- BabaNet
#baba#anya
Babanet - Vendég a Háznál  02.08.15
   Mûsorarchiv
   Mûsortörténelem
   Stáblista

Vendég a háznál
2002. augusztus. 15.
Kossuth rádió, 13.05

Mv.: - Ugye nem haragszol Viktória, hogy a kislányod árulta el nekem, hogy te babákat vársz? Nagy boldogan mondta, hogy méghozzá kettõ, ikerbabáid fognak születni.

- Nem, hát természetesen nagyon várjuk, a Petra is nagyon izgul. Nekünk is ez egy teljesen új dolog lesz. Nem, hát nincs ezen semmi szégyellnivaló, sõt én csak örülök ennek, hogy ha õ ezt így újságolja.

Mv.: - Jól nézel ki, úgy látom, hogy jól bírod a várandóságot. Most hányadik héten tartotok?

- Ez a 21. hét, de mondjuk az, hogy jól bírom ez nem ugyanaz, mint a kislányomnál. Sokkal nehezebb ez a terhesség, mint a Petrával volt. Mondjuk fiatalabb is voltam 7 évvel, meg hát ez egy egészen más jellegû terhelés a szervezetnek. Intenzívebbek azok a panaszok amik voltak a Petránál. Meg rögtön az elején, illetve a negyedik hónaptól már a méretek megnövekedése, a pocak, ezek sokkal jobban visszavetnek a mozgásban és hát egy nagyon konkrét probléma, hogy visszértágulatok jelentek meg a lábamon, ami az elõzõ terhességemnél nem volt és nem tudom, hogy ezzel mit kell kezdeni, hogyan lehet kezelni és hogy mennyire fog ez majd visszamenni esetleg a terhesség után vagy visszafejlõdni.

Mv.: - Nem is próbáltad meg semmivel kenegetni?

- Nem, mert mondom ez a családomban sem volt jellemzõ, hogy ilyen panaszok legyenek és ez teljesen újkeletû probléma ami most fölmerült.

Mv.: - Hányadik hónapban jelentkezett elõször?

- Ez most az utóbbi pár hétben, az ötödik hónap végén.

Mv.: - Magas is vagy, de én úgy látom, hogy hiába ikerbabákkal nem szedtél magadra olyan sokat. Hány kilót szedtél fel?

- Eddig olyan 6 kilót szedtem föl, de megmondom õszintén, hogy vigyázok is, tehát odafigyelek arra, hogy mennyit hízok, de ettõl függetlenül nem vagyok benne teljesen tájékozott, hogy mi az az optimális súlygyarapodás ami egy ikerterhesség során mindenféleképpen javallt. Ezt szeretném azért megkérdezni, hogy most mennyire vigyázhatok én vagy mennyire engedhetem el magamat.

Mv.: - Gondoltál a terhességed folyamán arra, hogy egészségesek lesznek-e ezek a babák. Hát biztosan voltál ultrahangon ahol megnézték, de hogy fölmerült-e benned, hogy minden rendben van-e?

- Persze, hogyne, rögtön az elején. Ugye mondom a családunkban ez egy teljesen új dolog, hogy ikerterhesség, se a férjem részérõl, se az én részemrõl nem volt és hát mindenféleképpen nagyon sokat olvastam errõl és mindenféleképpen próbáltam annak utánanézni, hogy a kismama az életmódjával hogyan tud megelõzni ilyen fejlõdési rendellenességeket, tehát én mit tehetek a táplálkozással, életmóddal azért, hogy a babák jól fejlõdjenek. Rögtön a terhesség elején az felmerült bennem, hogy ezeket a Down kór, meg nyitott hátgerinc, hogy ennek az elõfordulása gyakoribb-e ikerterhesség esetén és hogy meg lehet-e ezt elõzni. A másik pedig, hogy amikor már az AFP vizsgálaton meg a genetikai ultrahangon túlvagyunk és ahogy nõnek a gyerekek, hogy esetleg az ikerterhesség sajátossága lehet-e az, hogy a megváltozott vérellátás vagy a kisebb hely vagy egyéb más sajátosságok miatt esetleg valamilyen fejlõdési zavar elõállhat-e.

Mv.: - Mennyit pihensz naponta?

- Mindig igény szerint, ahogy éppen alakul a napom, de nem tudom, hogy van-e ennek a pihenésnek egy javasolt mértéke vagy általában mennyit érdemes egy kismamának pihennie ahhoz, hogy minden rendben legyen.

Mv.: - A háztartást azt te látod el vagy van segítség?

- Nem, hát természetesen azt én látom el.

Mv.: - Plusz az óvodás kislányt, aki hamarosan iskolába kerül.

- Igen, természetesen.

Mv.: - Mikorra vagy kiírva?

- Szeptember végére.

Mv.: - Azért elképzelhetõ, hogy ikerbabák esetén ez egy picit elõbbre tolódik ez az idõpont. Nem mondta az orvos?

- De, hogyne, beszéltünk errõl sokat, de hát azt mondta, hogy a mai módszerekkel már lehet, hosszabbítani tudják ennek a terminusnak az idejét.

Mv.: - Gondolkodtál azon, hogy vajon neked van-e dolgod az ügyben vagy mit kell tenned azért, hogy a koraszülés az esetleg ne következzen be vagy ne legyen olyan korán a világrajövetel?

- Hogyne, hát ez nagyon sokat foglalkoztat, hogy én hogyan tudnám ezt a koraszülést megelõzni, mert hogy az ikerterhességben ennek sokkal nagyobb a veszélye mint normál terhességben. Most per pillanat még nem vagyok felvértezve ilyen tudással, hogy mit is tehetnék ezért. Mindenféleképpen szeretném tudni, hogy hogyan elõzhetõ meg a koraszülés mit tehetek én itthon életmóddal, táplálkozással, egyéb dolgokkal azért, hogy minél késõbb szülessenek meg a babák és minél nagyobb súllyal, ez is nagyon fontos.

Mv.: - Ultrahangos vizsgálaton voltál már.

- Természetesen, nekem gyakrabban is kell járni, mint normál terhességben és ez a másik kérdés, hogy az, hogy én gyakrabban járok ultrahang vizsgálatra ez nem jelent-e hátrányt, illetve nagyon sokat lehet mostanában hallani errõl a 4D-s ultrahangról. Nem tudom, hogy ez az eljárás ez ugyanolyan ártalmatlan-e mint a hagyományos ultrahang, mert ha igen akkor valószínûleg szeretnénk mi is elmenni és megcsináltatni ezt a vizsgálatot.

Mv.: - Azt tudod már, hogy a babák milyen nemûek lesznek?

- Nem tudom biztosan, egyébként erre is nagyon jó ez a módszer, mert ott aztán minden kétséget kizáróan meg tudják állapítani a gyerekeknek a nemét. A jelenlegi helyzet szerint úgy néz ki mind a ketten lányok.

Mv.: - Akkor lányos család lesztek.

- Igen, igen, de abszolút nincsen ellenünkre. Bármilyen felállás nagyon tetszene nekünk.

Mv.: - Ennyire más egy ikerterhesség, egész máshogy kell bánni vele?

Dr. Rákóczi István szülész, nõgyógyász: - Hát igen, ahogy hallgattam itt a kedves mamát aki ikergyermeket vár, két lányt, nagyon jól felkészült a ikerterhességbõl. Ez tulajdonképpen egy dupla megterhelést jelent.

Mv: - Mást, vagy duplát?

Dr. Rákóczi István: - Dupla megterhelést és ezzel együtt mást. Hallottuk, hogy már a 20. hét körül van és kialakult egy az elõzõ terhességben nem észlelt visszértágulat. Hát ennek az az oka, hogy a két magzat a megnövekedett méh következtében a nagy erekre a véna visszafolyást gátolva nem engedi, hogy visszafolyjon és érthetõ módon a vénafal erre tágulattal válaszol. Vannak ilyen különbözõ kenõcsök valójában, de a legjobb az, hogy amikor nem fekszik és nem éjszakára gondolok csak hanem nappalra, akkor mindig egy ilyen gumiharisnyát kell alkalmaznia. Nagyon modern formája van, úgynevezett nyomáskülönbözetû, tehát a combtól lefelé más az elaszticitása. Ezt mindenképpen helyes beszerezni mert hát õneki még inkább fokozódni fog ahogy nõ a két magzatot magába foglaló méh. Tehát gyógyszerek, speciális gyógyszerek nem lényegesek ebbõl a szempontból. Talán még azt jegyezném meg, hogy ha ez tényleg olyan nagyon csúnya és kifejezett lesz a terhesség végére akkor mai modern szemléletben fölvetõdik azt, hogy csak a szülés körül egy kis ilyen heparin profilast is szoktunk adni szülés elõtt.

Mv.: - Az micsoda?

Dr. Rákóczi István: - Ez a heparin tulajdonképpen egy ilyen trombózis ellenes anyag. Tehát megelõzni azt, hogy amikor megváltozik minden a szülés után akkor nehogy a gyerekágyban trombózis alakuljon ki.

Mv.: - A hízással mi a helyzet, két gyerek dupla hízás?

Dr. Rákóczi István: - Nem, nem, dehogyis. Ugyanannyit kell hízni, mint egy gyereknél. Az a jó, ha ezt be tudja valaki tartani. Szóval nincsen, abszolút nincsen ilyen szabály, hogy két gyerek, kétszer kell enni a két gyerek miatt ez is szokott lenni egy ilyen kis szlogen. A másik pedig az, hogyha két gyerek, akkor megengedhetõ, hogy nem 9 kilót hízni mondjuk egy átlagos hízásnál hanem 18 kilót. Nem. Szépen, egészségesen táplálkozni és megtartani azt a súlynövekedést. Ugye a gyerek az lehet durván olyan 10 kiló, hogy ha már kifejlõdik a kettõ minden függelékkel együtt, úgyhogy erre még egy 4-5 kilót rátesz, akkor nagyon jó.

Mv.: - És mi a helyzet a koraszülés veszélyével. Majdnem biztos, hogy az ikrek korábban születnek, mintha egy gyerek születne?

Dr. Rákóczi István: - Igen, most a koraszülés az annyit jelent ugye, hogy 8. hónapban vagy elõbb. Nem jó. Valójában az egyik nagy veszélye az, hogy korábban jönnek. Miért, hát hisz kétszeresére tágul ki a méh. Nem beszélve arról, hogy a két gyerek vagy hát ahol három gyerek van ott még inkább ez a megnövekedett súly nehezedik a méhszájra és hát az jobban tágulhat. Nagyobb a veszélye annak, hogy megreped így a burok. Tehát a koraszülés valójában gyakori. Mit lehet tenni? Pihenés, pihenés, pihenés. Nincs specifikus gyógyszer. Azt mondanám, hogy ilyen magnéziumtablettákat talán helyes szedni, de azonkívül nincs specifikus megelõzõ gyógyszer, de pihenés van. Hogy nézzen ki ez a pihenés? Nem az, hogy levetkõzni és állandóan ágyban feküdni hisz azt nem is várjuk el, hanem fölöltözve, egy órát, úgy szoktuk mondani egy órát tesz-vesz, akkor egy órát lefekszik, egy jó könyvvel úgy ahogy van. Olvas, akkor megint, tehát tulajdonképpen a napnak így megosztva a felét azt jó vízszintesen tölteni épp azért, hogy ez a megnövekedett méh ne nyomja lefelé, ne igyekezzen kinyitni a méhszájat. Nagyon érdekes az, hogy például régebben az volt, hogy a terhesség 6-7. hónapjában ikerterhességnél be kell intézetbe menni és ott kell feküdni. Ma ez már nagyon jól kivitelezett vizsgálatokkal kiderült, hogyha megfelelõ az otthoni környezet, nem mindenkinek, már van akinél olyan a szociális helyzet, hogy nem lehet megtenni, meg ha sok gyerek van, meg nem tudom, de hogy ha otthon pihen valaki, fekszik meg a kórházban, nincs semmi különbség, nem jönnek elõbb a gyerekek. Most a kérdés másik része, valójában elõbb jön az ikerterhességnél a szülés egy-két héttel és azt kell mondanom, hogy ez talán a természetnek a bölcsessége. Tehát ez nem szokott problémát okozni. Például 37. vagy 36. héten megszül egy ikerterhes, akkor mind súlyban, mind majdnem érettségben olyan, mintha késõbb szülne meg. Itt vannak módszerek, amellyel meg lehet hosszabbítani, hát ilyen módszer nincsen. Tehát azért nem adunk mondjuk fájásmegelõzõ szereket, hogy valaki kiviselje, a 37. helyett a 39. vagy 40. héten, de én azt hiszem, hogy az otthoni pihenéssel és pihenéssel és pihenéssel tehet a legtöbbet, egészséges táplálkozással. Én úgy szoktam mondani, egyes terhességnek örülök orvosi szempontból, mert azzal kevesebb a probléma. Ikerterhességnek akkor örülök mikor 6 hét után tolják oda a 2-es kocsiba, de közte azért van különbség.

Mv.: - Mi van például azzal az ultrahanggal, azt mondja a mama többet kell ultrahangvizsgálatot végezni. Valóban, és nem ártalmas?

Dr. Rákóczi István: - Én azt hiszem, hogy többet, hát talán a terhesség vége felé a magzat állapotának felmérése, hogy méhen belül hogy érzi magát és hogy fekszenek, talán többet, de azért nem kell túlzásba vinni. Meg kell õszintén mondanom ma se tudjuk pontosan azt, hogy az ultrahangnak van-e valami negatív hatása. Ugye az egy energia. Hogy fedezték föl? Hát azt tudjuk, hogy az ultrahangot elõször alkalmazták a második világháborúban a tengeralattjáróknak a felfedezésére, melyrõl az energia visszaverõdik. Ez ugyanúgy történik, persze egy kis átalakítással a magzatnál is, tehát oda egy energia megy amire hát a magzat nem tudjuk, hogy reagál, mint reagál. Nagyon jó összehasonlítva a régi röntgenfelvételekkel és ez tényleg egy csodálatos dolog, de mint minden másban, ebben se szabad túlzásba esni.

Mv.: - Szóval nem kell kétszer annyi ultrahang, azért mert ikrekrõl van szó.

Dr. Rákóczi István: - Nem kell. Ha probléma van az természetesen, akkor egyes terhességnél is több ultrahangot csinálunk, de hogyha normális az egész és szerencsére a terhességek, ikerterhességek nagy része is normálisan zajlik, akkor semmi oka nincs arra, hogy mondjuk dupláját kelljen azért mert most két gyerek van most kétszer nézzük.

 

 

 

 


 

Szakértõink
  e-mail

 

X
EZT MÁR OLVASTAD?