- BabaNet
#baba#anya
Babanet - Vendég a Háznál  01.11.07
   Mûsorarchiv
   Mûsortörténelem
   Stáblista

Vendég a háznál
2001. november. 7.
Kossuth rádió, 13.05

- Három és félhónapos kislányomról szeretnék érdeklõdni, illetve az lenne a problémám, hogy három tízzel született, de már a kórházból úgy hoztuk haza, hogy 30 grammot hízott. És azóta is nagyon sokat hízik. Most már hét kiló, három és félhónaposan. És azt mondta a gyermekorvosunk, hogy próbáljam diétáztatni, illetve, hogy evés elõtt adjak neki teát, meg széthúzni az evések között idõpontokat. És azt szeretném kérdezni, hogy most az nagy baj, hogy õ sokat hízik vagy ez miért probléma? A védõnõtõl kérdeztem, mert végül is õ mondta ezeket konkrétan és õ azt mondta, hogy ez így marad, akkor túl kövér lesz késõbb.

R.: - Csak anyatejet eszik a gyerek ?

- Igen, csak.

R.: - És mennyit szopik?

- Hát olyan 160-150 grammot.

R.: - És hányszor egy nap?

- Hatszor. És a védõnõ most kijött és mondta, hogy az orvos mondta neki, mikor voltunk oltáson, hogy kövér a gyerek és hogy õ, tehát a védõnõ mondta el ezeket a dolgokat, hogy mit csináljak. Hát hogy evés elõtt adjak neki teát és akkor kevesebbet szopik, vagy húzzam szét az étkezéseket, mert ugye három óránként eszik úgy általában. Igaz, hogy van, amikor sûrûbben etetem, hogyha úgy látom, hogy éhes vagy kéri.

R.: - Hogy tûri az idõeltolást?

- Nem igazán, már csak ami, hogy nem issza a teát, egyáltalán nem issza a teát, se cumisüvegbõl, se kiskanállal, próbáltam már cukorral, cukor nélkül, egyszerûen nem.

R.: - Csak az anyatejet fogadja el?

- Mindig nagyon nehéz helyzetben vagyunk, hogyha egy orvos álláspontjával kell vitatkoznunk, annak az orvosnak az álláspontjával adott esetben, akivel ez az édesanya napi kapcsolatban van. De ebben a helyzetben talán mégis ez az indokolt, nem?

-Szõdy Judit szoptatási tanácsadó: Hát igen, én is így érzem, hogy itt csináltak egy problémát. Tehát igazából nincs probléma, ez a gyerek ilyen típusú, ilyen ritmusban fejlõdik és valószínû, amit persze még nagyon sokan nem tudnak, hogy a csak anyatejjel táplált gyerekeknél úgy mûködik a súlyfejlõdés, hogy öt-hat hónapos korban lesz egy ilyen plató, tehát nem folytatja ezt a vehemens növekedést. Mert végül is, amit elmondott adatot az anyuka, az nem is sok. Tehát az, hogy 160 körül szopik egy gyerek hatszor, ez nem sok összességében, tehát ilyen alkatú gyerek, nagyon jól föl tudja használni, amit megkapott és hát nem lesz bolond még teát is inni. Szóval azt hiszem, hogy õ teljesen jól visszajelez, hogy õ köszöni szépen teljesen jól érzi magát így is.

- És annak tényleg nem lenne értelme, hogyha egy kicsit széttolnánk az idõpontokat, szóval ugye valamikor azt mondták, hogy úgy négy kiló fölött azért már át lehet térni a négyóránkénti etetésre.

Sz.J.: - Ennek két kimenetele lehet. Az egyik az, hogy a gyerek mondjuk 160 helyett 200-at fog enni, vagy még többet. A másik meg az, hogy a tej elkezd, a tej mennyiség elkezd csökkenni, tehát az anyuka ugye mivel ritkábban szoptat, kevesebb teje lesz és a gyerek viszont nyugtalanabb lesz. Tehát én hagynám, hogy hadd egyen, amennyit szeretne és féléves kor körül ott már viszont lehet szabályozni azt, hogyha egy dundi gyerekem van, akkor inkább megpróbálok olyan kiegészítõ táplálékokat adni, ami nem hizlal.

- Nemrégiben javasoltuk éppen egy hasonló esetben, hogy talán nem banánt kéne mellé adni, hanem almát ugye? Én még egyre gondolok, volt a mamának egy fél mondata, amikor azt mondta, hogy hát úgy háromóránként eteti és akkor nem teljesen kimondva, de mintha arra utalt volna, hogy hát néha sûrûbben is. Nem állhat fönn mégis az az eset, hogy esetleg a mama nem értelmezi pontosan a gyereknek a jelzéseit és talán minden nyikkanásnál azt gondolja, hogy a gyerek éhes és etetni kell?

Sz.J.: - Elõfordulhat, de azt tudni kell, hogyha nagyon gyakran eszik egy gyerek, akkor nem jut hozzá az anyatejnek pont a hizlaló részéhez. Tehát pontosan a túl gyakran szoptatott gyerekeknek a súlyfejlõdésével szokott probléma lenni, mert az anyatej, az olyan, hogy amikor elkezd szopni a kisbaba, akkor egy kalóriában szegényebb anyatej ürül a mellbõl és hogyha hagyjuk, hogy jó sokáig szopjon, amíg õ szeretne, akkor a szoptatás másik felében kezd el egy sûrûbb, zsírdúsabb, fehérjedúsabb anyatej ürülni. És hogyha egy gyereket nagyon gyakran tesznek mellre, akkor lehet, hogy rettentõ sokat szokat szopik, de mindig az elejébõl és ebbõl lesz az, hogy nagyon hasfájós, nagyon-nagyon híg a széklete, tehát a szokásos anyatejes székletnél is sokkal hígabb a széklete, nyüglõdik, egész nap csak enne. Hát közben az a helyzet, hogy mindig csak kapja ezt a jó kis híg levest és sose jut el szegény a fõzelékig. A megoldás ilyenkor azt, hogy szét kell tolni egy kicsit a két evés közötti idõt és akkor csodák csodája, akkor szokott rendezõdni és a súlya is jobban fejlõdik a babának.

- Kérdéseiket a 328-8972-es számon várjuk.

- Jó napot kívánok! J. Sz. A vagyok és lenne egy kérdésem. Van egy nyolc hónapos lányom és õ tápszert eszik. Na most délelõtt eszik almát olyan tíz óra körül, aztán fõzeléket, délután vagy fõzeléket vagy gyümölcsöt, attól függ, hogy délben hogy evett. Este olyan tíz óra körül eszik tápszert, de éhes tõle.

R.: - Utána, vagy hogyan?

- Igen, akkor éjszaka fölkel és még enne. Már próbáltam azt, hogy adtam neki ezt a tejpépeket, amit bele lehet rakni, tehát amit írnak, hogy tejbe vagy tápszerbe belerakja az ember.

R.: - Milyen súlyban van a kislány?

- Nyolc kiló hetven deka.

R.: - Nyolc kiló hetven deka, tehát ahogy a nagykönyvben meg van írva. Egészen biztos benne, hogy éjjel õ éhes és azért ébred föl?

- Hát amikor nem éhes, akkor tudom, hogy nem éhes, mert akkor nem kell neki semmi, tehát mindent kipróbálok, hogy nem adok neki enni, de hallom, ahogy korog a hasa. Nem mindig arra ébred föl, én nem azt mondom. Tehát vannak rossz éjszakái, meg a cumi hiányzik, meg ilyesmi, akkor eszébe se jut enni.

R.: - És egyébként pedig honnan tudja, hogy eszébe jutott enni?

- Hát mikor már semmit nem tudok vele csinálni, tehát már nem kell neki se a tea, se a cumi, nem tudom megnyugtatni, vissza altatni, meg hallom, hogy korog a hasa, akkor adok neki még enni és akkor viszont befalja. Ha meg viszont nem kell neki és arra gondoltam, hogy eszik, akkor nem kéri, tehát akkor kilöki, akkor egy az egyben a nyelvével kirakja a cumit.

R.: - Tíz órakor ad neki vacsorát ugye, és reggel hánykor kapja a reggelit?

- Hát olyan hatkor, hétkor, nyolckor, attól függ, hogy mikor ébred.

- Lehetett hallani, hogy némileg itt tamáskodtam a mamát hallgatva, mert nehezen tudtam elképzelni, hogy a gyerek éhes éjjel, rosszul gondoltam doktor úr?

- Dr.Szamosfalvi Imre gyermekorvos: Nem feltétlenül. Ugyanis az a helyzet, hogy amit elmondott az anyuka, azt mutatta, hogy ez a gyerek reggel meg este kap kalóriát. Tehát ugye délelõtt a gyümölcsben, meg lehet nézni a kalóriatáblázatokat, hogy nagyon kevés kivételtõl alig van kalória. Délben a fõzelék megint csak nagyon szûkösen tartalmaz kalóriát és délután is ugye azt mondta az anyuka, hogy vagy gyümölcsöt, vagy fõzeléket kap. Tehát napközben ez a gyerek telítve van, hogy így fejezzem ki magamat, tehát a gyomrában van ennivaló, lehet, hogy tele is van a gyomra vele, de kalóriát gyakorlatilag nem kap. És ezért elképzelhetõ, hogy egy kicsikét kevesebb kalóriát kap a nap folyamán ez a gyerek, mint amit õ szívesen elfogyasztana. Nekem egyetlenegy kérdés maradt nyitva ebben a beszélgetésben, hogy mi van akkor, amikor nem éhes a gyerek? Tehát mitõl nem éhes akkor, amikor nem éhes?

- Talán fáradtabb.

dr.Sz.I.: - Lehetséges, de érdekes lett volna, hogy akkor délután nem kap-e esetleg valami más tartalmasabb, fogósabb ennivalót és akkor már nincs szüksége a gyereknek este vagy éjszaka pótlásra. Hát meg kellene nézni ennek a gyerekeknek a heti súlygyarapodását.

R.: - Tehát önmagában az nem sokat mond, hogy a mama azt mondja hány kiló.

dr.Sz.I.: - Nem feltétlenül, mert a hosszát nem tudjuk, tehát lehet ez egy magas termetû szülõktõl származó akár karcsúnak talán nem nevezhetõ, de semmiféle súlyfelesleggel nem rendelkezõ, esetleg egy kis súlyhiánnyal rendelkezõ gyerek is a nyolc kilója, vagy a nyolc kiló hetven dekája mellett, mert ezt mindig a hosszhoz viszonyítva kell megállapítani az embernek, hogy most akkor végül is a tápláltsága az õ igényeinek, meg az õ alkatának megfelelõ-e? Esetleg hogyha napközben, ha ez megengedhetõ, akkor egy kicsikét több kalóriát biztosítani a gyerek számára.

R.: - Mit adna neki napközben?

dr.Sz.I.: - Hát esetleg, még egyszer mondom, annak az értékelésével, hogyha nem túlzottan kövér a gyerek, akkor esetleg valami kalóriadúsabb és hát

R.: - tápszert, akkor is?

dr.Sz.I.: - Tápszert lehetne adni. Ennyi idõs gyereknek a sztenderd étkeztetése az nyugodtan nézhetne úgy ki, hogy három tápszer, egy fõzelék és egy gyümölcs. És akkor talán nem kerülne sor az éjszakai hát éhezési ébredésekre.

R.: - Világos, tehát akkor nem este kéne jobban tömni a gyereket, többet adni neki, hanem napközben kellene megpróbálni.

dr.Sz.I.: - Napközben, legalább még egyszer kalóriában dúsabb étkezést biztosítani a számára.

R.: - De ha napközben lenne éhes, akkor miért nem napközben jelzi ezt a gyerek?

dr.Sz.I.: - Napközben elképzelhetõ, hogy jóval jobban tele van programokkal és a másik pedig az az, hogy végül is a fõzelék, meg a gyümölcs a gyomorban teltségérzetet létrehozhat a gyerek számára, tehát lehet az magyarázat, hogy attól nem érez éhségérzetet, holott esetleg kalóriadeficitben van, merthogy a gyomra megtelt, vagy legalábbis a teltségnek az érzetét tükrözi.

- Emlékeztetõül a telefonszámunk: 328-8972

- Abban szeretném a segítségüket kérni, az 5 éves lányomnak itt a nyakredõjénél, tehát az álla alatt egy fél évvel ezelõtt egyszer csak egy-két ilyen kis pupli jött ki, aztán most már vagy négy-öt van a nyaka alatt, most már a hasán is van kettõ. Voltunk már borgyógyásznál a Madarász kórházban, aki azt mondta, hogy ez ilyen faggyú kinövése és adott rá egy ilyen rázókeveréket és mondta, hogy erõsen meg kell dörzsölni fürdéskor, ezzel a rázókeverékkel bekenni és akkor majd elmúlik. Hát nem múlt el. Akkor azt mondta, hogy egy steril tûvel nyissam meg a tetejét és nyomja ki belõle ezt a faggyút.

R.: - Maga?

- Igen. És akkor az egyiknek, a legnagyobbnak, annak mert hogy ettõl a kenegetéstõl, hát ennek a göbnek a tetején lett egy kis fekete pont és akkor mondta, hogy azt a fekete pontot, ha én lebirizgálom, akkor . Na mindegy, hát a legnagyobbat, azt kibirizgáltam, ugyan kinyomtam belõle a faggyút, kijött belõle, de ahogy visszazáródott ez az egész szerintem ugyanúgy feltöltõdött.

R.: - Ez olyan, mint egy mitesszer?

- Annál azért nagyobb, tehát egy ilyen színes gombostûfejnyiek ezek a bigyók. És akkor azt mondta a doktornõ, hogy õ most elmegy egy konferenciára, aztán két hét múlva, ha visszajön, akkor majd lehûtjük ilyen fagyasztott féle és akkor õ majd kikapirgálja ezeket az izéket belõle. Hát én ennél valami modernebb megoldást keresnék, mondjuk, hogy lézerrel.

- Hát akkor ne a végén kezdjük, vagy kezdjük a végén? A lézerre fölkapta a fejét.

-dr. Nagy Éva borgyógyász: Fölkaptam a fejem. 5 éves a gyerek, természetes, hiszen egy olyan egyszerû dologról van szó, ezeket a mi gördülõ szemölcsöknek hívjuk. Borzasztó egyszerû kis vírus, azt hiszem, hogy uszodában szokták a gyerekek összeszedni vagy egymástól vagy pedig játszótéren, vagy közös kis pancsolódban. Na most 5 éves a gyerek, hát ezért mondtam, hogy lézerrel nem, hát felesleges. Idézõjelben ugye azt mondta az anyuka, hogy modernebb eljárás. Ez egy olyan egyszerû elváltozás, amihez nem kell modernebb annál, mintsem egy ...kanállal az egészet egy pillanat alatt kigördítem, ezért is hívjuk gördülõnek, mert ahogy ráteszem a kanalat abban a pillanatban kigördül az az egész tokostól, mindenestõl. Tehát valóban van benne egy ilyen törmelékes faggyúra emlékeztetõ anyag. Tehát ezt gyönyörûen le lehet szedni, pillanatokon belül az egészet el lehet tüntetni. Na most miután vírus okozza, természetes, hogy az egy, kettõ után szaporodik. Mint ahogy õ mondta is, hogy az állán kezdõdött és a hasán folyatódott a gyereknek, tehát bárhova mehetett.

R.: - Mondjuk ezt a törölközõvel is lehet, hogy saját magának

dr.N.É.: - továbbviszi, persze

R.: - Akkor a testvérek is megkaphatják.

dr.N.É.: - Természetesen. Tehát gyakorlatilag azt kellene csinálni, hogy minél gyorsabban eltávolíttatni ezeket a kis boluscumokat és abban az esetben, ha még jönnek újak, mindig azt szoktam mondani, hogy ezek, mint a gombostûnek a feje olyan nagyságban kezdõdnek. A gyakorlott mama ezt már rögtön észreveszi és azonnal megy a borgyógyászhoz és rögtön le kell szedni és akkor szép lassan az egész folyamat megnyugszik, idõvel aztán nem fog jönni egy se.

R.: - De ha jól értem, akkor helyesebb, hogyha borgyógyászhoz megy a mama és nem otthon nyomkodja ezzel a kicsit barkács módszerrel.

dr.N.É.: - Hát persze, hát van olyan anyuka, vállalkozó anyuka, nekem volt olyan, akinek vizipólós volt a gyereke és azt mondta, hogy már beleunt abba, hogy állandóan cipeli a gyereket a borgyógyászhoz és amint egyet meglátott, abban a pillanatban a gyerek hagyta, vagány kisfiú volt és tûrte azt, hogy az anyuka a tûvel kipiszkálta. Tehát van ilyen mama, de azért én azt mondom, hogyha lehet, pláne 5 éves gyereknél feltétlenül szakemberhez vigye.

R.: - És hogyha ügyesen idõben elkapják és az elején van türelme a családnak, hogy állandóan mennek, ha egyet észrevettek a gyerek borén, akkor ettõl akár meg is lehet szabadulni.

dr.N.É.: - Természetesen, természetesen. Én azt szoktam mondani, hogy eggyel nem is muszáj, hanem három, négyet összevár és akkor. De nagyon érdekes, mert ha egy van, akkor abban a pillanatban jön a másik három, négy is. Tehát bizonyos területekhez szinte ragaszkodó. Van, akinek csak a hónalja alatt van, van, akinek csak a popsiján jön vagy a combján, tehát ez borzasztó egyszerû, nagyon könnyen megoldható ártatlan kis borbetegség.

- 14 óráig hívhatnak kérdéseikkel, de tapasztalatikat, tanácsaikat is várjuk. 328-8972

- Jó napot kívánok! V. A. vagyok Budapestrõl. És olyan problémám adódott, amit szeretnék felvetni, hogy beszereztünk egy csomó taneszközt az iskolaév elején és kiderült, hogy ezek tulajdonképpen nem megfelelõek. Most kifejezetten ilyen rajz dolgok, festék, zsírkréta, hasonlók, hogy egyszerûen nem megfelelõek ahhoz, hogy felhasználják ezt a gyerekek.

R.: - Már hogy a tanító néninek nem jó?

V.A.: - Igen, a tanító néni jelezte, de az az igazság, hogy megnéztem a festéket és valóban. Most történetesen ilyen színkört kellett festeni a gyerekeknek, ahol nem piros a piros, és nem sárga a sárga, és pláne keverni nem lehet. Tehát én azt nem tudom igazából, hogy az, amit én megveszek a boltban, az alkalmas-e erre az oktatási célra.

R.: - Világos.

- Tehát én igazat adtam a tanítónõnek, mert igaza van, ezzel nem lehet kihozni azt, amit meg akar tanítani a gyereknek, hogy a piros meg a sárga keverésébõl narancs lesz.

R.: - És ugye nem kínai piacon, fillérekért vette azt a

- Nem, én ezt megmondom, én ezt megmondom, a TESCO-ban. Én nem azt mondom, hogy drága termék volt, de hát két gyerekem iskolás, egy óvódás és az óvodában is meg kell vásárolni, ez tehát elég költséges dolog. Én azt nem értem a dologban, az lenne az én javaslatom, hogy ugye a tankönyveket engedélyeztetni kell, stb. hogy valahogy a taneszközöket is engedélyeztetni kellene, hogy ez a taneszköz oktatási célra alkalmas.

R.: - Vagy legalábbis bizonyos taneszközökre rá kellene tenni egy ilyen

- Én azt gondolom, hogy a gyártó ugye folyamodhatna a megfelelõ szervhez, minisztérium, fogyasztóvédelem, meg mit tudom én, aki ráütné a pecsétet, hogy ez alkalmas oktatási célra. És tõlem bárki, bármit forgalmazhat még ezen felül, igaz?

R.: - Világos.

- De tudjam, hogy az, amit én megveszek, az meg fog felelni az iskolában.

R.: - Magyar gyártmány, amit megvett?

- Van, ami magyar gyártmány. Van, ami valóban kínai gyártmány, azt rögtön félredobtuk, mert kinyitottuk ugye a dobozt és kiderül, hogy a 10 milliméter vastag festékbõl a dobozban egy milliméter van és egy alkalommal el lehet használni.

R.: - Igen és ezt ott az üzletben nem tudta kibontani.

- Hát nem tudom kibontani igaz, mert le van ragasztva. Tempera hasonlóképpen. Tehát nem jön ki vele az, amit a szegény tanítónõ szeretne megtanítani.

R.: - Hát nézze én azt gondolom, hogy ez elég bajos lenne azt elvárni az Oktatási Minisztériumból, hogy minden taneszközt, adott esetben minden festéket pecsétezzen, és engedélyezze

- Nem, én azt mondom, hogy ez a gyártó feladata lenne, saját nyilván költségén minõsíttethetné, hogy ez megfelel oktatási célra. Hát én kidobok egy csomó pénzt és igaza van a tanítónõnek, hogy nem az, hát az, hogy hullik az ecset, meg stb. tehát ilyenek. Öt ilyen van, a zsírkréta nem használható, az ecset szétesik, az festéket már mondtam, a tempera. Nahát aztán a ceruzák a másik, hogy hiába van ráírva, hogy B-s, ha egyszer olyan kemény, mint a kõ. Tehát nem felel meg tulajdonképpen, a minõsége már alapvetõen nem felel meg, de oktatási célra pláne nem felel meg. És én ezt nem tudom, amikor megveszem.

Hámori Miklósné a Fogyasztóvédelmi Fõfelügyelõség fõtanácsosa: - A fogyasztóvédelem a minõséget igazából nem ellenõrzi, csak olyan tekintetben, hogy a rendeltetésének a termék megfeleljen. Ha tehát például a panaszosra gondolva, avval a festékkel lehet festeni, akkor az, hogy ezen belül a színintenzitása erõs vagy gyenge, ez már nem igazán minõségi kérdés, hanem választási lehetõség, hogy mégis mit szeretne a fogyasztó. Az olcsó termékek általában ugye jellemzõ rájuk, hogy nyilván gyengébb minõségû az áruk is tükrözi. A drágább termékekben, ahol már minõségi színezõanyagot használnak, azt már esetleg festõk vagy profik is. A színintenzitás egy festékben mindig attól függ, hogy milyen minõségû színezõanyagot használnak, illetve ennek a színezõanyagnak milyen a mennyisége, milyen a koncentrációja a festékben. Az, hogy az iskola egy erõsebb intenzitású festéket kíván, ezt én meg tudom érteni, de akkor meg kéne mondaniuk, hogy milyen márkájú festéket vásároljanak a kedves szülõk, amit az iskola el is fogad.

R.: - Az iskolai taneszközöknek van egy speciális vizsgálata. Hol van az a határ, ahol egy terméknek a minõségét meghatározzák, hogy a fogyasztók elé kerüljön vagy nem?

H.Mné.: - Az iskolai taneszközöknek speciális vizsgálata nincsen, a gyártó tanúsítja a termékének a megfelelõségét. Olyan vizsgálatokat végez a Fogyasztóvédelem, ami a tanulóknak, vagy akármilyen felhasználónak az egészségét, a biztonságát szolgálja, tehát olyan anyagokat ne tartalmazzon például egy festék, ami mondjuk mérgezõ. Gondolok itt például olyan festékekre, amelyek nem is ecsettel, hanem netán ujjal szoktak kenegetni van ilyen festési technika iskolákban is, amikor ujjal mázolnak a gyerekek különbözõ képeket, ilyenkor ugye a bõrrel érintkezve még az is elõfordulhat, hogyha valamilyen mérgezõ fémiont tartalmaz a festék, akkor az a bõrön át felszívódva esetleges veszélyt jelenthet a felhasználóra.

R.: - Arra is panaszkodott, hogy az ecsetekbõl kihullik a szõr.

H.Mné.: - Ilyen panaszt még eddig nem hallottunk, de ez viszont már minõségi kérdés, nyilvánvalóan egy jó minõségû ecsettõl elvárható, hogy ne idõ elõtt essen szét, legalább egy iskolai tanévet kibírjon. Ebben az esetben a reklamációját meg kellene tennie és a Fogyasztóvédelem akkor kivizsgálja.

R.: - Változott-e a termékek minõségének vizsgálata az évek során?

H.Mné.: - Korábban a termékek minõségét többnyire termék szabványokban rögzítették, ami meghatározta, hogy egy terméknek pontosan mit kell tudnia, milyen paramétereknek kell megfelelnie. Ez valamilyen szinten a fejlõdés gátjává vált, hiszen a technológiai fejlõdéssel együtt változhatott a termékek minõsége is. A szabványok viszont ezt a változást nemigen követték, ezért akadályozta a továbbfejlõdést. A mai tendencia az, az európai irányoknak is megfelelõen, hogy a termékek minõségét a gyártó szavatolja, a gyártó mondja meg, hogy az õ terméke mit tud és azt, amit a gyártó mond a termékérõl, az el is várható a terméktõl. Ha annak a gyártói tanúsításnak nem felel meg a termék, akkor a gyártó felelõsségre vonható. Ezt vizsgálja a Fogyasztóvédelem, hogy megfelel-e a termék egyrészt a biztonsági elõírásoknak, másrészt a gyártó tanusításának.

R.: - Érkeztek-e már hasonló bejelentések a festékekkel kapcsolatban vagy taneszközökkel kapcsolatban?

H.Mné.: - A festék tekintetében összesen kettõ bejelentésünk volt, kínai festék, vízfestékre vonatkozott. Ott arra irányult a bejelentés lényege, hogy nagyon hamar elfogyott a festék, tehát a gyerek igen gyorsan, egy-két nap alatt kifestette a kis tálkákban, mélyedésekben lévõ festéket. Nem is felelt meg a követelményeknek, hiszen nem töltötték színig ezeket a kis festék tartó tálkákat. A másik esetben felmerült az a gondolat, hogy esetleg mérgezõ anyagokat tartalmaz az adott készítmény. Sok-sok festéket találtak egy piacon mindenféle tanusítás nélkül, tehát itt meg kellett néznünk, hogy egyáltalán biztonsági szempontból megfelelõen, szerencsére mérgezõ anyagot a festékben, de betiltottuk a forgalmazását, mivelhogy semmiféle tanúsítással nem rendelkezett.

R.: - Volt egy olyan ötlet, hogy milyen jó lenne, hogyha az összes taneszközt valaki felügyelné.

H.Mné.: - Ez egy nagyon nehéz kérdés, végül is a Fogyasztóvédelem arra hivatott, hogy lehetõség szerint minden területen próbáljon odafigyelni és a megfelelõséget biztosítani, de nem elvárható, hogy mindenhol, mindig készen és ott legyünk. Nagyon szívesen vesszük azokat a bejelentéseket, amik arra irányulnak, hogy valamilyen területen probléma van, hiszen mi gyakorlatilag a panasz ügyek révén állapítjuk meg azt, hogy mi az, amit kifejezetten ellenõrzünk, mibõl több a panasz nyilvánvalóan oda súlyozottabban figyelünk.

 

 

 


 

Szakértõink
  e-mail

 

X
EZT MÁR OLVASTAD?