- BabaNet
#baba#anya
Babanet - Vendég a Háznál  01.09.07
   Mûsorarchiv
   Mûsortörténelem
   Stáblista

Vendég a háznál
2001. szeptember.24.
Kossuth rádió, 13.05

Mv.: - Mostanában gyakorta hallunk arról, hogy hiperaktív gyerekek. Milyenek ezek a gyerekek?

Dr. G. Tóth Viktória, a Budai Gyermekkórház Neurózis Osztályának osztályos orvosa: Õk az állandóan izgõ-mozgó, körülöttük mindig történik valami. Szeleburdiak, nem várják meg a kérdéseknek vagy a válaszoknak a végét, rögtön közbevágnak. Nem igazán tudnak jól figyelni.

Mv.: - Ez betegség?

Dr. G. Tóth Viktória: - Felfogás kérdése. Tehát ameddig ez nem zavarja a környezetet, illetve a tanulását a gyermeknek, addig talán fel lehet fogni egy sajátos személyiségszervezõdésnek, vagy egy gyermekkori éretlenségnek, de egy bizonyos határon túl ez már betegségnek számít.

Mv.: - Mikor van az, amikor önnél jelentkezik egy ilyen szülõ, hogy az én gyerekem ilyen nehézségekkel küzd. Melyik az a határvonal, hol lehet meghúzni ezt a határt?

G. Tóth Viktória: - Szülõknél és óvodákon, iskolákon múlik, hogy hol van ez a határ. Általában azt mondjuk, hogy ami a tanulásban zavarja, illetve a megismerési funkciókban már zavarja a gyermeket, illetve a környezetét zavarja, ott van ez a határ.

Mv.: - Vagyis nagymértékben függ a család toleranciájától, illetve a környezet toleranciájától, hogy meddig bírja ezt elviselni. Egy ilyen nyári szünet vagy iskolai szünet azt hiszem alkalmas arra, hogy a szülõk toleránsabbak legyenek a gyerekeikkel, többet foglalkozzanak velük, azonban amikor eljön az iskola, akkor ez a bizonyos probléma megduplázódik, fölhalmozódik. Fõleg akkor, hogyha ezt a betegséget, nevezzük most betegségnek, egy bizonyos gyógyszerrel kezelték, amelyet most nem lehet megkapni.

G. Tóth Viktória: - Az a gyógyszer, amivel ezek a hiperaktív gyerekek kevésbé izegnek, mozognak, jobban tudnak figyelni. Van olyan gyerek, aki a gyógyszerrel teljesen tünetmentessé tehetõ és így normál általános iskolában esetleg a tanítónõnek fel sem tûnik, hogy õ egy hiperaktív gyerek lenne. És most szeptembertõl sok gyermek ezt a gyógyszert nem tudja kiváltani a különbözõ procedúrák miatt.

Telefonáló: - Hát kedves Vendég a háznál. Szeretnék egy kis segítséget kérni.

Mv.: - Nos, miben?

Telefonáló: - Hát két gyerekem hiperaktív.

Mv.: - Mennyi idõsek a gyerekek?

Telefonáló: - Tíz évesek, ikrek.

Mv.: - Ikrek, fiúk?

Telefonáló: - Fiúk. Hiperaktív gyerekek, akikkel eddig a gyógyszer szedése mellett semmi probléma nem volt, de ezzel nagyon nagy gond van.

Mv.: - Korábban is volt már gondjuk?

Telefonáló: - Korábban nem nagyon volt gondunk. Nagyon szigorú volt a felírása. Egyéni import alapján lehetett beszerezni, engedélyek tömkelege kellett hozzá, hogy beszerezzük. Eléggé drága volt, nem volt támogatott gyógyszer, de megfizethetõ volt.

Mv.: - Mennyibe került?

Telefonáló: - Hát közel hatszáz forint volt egy dobozzal, amibõl fejenként egy hónapban két-két dobozzal fogyasztottak.

Mv.: - Tehát ez kettõezer négyszáz.

Telefonáló: - Tehát eléggé meghúzta a pénztárcánkat, de mivelhogy muszáj volt, hát így, így elviseltük ezt a kiadást. Viszont most augusztus harmincegyedikén nagyon nagy szükségem volt már a gyógyszerre, mert a kórház, ahol fölírják, ez a Budai Gyerekkórház, ez szabadságon volt augusztusban. Na most augusztus elején már jelentkezett nekem a gyógyszer hiánya, de hát a nyaralás közben nem nagyon volt gondunk a gyerekekkel. Augusztus harmincegyedikére tudtam receptet szerezni. Ez dupla recept. Tehát két receptet kell a patikába vinni, annyira szigorú a kiváltása. Na most az a helyzet, hogy én augusztus harmincegyedikén, ez pont egy pénteki nap volt, amikor én mentem a patikába, a szokásos módon, ahogy eddig is történt. Na most közölte velem a patikus nagyon kedvesen, hogy tud adni gyógyszert, minden rendben van, a felírással sincs semmi probléma. Utolsó nap van hogy így lehet fölírni, de már százhetven százalékkal drágább a gyógyszer. Na most senki nem járkál tíz millióval a zsebében, én sem. Viszont nem volt elég a pénzem, nem tudtam gyógyszert kiváltani, majd dühösen mondom, akkor majd jövök hétfõn. Mivelhogy csak a Dorottya utcában lehet ezt kiváltani és ez a város másik végén van. Na most mondja nekem az úr, egy nagyon kedves patikus, hogy hétfõn már ne jöjjek, mert ez a recept, meg ez a felírási mód már nem jó, mert csak ÁNTSZ újrafelülvizsgálattal, meg ÁNTSZ engedéllyel és csak tíz napi adag felírásával, tíz napi adagot tudok csak kiváltani.

Mv.: - Ez mit jelent, hogy újabb ÁNTSZ engedély? Hogy a gyerekeket újra kéne vizsgálni?

Telefonáló: - Na most ez azt jelenti, hogy eddig ez a gyógyszer a pszichotrop csoportba volt sorolva. Tehát ilyen pszichés alapon föllépõ betegségekre, vagyis hát csak erre a hiperaktivitásra, ez az egyetlen egy gyógyszer ami létezik. Na most ebbõl a pszichotrop csoportból nem tudom miért, nem tudom kik kivették ezt a gyógyszert és betették a kábítószerek közé. Most én a legnagyobb megdöbbenésemre mondom, akkor énnekem a gyerekeim kábítószeresek? Ezt borzasztó volt ezt hallani, de megnyugtattak, hogy ezt csak az tudja hogy ez kábítószer, aki kábítószerrel él és aki vissza tud vele élni, meg mit tudom én. Hát mondom most elnézést kérek, én nem tudom, nem is érdekel, hogy hogy lehet vele visszaélni, viszont szeretném a gyerekeimet ehhez a gyógyszerhez hozzájuttatni, de ezért a pénzért és tíz naponként kell kiváltani, nem tudom megoldani.

Mv.: - Tehát ez azt jelenti, tíz naponként el kellene mennie felíratni?

Telefonáló: - Tíz naponként kellene felíratni és három hónaponként kellene az ÁNTSZ-hez felülvizsgálatra vinni a gyerekeket.

Mv.: - Hát ez fantasztikus.

Telefonáló: - Tehát ez egy abszolút bonyolult dolog volna. Eddig is nagyon szigorú volt a hozzáférhetõségük. Most nem tudom miért kellett ezt.

Mv.: - Hát majd megpróbálunk ennek utánanézni. Azt kérdezem, hogy miben változott vagy miben nehezedett az életük, a fiúk magatartása más-e, mint korábban volt?

Telefonáló: - Hát katasztrofálissá vált. Az iskolában nem bírnak velük. Egy ilyen borzasztó belsõ motoros mozgásuk van a hiperaktív gyerekeknek, ami náluk nagyon gyorsan jelentkezett. Nem tudnak figyelni az órán, mozognak. Két-három nap után már három magatartás-kártyát elvettek az egyiktõl. Az azt jelenti, hogy már a hétvégén nem kaphat csak kettest magatartásból. Aztán a végén megszánta a tanárnõ és többet nem vett el, mert katasztrofális volt így is a viselkedése és hát nem akarta megszégyeníteni még jobban.

Mv.: - Megértem és mondja, az orvosok semmit nem mondtak a kórházban? Semmi más gyógyszert nem tudnak ajánlani?

Telefonáló: - Ennek nincs más gyógyszere. Ezt kaptam a kórházban. És a kórház sem tudott semmiféle változtatásról, ezt kaptam a kórházban. Na most én elhiszem a kórháznak, mert én nagyon jó kapcsolatban vagyok a kórházzal. És, tehát szeretnék a gyerekeimen változtatni. Na most eljutottam odáig, hogy van az Országos, micsoda?

Mv.: - Egészségbiztosítási Pénztár?

Telefonáló: - Egészségbiztosítási Pénztár, aki egyéni elbírálás alatt adhat méltányosságból valamilyen támogatást.

Mv.: - Anyagi támogatást.

Telefonáló: - Valamilyen anyagi támogatást. Hogy ez miben nyilvánul meg nem tudom és sajnos nem is érdekel. Én nem akarok koldulni. Közel háromezer gyerek van Magyarországon, megtudtam, hogy közel háromezer gyerek van Magyarországon, aki ezzel a gyógyszerrel él. Én az õ nevükben szeretnék beszélni. Gyerekekrõl van szó és nem egyedi koldulással szeretném az én gyerekeimnek a sorsát megjavítani, hanem valóban arról van szó, hogy hát itt egy közös fellépésrõl kellene, de hát én nem tudom most ezt a háromezer szülõt összetoborozni, ezért szeretnék egy olyan nyilvánosságot kapni ennek és egy olyan segítségnyújtást, hogy utánajárnak dolgoknak, mintha mások nevében is beszélnék.

Mv.: - Hány éve gyógyítják a gyerekeket ezzel a gyógyszerrel?

Dr. G. Tóth Viktória: - Amerikában már a hatvanas évek közepe tájától, itt Magyarországon olyan tíz-tizenöt éve.

Mv.: - Veszünk most egy tizenöt éves gyereket. Melyik az az elsõ idõpont, amikor õ, hogyha ilyen problémákkal küzd, akkor elõször megkapja ezt a gyógyszert?

Dr. G. Tóth Viktória: - Általában hat éves kor alatt nemigen szoktunk gyógyszert adni, illetve csak extrém hiperaktív esetben. Tehát így, az iskolakezdéskor, olyan hat év körüli korban szoktunk elõször adni a gyerekeknek.

Mv.: - Hány éves koráig kell ezt szednie?

Dr. G. Tóth Viktória: - Ez a gyerekektõl függ. Tehát a nyári szünetekben vissza szoktuk venni a gyógyszert, tehát akkor látjuk, hogy az év alatt mennyit fejlõdött, hogyan alakult a gyermek. Van aki serdülõkoráig kell, hogy szedje, van akinek kevesebb, két-három év is elég ahhoz, hogy kevésbé hiperaktív legyen.

Mv.: - Az a gyerek, aki éveken át ezt szedte és ráadásul most itt az iskolaidõszak, ehhez a gyógyszerhez nem tud hozzájutni, tehát nagyon-nagyon nehéz helyzetbe kerül.

Dr. G. Tóth Viktória: - Most az, hogy a gyógyszert nem lehet kapni, ez így nem igaz. A helyzet a következõ. Hozzá lehet jutni, de sokkal nehezebben, mint régebben. Régebben a gyermekek bejöttek a kórházba. Itt egy vizsgálat után, illetve egy kórházi kipróbálás után eldöntöttük, hogy kell-e neki vagy nem. Ha kellett, akkor ezt az intézmény a minisztériumon keresztül megigényelte és így egy egyéni import alapján tudott a gyermek hozzájutni. Erre egy egy éves engedélyt kapott. Ezzel az engedéllyel egy darab gyógyszertárban, az egész országból csak egyben lehetett kiváltani havi adagokban a gyógyszert.

Mv.: - Mennyit kell beszedni ebbõl és, tehát naponta szedik és naponta több szemet?

Dr. G. Tóth Viktória: - Általában naponta kétszer szedik, reggel és délben, a mennyiség az változó. Átlagban olyan kétszer egy körül szoktak szedni a gyerekek.

Mv.: - Azok a gyerekek, akik idáig szedték ezt a gyógyszert és ide bejönnek önhöz a kórházba, mit ad nekik helyette?

Dr. G. Tóth Viktória: - Semmit nem tudunk adni helyette, ez az egyetlen egy gyógyszer. Annyit tudunk tenni, hogy amit az elõbb említett tíz napot, tehát mindenféle tisztiorvosi engedély nélkül, egyszeri alkalommal tíz napra való adagra való receptet tudunk adni a szülõknek és õk ezt kiválthatják a gyógyszertárban. Elvileg most már bármelyik gyógyszertárban.

Mv.: - Háromszoros áron?

Dr. G. Tóth Viktória: - Ez a harmadik ami változott, hogy az ára az egy doboznak 560 forintról 1500, nem tudom pontosan húsz vagy hatvan forintra emelkedett.

Bidló Judit az Országos Egészségbiztosítási Pénztár Gyógyszerészeti Fõosztályának helyettes vezetõje: Két probléma merült föl augusztus elsejével. Az egyik az az, hogy mindezidáig Magyarországon nem volt törzskönyvezve a készítmény, így külföldrõl hoztuk be a betegek számára, ami azt jelentette, hogy minden egyes beteg külön, egyedi engedélyt kapott az Országos Gyógyszerészeti Intézettõl. Ez alapján mi külföldrõl meghozattuk a gyógyszert és ezt patikában kiválthatta. A betegek általában egy évre kaptak engedélyt, egy meghatározott gyógyszertárba kellett elmenniük a gyógyszerért. Ez fogja össze Budapesten, illetve egész Magyarország területén az import behozott gyógyszereket. Két dolog történt. Az egyik az az, hogy Magyarországon törzskönyvezték a gyógyszert, innentõl kezdve továbbra nem volt szükség egyedi engedélyek kiadására. Elvileg Magyarországon hozzáférhetõvé vált a készítmény. Ezzel párhuzamosan történt az, hogy a gyártó beadott egy igen magas áremelést, 1550 forintért kínálja most a gyógyszert. A másik pedig az, hogy az Országos Gyógyszerészeti Intézet a törzskönyvezés folyamán ezt a gyógyszert kábítószernek minõsítette. Ez azt jelenti, hogy az ennek megfelelõ engedélyeket kell beszerezni, külön az Országos Tisztiorvosi Hivataltól kell minden gyereknek engedély. Meghatározott idõszakra. Ezt nem is kapják meg egy évre. Általában három hónapra kapják meg, de az elsõ adagot csak tíz napra. Ez úgy gondolom, hogy ez további nehézséget okoz a szülõknek.

Mv.: - Mit javasol, hogy mit lehetne tenni ennek kiküszöbölésére vagy megkönnyítésére?

Bidló Judit: - Amíg Magyarországon nem volt törzskönyvezve a készítmény, addig nem minõsült kábítószernek, addig pszichotróp anyagnak minõsült, ami egy picivel enyhébb kategória. Én úgy gondolom, hogy mindenképpen le kell ülni az illetékes hatósággal megkeresni a lehetséges megoldásokat ezzel a minõsítéssel kapcsolatban. Az ár tekintetében pedig a gyártókkal kellene tárgyalni, hiszen ha külföldrõl behozva 567 forintba került egy doboz gyógyszer, akkor semmi nem indokolja azt, hogy 1550 forintba kerüljön most úgy, hogy Magyarországon is hozzáférhetõvé vált. Mindaddig amíg külföldrõl kellett behozni ezt a készítményt, napi valutaáron kellett fizetnünk. Amikor Magyarországon azonban törzskönyvezésre, illetve kihirdetésre került, úgy egy bizonyos forintösszegben megállapításra kerül minden egyes gyógyszernek az ára.

Mv.: - Most már hogy törzskönyvezve van, akkor most ez itt emelkedik az országban. De hát ki emeli föl itt az árat háromszorosára?

Bidló Judit: - Az Országos Egészségbiztosítási Pénztárhoz ezt az emelt árat a cégnek a magyarországi képviselete nyújtotta be.

Mv.: - Mivel indokolták?

Bidló Judit: - Igazából nem sok mindennel indokolták. Részben azzal, hogy ezt kábítószernek minõsítették és ez elég speciális eljárást igényel mind a tárolásra, mind a szállításra vonatkozóan. Részben pedig ezt az árat tartották megfelelõnek a magyar piacnak. Ezért is nem vonta be ezt az Országos Egészségbiztosítási Pénztár a támogatotti körbe. Hiszen egy ilyen magas, indokolatlan áremelést nem tudunk elfogadni, mindezidáig amíg külföldön olcsóbban hozzáférhetõ a készítmény.

Mv.: - Akkor most mit fognak önök tenni? Nagyon sok gyereknek szüksége van erre a gyógyszerre.

Bidló Judit: - Én azt hiszem megpróbálunk a céggel tovább tárgyalni. Semmi nem indokolja az ilyen mértékû áremelést. A külföldi példákat is eléjük terjesztjük, illetve megpróbálunk a hatóságokkal is tárgyalni a kábítószerré minõsítésrõl.

Mv.: - Tehát hogyha nem minõsülne kábítószernek vagy nem annyira minõsülne, akkor az itteni gyártó, illetve forgalmazó sem emelné ilyen nagymértékben az árat?

Bidló Judit: - Ez elképzelhetõ, hiszen akkor nem igényelne külön speciális eljárást ennek a szállítása, tárolása, raktározása.

Mv.: - Fölmerül bennem a kérdés, akkor miért volt szükség törzskönyveztetni ezt a gyógyszert, hiszen idáig mûködött úgy ahogy mûködött. Mindenki megelégedésére. És most azzal hogy segíteni akartak, feltételezem, sokkal rosszabb helyzet állt elõ.

Bidló Judit: - A hatóság is segíteni akart. Ezt a készítményt már háromezer gyerek szedi Magyarországon. Ez nem indokolja azt, hogy egyedileg, egyesével, külön-külön betegre szóló engedélyekkel hozzuk be ezt a készítményt az országba. Ez már egy akkora betegszám, amikor igenis fel szokták szólítani a céget, hogy törzskönyvezze ezt a készítményt Magyarországon, tegye akkor hozzáférhetõvé, ne kelljen külföldrõl behozatni. Ez egy igen extrém példa, hogy amíg külföldrõl hozatjuk be addig olcsóbb a készítmény, mint mikor Magyarországon törzskönyvezve van. Ez az összes többi esetben fordítva szokott lenni. Reméljük, hogy megtaláljuk a megoldást a gyártóval is.

Mv.: - Mikorra várható idõpontban, hiszen ezek a gyerekek most gyógyszer nélkül vannak és felnõttek esetében is hogyha egy megszokott, bevált gyógyszert elvonnak, az sem jó. De hát gyerek esetében, ráadásul elkezdõdött az iskola és az adott alapprobléma halmozottan probléma jelen pillanatban.

Bidló Judit: - Ez így igaz. Folyamatosan próbálunk egyeztetni a gyártókkal, a szakmával is folyamatos kapcsolatban vagyunk. Reméljük, hogy minél hamarabb megtaláljuk a megoldást, azonban azt mindenképpen el kell mondani, hogy a gyógyszer ma Magyarországon jelen van. Tehát azért hozzáférhetõ ez a gyógyszer, nincs az, hogy a gyerekek nem tudják megkapni. Nagyon sok gondot okoz az engedélyeztetése, illetve a magas ára.

Mv.: - Vagyis nem mindegyik szülõ tudja kifizetni a gyerekének. És akkor annyit legyen szíves még megtenni, hogy amíg ez az átmeneti idõszak van, feltételezem, akkor egy szülõ, akinek eddig szedte a gyereke ezt a bizonyos gyógyszert és most nem tud hozzájutni vagy legalábbis nem tudja kifizetni ezt a pénzt érte, akkor õneki mit is kell most csinálni?

Bidló Judit: - Hát az egyik lehetõség, hogy mindenképpen megpróbálja valamilyen úton-módon kiváltani, az önkormányzatokhoz lehet magas gyógyszerköltség esetén szociális segélyért fordulni, talán õk is tudnak segíteni. Megpróbáltuk az alapítványokkal is fölvenni a kapcsolatot. Esetleg onnan is tudnak segíteni. De a legfontosabb az az, hogy minél hamarabb megtaláljuk a kielégítõ megoldást.

Mv.: - Ez volt az anyagi oldala a dolognak. De miután ugye azt mondta, hogy ez a gyógyszer kábítószertartalmúnak vagy kábítószernek minõsül, akkor mit kell konkrétan csinálni azoknak a szülõknek, akiknek a gyerekei ezt a gyógyszert szedték eddig és szeretnék, hogyha a késõbbiekben is ezt szedné?

Bidló Judit: - Kezelõorvos javaslatára ezek a betegek, illetve szüleik az Állami Népegészségügyi és Tisztiorvosi Szolgálathoz fordulhatnak. Ott kapnak engedélyt a gyógyszerre. Az elsõ engedély az csak tíz napra szól. Ez alatt mérik föl igazából minden kábítószer esetében, hogy valóban erre van-e szüksége a betegnek és muszáj-e ezt szednie.

Mv.: - De hát idáig már kiderült, hogy a gyereknek erre szüksége van és muszáj szednie, tehát ez a tíz nap, ez nem reális ebben az esetben.

Bidló Judit: - Ez abból fakad, hogy a gyógyszert kábítószernek minõsítették és ez a kábítószer-rendeletnek a része. Ezt követõen már három hónapos idõtartamra kapják meg a betegek az engedélyt. Három hónapig tudnak hozzájutni a gyógyszerhez, utána újra meg kell újítani az engedélyt.

Mv.: - Aki Budapesten lakik annak egyszerûbbnek tûnik, bár akkor is picit bonyolult a mindennapokba ezt beépíteni. De aki vidéken él és nem biztos hogy nagyvárosban, az hogy a csudába tudja ezt az utat végig lejárni?

Bidló Judit: - Gyerekeknek, illetve a szüleiknek sajnos el kell menniük a megyei központokba és nekik ott tudják engedélyezni.

Mv.: - Nem lenne-e megoldás az, hogy az az orvos vagy az a kórház, aki fölírta ezt a gyógyszert és már évek óta ezt szedi a gyerek, tehát évekre visszamenõleg bizonyítani lehet, hogy egy orvos javaslatára és vizsgálatai alapján erre szüksége van a gyereknek, akkor ezt elfogadná az a hatóság, aki már elõször nemcsak tíz napra, hanem már rögtön három hónapra kiírná. És hátha kétszeri, háromszori három hónap után történik valami hivatalosan is.

Bidló Judit: - Ez azért nagyon nehéz, mert ebben az esetben ez elképzelhetõ, hogy indokolt lenne, de mindazon rendelkezések, amik a kábítószerre vonatkoznak, érvényesek erre a termékre is.

Mv.: - Én ezt értem, hogy védeni akarják a gyerekeket, mert nyilván ez a cél, de ebben az esetben ez egyértelmû mindenki számára, hogy ez nem védelem, ez csak baj, ez kár.

Bidló Judit: - Ezért kellene megfontolni ennek a gyógyszernek a kábítószerré minõsítését, ami biztos, hogy szakmailag indokolt, hiszen olyan hatóanyagot tartalmaz, aminek a különbözõ származékai kábítószernek minõsülnek, ezért minõsítették ezt is kábítószernek. Mindaddig azonban, amíg ez kábítószernek minõsül, addig ezek a rendelkezések vonatkoznak rá. Ez alól kivételt igazán nem nagyon lehet tenni.

Mv.: - Nem tudom, hogy tud-e válaszolni erre az utolsó kérdésemre, hogy vajon a hatóságok nyilván látják, úgy érzékelem az ön szavaiból, ezt a problémát és érzik ennek a nehézségét. Mégis mikorra várható az, hogy rendezõdik úgy ez a dolog, hogy vagy könnyebben hozzáférhetõvé válik a gyerekek számára vagy ha már ilyen nehézkes az eljárás, akkor legalább olcsóbb lesz.

Bidló Judit: - Én nagyon remélem, hogy ez még az idén rendezõdik és a januári új gyógyszerkihirdetésben már a megoldás jelenik meg.

 Mv.: - Ugye hogyha ez kábítószernek minõsül ez a gyógyszer, akkor ezek a gyerekek éveken keresztül tulajdonképpen kábítószert szednek. Nem lesznek kábítószerfüggõk?

G. Tóth Viktória doktornõ: Igazából aki már tapasztalta a gyerekeket, az látja, hogy lehet, hogy kábítószernek minõsítették ezt a szert vagy az is egy egészséges embernek, de náluk ez rendkívül fontos. Tehát ez az egy szer teszi lehetõvé, hogy õk ugyanolyan normális életet élhessenek. Ugyanúgy normál általános iskolába, több gyerek közé járhassanak. Nekik ez egy szükséges, hiányzó, mondjuk egy hiányzó anyag pótlása.

Mv.: - Na most hogyha, vegyük azt a jobbik oldalát, hogyha ezek a gyerekek elérnek egy bizonyos kort, mondjuk a serdülõ kort és már nem kell szedni ezt a gyógyszert, nem lesznek kábítószerfüggõk utána és egyéb drogokhoz nyúlnak majd, hogyha már ezt a gyógyszert mondjuk tizenöt éves korában már nem kell szednie?

Dr. G. Tóth Viktória: - Nem. Több vizsgálat zajlott ebben a témában és egyértelmûen kimutatták, hogy serdülõkorig nem alakul ki függõség a gyerekeknél ezzel a szerrel szemben.

Mv.: - Miért nem, hogyha egyszer kábítószernek minõsítették? Akkor miért minõsítették kábítószernek?

Dr. G. Tóth Viktória: - Azért, mert régebben ugyanez a szer vagy hasonló szerek ugyanolyan szerként minõsültek, mint a kábítószerek és használták is fogyókúrára. Ezzel visszaélések történtek, emiatt lett bekategorizálva a kábítószerek közé.

Mv.: - Ez beépül a szervezetbe?

Dr. G. Tóth Viktória: - Igazából nem is ez a termék, hanem a lebomlási terméke hat és nagyon gyorsan kiürül a szervezetbõl a vizeleten keresztül. Ezért is kell reggel, délben szedni. A szülõk, illetve a tanárok nagyon jól tudják, hogy mi az amikor a hatásnak vége. Tehát négy-öt óra az a hatás amit hat, és utána újabb gyógyszert kell bevenni, hogy a gyerek újból használható legyen.

Mv.: - Akkor most nézzük meg azt az állapotot, amikor ugye nem jut hozzá. Na most mi van ezekkel a gyerekekkel akkor?

Dr. G. Tóth Viktória: - Igazából ezt a problémát a pedagógiai oldaláról is meg lehetne oldani. Hogyha lenne elég olyan iskola, ahol pontosabban nem is jó, hogyha szegregáljuk a gyerekeket és tömörítjük az ilyen hiperaktív gyerekeket, mert õk egymást gerjesztik. Az lenne a jó, hogyha minden pedagógus ki lenne arra képezve, hogy hogyan kell bánni az ilyen más típusú gyerekekkel. Egy-egy osztály egy-két ilyen gyereket nyugodtan elbír, hogyha megfelelõ pedagógus van, illetve pedagógiai asszisztenst tudnak alkalmazni. A visszajelzések nagyon kellemetlenek. Több szülõ már jelezte, hogy ekkora áron, ilyen procedúrával nem tud hozzájutni. A legtöbb gyereknek a hiperaktivitáson kívül esetleg részképesség zavara is van. Ha nincs benne a gyógyszer, mondjuk délután négy-öt óra felé, amikor a szülõ már tudná intézni az engedélyezést, akkor egy ilyen gyerekkel utazni, az egy katasztrófa. Tehát a szülõre amúgy is nagyon nagy gond nehezedik. Na most ezt meg mindenki tudja, hogy szeptember elején új tanító néni, tetszik, nem tetszik bekategorizálják valamilyen szinten a gyerekeket. Én bízom benne, hogy esetleg az OEP is lép és a gyógyszerárakat az eredetire vissza tudják tornászni. Akkor hozzájuthatnak a gyerekek.

Mv.: - De addig, addig mi lesz?

Dr. G. Tóth Viktória: - Nem tudom. Tehát az biztos, hogy gyógyszer nélkül a gyerekek sokkal rosszabb helyzetben vannak.

Bemondó: - A mûsort Pór Mária, Szebeni Gál Vera és Horváth Ida készítette.

 

 


 

Szakértõink
  e-mail

 

X
EZT MÁR OLVASTAD?