyt hordoz.

- Jó napot kívánok! Szeretném az unokám megjelent bõrproblémáról valamit hallani önöktõl.

Rip.: - Parancsoljon. Mennyi idõs az unoka?

- Hét éves.

Rip.: - Igen.

- És uszodába járt, és tudomásom szerint, uszodaszemölcsöt állapítottak meg.

Rip.: - Igen, ez nagyon gyakori.

- És errõl szeretnék, hogy ez mennyire nehezen kezelhetõ, meddig tart ennek a kezelése? Akkor ezután már nem járhat uszodába?

Rip.: - Voltak bõrgyógyásznál?

- Igen, õ állapította meg, és kétféle kenõcsöt adott, egy éjszakára, egy nappalra, és egy immunerõsítõ gyógyszert.

Rip.: - Immunerõsítõt?

- Igen.

Rip.: - Mert azt mondta, hogy az immunológiailag legyengítette a gyereket?

- Ezt úgy nem fejtette ki, csak felírta.

Rip.: - Értem.

- És mi ez, meggyógyul ez hamar? A felsõ testén van, a hóna aljától lefelé. Olyan apró, mint egy gombostû fej, és ilyen, furcsamód nem szemölcsre hasonlít, hanem ilyen hólyagszerû. Okozója vírus?

Rip.: - Okozója vírus? Kérdezte még gyorsan a nagymama.

- Igen, igen. Ez a moloscum contagiosum. Valóban gördülõ szemölcsnek is hívjuk, és uszodában szokták a gyerekek ezt megkapni. Azt nagyon, elõszerettel lehet ott hozzájutni, és egy nagyon egyszerû dologról van szó, és ezeket el kell távolítani.

Bem.: - Dr. Nagy Éva, bõrgyógyász.

Dr. Nagy Éva, bõrgyógyász.: - Nem gyõzöm mondani ilyenkor az anyukáknak, hogy le kell szedni. Azért gördülõ, mert egy pillanat alatt ki lehet gördíteni az egészet egy kis Folkman-kanál segítségével. Elõtte egy kicsikét el szoktuk érzésteleníteni a bõrfelszínt klór-etillel, vagy egy kis érzéstelenítõ krémmel. Másodpercek alatt hangsúlyozom, ötvenet, hatvanat is le lehet szedni, vagy többet is. Sajnos szaporodik, ha nem szedjük le. Na most, nyugodtan mehet a gyerek uszodába. Tehát ez nem jelenti azt, hogy többet nem mehet uszodába. Ez szép lassan majd aztán lerendezõdik, de mindig azt szoktuk mondani, hogy ha jönnek új szemölcsök, mert ezek már nem jönnek vissza, csak újak jönnek, akkor azokkal gyûjtsön össze egy párat, máris hozza el a gyereket, és levesszük. A gyerekek rendkívül jó partnerek ebben, és õk szokták számon tartani a szemölcsöket, mert tudják, hogy nem egy borzasztó dolog, nem fájdalmas. Tehát egy picit kellemetlen, és pillanatok alatt el lehet távolítani. Na most, kenõcsökkel nem hiszem, hogy az meg fog gyógyulni.

Rip.: - Tehát nem kellene ezt kenegetni.

Dr. Nagy Éva, bõrgyógyász.: - Le kell szedni, az az igazság, hogy le kell szedni. Na most, van, aki szokott tényleg egy kis immunerõsítõ tablettát adni melléje, pusztán abból a megfontolásból, és ez tulajdonképpen nagyon okos, hogy a vírusok akkor támadnak, amikor a szervezet ellenállása egy picikét gyengébb. Ez minden vírusra vonatkozik.

Rip.: - Tehát most télen például.

Dr. Nagy Éva, bõrgyógyász.: - Tehát, esetleg ez ugyanabban az uszodavízben, mondjuk, nem mindegyik gyerek kapja meg ezt a bizonyos vírust. Esetleg ugye õ, úgy gondolta az orvos, hogy egy kicsit erõsíti a szervezetet, és akkor a következõt már nem fogja esetleg megszerezni. Tehát ez egy jó ötlet, és okos dolog, de muszáj leszedni. Ami kijött, azt le kell szedni.

Rip.: - Azt mondja a doktornõ, hogy mehet uszodába. Nem lehet, hogy a többi mama rémülten ránéz erre a gyerekre, és esetleg azt mondja, hogy fertõz?

Dr. Nagy Éva, bõrgyógyász.: - Hát, ha szemölccsel megy, akkor nem fogják engedni szerintem a szülõk, vagy esetleg még az edzõ se. Pár napig nem megy, amíg az begyógyul. Hangsúlyozom, hogy nagyon gyorsan begyógyul, mert felületes, és utána megint mehet nyugodtan.

Rip.: - Akkor kapott itt a doktornõ kicsit a fejéhez, mikor azt mondta a nagymama, hogy a hóna alatt van. Az egy különösen rossz rész?

Dr. Nagy Éva, bõrgyógyász.: - Érdekes módon, ott nagyon el szokott szaporodni. Ez egy érdekes, hogy pont a hónalj területén, ott a végig a kis törzsén, a mellkasán ötven, hatvan, sokszor még száz is van.

Gyerekekrõl felnõtteknek.

Rip.: - Az elõbb azt csinálták a gyerekek, hogy a vízben egy deszkát letett az aljára, rálépett, majd õk is ráléptek és elengedte. Ez ugye az egyensúlyukat fejleszti?

- Igen. Igen. Azért csinálunk nagyon sok egyensúlyfejlesztõ, nem csak ezt többféle, fajta egyensúly gyakorlatot a vízben, mert ez a finommotorikájukra, a testséma fejlesztésnél, a térirány tanításnál mind fontos, hogy fordulatok, különbözõ testhelyzetváltozások közbe is meg tudják az egyensúlyukat õrizni.

Bem.: - Borsosné Stofán Éva, gyógytestnevelõ, Gézengúz Alapítvány.

Borsosné Stofán Éva, gyógytestnevelõ, Gézengúz Alapítvány.: - Ezeknek a gyerekeknek elengedhetetlen fontosságú az, hogy a vízben is megtapasztalja az egyensúlyváltozásnak a helyzeteit, de nagyon, nagyon szeretjük mellette használni a mûvészi tornát kislányoknál, vagy bármilyen koordinációfejlesztõ szárazföldi mozgást, mert ott azért a visszajelzés értéke, egy tükörben például pontosabban megadja a gyereknek a saját térben elfoglalt helyzetét, mint ahogy azt vízben. Egy idõ után ott is megérzi természetesen, de könnyebb, sokkal könnyebb az én dolgom is a vízben, hogyha a szárazföldi mozgások kiegészítik ezt a terápiát. Egy kislányomnál hatalmas fejlõdést láttam. Amikor elkezdett járni mûvészi tornára, és utána ugyanúgy a nyári szünet után folytattuk a vízben a munkát, mert nagyon, nagyon jó irányba megváltozott a test érzékelése, és ebbõl kifolyólag sokkal pontosabban meg tudta csinálni azokat a mozdulatokat is a vízben, amik már az úszásoktatásnak a feltételei.

Rip.: - Teljesen érthetõ, hogy a beteg, vagy mozgásában problémás gyerekeknél ez miért fontos. Hát, ez nyilván visszahat az agyra, megérzik azt, amit a szárazföldön nem tudnak, hogy õk képesek mozogni, de egészséges gyerekeknek miért fontos ez?

Borsosné Stofán Éva, gyógytestnevelõ, Gézengúz Alapítvány.: - Itt nekünk az elsõ szempontunk egészséges babánál, hogy egy közös élményt nyújtson a babának és a mamának, egy pozitív élményt természetesen. Itt is, meg nagyon meg tudja gyorsítani a mozgásfejlõdésüket, mert mindaz, ami egy sérültre igaz, az az egészségesre is igaz, hogy a könnyített feltételek mellett tud mozogni. Nagyon jó kommunikatív képességgel fognak utána általában rendelkezni ezek a babák. A mamák, a gyerekek egyformán látnak példákat, de vezetõ szempont az az, hogy mindenféleképpen egy bababarát módszerrel vízhez szoktatni õket. Tehát nem az, hogy minél hamarabb a víz alá, akár tiltakozik a gyerek, akár nem tiltakozik.

Rip.: - Gondolom elsõsorban nem azt a célt szolgálja, hogy minél hamarabb ússzanak?

Borsosné Stofán Éva, gyógytestnevelõ, Gézengúz Alapítvány.: - Nem, ez maximum egy vízhez szoktatást, egy vízbiztonság nyújtást adhat, mert azért az életkori sajátosságai megvannak az úszásoktatás kezdetének.

Rip.: - Láttam, hogy nagyon sokszor ilyen egészen apró kis érintés az, amit a mama segítségképpen nyújt a babának. Ez is sokszor elég?

Borsosné Stofán Éva, gyógytestnevelõ, Gézengúz Alapítvány.: - Amikor már tudatosan csinálja mind a két fél, nagyon sokszor elég. Én úgy érzem, hogy a víz közege, szoros testközelség a mamákat is nagyon megtanítja arra, hogy hogy kell odanyúlni a babához, hogy kell õket úgy érinteni, hogy az a számukra kellemes legyen, és hogy értik meg közösen egymás testbeszédét is. Egy egész apró mozdulat, vagy szemvillanás mit jelenthet.

Rip.: - Egy szorosabb kapcsolatba is kerülhetnek ezáltal?

Borsosné Stofán Éva, gyógytestnevelõ, Gézengúz Alapítvány.: - Ha jól csinálják, szorosabb kapcsolatba kerülhetnek egymással.

- Az igazat megvallva, egyszer erõszakot követtem el. A fiamnál az úszással kapcsolatban, pontosan így volt. Ugyanis õ nagyon nem szereti az új helyzeteket. Tehát, õ minden olyan helyzettõl bepánikol, ami neki ismeretlen. És pont ilyen volt az úszás. És mondtam neki, hogy akkor középsõ csoportos leszel, akkor mi most úszni fogunk járni. És hát egybõl az elsõ reakció, szó sem lehet róla, anya, én nem megyek, nem megyek, nem megyek. És mondtam, hogy márpedig, de ez fontos, és elmondtam neki, egy középsõs nyelvén próbáltam elmondani, miért fontos az úszás, és miért lesz az jó, hogyha õ megtanul. Hát, ez egyáltalán nem hatotta meg. Sõt, amikor eljött az a nap, akkor elkezdett izgulni és azt mondta, hogy akkor õ most nem fog bemenni, és sírt. Na de mondjuk, megkönnyítettem a helyzetét annyiban, hogy egyrészt az uszodát, azt már ismerte két éve, mert rendszeresen járunk oda. Tehát tudja, pontosan tudta, melyik uszoda, melyik medence. Tudta, hogy milyen mély a medence, tehát ismerõs helyre vittem. A másik, hogy akihez jártunk úszni, az oktató, egy fiatal lány, õt már régebb óta ismerte, mert õ pedig a baráti társaságunkhoz tartozott. Tehát igazából neki se a helyszín nem volt új, se az oktató nem volt új, csak maga a szituáció volt új. És akkor én elmondtam neki, hogy hogy fog ez zajlani, mert azért nagyjából tudom, hogy mégis mi egy úszótanfolyam, elmondtam, hogy akkor elkezdõdik, hogy mennyi ideig fog tartani. Hogy mondjuk, olyan lesz, mint hogyha megnéznél egymás után három rajzfilmet, tehát, hogy annyi ideig fog tartani, és én ott foglak várni és, hogyha valami gond van, csak kijössz hozzám és megbeszéljük. De, hogy az Orsi, az egy nagyon aranyos és szimpatikus, és már ismered, és nem kell senkivel foglalkozni, csak az Orsival. Nahát, az elsõ úszás az úgy zajlott, hogy anya, én szeretnék kimenni, és akkor mondtam neki, hogy akkor ne gyere ki a vízbõl, szerencsére meleg a víz, tehát még az sincs, hogy egy hideg vízben kéne, ott szegénynek vacogni. És mondtam neki, hogy akkor csak legyél bent, és nézd a többieket, hogy mit csinálnak, és csak azt csináld, amit az Orsi mond, és az Orsi nem fog neked olyat mondani, ami neked nem tetszik, és bízzál benne. És mondom, én itt vagyok, és figyellek, és bármi van, én szemmel tartom az egészet. És az a szerencse, hogy egyébként õ egy nagyon ügyes gyerek, tehát õ fizikailag tényleg, mintha csak sportra született volna, csak hát lelkileg egy kicsit aggódósabb, és hát pont ez nehezítette meg. Körülbelül két alkalom volt az, amikor úgy ki-, kikacsintgatott így rám, hogy akkor ott van-e még anya és akkor onnantól kezdve nemcsak, hogy bátor volt és már nem is foglalkozott velem, hanem õ lett a legjobb úszó.

Rip.: - Azóta is járnak úszni?

- Rendszeresen foglalkozom vele. Persze nem úgy, hogy oktatom, csak rendszeresen megteremtem a lehetõségét, hogy õ víz közelben legyen, és most már ott tart, hogy amikor eljöttünk az úszótanfolyamról, akkor tudott ugye siklást csinálni, de még a levegõvétellel gond volt, tehát mély vízben még eléggé bizonytalan lett volna. Tehát már pont ugye az a lényeg, hogy azért levegõt tudjon venni, ha nem ér le a lába, és rendszeresen jártunk ki oda az uszodába, és mindig ott voltam mellette, és azt csinált, amit akart, de tudta azt, hogyha véletlenül olyan történik, amiben õ ugye bizonytalan, akkor ott van anya, és majd õ kihúzza. És már ott tart, hogy az úszóvízbe fejest ugrik, és kievickél.

 


 

Szakértõink
  e-mail


X
EZT MÁR OLVASTAD?