- BabaNet
#baba#anya
Babanet - Vendég a Háznál  01.07.04
   Mûsorarchiv
   Mûsortörténelem
   Stáblista

Vendég a háznál
2001. július. 4.
Kossuth rádió, 13.05

 

- Jó napot kívánok! G. Lné vagyok.

- Én Horváth Ida vagyok, hallgatom.

G.Lné.: - Most hívott az egyik barátnõm, hogy önök foglalkoznak ilyen betegségekkel.

H.I: - Mire gondol, mi a problémája?

G.Lné.: - Hát a fiam. 16 éves és annyira ronda az arca, és annyira el van keseredve, már nem is tudom mit csináljak vele. Hordtam a bõrgyógyászatra, és ilyen gyógyszert kap, aztán nem is tudom már mit csináljak vele. Aztán - szeretnék valami tanácsot kérni.

H.I.: - Ez nem segít rajta?

G.Lné.: - Hát a doktornõ szerint igen, de szerintem nem. Inkább rosszabb neki.

- Mielõtt válaszolna Nagy Éva doktornõ erre a kérdésre, el kell, hogy mondjam, hogy naponta számtalan telefon a pattanásokkal foglalkozik.

- dr.Nagy Éva bõrgyógyász: Hiszen a 17 éves kor az, amikor a gyerekeknek a hormonális háztartásában gyökeres változás áll be. Tehát érthetõ, ahogy az anyuka is mondja, hogy 16 éves a fia és hogy nagyon csúnya lett, pattanásos lett a bõre. Ez kislányoknál ugyanígy jelentkezik és valóban ma már rendelkezésünkre áll egy olyan gyógyszer, amivel négy hónapos kezelés alatt, azért hangsúlyozom ezt a bûvös négy hónapot, mert ennyi idõ alatt tudjuk megadni azt a terápiás adagot, ami valóban hatékony és valóban elmulasztja egyszer s mindenkorra a pattanásokat.

R.: - Tehát hogyha hamarabb elmúlna, akkor is a négy hónapot tanácsos végigcsinálni?

dr.N.É.: - Akkor is a négy hónapot. Hiszen épp az szokott a probléma lenni, vagy a testsúly kilogrammonként kiszámított napi mennyiségnél esetleg kevesebbet kap a gyerek, az se jó, vagy pedig az idõtartamot rövidítik azért, mert hogy két hónap után már nagyon szép a pofija és akkor úgy gondolják, hogy már a harmadik, negyedik hónapra nincs szükség. Na most ez nagyon-nagy hiba, mert gyakorlatilag, azért hangsúlyozom ezt, hogy gyakorlatilag, ez a négy hónap azért kell, mert ennyi idõ alatt tudom megadni a terápiás adagot, ami végleges. Tehát bármilyen hihetetlen is, tökéletesen rendbe lehet hozni ezeket a tinédzser arcbõröket. Nagyon ritka esetben azonban, ha nagyon-nagyon kiterjedt az elváltozás mellkasra, hátra is kierjed az illetõnél vagy nagyon mély, ugynevezett konglovált aknéban szenved a gyerek, akkor elképzelhetõ, hogy még egy kúrát egy év múlva szoktunk csinálni. De én nem is emlékszem, hogy mondjuk hármat kellett volna adnom például az én gyakorlatomban.

R.: - Mielõtt még sokakban felmerül a kérdés, vajon ez nem valamifajta hormon készítmény? Nem kell félni valami egyéb hatásától?

dr.N.É.: Szóval ez egy A-vitamin savszármazék tulajdonképpen, tehát se nem hormon, se nem antibiotikum. Természetesen megvannak a mellékhatásai, hiszen éppen azért, mert egy A-vitamin sav készítmény, szinte lenullázza úgy szoktam magyarázni a gyerekeknek, a faggyúmirigy termelést. Tehát mennyiségileg, minõségileg is csökkenti a faggyúmirigyek mennyiségét és ezáltal nagyon száraz lesz a bõr. Tehát a mellékhatás abban jelentkezik, hogy kiszárad a szája, azt zsírozni kell. Ha kontaktlencsét hordott, akkor arra a idõre szemüvegre kell visszatérnie, hiszen ugye a szem nyálkahártyáját is szárítja, az egész test úgy érzi, hogy kiszárad. Na most ennek õk nagyon örülnek, mert ugye azelõtt meg viszont rendkívül zsíros volt a bõrük. Hajas fejbõrtõl kezdve minden terület és azáltal, hogy szárazzá válik, könnyebbnek érzik szinte magukat. Természetesen a kúra után azért ez nem marad így, hanem egy kicsit visszazsírozódik, de ezt átlehet vészelni. Na most vannak, ugye mindenki megijed, amikor elolvassa a gyógyszer tájékoztatón, hogy mennyi mellékhatása van ennek a gyógyszernek.

- Minden gyógyszernél föl van sorolva minden és még annál is több és akkor baj nem lehet, utólag nem lehet szemrehányást tenni.

dr.N.É.: - Természetesen. Na most azért, hogy megnyugtassuk a beteget is, meg saját magunkat is mindenféleképpen laborvizsgálattal szoktunk indulni és a kezelést is laborvizsgálattal zárjuk.

R.: - Nyilvánvalóan úgy is csak bõrgyógyász irhatja föl, ezek szerint van gyógymód. Még egyetlen kérdés, vajon ugyanaz a tanács a a bõrgyógyásznak, hogyha a gyerek csak 5-6 éves és már akkor is olyan pattanásos bõrû vagy az valami egészen más eset?

dr.N.A.: - A juvenilisacnel vagy acnelneonatorum, amikor egész kis csecsemõkorban azt tapasztaltjuk, hogy a kis orrocskáján ilyen nagyobb átmérõjû, tehát fekete pontokat, mitesszereket talál az anyuka és néha ezek be is szoktak gyulladni. Akkor semmi mást nem csinálunk, mint egy kis szárító rázókeverékkel vagy egy kis szesszel leszárítjuk és akkor ezeket gyönyörûen utána a gyerek teljesen kinövi. Ez azért van, mert az anyai szervezetbõl a hormonok olyan mennyiségben kerültek át a gyerekbe, hogy olyan tüneteket produkál, mint a tinédzserkori pattanás, de hát természetesen enyhébb formában. Most van ennek súlyosabb változata, akkor gyermekbõrgyógyászhoz küldjük a gyermekeket és akkor õ speciális szerekkel fogja gyógyítani. De azért ezt a szert azért nem, tehát amit a tinédzsereknek adunk belsõleg, azt a piciknek nem szoktuk.

R.: - Arra kérem, hogy bár olvastuk a levelét, de azért röviden foglalja össze, hogy mi is volt a gondja, azzal kapcsolatban, amit a doktor úr elmondott?

- Hát nekem az volt a gondom, ha jól értettem, hogy a doktor úr azt javasolta annak a kismamának, hogy úgy válassza el a kisbabáját, hogy az anyatej helyett tápszerre szoktassa át és szerintem õ az anyatej helyett gondolta, ugye?

- dr.Szamosfalvi Imre gyermekorvos: Igen, csak ennek a pontosításához szükség lenne arra, hogy megfogalmazzuk, hogy mikor, tehát hány hónapos korról beszéltem én.

- Hát féléves kor után.

- Inkább nyolc hónapos kor körül.

-Az a magyarázata annak, hogy nyolc hónapos kor után már igyekszünk az anyatejen kívül is másfajta táplálékot, tápszert is etetni a gyerekekkel, mert olyankor az anyatej fehérje tartalma nem elegendõ a gyerekeknek a kifogástalan fejlõdéséhez. Tehát abban mindenki egyetért, hogy nagyon értékes az anyatej, nagyon értékes a mindenféle benne lévõ anyag, amit a pici megkap öntõl, plusz még nagyon fontos az az érzelmi kapcsolat, ami létesül az anya és a gyerek között a szoptatás során, de a fehérje tartalma már viszont kevés. Tehát ezt meg kell pótolni. Na most megpróbáljuk egyrészt úgy pótolni, hogy a fõzelékekbe teszünk valamiféle fehérjét, de hogy azon kívül mondjuk háromszor 200 gramm csak anyatejet kapjon nyolc hónapos kor után, az már nem elegendõ. Tehát ott is legalább az egyiket ajánlható, hogy kiváltsa az ember tápszerrel, mert annak magasabb a fehérjetartalma és ezáltal nem kerül a gyerek hát relatív fehérjehiányba.

- Értem. De szerintem legalábbis, ahogy én etettem a gyerekeimet, nyolc hónapos korukban már egyetlenegy olyan étkezés volt, hogy csak anyatejet kapott. Nyolc hónapos korában a kisbaba már

dr.Sz.I.: - No, hát akkor errõl beszéltünk. Én azt nem tiltottam meg az anyukáknak, hogy kiegészítésként akár 1 éves korban is vagy 14 hónapos korban is szophat a gyerek, csak ne legyen az egyetlen tejbevitel mód az anyatejnek a bevitele. Tehát ugye végül is a tápszerek is tejalapúak, tehát olyan fajta tejet is kezdjen el kapni a gyerek valamikor nyolc hónapos kora után. Hát ezt már a helyi gyerekorvos, illetve védõnõvel való megbeszélés alapján kialakítani, hogy nyolc-e vagy kilenc hónapos korban, de el kell kezdeni.

- A védõnõ azt javasolta, doktornõ azt javasolta, hogy kilenc-tíz hónapos korában már joghurtot, kefirt adhatok neki. Sajtot, húst evett igazából, szóval ezért

dr.Sz.I.: - Igen, tehát a hangsúly tulajdonképpen a fehérjebevitelen van. Na most annak a formáiban általános tanácsot adni, tehát hogy ezt kell enni a gyereknek, borzasztóan nehéz, de hát ez végül is ugyanazt jelentette, én tápszert mondtam, õk joghurtot mondtak.

- Én életemben nem adtam tápszert a gyerekeknek az az igazság, de gondolom, hogy azt cumisüvegbõl szokták adni. Nem?

- Nem kötelezõ.

- Mert igazából én egy 9 hónapos gyereket már nem szoktatnék rá cumisüvegre, olyan ügyesen tudnak már kanállal enni, pohárból inni. Én a saját példámat mondtam csak el, hogy életükbõl se nem cumisüvegbõl nem ittak és olyan ügyesen megtanultak kanállal enni. Szóval a kisebbik lányom, még alig múlt egy 1 éves, már egyedül evett kanállal. Mondjuk ez ritkaság, de nem dicsekvésbõl mondom, de szóval az, hogy annyira ügyesen és korán megtanultak, mert soha nem kaptak máshogy és annyira ügyesen pohárból megtanultak inni. És szerintem én azért tartom feleslegesnek, hogy egy 9 hónapos babát, aki már tényleg olyan ügyesen tud máshogy is

dr.Sz.I.: - Az ön gyakorlatát ez mindenféleképpen dicséri, meg támogatja, de hát azért ezt szabályként nem mondhatjuk ki az összes magyar anyuka részére, hogy akkor mindenkinek muszáj 9 hónapos kortól pohárból itatni a gyereket és kanállal etetni, tehát ez önöknél nagyszerûen bevált és tényleg ügyes a gyerek és gratulálok is hozzá, de hát ezt szabályként nem állíthatom föl a többi anyuka részére. Van, akinek meg nem sikerül ilyen ügyesen ezt megcsinálni, mert a gyerek nem olyan ügyes, õ nem olyan ügyes, úgyhogy követelményként nem lehet fölállítani. Sajnálom, hogy ilyen sarkítottan érezte ezt, így én biztosan nem mondtam.

- Én ezt eléggé így éreztem, igen.

dr.Sz.I.: - Tehát csak arról van szó, hogy 8 hónapos kor után egyéb fehérjeforrásoknak is mindenféleképpen és ezek közül a tápszer is természetesen szóba jön, hogy a fehérje ellátottságát az optimális szinten tudjuk tartani a gyereknek.

- Jó napot kívánok! Egy 16 hónapos kisfiúnak a nagymamája vagyok. Az unokámnak négy metszõfoga, illetve hat, alul kettõ, fölül négy metszõfoga van. Ez körülbelül 1 éves korában bújt ki és az egyik metszõfoga, mindegy, hogy melyik, a kettes, tehát nem az egyes, a kettes, az elkezdett, elszínezõdött. A lányom elvitte fogorvoshoz, ecsetelésre jártak és az utolsó ecsetelés után csúnyán befeketedett az a kis fog. És megkérdezte a lányom, hogy ez megmarad-e így, valami ezüstnitráttal kenték be és azt mondták, hogy igen, ez fekete marad, a szuvasodás megelõzésére. Azt nem tudom, hogy most ez helyes, hogy õneki ezüstnitráttal a kis tejfogát, vagy nem kellett volna semmit csinálni.

R.: - Mit mondott az orvos egyébként, hogy mi lehet ennek a dolognak a hátterében?

- A hátterében, tulajdonképpen õ szopik még mindig, 16 hónaposan szopik, tehát étkezni, cukrot abszolút nem fogyaszt, tehát csokoládét, édességet nem is szeret, sós ropit, azt szokott enni. Tehát nem az étkezéssel kapcsolatos, õ az orvos azt mondta, hogy ez igen, ez egy kezdõ szuvasodás és ezt kellene megelõzni, de mást nem mond, hogy mi az oka, ezt nem mondta.

R.: - Hát elég rosszul hangzik ez a dolog, nyilván önök is megijedtek ettõl. Cumisüveg például?

- Nem, nem cumisüvegezik, nem cumizik, csak szopik, de a szopás az szinte megnyugtatásul van. Hát ugye az anyatej az nem apadt el, miután erõsen szívja és naponta többször is, tehát semmiféle mást nem vesz a szájába, tehát nem szopja az ujját, nem cumizik, nem cumisüvegezik, nem eszik édeset, szóval igyekszik a lányom teljesen egészségesen nevelni és mégis ez a furcsa elszínezõdés, egy ilyen lepedék keletkezett a fogán. Na most az apukának voltak pici korában nagyon rossz fogai. Tehát látni, láttam én is már gyereket az utcán, hogy szinte eltûntek a metszõfogai annyira szinte kirohadtak csúnya szóval. Talán, hogy ez örökletes dolog lehet?

R.: - Én abban lennék nyugtalan és nem tudom, hogy ebben segített-e az orvos valamit, hogy vajon mi lesz a többi fogával?

- Hát ez a kérdés igen, hogy hát azt mondták, hogy mosni kell. Hát ugye 16 hónapos babának azért elég nehéz, de megpróbálja a lányom, mossa a fogát, amikor engedi, de mást nem mondtak, hogy hogyan lehetne megelõzni, hogy a több foga, mert ugye az a félõ, hogyha kihullik a tejfoga esetleg a maradandó foga is hát rossz lesz.

R.: - Én osztom a nagymama aggodalmát, egy 16 hónapos nagyon egészségesen tartott csecsemõnél mi történt?

- dr.Cukor József gyermekfogorvos: Én mégis egy kicsit gyanakvó vagyok. Mert a felsõ, és itt közben a nagymama említette, hogy lát az utcán olyan gyerekeket, akiknek ugye a felsõ négy metszõfoga gyakorlatilag már nincs is, hanem gyökér van. Szinte biztosra vehetõ, hogy valami, valami táplálkozási ártalom van.

R.: - Tehát nem mond igazat?

dr.C.J.: - Én nem azt mondom, hogy nem. Esetleg nem tud róla, de vagy teáztatás, túlzott teáztatás biztos, hogy valami cumisüveg közrejátszik ebben, mert mondjuk csak, egyáltalán hát hogy táplálkozik, hát jó anyatejrõl való szopás még megvan, hát mondjuk 16 hónapos korban már sok értelme nincs, mert az anyatejnek az összetétele már nem olyan, ami mondjuk egy csecsemõ számára megfelelõ, tehát valami ilyesmi lehet a háttérben. Mert ugye elõször is mondta, hogy felsõ fogról van szó. Ha ilyen táplálkozási hiba történik, az alsó fogak sosem romlanak el, ugyanis az ajak az rászorul az alsó kis metszõfogakra és mintegy védi, belül meg a nyál mossa, úgy, hogy általában a fölsõ négy metszõfoggal szokott ilyen nagyon-nagyon korai szuvasodási probléma elõfordulni. Ez az egyik. A másik az, hogy beecsetelték valamivel és elszínezõdik. Hát azért meg kell nyugtatnom, hogy az idõvel le fog kopni, tehát mondjuk ez a fekete azért meg fog szûnni. Ma már nem szoktunk ilyen ecsetelõ szereket alkalmazni, már sokkal korszerûbb eszközökkel szoktuk ezt a védelmet, valóban kezdõdõ felpuhulását a fognak valahogy megakadályozni, megkeményíteni a továbbiakban. De én mindenképpen ajánlanám, hogy próbálják végiggondolni, hogy egy nap a táplálkozása hogy történik a gyereknek és biztos, hogy valami hiba be fog következni. És amit még szeretnék említeni, hogy ilyen örökletes tényezõk nem...

R.: - Nem játszanak szerepet? Tehát apu nem hibás.

dr.C.J.: - Nem és hát továbbiakban még azt is meg szeretném jegyezni vigasztalásul, hogy nagyon sok olyan gyermeket kezeltem, ahol hát sajnos ilyen- olyan táplálkozási problémák miatt a tejfogazat bizony eléggé siralmas állapotban volt és eléggé nehezen tudtuk a gyereket átvezetni a vegyesfogazati állapotba és nem egyet tudnék mutatni, hogy már 20-25-30 éves csinos fiatalasszony ép fogazattal és már rég elfelejtette, hogy mennyit kínlódott a tejfogaival.

- Nagyon elszomorító, oda kellene irányítani a szülõket, ahol kellene, hogy tegyenek. Mert a védõnõ, közel állok hozzá, nagyon közel, tehát a védõnõ és a gyerekorvos, mert ahhoz is nagyon köze állok, az nagyon sokat tehet. Ezeket kellene propagálni. A védõnõt nagyon-nagyon propagálni kellene, meg a háziorvost, és arra hallgassanak, ne a szomszédasszonyra, meg bárkire. És mondjuk én látom jártamban, keltemben, hogy egész nap ilyen mindenféle szörpös akármik lógnak a gyerekek szájában cumisüvegben

R.: - Sajnos

- Hadd nyugodjon, hadd legyen és szóval ezt nem szabadna. Másrészt pedig azt is tudom, hogy miután ugye lehetõség van, hogy én fizetek a gyerekem orvosának, majdnem úgy mondom, hogy fordítva mûködik a dolog. Nem az orvos mondja meg, hogy mit csináljak, hanem én, hogy mit várok el tõle. Én azt mondom, hogy cumisüveg legyen és legyen a lötyipötyi a szájában, akkor õ is azt mondja, hogy hát igen legyen, ötezer forintért havonta.

R.: - Ezt látja?

- Igen.

R.: - Ez nagyon szomorú.

- Igen, sajnos így mûködik. És akkor azt hiába mondjuk, hogy egészséges fogú, meg egészséges gyerek, meg jól táplált, meg energiaitallal itatott gyerek, aki nem eszik, nem iszik mást, mert nem jó étvágyú. Hát valahol ezt nem így kellene, energiaitallal megitatni a gyereket, hanem rászoktatni a rendes mindennapi étkezésre. Mert hát magyar ember azért eszik.

- Jó napot kívánok, Czimbalmos doktor vagyok a mecseknádasdi gyermekorvos. Nagyon tetszik a mûsoruk, nem ezért hívtam. Megjegyzésem van. Ugye én négy faluban dolgozok, mint körzeti gyermekorvos, házi gyermekorvos. Bizony nálunk is elõfordul az, hogy némely szülõ kevésbé jól mûködik együtt az orvosi-védõnõi hálózattal. De van egy igen rátermett védõnõnk, aki például mindig hangoztatja azt, hogy bizony az oltások alkalmával és a gyermekgondozás alkalmával a tanácsadáson megjelenni bizony kötelezõ. És amikor hát kénytelen-kelletlen az a kevésbé hát fogékony szülõk is eljönnek, akkor õ is ott van és az orvos is ott van és van, hogy hát rimánkodni kell a szülõnek. Az esetek túlnyomó többségében még az ilyen különlegesebb vallási csoportosulásokhoz tartozó emberek is meggyõzhetõk, hogy ugye egy orvosi vizsgálaton csak az történik, amibe beleegyeznek, tehát hogy egyáltalán megmutassuk a babát. Ebben a védõnõ, a jól mûködõ védõnõnek is nagy szerepe lehet. Most van olyan, hogy különféle, a lakossági migráció meg egyéb tényezõk miatt ugye nem mindenkinek helyben van a választott gyermekorvosa vagy esetleg a választott gyermekorvosa olyannak vagyok én, aki nem pont ott lakik, hanem a közelben. Tehát vannak ilyen tényezõk, vagy szimpátia kérdés, hogy X.Y. egyik másik védõnõhöz vagy egyik vagy másik gyermekorvoshoz jön szívesebben, de azért nagyjából úgy érzem, hogy egy-két problémás esettõl kezdve, amikor szinte a gyámügyet be kell vonni, az esetek túlnyomó többségében meggyõzhetõk az emberek.

R.: - Igen, hát ez olyan araszoló munka, hogy mindig egy kicsit elõbbre jutni meg magasabbra.

- Jó napot kívánok! Én szeretnék érdeklõdni, igazándiból csak egy pillanatra, hogy van egy kisfiam, aki most volt 1 éves, márciusban született és azt mondták neki, hogy dongalábbal született. Most kezelték, meg mûtötték és szeretnénk vállalni még egy kisbabát. És most szeretném megkérdezni, hogy elvileg, hogy vállalhatok még egyet, vagy hogy ez most mitõl van vagy hogy van, hogy mit kell ilyenkor csinálni?

Nekem végül is a Vizkelety professzor úr kezelte a kisfiamat. Most ugye, megint gipszben volt a lába, de októberben megmûtötték félévesen, most már teljesen jó a lába. És elvileg ez öröklõdhet, ezt is meg lehet kérdeni, mert én ettõl félek a legjobban, hogy öröklõdik, hogy most akkor ilyenkor mi, hogy érdemes azért vállalni, mert itt sokan ijesztgetnek anyukák, hogy nekik öröklõdött. Úgy összevissza ijesztgetik állandóan az ember és igazándiból nem tudják eldönteni.

R.: - Nem feltételenül kell a különbözõ anyukák különbözõ véleményére hallgatni, megkérdezzük majd az orvost és az õ válasza eligazít.

- A Vízkelety professor nekem igazándiból a legvégén, amikor már meg mikor mûtétre került volna a sor, akkor azt mondta, hogy nem dongaláb, hanem tartási rendellenesség, tehát nekem szivárgott a magzatvizem, elfolyt, már kevés volt a magzatvíz és hogy tartási rendellenességnek mondta. Egyszerûen nem tudnak az anyukák se rájönni, hogy ez mitõl van, vagy hogy alakul ki, hogy ehhez érdemes egy genetikai vizsgálat vagy fogalmam sincs.

R.: - Meg fogjuk kérdezni.

- Jó, nagyon szépen köszönöm.

- Szóval a szülõ egy felajzott lelkiállapotban van, akkor, amikor a gyereke lábát mûtik. Én biztos vagyok benne, hogy az orvosok elmondták az anyukának, hogy a dongaláb nem dongaláb. A mama elfelejtette persze megkérdezni, hogy akkor mi lesz a másodikkal. És most úgy letisztulva kezdi a kérdéseit megfogalmazni. Szóval akkor lehet, hogy egy tartási rendellenesség miatt került sor csak a mûtétre vagy biztos a dongaláb?

dr.Balla Mária ortopédorvos: - A dongaláb keletkezésének az okát ebben a pillanatban nem tudjuk. Nagyon sok elmélet és nagyon sok vizsgálat történik annak kiderítésére, hogy tulajdonképpen miért jön létre a dongaláb? Ezek között is nagyon sok változat van. Van olyan, amelyik konzervatív kezelésre, tehát gipszelésre, tornára szépen gyógyul. A legnagyobb részét valóban operálni kell. A tartási rendellenesség ez tulajdonképp nem pontosan fedi a dongalábnak a fogalmát, azokat a legritkább esetben kell operálni. A dongalábak valóban egy örökletes tendenciát mutatnak, tehát van olyan, hogy egy családon belül több fordul elõ, de igazság szerint, szóval olyat, hogy egymás utáni két gyereknél, én õszintén szólva nagyon ritkán láttam, de nem is emlékszem rá, hogy volt ilyen. Olyan volt, hogy egy többgyerekes családban, tehát volt az elsõnek és volt nem tudom én a hetedik gyereknek például, de két egymást követõ szülés után nem találkoztam vele. Sajnos genetikai vizsgálattal sem biztos mindig, hogy ki lehet mutatni, de miután ezt a kisgyereket is megoperálták, szépen rendbejött a lába, én nem hiszem, hogy emiatt le kellene mondani egy újabb gyerekáldásról.

R.: - Hát semmiképpen persze, hogy nem, de értem a mama félelmét. Visszatérve, ha nem tudjuk, hogy mitõl van, genetikai vizsgálat azt, hogy a jövõben mi lesz a második gyerekkel nem fogja tudni kimutatni, hiszen akkor nem tudjuk azt se, hogy genetikai eredetû-e a dongaláb.

dr.B.M.: - Mondtam, hogy a dongalábnak elég sok fajtája van. Van egy genetikai változata is, amelyet genetikailag ki lehet mutatni bizonyos népcsoportokban. Például ezt már eleve kimutatták bizonyos idegrendszeri megbetegedéseket, de konkrétan, hogy a dongalábnak mi a kiváltó oka, ebben a pillanatban biztosat senki nem tud errõl mondani.

 


 

Szakértõink
  e-mail

 

X
EZT MÁR OLVASTAD?