- BabaNet
#baba#anya
Babanet - Vendég a Háznál  02.04.02
   Mûsorarchiv
   Mûsortörténelem
   Stáblista

Vendég a háznál
2002. április. 2.
Kossuth rádió, 13.05

R.: - Évtizedekkel ezelõtt azt mondják, hogy az volt a gyerekek körül a legnagyobb probléma, hogy eszik-e vagy nem eszik, vagy éppen mit eszik. A tapasztalatok azt mutatják, hogy az utóbbi években pedig az a legnagyobb gondja a szülõknek, anyukáknak, hogy alszik-e a gyerek vagy nem alszik és bizony évek telnek el úgy, hogy francia ágyat kisajátítják a csemeték, vagy húszpercenként kell fölugrani a kisbabákhoz, mert mindig valami problémájuk van, nyöszörögnek, éberebbek. Önnek mi a tapasztalata, hogy tényleg ilyen korprobléma-e ez?

-dr.Gál Éva gyermekgyógyász, a Madarász kórház alváslaboratóriumának vezetõ fõorvosa. Egy probléma akkor válik problémává, mikor az emberek megfogalmazzák. Az egész alvástudomány az egy fél évszázados múltra tekint vissza, tehát 1950 körül kezdtek el a felnõttek alvásszavaraival foglalkozni. Addig egy felnõttet se kérdezett meg senki, hogy õ éjszaka hogy aludt? És utána mint ahogy minden tudományágban így van, a gyerekkori problémák azok csak késõbb, tehát körülbelül egy olyan 30 éves múltra tekint vissza a gyerek alvásmedicina. Az elsõ ilyen klinikát a hetvenes évek végén csinálták Amerikában. Nálunk három éve mûködik az alváslabor a Madarász kórházban és döbbenettel állapítottuk meg, hogy rettenetesen nagy rá az igény és valóban eddig az anyukáknak mindig csak olyan tanácsokat adtak, hogy mennyit egyen a gyerek, meg hogy kell tisztába tenni, meg hogy kell levegõztetni, de az, hogy hogy kell jó alvóvá nevelni egy kisbabát, azt nem. Ez egy nagyon komplex problémakör, a csecsemõ és gyermekkori alvászavarok. A legáltalánosabb, ami az ön kérdésében megfogalmazódott ezek szerencsére nem beteg gyerekek, hanem rosszul szoktatott gyerekek. Tulajdonképpen az a jó, amikor az ember a születéskor, mikor elõször találkozik egy családdal, akkor elmagyarázza, hogy mit kell tenni azért, hogy ne sajátítsák ki a gyerekek a franciaágyat és a szülõknek is nyugalma legyen. Olyan tanács, ami mindenkire igaz, olyan természetesen nincsen. Én azt tudom mondani, hogy körülbelül 6 hónapos kortól el lehet várni már egy egészséges csecsemõtõl, hogy az éjszakát végigaludja. Az ehhez vezetõ út, az néha elég rögös, de gyakorlatilag meg lehet csinálni. Az éjszakai felébredések hátterében legtöbbször rossz altatási szokások vannak, tehát mondom nem betegség, hanem rossz altatási szokás, mert azt tudni kell, hogy az egyedül elalvás képessége az nem egy veleszületett, hanem egy tanult dolog. Tehát nekünk kell megtanítanunk a csecsemõt arra, hogy õ egyedül a saját kiságyában aludjon el, mert ha ezt nem tesszük, akkor éjszaka ha fölébred, akkor nem tud egyedül visszaaludni. A szülõk körülbelül olyan 1 éves, másfél éves kor tájékán elégelik meg azt, hogy most már nem tudnak aludni és akkor jönnek el hozzánk az alvásrendelésre. Igazság szerint mondom olyan 6-7 hónapos kor után, hogyha hetente 5 napon és éjszaka többször is felébred a csecsemõ, akkor azért azzal már érdemes foglalkozni.

- Az alvással kapcsolatban szeretnék kérdezni önöktõl. Van egy 9 hónapos, most már mindjárt 10 hónapos kislányom és õ az elsõ hat hetet átaludta az éjszakát, reggel kelt föl. Aztán egyszer kelt föl éjszaka és utána kétszer, aztán költöztünk, az kissé megzavarta és akkor olvastam, mert akkor már köztünk aludt, már minden volt és akkor semmi nem volt jó, és akkor olvastam, hogy hát hagyni kell sírni és akkor evvel jól megtanítom, hogy akkor aludnia kell. És akkor hagytam sírni. Most már az kitûnõen megy, hogy éjszaka vagy este fürdés után leteszem a rácsoságyba és mese, ének, ez, meg az, alvás. De az éjszaka még mindig ugyanúgy fölkel kétszer.

R.: - És miért? Hát mondta, hogy átaludta az éjszakát, aztán egyszer fölkelt, akkor annak mi volt az oka?

- Én azt hiszem, mert nekem folyton ilyen fóbiám volt, hogy biztos kevés az anyatej, mert volt egy kis problémám, és akkor azt hittem, hogy azért, merthogy akkor éhes. És akkor jó, hát keljen föl, mert éhes, de most már biztos, hogy nem éhes.

R.: - És akkor megszoptatta éjjel?

- Igen.

R.: - És akkor megszokta, hogy az milyen jó, mert éjszaka is van tejecske.

- Valószínõleg igen. És akkor próbáltam azt is egyidejûleg, hogy akkor éjszaka sem kapott már tejet vagy cicit és akkor után egy órán keresztül üvöltött, végre elaludt, és fél óra múlva megint fölkelt üvölteni. Hogy most ezt most meddig lehet így hagyni, vagy ez tényleg nem káros? Hogy lehet leszoktatni errõl, hogy most már éjszaka esetleg aludni kéne.

- Jó napot kívánok! Tanácsot szeretnék kérni. Elkövettem egy nevelési hibát és most már úgy érzem, hogy nem tudom helyrehozni. Kettõ éves a kisfiam és amikor picike volt én nagyon sok szülõt megkérdeztem meg a védõnõt is, hogy hagyjuk sírni a gyereket vagy ne hagyjuk elalvásnál. Sokan mondták, hogy negyven percig, félóráig hagyták, húsz percig hagyni a gyereket sírni, tehát amikor már jóllakott, amikor már semmi problémája nem volt és aludnia kellett volna. Én soha nem hagytam sírni és mindig felvettem, és elaltattuk. És ez valahogy kialakult szokássá, rendszerré, hogy ebéd után is altattuk, tehát amikor aludni kellett neki, akkor én fölvettem a vállamra, meg a férjem is, elaltattuk, ringattuk, elaludt, szépen letettük és gyönyörûen aludt. És mindig beszéltük a férjemmel, hogy hát majd ha 1 éves lesz, egy kicsit értelmesebb lesz, akkor majd letesszük az ágyba, mesélünk és elalszik. 2 éves, 12 kiló és a mai napig délben is és este is sétálok vele és így alszik el.

R.: - És most már elfáradt?

- A hátam leszakad, a derekam leszakad, ez még a kisebbik gond, elalszik így leteszem. De az óvodára gondolok. Ha beadom az óvodába, akár fél év múlva, egy év múlva senki nem fogja altatni.

R.: - Az biztos.

- És nem, megpróbáltam leszoktatni, de lehetetlenség, leteszem aludni, akár a kiságyba, akár én mellé fekszek egy másik ágyba és mesélek neki. De a mesének sosincs véget. Ez akár fél óráig, 45 percig és nem alszik el. Ha fölveszem, ringatom, majdnem, hogy ugyanarra a zenére mindig, ilyen gyerekkazettára, akkor gyönyörûen elalszik.

- Most másfél éves és hát mindeddig az az igazság, hogy ilyen rossz lelkiismeretem volt. Egyrészt azért, mert azt gondoltam, hogy hát az én hibám végül is, merthogy én ezt nem tudtam véghezvinni következetesen, hogy ne vegyem föl, mert nem tudtam mást csinálni, minthogy fölvegyem és megpróbáljam megnyugtatni, megvigasztalni. Na most a mai napig nem jó alvó a gyerekünk, viszont én olvastam idõközben most ezelõtt egy hat héttel egy könyvet és abban pontosan leírja az én kisfiamat, abban a fejezetben, hogy Allergiás gyerekek. Tejallergiás a kisfiam és azt írja ez a professzor, hogy a nem alvós gyerekeknek az 50 százaléka allergiás gyerek. És az az 50 százalék, az viszont nem ahhoz fûzõdik, hogy rossz szokásokat adtunk a gyereknek, hanem ahhoz fûzõdik, hogy allergiás.

R.: - Hogy az allergia milyen.

- Ennélfogva, rossz alvók a gyerekek, nagyon sokat fölkelnek és napközben ilyen nagyon nyüzsgõ és nyöszörgõ kisgyerekek, mert ugye nincsenek kialudva.

- Rendelés az alváslaborban.

- 5 hónapos koráig úgy rendezõdtek a dolgok, átaludta az éjszakát úgy, hogy mondjuk olyan este 10-tol reggel 5-ig, hajnal 5-ig és akkor most 5 hónapos korától megint ott tartunk, hogy elalszik olyan este 9 óra, fél tíz között és van úgy hogy két óra hossza múlva fölébred és látni rajta, hogy nincs magánál és üvölt. És ezt megcsinálja egy éjszaka kétszer, háromszor és eddig végül is azért nem foglalkoztunk úgy komolyabban a problémával, mert úgy láttuk, hogy õ kialudta magát. Viszont most már egy hónapja látni, hogy õ is fáradt.

-dr.Gál Éva gyermekgyógyász, a Madarász kórház alváslaboratóriumának vezetõ fõorvosa. - Mennyi idõs most?

- 15 hónapos.

dr.G.É.: - Napközben akkor már csak ebéd után alszik, ugye?

- Igen.

dr.G.É.: - És este hogy alszik el?

- Hát este most már úgy alszik el, hogy külön szobába tettük, mert eddig velünk aludt, sõt a mi ágyunkban is aludt és most egy két hónapja külön szobába tettük. Még szopizik úgy, hogy még este megszopizik és akkor még éberen beteszem a kiságyába és akkor simogatom, énekelek neki és akkor rendszerint elalszik.

dr.G.É.: - És nyilvánvalóan, rá kell nézni a gyerekre, hiszen egy teljesen egészséges szuper jól fejlett kisbaba, aki éppen 15 hónap alatt megszokta, hogy az alvás, az úgy történik, ahogy õ elképzelte és önöknek meg most lett egy picit elegük belõle.

- Igen.

dr.G.É.: - A fõ baj az, hogy õ nem tud egyedül elaludni, tehát hiába tették most be külön szobába, még mindig ön a segédeszköz az elalváshoz. És mindenki felébred éjszaka, legalább négyszer-ötször, ön is és akkor tudat alatt úgy körbenéz a szobában, hogyha azt látja, hogy minden úgy van, ahogy elalváskor volt, akkor gond nélkül megfordul a másik oldalára és tovább alszik. Most a gyerek este elalszik úgy, hogy ön simogatja, énekel neki, éjjel fölébred és elképzelése nincs, hogy most hol lehet az anya, hol az ének és hol a simogatás. Gyakorlatilag addig az éjszakával nem tudunk mit kezdeni, ameddig meg nem tanítja õt este egyedül elaludni. Ezt elmondani sokkal könnyebb, mint végigcsinálni. Bár az is egy nagyon szimpatikus lépés már önöktõl, hogy betették a különszobába, gyakorlatilag azt kell elérni, hogy beteszi az ágyba és egyedül elaludjon. Az esti elalvásról viszont annyit, hogy nem lehet a gyereket hagyni sírni. Tehát nem arról szól a történet, hogy beteszem a kiságyba, kimegyek és utána õ addig sír, ameddig álomba nem sírja magát, hanem rendszeresen azonos idõközökben be kell menni hozzá, ez az elsõ nap öt perc, aztán hét perc, aztán tíz perc. Ugyanis a gyereknek két dolgot kell megértenie, az egyik az, hogy önök nem mentek el, tehát nem arról van szó, hogy õt most egyedül hagyták, ugyanis ez egy szörnyû érzés, hanem önök itt vannak és ezt jelzi az, hogy rendszeres idõközben odajönnek. A másik, amit meg kell érteni viszont, ha most az ég a földdel összeér, anya akkor sem vesz ki. Mivel õ legalább annyira okos, mint mi ketten együttvéve, õ ezt nagyon hamar megérti és saját magának nem fog cirkuszt csinálni. Tehát ha látja eltelik egy nap, két nap, hogy ez minden este ugyanúgy zajlik, akkor el fog aludni, Tehát úgy próbálják meg, hogy én ezt a délutáni alvást azért nem engedném négy órára, mert ezáltal az egész borul. Tehát két óránál többet nem engedje délután aludni, inkább ébressze fel és akkor este olyan 8 és 9 között meg lehetne próbálni letenni. Természetesen egy rövid ideig tartó esti együttlét, valami játék, könyvlapozás az ágyban, ez természetesen lehet, de a lényeg az, hogy még ébren otthagyja és a kis villany éghet a szobában és akkor minden öt percben bemegy és akkor körülbelül két hét alatt el lehet érni, hogy egy ilyen húszperces cirkusz után nagy nehezen elalszik a gyerek. És körülbelül két hét múlva visszajelezni nekem telefonon, hogy történt-e valami elõrelépés az életükben. Ha igen, akkor nagyszerû, mert akkor mondom a további utasításokat. Ha nem, akkor pedig önök kapnak egy idõpontot, amikor idejönnek be hozzánk aludni és akkor meglátjuk, hogy nálunk mit produkál.

R.: - És ha megtanítottuk mondjuk jól elaludni vagy aludni és mégis azt vesszük észre, hogy rövid idõket alszik, nagyon forgolódik, nincs olyan nyugalomban, mint ahogy alvás közben esetleg kellene, akkor ez okozhat-e neki ébrenlétében is problémát?

dr.G.É.: - Persze, de azért ha egy gyerek így alszik, annak azért valamiféle okának kell lenni. Ez lehet a szoba hõmérséklete, lehet a gyerek öltöztetése, ami nem megfelelõ. Nagyobb gyerekrõl lévén szó esetleg egy 1-2 éves gyerekrõl, ott már esetleg az orrmandulák megnagyobbodása, vagy késõbb a garatmandulák megnagyobbodása szerepet játszhat egy nyugtalan alvásban. Az utóbbi idõk egyik felismerése, hogy a tejérzékeny gyerekeknél gyakran az egyetlen tünet az, hogy a szülõ éjszakai alvászavarról panaszkodik, tehát úgy, ahogy ön elmondta, hogy nagyon gyakran fölébred, nyugtalan forgolódik, ezért nem lehet ezeket a dolgokat egy kézlegyintéssel elintézni és ezért kell, fontos tudni és pontos anamnézist kell fölvenni, hogy mit eszik a gyerek, hogy fektetik le, hánykor fektetik le, milyen a család szoktatási rendszere, mert csak akkor tud az ember igazándiból az okra rájönni. Na most persze, hogyha valakinek az éjszakai alvása zaklatott, akkor a nappala is zaklatott lesz és például nagyobb gyerekeknél gyakran egy kerülõ úttal kerülnek hozzánk a gyerekek, hiszen a szülõk például pszichológushoz viszik el, mert a gyerek iskolai teljesítménye romlott és nem tudják, hogy miért. És akkor kiderül, hogy a gyerek éjszaka nagyon rosszul alszik, nagyon sokszor fölébred és ezért természetesen másnap az iskolában fáradt és nem úgy teljesít, ahogy kell. És akkor például kideríthetõ az, hogy az ilyen gyerekeknek úgynevezett alvás alatti légzészavaruk van, légzéskimaradásuk, amire ugye egy egészséges gyerek fölébred. Nem tudja, hogy miért ébred föl, de nagyon sokszor fölébred. És ezért lesz másnap fáradt. Ugyanúgy az alvászavar problematikájába tartoznak az alvajáró gyerekek, az éjszakai bepisilés is bizonyos fokig ide tartozik, az éjszakai rémálmok és hát még sorolhatnám. Tehát igazándiból ez az egész alvás medicina ez egy team munka és a gyerekekkel foglalkozó szakorvosok széles köre vesz részt itt a pontos diagnózis felállításában.

R.: - Itt egy laboratóriumban beszélgetünk most, ahol két kis vizsgáló szoba áll az önök rendelkezésére. Hogyan történik maga a vizsgálat?

dr.G.É.: - Ez a tulajdonképpen alvásvizsgálat, tehát amikor az alvásrendelésen olyan gyerekekkel találkozunk, akikrõl úgy ítéljük meg, hogy az alvásszerkezetük esetleg problémás lehet vagy ilyen alvás alatti légzészavaruk lehet, akkor azoknál elvégezzük ezt az alvásvizsgálatot estétõl reggelig. Tehát este héttõl reggel hétig itt alszanak nálunk a gyerekek, természetesen szülõvel együtt és a gyerekre rákerül néhány elektróda, amivel az alvás alatti legfontosabb életmûködéseket vizsgáljuk. Így az agyi elektromos tevékenységet, a szemmozgásokat, mert ezzel lehet megállapítani, hogy milyen alvás stádiumban van éppen a gyerek. Ezen kívül a légzõmozgásokat, az orron keresztül, a szájon keresztül vett lélegzetet, a mellkasi, meg a hasi légzõmozgásokat, az izommozgásokat, a szívmûködést, a vérnek az oxigén telítettségét, ezt rögzíti a gép, ezen kívül videofelvétel is készül bizonyos esetekben, tehát például ahogy az elõbb említettem, alvajárás vagy ilyen gyanúja esetén videofelvétel is készül és másnap aztán én leleplezem ezt a bizonyos alvásvizsgálatot és akkor kiértékelem, amit itt a gép rögzített. Közben egy nõvér egész éjszaka figyeli a gyereket és errõl jegyzetelést készít. Tehát egyrészt a szülõ itt van, másrészt a nõvér feljegyzései, harmadszor a videofelvétel, negyedszer a rögzített adatok azok, aminek alapján akkor végül is diagnózishoz lehet jutni. Ugye van az álomlátás fázisa, azt mindenki ismeri, az a bizonyos REM alvás, és van a non REM, amikor tulajdonképpen nagyon mélyen alszunk. Minél fiatalabb egy csecsemõ, annál hosszabb idõt tölt abban a bizonyos REM fázisban és ez felnõtt korban körülbelül az alvásidõ 25 százaléka. De egy újszülöttnél még 50. Amikor egy egész pici baba nagyon hosszú idõt tölt mélyalvásban, ahelyett, hogy ebben a bizonyos REM fázisban lenne, akkor azt megint mintegy hajlamosító tényezõt esetleges légzészavarra szoktuk felfogni. De ezt érdekes módon a szülõk soha nem szokták panaszolni, hogy túl sokat és túl mélyen alszik a gyerek. Azt legfeljebb én veszem így észre.

R.: - És vele mit lehet tenni?

dr.G.É.: - Ilyen esetben, tehát a feltûnõen hosszú ideig, - fiatal csecsemõ, akkor én azért a légzésmonitorizálást javasolni szoktam. Mert most monitorláz, az van, ezért mi azt mondjuk, hogy egy teljesen egészséges gyereknek erre nincs szüksége. De arra például nagyon jó ez a vizsgálat, hogyha az ember valamit kórosnak lát, akkor igenis azt mondja, hogy javasoljuk.

R.: - Mekkora a kisbabája?

- 3 hónapos lesz egy hét múlva.

R.: - És hogyan érkeztek el ide az alvásvizsgálatra?

- A háziorvosunkhoz mentünk el, hogy van egy ilyen légzésfigyelõ készüléke a babának és ez többször csipogott, mióta hazajöttünk a kórházból, hát és kértük, hogy nem lehetne-e átvizsgálni a gyereket? Mondták, hogy itt próbáljuk meg és végül is beutalóval, a Gyönyösi uti körzet orvostól kaptuk.

R.: - Az, hogy csipogott, az mit jelent?

- Ez azt jelenti, hogy van egy ilyen lap, amire rá kell fektetni a babát és az 21 másodperc után, hogyha nem érzékeli a légzést, a légzéssel járó mozgást, akkor egy ilyen erõs csipogásba kezd a készülék. Most ez akkor rögtön fel kell kapni a babát, kicsit meg kell ütögetni, de ilyen még hála istennek nekünk nem fordult elõ, csak rögtön kinyitja a szemét és fönn van. De ez arra szolgál, hogy fölkapjuk a babát és akkor mozgásra õ is levegõt fog venni.

R.: - És ezt a lapot, ezt már az orvos tanácsára szerezték be?

- Nem, ezt hallottuk ismerõsöktõl, hogy létezik ilyen készülék, mert a kórházban mikor bent voltunk az elsõ öt napban, már ott is volt ilyen, hogy ott elszürkült a baba és mikor jöttünk haza, akkor mondták, hogy hát vigyázni kell a babára, nézzünk rá, mert nem mindig vesz levegõt. Hát ugye ki tud ilyenkor nyugodtan lenni, az az elsõ, hogy kérdezõsködünk, hogy mit lehet tenni és mondták, hogy van ez a készülék és rögtön beszereztük az elsõ héten.

R.: - Itt pedig most vannak elõször ezen a vizsgálaton.

- Igen, most vagyunk elõször.

R.: - Ez most fog kiderülni, hogy mi lesz a további teendõ.

- Hogy egyáltalán a készülék-e túl reakciós, hogy sokat reagál, vagy nála van valami gond. Eddig még két vizsgálaton estünk túl, még egyelõre nem találtak semmit, hál istennek.

- Ismét Gál Éva doktornõt hallják.

dr.G.É.: - Fatális kimenetel az leginkább a bölcsõhalál vonatkozásában van. Hozzá kell tenni azt, hogy itt a megelõzõ szerep a nagy, tehát önmagában azt mondani, hogyha valakinek negatív az alvásvizsgálata az sajnos nem jelent semmit. Tehát én nem tudom megígérni, hogy valakivel ez a borzalom, ami vele ugye nem sokat tudunk róla, hogy ez nem történik meg. De azt viszont tudjuk, hogyha valakinél találunk valamit, akkor azt a gyereket érdemes monitorizálni vagy bármit tenni, tehát a szûrõvizsgálatnak lehet jelentõsége. Tehát mondjuk ez a legrosszabb. Akkor a nagyobb gyerekeknél ez a bizonyos alvás alatti légzészavar, horkolás, ugye a folyamatosan alacsonyabb oxigén szint az agyban, az azért senkinek nem tesz jót. Nem lesz ennek semmiféle szörnyûséges kimenetele, de valóban egy rosszabb iskolai teljesítmény, egy állandóan fáradt gyerek, vagy kisebbnél nyûgös a gyerek, nem lehet vele semmit se kezdeni, a szülõ is belefárad, tehát tulajdonképpen komoly családi konfliktusokat okozhat, akkor esetleg van-e a kövérségnek ugyanúgy szerepe, mint szintén felnõttekben, tehát hogy kövér gyerekek hajlamosak-e például alvás alatti légzészavarra, mert akkor érdemes õket gyerekként eleve nagyon sok szempontból is fogyasztani.

R.: - Mindig ilyen konkrét oka van ennek a rosszul alvásnak vagy lehetnek olyan félelmek vagy olyan lelki problémák, vagy olyan történések a környezetben, a családban, amit a gyerek átmenetileg így mutat ki?

dr.G.É.: - Hát természetesen, ebben nincs különbség felnõtt és gyerek között. Nyilvánvalóan, hogy minden szomorú családi esemény legyen az akár haláleset, akár válás, akár iskolai konfliktusok, akár testvér születés, tehát minden olyan szituáció az alvászavart okozhat a gyereknél és ilyenkor néhány jó tanácsot próbálunk megadni, mert akkor tudjuk, hogy egy teljesen egészséges gyereknek egy átmeneti alvászavaráról van szó és akkor megpróbáljuk ezen az idõszakon a családot átsegíteni. Persze ehhez ismerni kell a gyerekeket, mert a gyerekek félelmei azok ugye soha nem annyira konkrétak, mint egy felnõtté.

R.: - Úgy veszem észre, hogy például ez a 3-4 éves életkor, amikor megjelennek ezek a félelmek, akkor jön az, hogy elodázni a lefekvést és nem menni az ágyba és nem azért, mert nem nagyon fáradt már az a kisgyerek és akkor próbálja az ember égve hagyni a villanyt, próbál valamit ott mellé tenni kis játékát vagy valami biztonságot adni neki, ez segíthet?

dr.G.É: - Ez biztosan segít és éppen ezért mondtam, hogy a gyerekeket ismerni kell, mert a gyerekek félelmének nem mindig van racionális oka és ezt nem is lehet racionális érvekkel legyõzni. Hiába nyitjuk ki a szekrényt és bizonyítjuk be neki, hogy nincs ott a farkas, vagy a rosszember, õ ezt nem hiszi el. Hát akkor elmondok egy konkrét esetet, akik a múlt héten voltak nálam. A háztetõre fölmászott egy nyest, 3 éves kisfiú családjáról van szó és felmászott egy nyest és iszonyú robajt csinált, hát gondolják, hogy nyest volt, mert nem látták, tehát az egész család nagyon megijedt erre riadtak éjszaka és azóta a gyerek nem hajlandó aludni. És hiába magyarázták el neki, hogy ez nem jött, ez nem ért semmit. És akkor ebben az esetben én azt a tanácsot adtam, amit ugye ön is említett, hogy vettek egy nagy plüss állatot, az odaültették az ablakba és elmondták, hogy ez kifejezetten arra szolgál, hogy a betolakodó állatok ellen megvédi az egész családot. És azóta, mert ma kaptam éppen a telefont az anyukától, azóta a probléma megoldódott, mert a gyerek, az hajlandó elhinni, hogy egy hatalmas plüssmaci, az meg tudja õt védeni a behatoló nyestektõl.

R.: - És ez egyáltalán nem baj, hogy ilyen problémával is orvoshoz fordulnak a szülõk, amikor csak ennyi megoldás?

dr.G.É.: - Nem, ez egyáltalán nem baj. Mint mondtam, ez egy új dolog, tehát teljesen természetes, hogy ezzel is nyugodtan fordulhatnak hozzám vagy a kórházunkban bárkihez.

 

 

 


 

Szakértõink
  e-mail

 

X
EZT MÁR OLVASTAD?